Ρουμανία Σερβία Βελιγράδι οδικώς

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει Ελληνας οδηγός που "φοράει" χειμερινά λάστιχα για να ταξιδέψει για λίγες μέρες προς το Βελιγράδι η άλλη πόλη της Σερβίας η στα Βαλκάνια.
1ον γιατι αγνοεί τον σχετικό νόμο στο Κοκ της κάθε χώρας και
2ον αν θεωρήσουμε ότι είναι γνωστή στον οδηγό η σχετική νομική υποχρέωση, θα αγοράσει έξτρα χειμερινά λάστιχα για το ολιγοημερο αυτό ταξιδι;

Υ. Γ. :Και στη γειτονική Βουλγαρία υπάρχει υποχρέωση βάση τοπικού ΚΟΚ για χειμερινά λάστιχα με κάπως διαφορετικές ημερομηνίες:15 Νοεμβρίου έως 1η Μαρτίου!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν διαβάσεις το προτελευταίο ποστ μου, τονίσω ότι αναλαμβάνει κανείς το ρίσκο, ατυχήματος πρώτα απ' όλα, τυχόν ελεγχου από την αστυνομία κατά δεύτερον.
Επειδή τα διάβασα Κωνσταντίνε μου, τώρα γίνεται αυτή η συζήτηση.
Το θέμα του ατυχήματος δεν αφορά μόνο εμάς που δεν τηρουμε αυτά που πρέπει να τηρουμε, αλλά και όλους τους άλλους που οδηγούν στους ίδιους δρόμους με εμάς. Και δεν μας φταίνε σε τίποτα.
Το να σου κάνουν έλεγχο και να πληρώσεις ένα βαρβατο πρόστιμο, είναι το λιγότερο ανωδυνο.

Οπότε, απλά παραθέτω τις επιλογές που έχει ο άνθρωπος, και ανάλογα με το νου του ο καθένας πράττει.
Επέτρεψε μου να μην το ονομάζω επιλογή αυτό. Είναι υποχρέωση του καθενός μας να φοράμε χειμερινα ελαστικά στις χώρες που το επιτασει η νομοθεσία τους. Τώρα, το τι πράττει ο καθένας μας τελικά, είναι άλλο θέμα.
Απλά ίσως ενοχλεί ότι το γράφω δημοσια, έτσι;
Απλά, όποιος έχει χειμερινά και ταξιδεύει με αυτά στα Βαλκάνια το χειμώνα, ας το αναφέρει.
Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί τι γράφεις. Αυτό που είναι σωστό (με το φτωχό μου το μυαλό ) το κάνω.
Έχω ταξιδέψει στη Βουλγαρία με όχημα που φορούσε χειμερινα ελαστικά, αρκετές φορές. Και ήταν βασική προϋποθεση για να πάω.
Δεν έχω χειμερινα ελαστικά αυτή τη στιγμή στο δικό μου αυτοκίνητο (παλαιότερα είχα γιατί ήθελα να κινηθώ στην Ελλάδα, σε μέρη που δεν πας χωρίς αλυσίδες ή χειμερινα ελαστικά ), γιατί δεν έχω σκοπό να κάνω κάποιο ταξίδι οδικό στα Βαλκάνια με το δικό μου αυτοκίνητο. Όταν θα το αποφασίσω, θα βάλω, αλλιώς δεν θα το κάνω το ταξίδι .

Εδώ στην Ελλάδα (δυστυχώς) ισχύουν ακόμα οι αλυσίδες οι οποίες μπαίνουν στο αυτοκινητο μου τον Οκτώβριο και βγαίνουν τον Απρίλιο ,γιατί πηγαίνω σε μέρη που έχει χιόνι μέχρι τότε. Κακώς δεν είναι υποχρεωτικά τα ελαστικά εδώ στην Ελλάδα, γιατί οι περισσότεροι που έχουν αλυσίδες δεν ξέρουν να τις τοποθετούν ! Και όταν τους σταματήσει η τροχαία, αρκειται μόνο να τις βλέπει και δεν ελέγχει αν αυτοί που τις έχουν ξέρουν κιόλας να τις τοποθετούν !

Ελλάδα δεν είναι μόνο η Κρήτη. Υπάρχουν πολλά μέρη στην Ελλάδα που απαιτούν χειμερινα ελαστικά ή αλυσίδες. Και δυστυχώς η νομοθεσία δεν το απαιτεί....αν σε σταματήσουν απλώς δεν σου επιτρέπουν να συνεχίσεις και σε γυρίζουν πίσω.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες. Γι' αυτό και λέω ότι ήταν λάθος μου.
Από εκεί και πέρα, ο άνθρωπος ρώτησε αν υπάρχει έλεγχος. Ε, να μην πούμε ψέματα, έλεγχος δεν υπάρχει. Έγκειται στο αίσθημα ευθύνης του καθενός.
Επειδή σκεφτόμαστε να αγοράσουμε αυτοκίνητο με σκοπό μεγάλα οδικά στην Ευρώπη και γενικά, θα έχω χειμερινά στη Λάρισα για να τα χρησιμοποιώ. Ίσως λόγω του μωρού σκέφτομαι πιο λογικά απ' όσο πριν, ποιος ξέρει. :)
Καταλαβαίνω το πνεύμα όσων είπες, είναι ευαίσθητο το κομμάτι οδική ασφάλεια, ναι. Υποχρέωση όμως είναι και να μην καπνίζει κανεις σε κλειστούς χώρουςα για παραδειγμα, αλλά το νόμο τον γραφουμε. Είναι μικρότερο κακό ο καρκίνος που θα ρουφήξει ο παθητικός καπνιστής; Ή μάλλον, επειδή το τροχαίο δυστύχημα έχει "άμεση" συνέπεια, το θεωρούμε χειροτερο.
Τέλος παντων, ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ βάσει νόμων και κοινής λογικής χειμερινά ελαστικά στη Σερβία. Αλλά έλεγχοι δε γίνονται.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Ρε παιδιά αληθεια το εννοειτε αυτο που λέτε; τα χειμερινά λάστιχα για το αμαξι μου μπορεί να κάνουν πανω από 500€. Δηλαδή για ένα τριήμερο θα αγοράσουμε χειμερινά; ε καλυτερα να νοικιασουμε λιμουζίνα με οδηγό και μια χορεύτρια - μασερ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ρε παιδιά αληθεια το εννοειτε αυτο που λέτε; τα χειμερινά λάστιχα για το αμαξι μου μπορεί να κάνουν πανω από 500€. Δηλαδή για ένα τριήμερο θα αγοράσουμε χειμερινά; ε καλυτερα να νοικιασουμε λιμουζίνα με οδηγό και μια χορεύτρια - μασερ.
Ναι, εγώ το εννοώ! Και ποιος είπε ότι τα οδικα ταξίδια είναι φθηνά ; Ειδικά το χειμώνα. Αν ήταν τόσο φθηνό "σπορ", το αυτοκίνητο μου θα είχε συνέχεια χειμερινα λάστιχα τους χειμώνες!

Το είπες και μόνος σου. Νοικιαζεις αυτοκίνητο. Κατά προτίμηση στη χώρα/χώρες που θέλεις να ταξιδέψεις, για να βγει και πιο φθηνά.

Δλδ τι προτείνεις; Επειδή είναι ακριβό πρέπει να παρανομουμε; Υπάρχουν χώρες στην Ευρώπη που δεν σε αφήνουν καν να μπεις στη χώρα αν δεν φοράς χειμερινα ελαστικά (ένας συμφορουμίτης το είπε πρόσφατα κιόλας). Αυτές οι χώρες το κάνουν για πλάκα; Όχι φυσικά, δεν το κάνουν για πλάκα!
Εγώ πάντως δεν θέλω να οδηγώ στους δρόμους παρέα με "σκοτώστρες".
Έχεις βρεθεί ποτέ σε αυτοκίνητο που γλιστράει στο πάγο; Σου εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ !
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Φυσικά και τα εννοούμε αυτά που γραφουμε.
Στον Σερβικό Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας γράφει πως τα χειμερινά λάστιχα είναι υποχρεωτικά.
Μπορεί σε κάποιο έλεγχο τροχαίας να σε ...τσιμπησουνε για αυτό. Σπάνιο μπορεί, αλλά όχι απιθανο
Φυσικά δεν ξέρουμε πόσο είναι το σχετικό πρόστιμο, ίσως καποιο μέλος να μπορούσε να μας ενημερώσει σχετικά.
Ως γνωστό η άγνοια νομου δεν υπάρχει ως δικαιολογία.
Και ο ΚΟΚ ισχύει για κάθε οδηγό μη κάνοντας εξαιρέσεις για τουριστες και εκδρομείς από άλλες χώρες!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ρε παιδιά αληθεια το εννοειτε αυτο που λέτε; τα χειμερινά λάστιχα για το αμαξι μου μπορεί να κάνουν πανω από 500€. Δηλαδή για ένα τριήμερο θα αγοράσουμε χειμερινά; ε καλυτερα να νοικιασουμε λιμουζίνα με οδηγό και μια χορεύτρια - μασερ.
Ενοικιαζεις χειμερινα ελαστικα. Ρωτα το λαστιχα σου. Πρέπει να ειναι μονο μεγαλο μαγαζι κ να εχεις "συνηθισμενη" διασταση. Στα 100€/15νθημερο ηταν περσυ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ενοικιαζεις χειμερινα ελαστικα. Ρωτα το λαστιχα σου. Πρέπει να ειναι μονο μεγαλο μαγαζι κ να εχεις "συνηθισμενη" διασταση. Στα 100€/15νθημερο ηταν περσυ.
Συμφωνώ είναι μία καλή λύση (όχι η καλύτερη), αλλά είναι για όσους θέλουν να κάνουν ένα ταξίδι στο τόσο.
Για όποιον ταξιδεύει πολύ συχνά μέσα σε μία χρονιά, δεν συμφέρει. Οι περισσότεροι που ταξιδεύουν πολύ έχουν δικά τους χειμερινα ελαστικά .
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Θέλετε να μου πείτε τώρα ότι αν ενας θεσσαλονικιος θέλει να πάει στο χορτιατη ή στο Πανόραμα, θα περναει από τον λαστιχά να νοικιαζει λαστιχα; Και μην μου πείτε ότι ο κοκ της Ελλάδος δεν το προβλέπει γιατί η ασφάλεια προηγείται. Δηλαδή οι αλυσίδες μπαίνουν μόνο σε χειμερινά λάστιχα; στα θερινά δεν κουμπωνουν;
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Το θέμα μας είναι το Βελιγράδι, όχι η Θεσσαλονίκη και το Πανόραμα, γιατί είναι off topic.
Αναφέρθηκε πριν ότι στην ελληνικό ΚΟΚ προβλέπονται μόνο οι αλυσίδες, βλ άρθρο 19,παραγραφος 3,σε αντίθεση με τον σερβικό, βουλγαρικό η σκοπιανο ΚΟΚ που προβλέπουν χειμερινά λάστιχα.
Screenshot_20181226_152423.jpg


Υ. Γ. :Στην Ελλάδα η εφαρμογή του ΚΟΚ είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία, σε αντίθεση με άλλες χώρες! Εδώ δεν αστυνομευεται επαρκώς η ζώνη που είναι από τα βασικά κ εύκολα...
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι στο Βελιγράδι και σε όλη τη Σερβία οδηγούμε συνεχώς με τα φώτα πορείας αναμμένα, βάση ΚΟΚ.
Εύκολο και ανεξοδο!

Υ. Γ. :ααα, και τα χειμερινά λάστιχα πρέπει να έχουν βάθος πελματος 4 χιλιοστα και άνω...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom