Βέλγιο Βελγιο, πρόγραμμα?

DjNikko

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Πληρωνεις:
Ολοκληρο εισιτηριο απο Σαρλερουα για Βρυξελλες το πρωι. Αραζετε Βρυξελλες. Παρασκευη στις 7 το απογευμα βγαζετε weekend return εισιτηριο για Γανδη. Και ενα ακομη απο Γανδη ως Μπρυζ. Εσεις ομως πατε ολη τη διαδρομη Βρυξελλες Μπρυζ χωρις να κατεβειτε απο το τρενο.
Ως την Κυριακη ετσι μπορειτε να κανετε δωρεαν την επιστροφη Μπρυζ-Γανδη, σταση εκει και Γανδη- Βρυξελλες δωρεαν. Με τον ιδιο τροπο μπορειτε να πατε και Αμβερσα με δωρεαν επιστροφη ως το βραδυ της Κυριακης.
Τη Δευτερα χρεωνεστε κανονικα το εισιτηριο Βρυξελλες -Σαρλερουα γιατι εληξε το σαββατοκυριακο και δεν ισχυει δωρεαν επιστροφη .
Half price train ticket: Weekend ticket | SNCB
καλή σκέψη και γλιτώνεις χρήματα απλά πρέπει να μείνουμε 1 βράδυ Βρυξέλλες, μετά 2 βραδιά Μπριζ και άλλο 1 βράδυ Βρυξέλλες, λίγο ταλαιπωρία είναι.. επίσης αυτό με το multi standard ticket το γνωριζεις? συμφερει? ισχυει για τις μετακινησεις απο και προς Σαρλερουα?

ευχαριστώ
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας βλέπω ότι ουσιαστικά η Μπρυζ αξίζει για μονοήμερη εκδρομή ενώ η Γάνδη αξίζει και μια διανυκτέρευση, σωστά; Τα Χριστουγεννα ξέρετε μήπως πως ειναι αυτές οι πόλεις, δηλαδή ποια ειναι πιο όμορφη και ποια έχει ωραία χριστουγεννιάτικη αγορά;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
1) Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας βλέπω ότι ουσιαστικά η Μπρυζ αξίζει για μονοήμερη εκδρομή ενώ η Γάνδη αξίζει και μια διανυκτέρευση, σωστά;
2) Τα Χριστουγεννα ξέρετε μήπως πως ειναι αυτές οι πόλεις, δηλαδή ποια ειναι πιο όμορφη ;
1) Οχι. Μια διανυκτερευση σε καθε πολη.
2) Η Μπρυζ. Η Μπρυζ τη νυχτα ειναι ονειρο.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας βλέπω ότι ουσιαστικά η Μπρυζ αξίζει για μονοήμερη εκδρομή ενώ η Γάνδη αξίζει και μια διανυκτέρευση, σωστά; Τα Χριστουγεννα ξέρετε μήπως πως ειναι αυτές οι πόλεις, δηλαδή ποια ειναι πιο όμορφη και ποια έχει ωραία χριστουγεννιάτικη αγορά;
Αυτα είναι γούστα. Για μένα η Μπρυζ οχι απλα αξίζει διανυκτέρευση..είναι όνειρο! Χριστούγεννα είναι κουκλίστικα, με υπέροχα στολισμενες βιτρίνες, η πόλη βάζει τα καλά της. Πολύ ρομαντική πόλη. Αν θες απλά να πεις ότι πήγες, οκ η μονοήμερη αρκεί. Αν θες να την νιώσεις, οπωσδήποτε διανυκτέρευση!
Προσωπικά, οι Βρυξέλλες δεν μου αρέσουν
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας βλέπω ότι ουσιαστικά η Μπρυζ αξίζει για μονοήμερη εκδρομή ενώ η Γάνδη αξίζει και μια διανυκτέρευση, σωστά; Τα Χριστουγεννα ξέρετε μήπως πως ειναι αυτές οι πόλεις, δηλαδή ποια ειναι πιο όμορφη και ποια έχει ωραία χριστουγεννιάτικη αγορά;
Για Χριστούγεννα δεν ξέρω να σου πω. Διανυκτέρευση αξίζουν και οι δύο, αλλά αν πρέπει να διαλέξω θα διάλεγα τη Γάνδη, πιο ζωντανή, λιγότερο τουριστική, πιο πραγματική πόλη αντί για καρτ ποστάλ για τουρίστες.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
το κέντρο της Γάνδης είναι το πιο ωραίο που θα βρεις στο Βέλγιο

η Μπριζ ειναι σαν την Οία, πολύ (πολύ) όμορφη αλλά σου βγάζει μια τουριστίλα... βέβαια στις γιορτές θα είναι παραμυθένια
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Brugge βάλε διανυκτέρευση, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί μόνο το βράδυ ησυχάζει από τις ορδές των τουριστών που κάνουν ημερήσια εκδρομή. Gent, τώρα, εγώ δε θα έμενα κάν. Αν ήθελα να μείνω κάπου στη Φλαμανδία, θα έμενα στην Antwerp, τη μοναδική μεγάλη πόλη (που δεν είναι και καθόλου άσχημη).
Από κει και πέρα, όλες αυτές οι πόλεις αξίζουν, αλλά νομίζω είναι υπερτουριστικές. Δοκίμασε κι άλλες πόλεις που μπορεί να αξίζουν κάπως λιγότερο, αλλά θα τις χαρείς περισσότερο με λιγότερο κόσμο: Mechelen, Lier, Οστάνδη κλπ.
Και υπάρχει και το Γαλλόφωνο Βέλγιο, που αντιγράφοντας ο ένας τουρίστας τον άλλο, το έχουμε παραμελήσει. Πήγαινε π.χ. μια βόλτα προς Dinant...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Επιτρέπεται η στάση στην γανδη? Χωρίς επιπλέον εισιτηριο?
Μπορείς.

Half price train ticket: Weekend ticket | SNCB
More info on the Weekend Ticket (French version)
QUE PERMET MON TICKET ?
• PUIS-JE FAIRE UNE HALTE DURANT MON VOYAGE ? Oui. Vous pouvez interrompre* votre voyage dans n’importe quel(le) gare* ou point d’arrêt* situé(e) sur l’itinéraire le plus court en kilomètres, et ce, dans le sens de votre destination. Dans ce cas, votre voyage « aller » sera totalement terminé avant l’interruption de nuit* du jour où vous avez commencé votre voyage. Il en sera de même pour votre voyage « retour ».
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπερα σε όλους.
θα ηθελα την γνώμη σας για το παρακατω ταξιδι
2 ενηλικες κ 3 παιδια
Θεσσαλονίκη - Βρυξέλλες Τριτη 29 Νοεμβρίου με Σάββατο 03 Δεκενβρίου
Αφιξη 8:00 στο Σαρλερουα κ αναχώρηση για Μπρυζ για 2 νυχτες.Δηλαδή Τρίτη κ Τετάρτη Μπρυζ. Πεμπτη πρωι αναχώρηση για καπου εκει δίπλα με διαμονή ή διαμονή Μπρυζ με ημερήσια εκδρομη
Παρασκευή αναχωρηση για Βρυξέλλες με διαμονή Σαββατο χαλαρα αναχωρηση για πισω.
Πως σας φαίνεται σαν σκέψη?

Y.g. Μόλις είδα την μεταφορά εδω. Κανένα προβλημα, απλά σκεφτηκα οτι λόγω περιοδου Χριστουγέννων θα ταίριαζε στο Χριστουγεννα στο Βελγιο .
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα σε όλους.
θα ηθελα την γνώμη σας για το παρακατω ταξιδι
2 ενηλικες κ 3 παιδια
Θεσσαλονίκη - Βρυξέλλες Τριτη 29 Νοεμβρίου με Σάββατο 03 Δεκενβρίου
Αφιξη 8:00 στο Σαρλερουα κ αναχώρηση για Μπρυζ για 2 νυχτες.Δηλαδή Τρίτη κ Τετάρτη Μπρυζ. Πεμπτη πρωι αναχώρηση για καπου εκει δίπλα με διαμονή ή διαμονή Μπρυζ με ημερήσια εκδρομη
Παρασκευή αναχωρηση για Βρυξέλλες με διαμονή Σαββατο χαλαρα αναχωρηση για πισω.
Πως σας φαίνεται σαν σκέψη?

Y.g. Μόλις είδα την μεταφορά εδω. Κανένα προβλημα, απλά σκεφτηκα οτι λόγω περιοδου Χριστουγέννων θα ταίριαζε στο Χριστουγεννα στο Βελγιο .
Χαίρετε. Θα το έκανα 2 Μπριζ και 2 Βρυξέλλες. Μπορείτε να κάνετε τη μονοήμερη που σκέφτεστε στη μετάβαση από Μπριζ σε Βρυξέλλες, αφήνοντας αποσκευές στον σταθμό τρένων.
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
170
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα και από μένα!
Έχω δουλειά στο Βέλγιο την επόμενη βδομάδα από απόγευμα Παρασκευής 11/11 μέχρι Δευτέρα πρωί 14/11 τις οποίες μέρες θα μένω Βρυξέλλες. Οι πτήσεις μου είναι 10/11 που φτάνω 19:30 Σαρλερουα και αναχώρηση Τρίτη πρωί από BRU στις 11:45.
Επομένως έχω 2 βραδιά ελεύθερα που δεν ξέρω τι να τα κάνω... το βλέπετε καλή ιδέα το πρώτο βράδυ να φύγω κατευθείαν από Σαρλερουα για Μπρυζ και να έχω μισή μέρα (δλδ Παρασκευή πρωι) ; Τελευταίο βράδυ λέω να δω την Γάνδη και Τρίτη πρωί να φύγω πολύ νωρίς για αεροδρόμιο (φαντάζομαι θα έχεις λεωφορεία, δεν το έχω ψάξει ακόμα).

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για άλλη πόλη ή ακόμα και χωριό ίσως;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα και από μένα!
Έχω δουλειά στο Βέλγιο την επόμενη βδομάδα από απόγευμα Παρασκευής 11/11 μέχρι Δευτέρα πρωί 14/11 τις οποίες μέρες θα μένω Βρυξέλλες. Οι πτήσεις μου είναι 10/11 που φτάνω 19:30 Σαρλερουα και αναχώρηση Τρίτη πρωί από BRU στις 11:45.
Επομένως έχω 2 βραδιά ελεύθερα που δεν ξέρω τι να τα κάνω... το βλέπετε καλή ιδέα το πρώτο βράδυ να φύγω κατευθείαν από Σαρλερουα για Μπρυζ και να έχω μισή μέρα (δλδ Παρασκευή πρωι) ; Τελευταίο βράδυ λέω να δω την Γάνδη και Τρίτη πρωί να φύγω πολύ νωρίς για αεροδρόμιο (φαντάζομαι θα έχεις λεωφορεία, δεν το έχω ψάξει ακόμα).

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για άλλη πόλη ή ακόμα και χωριό ίσως;;
Τρέξιμο θα έχεις καθώς η δουλειά στην μέση τα μπερδεύει.Αν θέλεις να δεις Γάνδη και Μπρύζ είναι νομίζω ο μόνος τρόπος.Διαφορετικά αφήνεις την Μπρύζ και βλέπεις μόνον Γάνδη την Δευτέρα.Δεν πιστεύω να χωράει άλλη πόλη ή έστω χωριό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom