Σερβία Βελιγράδι: Χριστούγεννα χωρίς Χριστούγεννα

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Στο Zemun δεν μπόρεσα να πάω καί έτσι δεν έχω προσωπική άποψη. Από περιγραφές άλλων μάλλον πρέπει να είναι από τα καλύτερα σημεία στο Βελιγράδι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τώρα μη μου πεις ότι σε ενθουσίασε η Skandarlija γιατί θα τραβάω τις τρίχες μου. Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι με τι ενθουσιάζεται ο κόσμος στο Βελιγράδι (σαν πόλη και μόνο κρινόμενη). H εγώ το έχασα ή δεν... αντικειμενικά
Oχι ρε συ ...δε μου αρεσε ..περιμενα περισσοτερα και ηταν μονο ενας μικρος πεζοδρομος.Εγω οπως ειπαν και οι προηγουμενοι...πιστευω οτι θα ειναι πολυ ωραια το καλοκαιρι για να φας και να πιεις οικονομικα στα φοβερα μαγαζια που εχουν φτιαξει διπλα στο ποταμι.Συν κατι ακομα ...εμενα μου αρεσει πολυ και η ηλεκτρονικη ,τρανς μουσικη ...και το Βελιγραδι ,απο ο,τι ειδα ,τη λαλαει καλα.
Οποτε ουσιαστικα η πολη ειναι για διασκεδαση,δεν ειναι τοσο να κανεις εξερευνηση και τουρισμο.

Στο Zemun δεν μπόρεσα να πάω καί έτσι δεν έχω προσωπική άποψη. Από περιγραφές άλλων μάλλον πρέπει να είναι από τα καλύτερα σημεία στο Βελιγράδι.
Ειναι ..ειναι !
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
τα επιβλητικά της ιστορικά κτίρια έχει, ωραία πάρκα, εντυπωσιακές εκκλησίες, όμορφη πανοραμική θέα από το φρούριο, το γραφικότατο πανέμορφο Zemun, σημεία για ωραίους περιπάτους δίπλα στους ποταμούς δούναβη και σάβα, το πάρκο αναψυχής Ada Ciganlija, έντονη νυχτερινή ζωή και εξαιρετικούς κατοίκους.
...τεράστια μπιφτέκια, παγωμένη jelen, τα αναφέρεις στην ιστορία σου, οεοο!! είχαμε πάθει σιελόρροια!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Μία πολύ ενδιαφέρουσα εκδρομή πού μπορείτε να κάνετε από το Βελιγράδι είναι στην Νόβι Σάντ (100 χλμ).
Με το τραμ 2 θα κατεβείτε στον σιδηροδρομικό σταθμό πίσω από τον οποίο είναι ο τερματικός σταθμός υπεραστικών λεωφορείων. Από δώ φεύγουν τακτικά λεωφορεία γιά Νόβι Σαντ, περίπου κάθε μία ώρα.
Η διαδρομή διαρκεί μιάμιση ώρα καί το εισιτήριο με επιστροφή κοστίζει περίπου 12 ευρώ.
Η Νόβι Σαντ, πρωτεύουσα της επαρχίας Βοϊβοντίνα, αναπτύχθηκε σημαντικά κατά τον 18ο αιώνα, όταν χτίστηκε το πανίσχυρο φρούριο στην κορυφή ενός λόφου, πάνω από το ποτάμι πού σκοπό είχε την διαφύλαξη της περιοχής γιά λογαριασμό των Αψβούργων. Η μεγαλόπρεπη Ακρόπολη τού Πετροβαραντίν, πού αποκαλείται «Γιβραλτάρ τού Δούναβη» χτίστηκε από το 1699 μέχρι το 1780. Μέσα στην ακρόπολη θα δείτε ένα μικρό μουσείο, ένα πλανητάριο καί τον πύργο τού ρολογιού.
100_6358.JPG
Θέα προς το Πετροβαραντίν
100_6363.JPG
Παλιά πόλη Πετροβαραντίν

100_6366.JPG
Προς Πετροβαραντίν-δασικός δρόμος

100_6370.JPG
Πύλη εισόδου

100_6379.JPG
Εσωτερικό φρουρίου

100_6382.JPG
Θέα τού Δούναβη

100_6385.JPG
Πύργος ρολογιού

100_6387.JPG
Θέα προς την πόλη

100_6393.JPG
Θέα προς το εσωτερικό

100_6400.JPG
Ορκοι αιώνιας αγάπης πάνω από τα νερά τού Δούναβη

Γιά να φτάσετε στο Πετροβαραντίν καί αν δεν διαθέτετε αυτοκίνητο θα πάτε ως εξής: Από τον τερματικό σταθμό τού Νόβι Σαντ πού θα σας αφήσει το λεωφορείο από Βελιγράδι, θα πάρετε το αστικό λεωφορείο 4 καί θα κατεβείτε τέσσερις στάσεις μετά (αν μέτρησα καλά). Από εδώ θα πάρετε το λεωφορείο 3 πού πάει Πετροβαραντίν καί αφού διασχίσετε την γέφυρα πού περνάει πάνω από τον Δούναβη καί τις διπλές λευκές καμάρες κατεβαίνετε. Από εδώ το Πετροβαραντίν είναι ένας μικρός περίπατος σε ένα γραφικό δασικό μονοπάτι.
Η θέα από το Πετροβαραντίν προς τον Δούναβη καί την πόλη είναι πολλή όμορφη.
Η έκτασή του μεγάλη καί αξίζει να κάνετε το γύρω καί να το περπατήσετε. Υπάρχει καί ένα καφέ με υπέροχη θέα στον Δούναβη. Από εδώ θα προσανατολιστείτε καί γιά την θέση της παλιάς πόλης.
Από εδώ γιά να φτάσετε στην παλιά πόλη έχετε δύο επιλογές: να πάρετε πάλι το λεωφορείο 3 καί να κατεβείτε στην ίδια στάση απ’ όπου επιβιβαστήκατε ή να πάτε πεζή κάνοντας έναν πολύ όμορφο περίπατο (περίπου ένα χιλιόμετρο).
Η παλιά πόλη της Νόβι Σαντ, η Στάρι Γκράντ, είναι πολύ γραφική καί καλοδιατηρημένη , αποπνέει αρχοντιά καί οί βόλτες στα δρομάκια καί γύρω από την πλατεία θα σας φέρουν σε όμορφα διατηρητέα κτίρια, εκκλησίες, μαγαζιά.
100_6469.JPG

100_6467.JPG

100_6460.JPG

100_6454.JPG

100_6451.JPG

Συνιστώ μία επίσκεψη στο πλουσιότατο Μουσείο της Βοϊβοντίνα. Η συλλογή πέρα γιά πέρα εντυπωσιακή. Με πάνω από 150 χρόνια ζωής, θεωρείται ένα από τα παλαιότερα καί πλουσιότερα μουσεία της Σερβίας. Μιά ανεκτίμητη συλλογή γιά την πολιτιστική κληρονομιά της Βοϊβοντίνα, αριθμεί πάνω από 6000 εκθέματα σε μόνιμη έκθεση πού αφορούν την αρχαιολογία, την ιστορία, την εθνολογία, την παλαιοντολογία καί την τέχνη της περιοχής.
100_6406.JPG
Μουσείο Βοϊβοντίνας: Πρόσοψη

100_6416.JPG
Σκελετοί σε εμβρυακή στάση
(φώτο από ανασκαφές)

100_6420.JPG
Απολιθώματα κερασφόρων

100_6424.JPG
Προϊστορικά εργαλεία
100_6425.JPG
Προϊστορικός κεραμικός φούρνος

100_6422.JPG
Κρανίο πού έχει υποστεί τρείς χειρουργικές επεμβάσεις

100_6434.JPG
Χειρόγραφα

100_6435.JPG
Αγιογραφία με σπάνιο θέμα:
Η σφαγή τών νηπίων

100_6445.JPG
Κεντημένα σκουφάκια
(από το εθνογραφικό τμήμα)

Διεύθυνση : Dunavska 35
Ανοιχτά : 09πμ-19μμ Τρίτη-Παρ, 10πμ-18μμ Σαβ-Κυρ
Εισιτήριο 200 δηνάρια
 
Last edited:

MeVsHighway

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Στο Zemun δεν μπόρεσα να πάω καί έτσι δεν έχω προσωπική άποψη. Από περιγραφές άλλων μάλλον πρέπει να είναι από τα καλύτερα σημεία στο Βελιγράδι.
Είναι ίσως η πιο γραφική περιοχή της πόλης. Απο τα αγαπημένα μου μέρη σίγουρα!

Παιδιά, Savamala, Zemun, Splavovi, BIGZ, τα blok 62 και 63 του Novi Beograd, Ada Ciganlija και νήσος του πολέμου! Μου φαίνεται απίστευτο που διαβάζω τέτοια σχόλια για το Βελιγράδι, σίγουρα απο τις πιο ωραίες πόλεις της Ευρώπης για εμένα!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Είναι ίσως η πιο γραφική περιοχή της πόλης. Απο τα αγαπημένα μου μέρη σίγουρα!

Παιδιά, Savamala, Zemun, Splavovi, BIGZ, τα blok 62 και 63 του Novi Beograd, Ada Ciganlija και νήσος του πολέμου! Μου φαίνεται απίστευτο που διαβάζω τέτοια σχόλια για το Βελιγράδι, σίγουρα απο τις πιο ωραίες πόλεις της Ευρώπης για εμένα!
Δεν μπόρεσα να δώ τίποτε από αυτά πού αναφέρεις. Εσύ τι εποχή πήγες?
 

MeVsHighway

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Εγώ δύο φορές έχω πάει - και οι δύο ήταν καλοκαίρι. Φέτος ειδικά πήγα και την εποχή που γινόταν το Belgrade Beer Festival στο πάρκο Usce, απένταντι απο το κέντρο. Μαζεύει λέει 900.00 άτομα μέσα σε 5 μέρες και όπως μπορείς να φανταστείς κάθε μέρα γίνεται το έλα να δείς!

Σίγουρα η εποχή παίζει μεγάλο ρόλο (πχ νομίζω τα splavovi κλείνουν το χειμώνα) αλλα και πάλι πιστεύω πως μπορείς πολύ εύκολα να περάσεις μια εβδομάδα χωρίς να βαρεθείς, ειδικά αμα είσαι νέος και ενδιαφέρεσαι να γνωρίσεις την νυχτερινή ζωή.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Εγώ δύο φορές έχω πάει - και οι δύο ήταν καλοκαίρι. Φέτος ειδικά πήγα και την εποχή που γινόταν το Belgrade Beer Festival στο πάρκο Usce, απένταντι απο το κέντρο. Μαζεύει λέει 900.00 άτομα μέσα σε 5 μέρες και όπως μπορείς να φανταστείς κάθε μέρα γίνεται το έλα να δείς!

Σίγουρα η εποχή παίζει μεγάλο ρόλο (πχ νομίζω τα splavovi κλείνουν το χειμώνα) αλλα και πάλι πιστεύω πως μπορείς πολύ εύκολα να περάσεις μια εβδομάδα χωρίς να βαρεθείς, ειδικά αμα είσαι νέος και ενδιαφέρεσαι να γνωρίσεις την νυχτερινή ζωή.
Δεν είμαι νέα καί το μόνο πού ΔΕΝ με ενδιαφέρει είναι η νυχτερινή ζωή. Το είδαμε λοιπόν από διαφορετικό πρίσμα.
Πάντως καταλήγω στο συμπέρασμα ότι καλοκαίρι έχει διαφορετική καί πολύ καλύτερη όψη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εμενα παντως που με ενδιαφερει η νυχτερινη ζωη,το εκοψα το Βελιγραδακι οτι ειναι πολυ δυνατο στον τομεα αυτο ,ειδικα το καλοκαιρι.Οπως εχω ξαναπει,η πολη δεν εχει τα φοβερα αξιοθεατα,αλλα εχει καλους ανθρωπους κ πρπσφερεται για οικονομικη διασκεδαση.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Αν έχετε πολύ χρόνο στην διάθεσή σας καί θέλετε να κάνετε μία κοντινή, εύκολη καί ευχάριστη εκδρομούλα από το Βελιγράδι, μπορείτε να πάτε την πόλη Σμεντέρεβο ( η Βυζαντινή Σεμενδρία), γιά να επισκεφθείτε το Φρούριο τού Σμεντέρεβο, πάνω στον ποταμό Δούναβη. Κτίσμα τού 15ου αιώνα επί της ηγεμονίας τού Ντζούρατζ Μπράνκοβιτς.
Με τριγωνικό σχήμα, τάφρο καί 25 πύργους, διατηρεί όλη του την έκταση αλλά γενικά δεν βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Υπάρχουν σημεία πού λές «να περάσω ή θα μού έρθει στό κεφάλι>>. Ο γύρος στις επάλξεις προσφέρει ένα πανοραμικό θέαμα τού ποταμού.
Το εσωτερικό είναι επίπεδο καί έχει διαμορφωθεί σε πάρκο όπου πολύς κόσμος κάνει τζόγκινγκ.
Από το Βελιγράδι έχει τακτικά δρομολόγια με λεωφορείο πού κάνει περίπου μιά ώρα.
Το θετικό είναι ότι ο τερματικός σταθμός των λεωφορείων είναι ακριβώς πίσω από την είσοδο τού κάστρου, όπως καί ο σταθμός τού τρένου.
Central bus station Yeleynicka 4
Δρομολόγια περίπου κάθε μισή ώρα
Εισιτήριο περίπου 9 ευρώ με επιστροφή
Διαδρομή περίπου μιά ώρα.
100_6209.JPG

100_6213.JPG

100_6244.JPG

100_6221.JPG

100_6214.JPG

100_6215.JPG

100_6218.JPG

100_6227.JPG

100_6241.JPG

100_6247.JPG

100_6245.JPG

100_6249.JPG

100_6251.JPG
Αν πάτε καλοκαίρι, γι’ αυτήν την διαδρομή έχει καί το Ρομάντικ Τρέϊν. Ξεκινά από Βελιγράδι στις 09:00 καί φτάνει στις 11;50 καί από Σμεντέρεβο στις 18:45 καί φτάνει στο Βελιγράδι στις 19:36.
Από τον κεντρικό σταθμό τρένων τού Βελιγραδίου, στην θυρίδα 19 (μπορείτε να κάνετε καί on line κράτηση) καί το εισιτήριο γιά την 1η θέση κοστίζει 536 δηνάρια με επιστροφή.
Λεπτομέρειες εδώ:
http://www.zeleznicesrbije.com/acti...ja/prezentacije/turisticki_voz_romantika.html
Το τουριστικό, μουσειακό, τρένο, δύο ημέρες την εβδομάδα, Σάββατο και Κυριακή, από τον Απρίλιο έως και τον Οκτώβριο κάθε έτους, ταξιδεύει τους επισκέπτες τους με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο σε προορισμούς εντός της Σερβίας,
Στα βαγόνια του "Romantika" ο 19ος αιώνας "ζωντανεύει" και οι μνήμες που έχουν χαραχθεί στις ταπετσαρίες των βαγονιών αναδύουν ένα άρωμα νοσταλγίας. Μάλιστα, οι επιβάτες του "Romantika", το οποίο κατασκευάστηκε στις αρχές του 19ου αιώνα και είναι ατμήλατο, έχουν τη δυνατότητα- μέσω συγκεκριμένων πακέτων προσφορών- να νοικιάσουν, έπειτα από συνεννόηση με το αρμόδιο τμήμα του Οργανισμού Σιδηροδρόμων, συγκεκριμένο βαγόνι, επιλέγοντας τη διαδρομή που επιθυμούν.
Με ημερομηνία "γέννησης" το 1917, 1922 και 1944 τα βαγόνια του μουσειακού τρένου παραμένουν - έπειτα από τις απαραίτητες εργασίες συντήρησης και ανακαίνισής τους -«αξιόμαχα» και μεταφέρουν το επιβατικό κοινό σε επιλεγμένες πόλεις , περνώντας μέσα από πλούσια, καταπράσινα, τοπία, δίνοντας την ευκαιρία στους επισκέπτες τους να «αποδράσουν» από το παρόν και να κάνουν μια αναδρομή στο παρελθόν.
Ιδιαίτερα δε το βαγόνι που έχει διαμορφωθεί ειδικά για τις ανάγκες της εστίασης, μοιάζει με καρτ - ποστάλ του 19ου αιώνα: Χειροποίητα, παραδοσιακά, τραπεζομάντιλα και έπιπλα από ξύλο (καρέκλες και τραπέζια) που μαγνητίζουν τις αισθήσεις δίνουν το "έναυσμα" για την απόλαυση των γαστριμαργικών "αριστουργημάτων", με βασική πηγή προέλευσης τη σερβική κουζίνα, που έχουν την ευκαιρία να γευθούν οι επιβάτες.
Το κάθε ένα βαγόνι έχει τα δικά του «χαρακτηριστικά» και έτσι το συνολικό αποτέλεσμα του Romantika κάθε άλλο παρά κοινότυπο είναι. Άλλωστε και οι πόλεις - προορισμοί του μουσειακού τρένου που επελέγησαν από τον Οργανισμό Σιδηροδρόμων αποτελούν ορισμένα από τα σημεία - "κλειδιά" της πολιτιστικής κληρονομιάς της Σερβίας, με απέραντους αμπελώνες, ιστορικά μνημεία, αλλά και την περίφημη σπηλιά Kristalna Dvorana ή Crystal Hall, όπου αστραφτεροί "συνδυασμοί" κόκκινων, κίτρινων και άσπρων σταλαγμιτών δημιουργούν ένα μοναδικό τοπίο.
Για όσους είναι λάτρεις της ποδηλασίας, ο Οργανισμός Σιδηροδρόμων προβλέπει τη δυνατότητα μεταφοράς των ποδηλάτων των επιβατών χωρίς επιπλέον επιβάρυνση. .
Στον σταθμό της κάθε πόλης - προορισμού εκεί όπου «δένει» το μουσειακό τρένο, σταματά το "νανούρισμα" του. Εκεί, όπου ο αέρας σταματά να σφυρίζει «κινηματογραφικά», μια αίσθηση γλυκιά καταλαμβάνει τους επιβάτες, σαν νοσταλγία για τα τοπία που πέρασαν στις διαδρομές και "άραξαν" στις καρδιές τους, εκείνα που μοιάζουν σαν να ξεπήδησαν από πίνακες ζωγραφικής
 
Last edited:

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
Πηγα τα φωτα πετυχαμε χιονι πιστευω οτι το βελιγραδι πρεπει να το ψαξεις προσωπικη μου αποψη οτι καλυτερη εποχη ειναι το καλοκαιρι που θαναι καταπρασινο με βολτες στο νησι αδα στο ζεμουν και στα παροχθια εστιατορια κτλ.ενας λογος γιαυτο ειναι που λενε οτι οι σερβεςωειναι ομορφες δεν το ειδαμε αυτο γιατι ηταν κουκουλωμενες μεχρι το μετωπο αρα.................καλυτερη εποχη καλοκαιρι
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Αν καί το Βελιγράδι μπορεί να μην είναι από τις εντυπωσιακότερες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, ωστόσο είναι πολύ καλή βάση γιά σχετικά κοντινές καί ενδιαφέρουσες εκδρομές, αν έχετε αυτοκίνητο ή πάτε καλοκαίρι με οργανωμένες εκδρομές.
Μερικές από αυτές πού είχα προγραμματίσει καί δεν τα κατάφερα λόγω εποχής είναι οί κάτωθι:
1. Τοπόλα, 70 χλμ από Βελιγράδι.
Εδώ ανεβείτε πρώτα στο λόφο Oplenac, όπου δεσπόζει ο ναός τού Αγίου Γεωργίου. Η ανέγερση του ξεκίνησε το 1910 καί τελείωσε το 1930. Ο ναός είναι πανέμορφος εσωτερικά, γεμάτος τοιχογραφίες, ψηφιδωτά καί μάρμαρα. Δεν υπάρχει ούτε ένα χιλιοστό ακάλυπτο. Τα 3500 μ2 είναι καλυμμένα με 40 εκατομμύρια μαρμάρινων πλακών. Αν μετρήσουμε θα δούμε ότι υπάρχουν 1500 φιγούρες στις 725 παραστάσεις. Καί δεν είναι μόνο αυτό. Στην κρύπτη τού ναού θα δείτε το Μαυσωλείο όπου είναι ενταφιασμένα όλα τα μέλη της Οικογένειας Καραγεώργη.
Ο Καραγεώργης Πέτροβιτς ήταν ο πρώτος εκλεγμένος ηγέτης γιά να αντιμετωπίσει την Οθωμανική Αυτοκρατορία. Η εκλογή έγινε εδώ στην Τοπόλα το 1804. (σας λέει κάτι η οδός Καραγεώργη Σερβίας στην Αθήνα?)
Κατεβαίνοντας στο κέντρο της πόλης Τοπόλα, μπορείτε να επισκεφθείτε τα ανάκτορο της οικογένειας Καραγεώργη, πού έχει μετατραπεί σε μουσείο.
Η περιοχή φημίζεται γιά τα κρασιά της καί η γύρω περιοχή είναι γεμάτη αμπελώνες.

2. Viminacium, έναν πολύ σπουδαίο αρχαιολογικό χώρο με ρωμαϊκά ευρήματα, 100 χλμ ανατολικά τού Βελιγραδίου.
Το δέλεαρ εδώ δεν είναι μόνο ο αρχαιολογικός χώρος αλλά καί το mamoth park, ένα σημείο όπου βρήκαν σκελετό μαμούθ καί εκτίθεται σε καλυμμένο χώρο.
Δείτε λεπτομέρειες εδώ:
http://www.solatube.com/sites/default/files/field/files/insert/Mammoth_Park_at_Viminacium_Serbia.pdf
Το καλοκαίρι υπάρχει μία οργανωμένη εκδρομή στα πλαίσια της οποίας επισκέπτονται καί αυτόν τον χώρο. Εκτός αυτού πάνε καί στο Κάστρο Γκόλουμπατς καί στις Σιδηρές Πύλες (Iron Gates).
Οι Σιδηρές Πύλες είναι μία διαδρομή 134 χλμ πάνω στον Δούναβη καί είναι ουσιαστικά τα υγρά σύνορα Σερβίας - Ρουμανίας.
Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:
https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_Gates

3. SREMSKI KARLOVCI
Μία χαριτωμένη επαρχιακή πόλη με όμορφο μεσαιωνικό κέντρο. Βρίσκεται πολύ κοντά στη Νόβι Σαντ, πράγμα πού σας επιτρέπει να συνδυάσετε τις δύο πόλεις σε μία εκδρομή.
Στο Σρέμσκι Καρλοβτσι επίσης πηγαίνει καί το Ρομάντικ Τρέϊν.
Η περιοχή φημίζεται επίσης καί γιά τούς αμπελώνες της. Εδώ θα βρείτε πολλά καλά κρασιά της περιοχής πού μπορείτε να δοκιμάσετε στα κελάρια, κυρίως στην περιοχή
Strazilovo ( 4,5 χλμ από SREMSKI KARLOVCI) όπου θα βρείτε καί πολλές παραδοσιακές ταβέρνες.
Η γύρω περιοχή Fruska Gora, πού μεταφράζεται «Φράγκικο Βουνό» είναι φημισμένη γιά το όμορφο καί γραφικό τοπίο καί από το 1960 αποτελεί εθνικό πάρκο. Εδώ επίσης υπάρχουν πολλά Σέρβικα Ορθόδοξα Μοναστήρια. Σύμφωνα με ιστορικά στοιχεία, η ίδρυσή τους ανάγεται στις πρώτες δεκαετίες τού 16ου αιώνα, αλλά οί θρύλοι τα θέλουν από τον 12ο αιώνα.
Το 1990 τα μοναστήρια ανακηρύχτηκαν ως Μνημεία Πολιτισμού Εξαιρετικής Σημασίας καί προστατεύονται από το Σέρβικο Κράτος.

ΤΕΛΟΣ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom