Ρουμανία Σερβία Βελιγράδι ή Βουκουρέστι

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Από τότε που η Ολυμπιακή περιόρισε σε ελάχιστους τους προορισμούς της στο εξωτερικό και θέλοντας να εκμεταλλευτώ τις καλές προσφορές της, όπως αυτή που τρέχει τώρα, θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω:

Βελιγράδι ή Βουκουρέστι (*)?

Το σκέφτομαι για αρχές Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου για λίγες μέρες (3 έως 5 διανυκτερεύσεις), 2 άτομα. Δεν σκέφτομαι να κάνω τουρ στην αντίστοιχη χώρα. Σκέφτομαι να μείνω μόνο στην πόλη. Παρόλα αυτά δεν θα έλεγα όχι για καμία ημερήσια κοντινή εκδρομή, αν είναι εφικτό.
Ό,τι μπορείτε να μου πείτε συγκριτικά για αυτές τις δυο πόλεις είναι ευπρόσδεκτο.


(*) δεν μου αρέσει που θέτω έτσι την ερώτηση, αλλά υπάρχει δίλημμα, όντως.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
δεν εχω παει βουκουρεστι φιλος.αλλα μπροστα στην αυρα των σερβων τα υπολοιπα μου φαινονται λιγα.εχω περασει καταπληκτικα βελοιγραδι.φοβερα φιλοξενος λαος,φιλελληνες μεχρι παρεξηγησης,τρομερα ωραια εμφανισιακα ρατσα,τιμες παρα πολλυ καλες σε ολες τις υπηρεσιες.εχει γουστα για ολα τα βαλαντια.απο μπαρακια με γουστο και ατμοσφαιρα,μεχρι κλαμπακια με ωραια μουσικη.απο κουτουκια μεχρι ακριβα εστιατορια.θα εκπλαγεις πως γινεται αυτος ο λαος να ετρωγε βομβες πριν μια δεκαετια.και πως καταφερε και σταθηκε ξανα στα ποδια του.αξιεπαινοι.φιλε πηγαινε με τα χιλια βελιγραδι.σε ζηλευω ηδη.εχει και πολλυ περατσαδα να δεις μνημεια,μουσεια,κτηρια κ.α.εχει και ποταμι για βολτιτσα.επισης μια ωρα περιπου απο εκει ειναι και το νοβισαντ.πολη με μια πανεμορφη πλατεια,ενα καταπληκτικο στενο με μπαρακια μεγαλης ομορφιας.και εννοειται φιλοξενοι και εκει...καλα να περασεις.κλειστα αμεσως και πιες και μια ρακι μοναστιρσκα(καπως ετσι) και για εμενα :clap:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ακούσει και διαβάσει για Σερβία και η γενική εντύπωση είναι αυτή που έγραψες. Επειδή ακόμα δεν απορρίπτω το Βουκουρέστι, ελπίζω στη συγκριτική ματιά των μελών του φόρουμ.

Α και είμαι φίλη... :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σαν μέρος, εμφανησιακά, το Βελιγράδι για μένα, δεν είναι Ο προορισμός.
Όμως ο κόσμος και γενικά όσα έγραψε ο geopnd είναι έτσι.
Επίσης, έχει υπέροχο φαγητό, γλυκά και είναι φθηνά όλα. Νυχτερινή ζωή, δεν το συζητάμε, χαμός!
Μπορείς να πάς μονοήμερη στο Νόβι Σαντ (εγώ πήγα).
Μ'άρεσε πάρα πολύ...αλλά δεν έχω πάει και Βουκουρέστι να ξέρω.
Επίσης η Ρουμανία είναι μεγάλη και ίσως (όσοι έχουν πάει ας επιβεβαιώσουν ή όχι) χρειάζεται περισσότερο χρόνο, μήπως άξιζε μια επίσκεψη που να την γυρίσεις όλη;
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
εχοντας επισκεφθει και τις δυο πολεις θα ελεγα και γω οτι το βελιγραδι υπερεχει ξεκαθαρα κατα τη γνωμη μου...οχι μονο είναι πιο ομορφη πολη αλλα εχει και αλλη αυρα ...χαλαρη αλλα ζωντανη,με ωραια καφε ,μπαρακια εστιατορια.....περνας πολύ καλα και εχει και πραγματα να δεις ....το βουκουρεστι αν και ειναι ενδιαφερον προορισμος μου εβγαλε μια διαθεση...."σκοτεινη",λιγο ψυχοπλακωμα....για εκδρομες απο βελιγραδι θα σου πουν οι πιο ειδικοι αλλα νομιζω οτι η πιο προφανης επιλογη ειναι το νοβι σαντ,α, και φυσικα και ιδιως αν πας καλοκαιρι κοντινη βολτα ειναι το νησακι Ciganlija ....κατα μηκος του ποταμου εχουν φτιαξει πολύ ωραιες "πλαζ" με πολλα μαγαζια που γινεται χαμος ....αφου δεν εχουν θαλασσα οι βελιγραδιωτες ,αξιοποιησαν το ποταμι τους.....το "sunset" ας πουμε ειναι κλασσικο μερος που μπορει κανεις να αραξει ,να φαει ,να πιει τον καφε του η το ποτο του...αυτα τα εχει γραψει αναλυτικοτερα η Ιβανα σε παλιοτερα ποστ,που θα σε βοηθησουν αρκετα αν πας στο βελιγραδι...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σαν μέρος, εμφανησιακά, το Βελιγράδι για μένα, δεν είναι Ο προορισμός.
Όμως ο κόσμος και γενικά όσα έγραψε ο geopnd είναι έτσι.
Επίσης, έχει υπέροχο φαγητό, γλυκά και είναι φθηνά όλα. Νυχτερινή ζωή, δεν το συζητάμε, χαμός!
Μπορείς να πάς μονοήμερη στο Νόβι Σαντ (εγώ πήγα).
Μ'άρεσε πάρα πολύ...αλλά δεν έχω πάει και Βουκουρέστι να ξέρω.
Επίσης η Ρουμανία είναι μεγάλη και ίσως (όσοι έχουν πάει ας επιβεβαιώσουν ή όχι) χρειάζεται περισσότερο χρόνο, μήπως άξιζε μια επίσκεψη που να την γυρίσεις όλη;
Ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ διαβάζοντας τις σχετικές με τη Ρουμανία ιστορίες διαπίστωσα ότι όλοι σχεδόν κάνουν το τουρ της χώρας και μένουν ελάχιστα στο Βουκουρέστι.

εχοντας επισκεφθει και τις δυο πολεις θα ελεγα και γω οτι το βελιγραδι υπερεχει ξεκαθαρα κατα τη γνωμη μου...οχι μονο είναι πιο ομορφη πολη αλλα εχει και αλλη αυρα ...χαλαρη αλλα ζωντανη,με ωραια καφε ,μπαρακια εστιατορια.....περνας πολύ καλα και εχει και πραγματα να δεις ....το βουκουρεστι αν και ειναι ενδιαφερον προορισμος μου εβγαλε μια διαθεση...."σκοτεινη",λιγο ψυχοπλακωμα....για εκδρομες απο βελιγραδι θα σου πουν οι πιο ειδικοι αλλα νομιζω οτι η πιο προφανης επιλογη ειναι το νοβι σαντ,α, και φυσικα και ιδιως αν πας καλοκαιρι κοντινη βολτα ειναι το νησακι Ciganlija ....κατα μηκος του ποταμου εχουν φτιαξει πολύ ωραιες "πλαζ" με πολλα μαγαζια που γινεται χαμος ....αφου δεν εχουν θαλασσα οι βελιγραδιωτες ,αξιοποιησαν το ποταμι τους.....το "sunset" ας πουμε ειναι κλασσικο μερος που μπορει κανεις να αραξει ,να φαει ,να πιει τον καφε του η το ποτο του...αυτα τα εχει γραψει αναλυτικοτερα η Ιβανα σε παλιοτερα ποστ,που θα σε βοηθησουν αρκετα αν πας στο βελιγραδι...
Dafni ευχαριστώ, η απάντησή σου ήταν ό,τι ακριβώς ήθελα. Εννοείτε ότι αν γίνει το ταξίδι δεν θα αφήσω τίποτα αδιάβαστο.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αν πας τρεις μέρες Βελιγράδι...
Αν πας πέντε μείνε μία και κάτι Βουκουρέστι και τις άλλες Τρανσυλβανία...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Προφανώς με πείσατε για Βελιγράδι (και σας ευχαριστώ) και μόλις έκλεισα για πρώτη εβδομάδα Οκτωβρίου. 190 ευρώ δυο άτομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.879
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom