Ρουμανία Σερβία Βελιγράδι οδικώς

Biliskov

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά. Ειμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι μου προς το Βελιγράδι. Θα ξεκινήσω οδικώς απο θεσσαλονικη για ντίσελντορφ στις 18 του Δεκέμβρη. Πρώτη μου στάση και διανυκτέρευση θα ειναι στο Βελιγράδι. Θα ξεκινήσουμε 6 το πρωι απο θεσσαλονικη ώστε να έχουμε αρκετές ωρες να δούμε λιγο το Βελιγράδι να φάμε κάπου καλα και να συνεχίσουμε για τον επόμενο προορισμό μας. Ταξιδεύω πρώτη φορα οδικώς τοσο μεγάλη διαδρομή και θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες συμβουλές. Στο ταξίδι θα έχουμε μαζι μας τον κατοικίδιο σκυλι μας που δεν ξεπερνάει τα 8 κιλά. Του έχουμε βγάλει ευρωπαϊκό διαβατήριο εχει κανει ολα τα εμβόλια εχει τσιπαριστει και εχει παρει ολα τα χάπια και όλες τις θεραπείες που προβλέπονται. Εκτός απο το διαβατήριο εχει και βιβλιάριο υγείας. Το ρωτάω αυτο γιατι τα σκοπια και η Σερβία ειναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης και ίσως έχουν αλλη νομοθεσία σε οτι αφορά τα κατοικίδια. Απο εκει και περα με ενδιαφερει το πως πληρώνω τα διόδια ποσο κοστίζουν κτλ. Πληρώνω με ευρω; Με κάρτα; Επίσης οι δρόμοι εκείνη την εποχή ειναι Καλοι; Άκουσα πως τωρα εχει καινούργιο δρόμο και ειναι πολυ καλός! Εχω έναν γνωστό που έμενε Σερβία μου ειπε που να παω να φάω. Μου ειπε ενα καλο ψητοπωλείο ειναι το Walter εχει 3-4 μαγαζιά. Επίσης το ξενοδοχείο που κλείσαμε λεγεται life design hotel και ειναι στο κέντρο μαζι με πρωινό και υπόγειο κλειστό πάρκινγκ. Γενικά θέλω να μου πείτε τι να προσέχω και τι μπορώ να κανω αυτή τη μερα που θα ειμαι στο Βελιγράδι. Πάντα μαζι με το σκυλάκι μου!! Σας Ευχαριστω εκ των προτέρων!!
 

Kogasc

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο φόρουμ. Θα κάνω ένα ταξίδι οδικως στη σερβια και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να βρω μετά τα σύνορα των Σκοπίων με της Σερβίας κανένα μαγαζί όπου θα πουλάει σερβική σιμ για ν έχω δεδομένα μέχρι το βελιγραδι.γιατι δεν είναι στην ευρωπαϊκή ένωση και οι χρεώσεις είναι μαγαλες αν χρισιμοποιησω την ελλινικη σιμ.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο φόρουμ. Θα κάνω ένα ταξίδι οδικως στη σερβια και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να βρω μετά τα σύνορα των Σκοπίων με της Σερβίας κανένα μαγαζί όπου θα πουλάει σερβική σιμ για ν έχω δεδομένα μέχρι το βελιγραδι.γιατι δεν είναι στην ευρωπαϊκή ένωση και οι χρεώσεις είναι μαγαλες αν χρισιμοποιησω την ελλινικη σιμ.
Μς το που θα περάσεις τα συνορα, στα δεξια ειναι το βενζιναδικο της αλυσίδας MOL.
Πουλανε τις καρτες 300 διναρια, δλδ 2,5 ευρω.
Θα ζητησεις να σου ενεργοππιησουν το welcome bonus τα παιδια.
Με αυτο εχεις 3 Gb δωρεαν.

Κανουν και συναλλαγμα.
 

Biliskov

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά. Ειμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι μου προς το Βελιγράδι. Θα ξεκινήσω οδικώς απο θεσσαλονικη για ντίσελντορφ στις 18 του Δεκέμβρη. Πρώτη μου στάση και διανυκτέρευση θα ειναι στο Βελιγράδι. Θα ξεκινήσουμε 6 το πρωι απο θεσσαλονικη ώστε να έχουμε αρκετές ωρες να δούμε λιγο το Βελιγράδι να φάμε κάπου καλα και να συνεχίσουμε για τον επόμενο προορισμό μας. Ταξιδεύω πρώτη φορα οδικώς τοσο μεγάλη διαδρομή και θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες συμβουλές. Στο ταξίδι θα έχουμε μαζι μας τον κατοικίδιο σκυλι μας που δεν ξεπερνάει τα 8 κιλά. Του έχουμε βγάλει ευρωπαϊκό διαβατήριο εχει κανει ολα τα εμβόλια εχει τσιπαριστει και εχει παρει ολα τα χάπια και όλες τις θεραπείες που προβλέπονται. Εκτός απο το διαβατήριο εχει και βιβλιάριο υγείας. Το ρωτάω αυτο γιατι τα σκοπια και η Σερβία ειναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης και ίσως έχουν αλλη νομοθεσία σε οτι αφορά τα κατοικίδια. Απο εκει και περα με ενδιαφερει το πως πληρώνω τα διόδια ποσο κοστίζουν κτλ. Πληρώνω με ευρω; Με κάρτα; Επίσης οι δρόμοι εκείνη την εποχή ειναι Καλοι; Άκουσα πως τωρα εχει καινούργιο δρόμο και ειναι πολυ καλός! Εχω έναν γνωστό που έμενε Σερβία μου ειπε που να παω να φάω. Μου ειπε ενα καλο ψητοπωλείο ειναι το Walter εχει 3-4 μαγαζιά. Επίσης το ξενοδοχείο που κλείσαμε λεγεται life design hotel και ειναι στο κέντρο μαζι με πρωινό και υπόγειο κλειστό πάρκινγκ. Γενικά θέλω να μου πείτε τι να προσέχω και τι μπορώ να κανω αυτή τη μερα που θα ειμαι στο Βελιγράδι. Πάντα μαζι με το σκυλάκι μου!! Σας Ευχαριστω εκ των προτέρων!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Απο εκει και περα με ενδιαφερει το πως πληρώνω τα διόδια ποσο κοστίζουν κτλ. Πληρώνω με ευρω; Με κάρτα; Επίσης οι δρόμοι εκείνη την εποχή ειναι Καλοι; Άκουσα πως τωρα εχει καινούργιο δρόμο και ειναι πολυ καλός!
Για το μόνο που ξέρω να σου απαντήσω είναι τα διόδια. Μπορείς να πληρώσεις εκτός από τοπικό νόμισμα με € και κάρτα. Τα πρώτα τρία είναι 1€, 1,5€ και 1€. Στη Σερβία στο πρώτο διόδια παίρνεις χαρτάκι και στα επόμενα πληρώνεις. Αυτό γίνεται δύο φορές μέχρι το Βελιγράδι. Στα πρώτα είναι περίπου 5,5€ και στα επόμενα περίπου 8€. Αυτά αν δεν άλλαξε κάτι από το καλοκαίρι που πέρασα.
Ο δρόμος όντως είναι καλός και παντού αυτοκινητόδρομος. Πρόσεξε μήπως χρειάζεσαι χειμερινά λάστιχα για το αυτοκίνητό σου υποχρεωτικά στις χώρες που θα περάσεις.
Αυτά από εμένα, καλό ταξίδι να έχεις.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Απο εκει και περα με ενδιαφερει το πως πληρώνω τα διόδια ποσο κοστίζουν κτλ. Πληρώνω με ευρω; Με κάρτα;
Επίσης, δεν μας έγραψες από που σκέφτεσαι να συνεχίσεις και να φτάσεις Γερμανία μετά τη Σερβία.
Η Κροατία έχει επίσης διόδια ενώ η Σλοβενία, Αυστρία και Ουγγαρία βινιέτα.
 

Biliskov

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επίσης, δεν μας έγραψες από που σκέφτεσαι να συνεχίσεις και να φτάσεις Γερμανία μετά τη Σερβία.
Η Κροατία έχει επίσης διόδια ενώ η Σλοβενία, Αυστρία και Ουγγαρία βινιέτα.
Θα κανω στάση μετα στη Βιέννη άρα θα περάσω απο Ουγγαρία και μετα τη Βιέννη θα παω νυρεμβεργη και μετα στον τελικό μου προορισμό. Εμένα τωρα πιο πολυ με ενδιαφερει με τα κατοικίδια τι γίνεται. Επειδή ειναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης τα σκοπια και η Σερβία μηπως έχουν διαφορετικούς νόμους. Πάντως το σκυλάκι μου τα εχει ολα 100% απο φάρμακα εμβόλια διαβατήριο ολα! Λάστιχα εχω βάλει καινούργια 4 εποχών που έχουν το σήμα για τα χιόνια και για ολα επίσης εχω βάλει και αλυσίδες. Γενικά τα εχω ολα. Απλά με ανυσιχει λιγο το θέμα με τα κατοικίδια. Επίσης αν ειναι ασφαλής οι δρόμοι τωρα αυτή την περίοδο!
 

Farokh13

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά
Μια ερώτηση. Σκέφτομαι να πάω οδικώς στο Βελιγράδι. Διάβασα παραπάνω ότι δέχονται κάρτα στα διόδια, οπότε το λύσαμε αυτό. Σχετικά με το δίπλωμα, έχω το παλιό το ροζ που ανοίγει σαν βιβλιαράκι, το είχα βγάλει το 2003. Είναι αποδεκτό σε Σκόπια και Σερβία ή πρέπει να απαραίτητα να έχω το νέου τύπου που είναι σαν κάρτα;
 

Raniaup

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά
Μια ερώτηση. Σκέφτομαι να πάω οδικώς στο Βελιγράδι. Διάβασα παραπάνω ότι δέχονται κάρτα στα διόδια, οπότε το λύσαμε αυτό. Σχετικά με το δίπλωμα, έχω το παλιό το ροζ που ανοίγει σαν βιβλιαράκι, το είχα βγάλει το 2003. Είναι αποδεκτό σε Σκόπια και Σερβία ή πρέπει να απαραίτητα να έχω το νέου τύπου που είναι σαν κάρτα;

Καλησπέρα παιδιά
Μια ερώτηση. Σκέφτομαι να πάω οδικώς στο Βελιγράδι. Διάβασα παραπάνω ότι δέχονται κάρτα στα διόδια, οπότε το λύσαμε αυτό. Σχετικά με το δίπλωμα, έχω το παλιό το ροζ που ανοίγει σαν βιβλιαράκι, το είχα βγάλει το 2003. Είναι αποδεκτό σε Σκόπια και Σερβία ή πρέπει να απαραίτητα να έχω το νέου τύπου που είναι σαν κάρτα;
Καλησπέρα, όσο αφορά τα σύνορα δεν χρειάζεται να επιδείξεις το δίπλωμα παρα μόνο ταυτότητα και πράσινη κάρτα αυτοκινήτου που να αναγράφει το όνομα του οδηγού σε περίπτωση που δεν αντιστοιχεί με αυτό της άδειας. (στην σερβία διαφοροποείται η κάλυψη γι αυτό ενημερωθείτε πριν από τον πράκτορα σας). Γενικά σε οποιοδήποτε έλεγχο θα έχεις θεμα με αυτό το δίπλωμα καθώς νομίζω οτι δεν θεωρείται ευρωπαικό εγγραφο πια αφού και στην Ελλάδα θα έπρεπε να το έχεις αντικαταστήσει.
 

Raniaup

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θα κανω στάση μετα στη Βιέννη άρα θα περάσω απο Ουγγαρία και μετα τη Βιέννη θα παω νυρεμβεργη και μετα στον τελικό μου προορισμό. Εμένα τωρα πιο πολυ με ενδιαφερει με τα κατοικίδια τι γίνεται. Επειδή ειναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης τα σκοπια και η Σερβία μηπως έχουν διαφορετικούς νόμους. Πάντως το σκυλάκι μου τα εχει ολα 100% απο φάρμακα εμβόλια διαβατήριο ολα! Λάστιχα εχω βάλει καινούργια 4 εποχών που έχουν το σήμα για τα χιόνια και για ολα επίσης εχω βάλει και αλυσίδες. Γενικά τα εχω ολα. Απλά με ανυσιχει λιγο το θέμα με τα κατοικίδια. Επίσης αν ειναι ασφαλής οι δρόμοι τωρα αυτή την περίοδο!
Αν ταξίδεψες ήδη (γιατί δεν βλέπω το αρχικό ποστ) θα είδες οτι στην σερβία τα σκυλιά έχουν θέσει ακόμα κ σε χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος. Η μόνη αυστηρότητα που φέρει η χώρα ως προς αυτό έιναι το τσιπάκι. Κατα τα άλλα παντού κινούνται με ελευθερη πρόσβαση.
 

Kosmodj

Member
Μηνύματα
24
Likes
30
Καλησπέρα παιδιά
Μια ερώτηση. Σκέφτομαι να πάω οδικώς στο Βελιγράδι. Διάβασα παραπάνω ότι δέχονται κάρτα στα διόδια, οπότε το λύσαμε αυτό. Σχετικά με το δίπλωμα, έχω το παλιό το ροζ που ανοίγει σαν βιβλιαράκι, το είχα βγάλει το 2003. Είναι αποδεκτό σε Σκόπια και Σερβία ή πρέπει να απαραίτητα να έχω το νέου τύπου που είναι σαν κάρτα;
Καλησπέρα φίλε μου, δεν ξέρω αν έχεις ήδη ταξιδέψει , εγώ με το παλιό δίπλωμα πήγα το 2016 Σερβία, με σταμάτησαν και για έλεγχο, θέμα δεν είχα κανενα, το ίδιο μεταγενέστερα και σε έλεγχο στα Σκόπια, δεν είχα κανένα προβλημα
 

Fileas Fog

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι! Πρόκειται να ταξιδέψουμε με τον σύζυγό μου και το παιδί μου πρώτη φορά με το αυτοκίνητό μας στη Σερβία!. Στο παιδί μου έχω βγάλει διαβατήριο λόγω ηλικίας κι εμείς θα ταξιδέψουμε με ταυτότητες οι οποίες έχουν εκδοθεί το 2008. Γνωρίζετε αν υπάρχει περίπτωση να προκύψει κάποιο πρόβλημα; Οι νέου τύπου ταυτότητες είναι αυτές που το όνομα αναγράφεται και με λατινικούς χαρακτήρες; Και κάτι ακόμα...Εκτός από πράσινη κάρτα, τι άλλο θα πρέπει να έχω μαζί μου στο αυτοκίνητο; πχ τρίγωνο, πυροσβεστήρα κτλ..Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom