Ρουμανία Σερβία Βελιγράδι οδικώς

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Γεια χαρα και απο μενα!
Θελω να παω τετραημερη εκδρομη μεταξυ χριστουγεννων και πρωτοχρονιας Βελιγραδι ή Βουκουρεστι. Εχετε υποψιν σας ποιος ειναι καλυτερος δρομος που σιγουρα δε θα χρειαζεται αλυσιδες ή δε θα ειναι παγωμενος? Εχω παει και στις 2 πρωτευουσες οργανωμενα και μου αρεσαν και οι 2 πολεις οποτε το κριτηριο ειναι ο ευκολοτερος και με καλυτερες συνθηκες δρομος. Ιδανικα αν εχει αποψη καποιος που εχει ταξιδεψει και στις 2 πολεις.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
φιλανδια
Παιδια καλησπερα σας.Τον αλλο μηνα πηγαινω οικογενειακως βελιγραδι απο σερρες οδικως μεσω Σοφιας.Ξερει κανεις αν ο δρομος μετα την Σοφια ειναι καλος?Επισης αν τα συνορα βουλγαρια σερβια εχουν πολυ κοσμο?θα μεινω στο νεο Βελιγραδι και αν κανενας ξερει κανενα μαγαζι για φαγητο εκει κοντα θα χαρω να τον ακουσω.
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Παιδια καλησπερα σας.Τον αλλο μηνα πηγαινω οικογενειακως βελιγραδι απο σερρες οδικως μεσω Σοφιας.Ξερει κανεις αν ο δρομος μετα την Σοφια ειναι καλος?Επισης αν τα συνορα βουλγαρια σερβια εχουν πολυ κοσμο?θα μεινω στο νεο Βελιγραδι και αν κανενας ξερει κανενα μαγαζι για φαγητο εκει κοντα θα χαρω να τον ακουσω.
καλησπερα μολις επεστρεψα αλλα για νεο βελιγραδι δε γνωριζω μεναμε στην πλατεια στο αλογο τελειο για ψαροσουπα σαλατες και ψαρικα το starakolliba με πολυ ωραια παραποταμια βολτα στο σαβα και στην πλατεια πολυ κοντα το little bay με εξαιρετικη διακοσμηση μικρο αλλα εξαιρετικο καταλογο
 
Last edited by a moderator:

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Γεια χαρα και χρονια πολλα!!!
Θα παω Βελιγραδι με το αυτοκινητο μου στις 2 Γεναρη. Καποιος μου ειπε οτι κοιτανε να δεις αν φορας χιονολαστιχα, ισχυει κατι τετοιο? Εγω σκεφτομουνα να παρω απλα τις αλυσιδες στο πορτ-μπαγκαζ (που δεν τις εχω βαλει ποτε βεβαια) και οτι μεχρι Βελιγραδι ο δρομος θα ειναι τελειος, οπως αλλωστε πηγα προς Ζαγκρεμπ το καλοκαιρι. Ισχυει αυτο με τα χιονολαστιχα? Πηγε κανενας προσφατα ή χειμωνα?
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γεια χαρα και χρονια πολλα!!!
Θα παω Βελιγραδι με το αυτοκινητο μου στις 2 Γεναρη. Καποιος μου ειπε οτι κοιτανε να δεις αν φορας χιονολαστιχα, ισχυει κατι τετοιο? Εγω σκεφτομουνα να παρω απλα τις αλυσιδες στο πορτ-μπαγκαζ (που δεν τις εχω βαλει ποτε βεβαια) και οτι μεχρι Βελιγραδι ο δρομος θα ειναι τελειος, οπως αλλωστε πηγα προς Ζαγκρεμπ το καλοκαιρι. Ισχυει αυτο με τα χιονολαστιχα? Πηγε κανενας προσφατα ή χειμωνα?
Δεν έχει τύχει να μας ελέγξουν ποτέ τα λάστιχα, κι έχουμε πάει οδικώς αρκετές φορές την περίοδο που είναι υποχρεωτικό να τα φοράς.
ΟΜΩΣ!: Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα ελέγξουν ούτε εσάς.
Και δεύτερο και ΒΑΣΙΚΟ να έχετε κατά νου, παίρνοντας το αντίστοιχο ρίσκο: Αν εμπλακείτε σε ατύχημα και δεν έχετε χειμερινά λάστιχα όπως λέει ο νόμος, ανεξάρτητα ποιος φταίει, καλά ξεμπερδέματα.
Οι γονείς μου επέστρεψαν τις προάλλες από Ζάγκρεμπ και, λόγω πάγου και χιονιού υπήρχαν χιλιόμετρα που πήγαιναν με αλάρμ και 20 κμ/ώρα.
Αποφασίζετε και ξεκινάτε. :)
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Ευχαριστω KonstantinosAlyona για την αμεση απαντηση! Αν καταλαβα καλα ειναι υποχρεωτικα τα χιονολαστιχα στη Σερβια τετοια περιοδο. Εσυ φορουσες χιονολαστιχα τις φορες που ταξιδευες και δε σου κανανε ελεγχο? Οι γονεις σου φορουσαν τις προαλλες?
Υπαρχει καποιος αλλος που πηγαινει Βελιγραδι τετοια περιοδο ή που εχει αποψη επι του θεματος?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους σας.

Είμαι ήδη από το προηγούμενο Σάββατο 22/12 στο Βελιγράδι, αύριο επιστρέφω Ελλάδα οδικώς. Όλα ήταν σχεδόν τέλεια, λεπτομέρειες για όλα και πληροφορίες για το ταξίδι, για μελλοντική χρήση, όταν επιστρέψω Ελλάδα..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Χρόνια πολλά και σε εσένα. Καλή επιστροφή.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ευχαριστω KonstantinosAlyona για την αμεση απαντηση! Αν καταλαβα καλα ειναι υποχρεωτικα τα χιονολαστιχα στη Σερβια τετοια περιοδο. Εσυ φορουσες χιονολαστιχα τις φορες που ταξιδευες και δε σου κανανε ελεγχο? Οι γονεις σου φορουσαν τις προαλλες?
Υπαρχει καποιος αλλος που πηγαινει Βελιγραδι τετοια περιοδο ή που εχει αποψη επι του θεματος?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Όχι, δε φορούσε κανείς μας, δεν έχω αγοράσει ποτέ χειμερινά ελαστικά. Τις πρώτες φορές δεν ήξερα καν το ρίσκο που παίρνω, τώρα το ξέρω.
Γι' αυτό και οι γονείς μου κινούνταν αργά στο χιόνι.
Το ιδιο συζητούσα με τους Γερμανούς που μας φιλοξενούσαν στη Νυρεμβέργη αυτές τις μέρες, τους έκανε εντύπωση ότι κυκλοφορούμε χειμώνα σε τέτοιες χώρες με θερινά λάστιχα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Η υποχρέωση για χειμερινά λάστιχα στη Σερβία αφορά τις εξής ημερομηνιες: από 1η Νοεμβρίου έως 1η Απριλίου

Y. Γ. : Στην FYROM οι αντίστοιχες ημερομηνίες είναι από 15 Νοεμβρίου έως 15 Μαρτίου!
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@KonstantinosAlyona δλδ θεωρείς σωστό να κυκλοφορεί κάποιος χωρίς χειμερινα ελαστικά σε μία χώρα, που βάσει νόμου, είναι υποχρεωτικό να τα φοράει ή οχι;


Ποια είναι ακριβώς η συμβουλή που δίνεις; Και μάλιστα σε δημόσιο φόρουμ. Που μπορεί να τη δει και να την διαβάσει ο κάθε άπειρος ή άσχετος οδηγός. Ή ακόμα και νέοι οδηγοί (παιδιά δλδ).
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
@KonstantinosAlyona δλδ θεωρείς σωστό να κυκλοφορεί κάποιος χωρίς χειμερινα ελαστικά σε μία χώρα, που βάσει νόμου, είναι υποχρεωτικό να τα φοράει ή οχι;


Ποια είναι ακριβώς η συμβουλή που δίνεις; Και μάλιστα σε δημόσιο φόρουμ. Που μπορεί να τη δει και να την διαβάσει ο κάθε άπειρος ή άσχετος οδηγός. Ή ακόμα και νέοι οδηγοί (παιδιά δλδ).
Δεν έδωσα συμβουλή, προς θεού. Αν διαβάσεις το προτελευταίο ποστ μου, τονίσω ότι αναλαμβάνει κανείς το ρίσκο, ατυχήματος πρώτα απ' όλα, τυχόν ελεγχου από την αστυνομία κατά δεύτερον.
Όπως ανεφερα, τις πρωτπρ φορές εκεί δεν είχα φανταστεί (κακώς) ότι πρέπει να έχουμε χειμερινά λάστιχα. Αλλά και αφού το έμαθα, με ανευθυνότητα, δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να αγοράσω χειμερινά, αφού εδώ στην Ελλάδα δε θα τα φορούσα, ειδικά στην Κρήτη. Κακώς, πολύ κακώς.
Οπότε, απλά παραθέτω τις επιλογές που έχει ο άνθρωπος, και ανάλογα με το νου του ο καθένας πράττει.
Απλά ίσως ενοχλεί ότι το γράφω δημοσια, έτσι;
Απλά, όποιος έχει χειμερινά και ταξιδεύει με αυτά στα Βαλκάνια το χειμώνα, ας το αναφέρει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom