Ιταλία Κροατία Σερβία Σλοβενία Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιάνα-Βενετία

michael24gr

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Καλησπέρα, λέμε με την κοπέλα μου να πάμε ταξίδι τον Μάρτιο και έχουμε βγάλει ένα πρόγραμμα για το οποίο θα ήθελα την συμβουλή σας.

Αεροπλάνο μέχρι Βελιγράδι-> διαμονή 2 μέρες
Βελιγράδι - Ζάγκρεμπ (με ενοικίαση αυτοκινήτου ή τρένο; Τι βολεύει καλύτερα και αν γνωρίζετα πόσες ώρες είναι το ταξίδι) διαμονή εκεί 3 ημέρες

Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιάνα---> διαμονή 1 ημέρα

Λιουμπλιάνα Βενετία-->Διαμονή 1 ημέρα (έχουμε ξαναπάει Βενετία απλώς θέλουμε να φύγουμε από εκει λογω φτηνών εισιτηρίων)

Έχω κατανείμει σωστά τις ημέρες? Θα βόλευε περισσότερο η ενοικίαση αυτοκινήτου από Σερβία και παράδοση στη Βενετία, από άποψη κόστους και μετακινήσεων? Και γενικότερα αν 7 ημέρες αρκούν!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα, λέμε με την κοπέλα μου να πάμε ταξίδι τον Μάρτιο και έχουμε βγάλει ένα πρόγραμμα για το οποίο θα ήθελα την συμβουλή σας.

Αεροπλάνο μέχρι Βελιγράδι-> διαμονή 2 μέρες
Βελιγράδι - Ζάγκρεμπ (με ενοικίαση αυτοκινήτου ή τρένο; Τι βολεύει καλύτερα και αν γνωρίζετα πόσες ώρες είναι το ταξίδι) διαμονή εκεί 3 ημέρες

Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιάνα---> διαμονή 1 ημέρα

Λιουμπλιάνα Βενετία-->Διαμονή 1 ημέρα (έχουμε ξαναπάει Βενετία απλώς θέλουμε να φύγουμε από εκει λογω φτηνών εισιτηρίων)

Έχω κατανείμει σωστά τις ημέρες? Θα βόλευε περισσότερο η ενοικίαση αυτοκινήτου από Σερβία και παράδοση στη Βενετία, από άποψη κόστους και μετακινήσεων? Και γενικότερα αν 7 ημέρες αρκούν!
Ασκοπο να παρετε αμαξι για τοσο βασικες διαδρομες οπως ειναι το Βελιγραδι-Ζαγκρεμπ-Λιουμπλιανα-Βενετια.

Βελιγραδι-Ζαγκρεμπ ειναι περιπου 5-6 ώρες αναλόγως και τι κίνηση έχει στα σύνορα, έχεις πάρα πολλές επιλογές από τρένα και λεωφορεία

Λεωφορεία: https://www.balkanviator.com/en/
Τρένα: http://www.hzpp.hr/en/buy-your-ticket-online?p=75 και http://serbianrailways.com/

Όσο για την κατανομή των ημερών, με την ίδια λογική που βάζεις το Βελιγράδι 2 μέρες, θα έβαζα και Ζάγκρεμπ 2, δεν έχει περισσότερα πράγματα να δεις. Για αυτούς και μόνο τους προορισμούς νομίζω 7 μέρες φτάνουν και περισσεύουν, με την λογική ότι δεν θέλετε να κάτσετε περισσότερο Βενετία.

Αντί για 3 μέρες Ζάγκρεμπ,κάντε της 2 και θα έβαζα Ζλατιμπορ μεταξυ Βελιγράδι Ζάγκρεμπ ή Τεργέστη μεταξύ Λιουμπλιάνα και Βενετίας.
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Καλησπέρα και από εμένα. Το Σεπτέμβριο ήμουν σε ολα αυτά και θα σου πω απο την εμπειρία μου τι θα έκανα αν ξαναπηγαινα. Βελιγράδι 1 βράδυ αν θέλετε οπωσδήποτε να το δειτε, αλλιως θα το άφηνα εξω, Ζάγκρεμπ 2 βράδια, Λιουμπλιάνα 2 βράδια, Συμφωνώ με τον φίλο orestcrete για Τεργέστη 1 βραδυ τουλάχιστον εκει. Ξαναλέω οτι ειναι προσωπική μου άποψη. Αν θες διάβασε την ιστορία μου για αυτα τα μέρη ¨πρώτο οικογενειακό road trip 4750χλμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom