Βέλγιο Βελγιο, πρόγραμμα?

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τρέξιμο θα έχεις καθώς η δουλειά στην μέση τα μπερδεύει.Αν θέλεις να δεις Γάνδη και Μπρύζ είναι νομίζω ο μόνος τρόπος.Διαφορετικά αφήνεις την Μπρύζ και βλέπεις μόνον Γάνδη την Δευτέρα.Δεν πιστεύω να χωράει άλλη πόλη ή έστω χωριό...
Νομίζω την Γάνδη την έχω για σίγουρη την Δευτέρα. Την Μπρυζ την βγάζω αν υπάρχει κάποιο άλλο διαμαντάκι εξίσου εκεί κοντά που θα φτάσω βράδυ Πέμπτης και θα έχω το πρωινό της Παρασκευής να εξερευνήσω. Πάντως προτιμώ να πάω κάπου αλλού εκτός Βρυξελλών
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Νομίζω την Γάνδη την έχω για σίγουρη την Δευτέρα. Την Μπρυζ την βγάζω αν υπάρχει κάποιο άλλο διαμαντάκι εξίσου εκεί κοντά που θα φτάσω βράδυ Πέμπτης και θα έχω το πρωινό της Παρασκευής να εξερευνήσω. Πάντως προτιμώ να πάω κάπου αλλού εκτός Βρυξελλών
Το Ντινάν είναι ωραίο και σχετικά κοντά στο Σαρλερουά.Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με συγκοινωνίες και μάλιστα το βράδυ.Υποθέτω ότι δεν θα έχεις αυτοκίνητο;
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το Ντινάν είναι ωραίο και σχετικά κοντά στο Σαρλερουά.Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με συγκοινωνίες και μάλιστα το βράδυ.Υποθέτω ότι δεν θα έχεις αυτοκίνητο;
Καταρχάς ξέχασα να ευχαριστήσω εξ αρχής για την απάντηση. 😊
Ναι, χωρίς αυτοκίνητο θα είμαι...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Καταρχάς ξέχασα να ευχαριστήσω εξ αρχής για την απάντηση. 😊
Ναι, χωρίς αυτοκίνητο θα είμαι...
Επομένως τσέκαρε συγκοινωνίες Πέμπτη και Παρασκευή και ανάλογα τι ώρα πρέπει να είσαι στις Βρυξέλλες.Αν δεν βγαίνει αναγκαστικά θα πας Βρυξέλλες και Δευτέρα Γάνδη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπερα σε όλους.
θα ηθελα την γνώμη σας για το παρακατω ταξιδι
2 ενηλικες κ 3 παιδια
Θεσσαλονίκη - Βρυξέλλες Τριτη 29 Νοεμβρίου με Σάββατο 03 Δεκενβρίου
Αφιξη 8:00 στο Σαρλερουα κ αναχώρηση για Μπρυζ για 2 νυχτες.Δηλαδή Τρίτη κ Τετάρτη Μπρυζ. Πεμπτη πρωι αναχώρηση για καπου εκει δίπλα με διαμονή ή διαμονή Μπρυζ με ημερήσια εκδρομη
Παρασκευή αναχωρηση για Βρυξέλλες με διαμονή Σαββατο χαλαρα αναχωρηση για πισω.
Πως σας φαίνεται σαν σκέψη?

Y.g. Μόλις είδα την μεταφορά εδω. Κανένα προβλημα, απλά σκεφτηκα οτι λόγω περιοδου Χριστουγέννων θα ταίριαζε στο Χριστουγεννα στο Βελγιο .
Δεν ξέρω εάν είναι η πρώτη σας φορά στο Βέλγιο και τι ηλικίες έχουν τα παιδιά σας για να δώσω και την ανάλογη απάντηση.
Η Μπρυζ για τέτοια εποχή δεν θα της έβαζα πάνω από μία διανυκτέρευση, εκτός και εάν έχετε σκοπό να δείτε και τη Γάνδη από εκεί σε ημερήσια εκδρομή.
Έχω πάει 3 φορές στη χώρα σε 3 διαφορετικές εποχές και θεωρώ ότι έχουν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι Βρυξέλλες από ότι η Μπρυζ που είναι πανέμορφη, αλλά για λίγες ώρες...
Αρχές Δεκεμβρίου η Grand Place θα είναι στολισμένη υπέροχα και κάθε βράδυ θα έχει το σόου με τη μουσική και τις προβολές με λέιζερ στα κτήρια της πλατείας. Ένα μαγικό υπερθέαμα που επαναλαμβάνεται κάθε μισή ώρα. Τσέκαρε την ώρα έναρξης του.
Επίσης, υπάρχουν όμορφες χριστουγεννιάτικες αγορές σε άλλες πλατείες της πόλης και προβολές με χρώματα και μουσική και σε άλλα κτήρια και πλατείες. Ήταν πανέμορφα!
Στην Μπρυζ το χειμώνα το βράδυ θα έχει μάλλον ερημιά. Δεν ξέρω βέβαια με σιγουριά...
Επίσης, στη Γάνδη η κεντρική χριστουγεννιάτικη αγορά άνοιγε στις 6/12 πριν 3 χρόνια. Τσέκαρε τώρα τις ημερομηνίες.... Βέβαια η πόλη είναι πανέμορφη και είχε ζωή και το βράδυ και της αξίζει μια ημερήσια εκδρομή.Τη θεωρώ πιο όμορφη από την Μπρυζ.
Εάν τα παιδιά σου είναι μεγάλα θα εντυπωσιαστούν με το Atomium στις Βρυξέλλες και τις φωτιζόμενες κυλιόμενες σκάλες του. Όταν πήγα για 2η φορά φιλοξενούσε και έκθεση ζωγραφικής. Το πάρκο κοντά του έχει και μια εντυπωσιακή παγόδα και ήταν πανέμορφο την άνοιξη και το καλοκαίρι. Για χειμώνα δεν έχω άποψη...

Ειλικρινά δεν ξέρω πως έχουν κάψει αρκετοί τις Βρυξέλλες και της αφιερώνουν μόνο μια μέρα λες και πας επίσκεψη στην Καβάλα...Έχει πάρκα, μουσεία, πλατείες και ωραία μέρη να τα προχωρήσεις... Ακόμη και στο πολεμικό μουσείο να πας τα παιδιά σου για μισή ώρα και να δουν μέσα τα παλιά αεροσκάφη πιο πολύ θα εντυπωσιαστούν από τα κανάλια της Μπρυζ... Για να μην πω για το πάρκο με τις μινιατούρες που είναι και αυτό διασκεδαστικό για παιδιά.
Όλα αυτά βέβαια τα εξωτερικά θα τα απολαύσετε μόνο με καλό καιρό που εύχομαι να έχετε...
 
Last edited:

PK09

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σε όλους! Πρώτη φορά γράφω εδώ, οπότε συγχωρέστε με αν δεν τα έχω καταλάβει όλα σωστά. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το επικείμενο ταξίδι μου. Έκλεισα εισιτήρια για Βρυξέλλες στις 12 Ιανουαρίου , όπου θα παραμείνω μέχρι 15/01, οπότε και αναχωρώ για Άμστερνταμ-Ουτρέχτη. Γνωρίζοντας ότι είναι πολύ λίγες οι ημέρες για το Βέλγιο και δεδομένου ότι Βρυξέλλες θα βρίσκομαι μεσημέρι-νωρίς απόγευμα της 12ης του μήνα, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το πού αξίζει να διανυκτερεύσω. Ιδανικά θα ήθελα να προλάβω να δω λίγο από Βρυξέλλες και Μπρυζ, Γάνδη, Αμβέρσα. Ενδεχομένως στις 14 να διανυκτερεύσω Αμβέρσα για να φύγω από εκεί για Ολλανδία.
Αναμένω τις γνώμες σας και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Αν δεις καλα σε ημερησια τη Μπριζ και με τη διανυκτερευση την Αμβερσα, καλυπτεις καλουτσικα το Βελγιο.
Η Γανδη μπορει να παραλειφθει για τοσες λιγες μερες.
 

PK09

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αν δεις καλα σε ημερησια τη Μπριζ και με τη διανυκτερευση την Αμβερσα, καλυπτεις καλουτσικα το Βελγιο.
Η Γανδη μπορει να παραλειφθει για τοσες λιγες μερες.
Eπομένως, θα πρότεινες 2 διανυκτερεύσεις Βρυξέλλες, μονοήμερη Μπριζ και μια διανυκτέρευση Αμβέρσα;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Γεια σε όλους! Πρώτη φορά γράφω εδώ, οπότε συγχωρέστε με αν δεν τα έχω καταλάβει όλα σωστά. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το επικείμενο ταξίδι μου. Έκλεισα εισιτήρια για Βρυξέλλες στις 12 Ιανουαρίου , όπου θα παραμείνω μέχρι 15/01, οπότε και αναχωρώ για Άμστερνταμ-Ουτρέχτη. Γνωρίζοντας ότι είναι πολύ λίγες οι ημέρες για το Βέλγιο και δεδομένου ότι Βρυξέλλες θα βρίσκομαι μεσημέρι-νωρίς απόγευμα της 12ης του μήνα, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το πού αξίζει να διανυκτερεύσω. Ιδανικά θα ήθελα να προλάβω να δω λίγο από Βρυξέλλες και Μπρυζ, Γάνδη, Αμβέρσα. Ενδεχομένως στις 14 να διανυκτερεύσω Αμβέρσα για να φύγω από εκεί για Ολλανδία.
Αναμένω τις γνώμες σας και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Εγώ πάλι πιστεύω πως με λίγο τρέξιμο τα προλαβαίνεις όλα.

Αν δεις Βρυξέλλες (το κέντρο μόνο, μην περιμένεις να πας Atomium ή μουσεία) 12 απόγευμα και 13 πρωί, μπορείς 13 μεσημέρι να πας μια βόλτα Γάνδη (πάλι βόλτα στο κέντρο, ίσως να προλάβεις να μπεις και στο κάστρο ή να κάνεις μια βόλτα με ένα καραβάκι) και να φτάσεις Μπρυζ για διανυκτέρευση 13 βράδυ.

Βόλτα Μπρυζ 13 πρωί και μετά αναχώρηση για Αμβέρσα το μεσημέρι.

Θεωρώ χειρότερο σκότωμα το να χάσεις 2 ώρες στο πήγαινε-έλα στις 13 για να κάνεις μονοήμερη Μπρυζ και να διανυκτερεύσεις πάλι Βρυξέλλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom