Βενεζουέλα Βενεζουέλα..έρωτας παντού..!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Συνεχιζεις οπως ξεκινησες!!!!:clap::clap::clap::clap:
Σε παρακολουθω!!!:shock:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
αντε περιμενουμε φωτο!ειμαι περιεργη να δω αυτην την φορα την σημαια που την σηκωσες;)
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Ρε συ Γιωργαρε μας εχετε στειλει. Διαβαζω καρφωμενος στην οθονη - μου εχει σβυσει εδω και 10 λεπτα το πουρο και δεν πηρα ειδηση. Οπως ειπε και η ΕΡΣΗ παρε τηλεφωνο κανενα σκηνοθετη για σεναριο ταινιας. Θα τα κονομησετε χοντρα... Σε οποιον πεις οτι μπηκατε στη ζουλα στη Κολομβια, σας σταματησανε για ελεγχο στο ΠΟΥΘΕΝΑ, και δε μασησατε, θα σας περασει για αριανους. Μηπως μεταξυ μας εισαστε και Αριανοι (του Αρη Θεσ/κης) και πηγαινετε στη Τουμπα στο γνωστο κορνερ που πεφτει το "χαλαζι" απο αντικειμενα?

Δωσε κι' αλλο κειμενο σε εμας τα λιγουρια...!
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Λοιπον ,ενταξει!
τωρα ξερω πως να προετοιμαστω για το επομενο ταξιδι μου στη Λατινικη Αμερικη...
Μπαλα, μπαλα, μπαλα:D
Γιωργο φτιαξε μου ενα σκονακι με ομαδες ,γηπεδα και αλλα sos:haha:
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Τέλεια η ιστορία σου! Άντε, δώσε κ άλλο στο λαό!!
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Ρε συ Γιωργαρε μας εχετε στειλει. Διαβαζω καρφωμενος στην οθονη - μου εχει σβυσει εδω και 10 λεπτα το πουρο και δεν πηρα ειδηση. Οπως ειπε και η ΕΡΣΗ παρε τηλεφωνο κανενα σκηνοθετη για σεναριο ταινιας. Θα τα κονομησετε χοντρα... Σε οποιον πεις οτι μπηκατε στη ζουλα στη Κολομβια, σας σταματησανε για ελεγχο στο ΠΟΥΘΕΝΑ, και δε μασησατε, θα σας περασει για αριανους. Μηπως μεταξυ μας εισαστε και Αριανοι (του Αρη Θεσ/κης) και πηγαινετε στη Τουμπα στο γνωστο κορνερ που πεφτει το "χαλαζι" απο αντικειμενα?

:haha::haha:..ετσι ακριβως ειναι φιλε μου...αρειανοι ειμαστε,αλλα στην τουμπα δεν παμε..:haha::haha:..δεν μας δεχονται εκει..αν..και μεταξυ μας δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να μπουμε και στη ζουλα εκει..:D:D

Λοιπον ,ενταξει!
τωρα ξερω πως να προετοιμαστω για το επομενο ταξιδι μου στη Λατινικη Αμερικη...
Μπαλα, μπαλα, μπαλα:D
Γιωργο φτιαξε μου ενα σκονακι με ομαδες ,γηπεδα και αλλα sos:haha:
:haha::haha::haha:..οτι χρειαστεις στη διαθεση σου...:bleh:
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Σαν κριστομπαλ-μια κυριακη σαν ολες τις αλλες...

Το κυριακατικο πρωινο στο σαν κριστομπαλ μας βρηκε με ξυπνημα με χανγκοβερ,με ενα πλουσιοπαροχο πρωινο σε ενα απο τα πολλα μαγαζια με ''πρωινα'',που υπαρχουν στην βενεζουελα,(προκειτε για μαγαζια σαν τα δικα μας αντιστοιχα μπουγατσατσιδικα..:)),με μια τοπικη εφημεριδα και με μια ''παραδοσιακη'' πλεον κουβεντα για την πολιτικη ζωη της χωρας με ντοπιους,να αναλυουν τα γιατι και πως των πραξεων του τσαβες...:roll:....αλλα ολο το μαγευτικο πρωινο μας το χαλασε ο κυριολεκτικα χειροτερος καφες που εχω πιει στη ζωη μου..:roll::roll:..και ετσι αγανακτισμενος αναφωνησα οτι δεν πινετε με τιποτα,μαλλον λιγο πιο δυνατα απ'οτι συνηθως,καθως ο τυπος που καθοταν στο διπλανο τραπεζακι,μαλλον καταλαβαινοντας απο τις εκφρασεις αηδιας που πηραν τα μουτρα μου,με ρωτησε γιατι αντιδραω ετσι και ποιο ειναι το προβλημα μου με τον καφε...:roll:..τον εξηγησα εν ταχει,οτι η δουλεια μου ειναι αυτη και εστω και συνηθισεις στα καλυτερα,δεν συμβιβαζεσαι με οτι κι οτι..:D:D..ομως,λες και τον ειπα καμπουρη,εβγαλε μια στεναχωρια,ενα καημο και μεταξυ σοβαρου κι αστειου,ηταν ετοιμος να βαλει τα κλαματα..:haha::haha:..ε,δεν αντεξα και τον ρωτησα αν θελει να βελτιωσει τις τεχνικες του στο πως θα κανει εναν καφε καλυτερο...:lol:..χωρις καν να περιμενω απαντηση μπηκα μεσα απο το μπαρ και πηγα κατευθειαν στη μηχανη οπου αρχιζα να βλεπω τα ''εγκληματα''που ειχαν προηγηθει,και συντελεσαν στο να ερθει αυτος ο κατι σαν καφες στο τραπεζι μου...:lol:..πεταχτηκε ορθιος και μη πιστευοντας το θρασος μου,μου ζητησε να του εξηγησω και να τον βοηθησω οσο περισσοτερο μπορω..:D:D..αλλα επειδη μου βγηκε εκεινη τη στιγμη ο επαγγελματισμος μου..:haha::haha:..δεν αντεξα και τον προτεινα να μαζεψει ολο το προσωπικο του και να δωσουμε ενα ραντεβου αυριο το πρωι για εκπαιδευση...:shock::shock::shock:..''μπορεις.??''..''θα μου εκανες μεγαλη εξυπηρετηση αν μπορουσες να κανεις κατι τετοιο..'',ηταν οι φρασεις του μανουελ,του αφεντικου του μαγαζιου,και ετσι το ραντεβου κλειστηκε για το επομενο πρωι στις δεκα..:D:D...
ετσι,κι αφου ειχα φτιαξει με τα χερακια μου τον καφε που γουσταρα να πιω,ανηφορισαμε για μια ωραια εμπειρια στη βενεζουελα,οπως ειναι η παρακολουθηση ενος αγωνα ποδοσφαιρου..:clap::clap:..η τοπικη ομαδα ονομαζεται Ντεπορτιβο Τατσιρα(τατσιρα ειναι το ονομα του γεωγραφικου διαμερισματος της περιοχης..),και ωω..τι συμπτωση..:clap::clap:..φοραει κιτρινομαυρα..:haha::haha:...τι καλυτερο δηλαδη απο συσφιξη σχεσεων μεταξυ των δυο λαων..:cool::cool:..
φευγοντας απο την θεσσαλονικη ειχα παρει καποιες μπλουζες,κασκολ,καπελα και αυτοκολλητα δικα μου που ειχα απο μικρο παιδι και τα ειχα μαζει μου με σκοπο να τα δωσω σε παιδακια εκει..ολα κιτρινομαυρα λοιπον κι ετσι θα καθοταν κουτι η συνυπαρξη μας δυο ωρες με το κοσμο εκει...:D:D..(κατι αντιστοιχο ειχαμε βιωσει και περυσι στη Βολιβια,οταν παλι κατα συμπτωση ειμασταν σε ενα παιχνιδι τοπικης ομαδας στη λα παζ, με χρωματα κιτρινομαυρα...:shock::shock:.:D.)..δεν υπαρχει μεγαλυτερη ικανοποιηση οταν εβλεπα τα παιδακια με μια χαμογελαρα τεραστια και γεματα χαρα,οταν τους εδινα τα αυτοκολλητα του Αρη και ενα μπλουζακι,πραγματικα ηταν στιγμες που τα εβλεπα τρεχαν στους γονεις τους και γεματα χαρα δειχναν αυτα που τους εδωσα και καναν σαν να ειχαν ενα καινουργιο παιχνιδι στα χερια τους..:D:D..πανεμορφες στιγμες..:D
απ'εξω απο το σταδιο και αφου βεβαια εξιστορουσα την ιστορια μου και το τι και πως για τα ποδοσφαιρικα(κυριως)γιγνεσθαι της ελλαδος,(οκ..εκανα και λιγη...προπαγανδα για την αγαπημενη μου ομαδα :haha::haha:και ψιλοφουσκωσα λιγο τους τιτλους της..:bleh::bleh:σε ντοπιους φιλαθλους,πινωντας μπυρες και τρογωντας κατι δικα τους ''βρωμικα'',μας πλησιασε ενας τυπος και με χτυπησε φιλικα στη πλατη..μου ζητησε να αλλαξουμε φανελες,δεχθηκα με μεγαλη χαρα:clap::clap:..και..περηφανεια..και σιγουρα η ολη στιγμη θυμιζε λιγο συναντηση δυο πολιτικων προσωπων,καθως οι χειραψιες,τα φλας και τα χειροκροτηματα απο τους παρευρισκομενους σε παρεπεμπε εκει..:haha::haha:..την ειχα απο μικρο παιδι εκεινη τη μπλουζα και για μια στιγμη με περασε απο το μυαλο να μην τη δωσω,αλλα τι λεω ο βλακας ,σκεφτηκα αμεσως...''οι μπλουζες και τα υλικα προσωπικα μας αγαθα φευγουν,ξεφτιζουν,χαλανε..οι εμπειριες και τα βιωματα μας ομως ποτε.."..:lol::lol:..και τωρα που το γραφω και εχω μεσω του ιντερνετ επικοινωνια με ολη τη παρεα εκει,νιωθω περηφανος κι ωραια οταν βλεπω και ξερω οτι μια μπλουζα μου,του αρη ειναι εκει και τη φοραει ενας φιλος μου..:D:D
το παιχνιδι ηταν αμφιρροπο,αλλα στο τελος κερδισε η μεγαλυτερη ομαδα της βενεζουελας με 1-0,οποτε καταλαβαινετε ολοι και καθως ηταν η 1η αγωνιστικη,οτι θεωρηθηκα αρκετα γουρλης γι αυτους και με ανανεωσαν το ραντεβου για τον επομενο εκτος εδρας κιολας,αγωνα τους..:D:D..οκ,μακαρι να μπορουσαμε.:lol::lol:η ατμοσφαιρα ηταν αυτο που λεμε ''λατινοαμερικανικη'' χωρις ευτραπελα και με πολλα και ωραια τραγουδια στην κερκιδα...στο ημιχρονο και στα δυο κυλικεια που ειχε η κερκιδα οπου βρισκομασταν,εβλεπα γι ακομη μια φορα το ποσο απιστευτα εκπαιδευμενοι ειναι στο να τηρουν τη σειρα τους,καθως εβλεπα μεταξυ αλλων και πολλους ''μαχαιροβγαλτες'',να υπομενουν καρτερικα ο ενας πισω απο τον αλλο να εξυπηρετηθουν και εμενα να προσπαθω να ξεκλεψω καμια θεση μπας και παω λιγο πιο μπροστα..:roll::roll:..δυστυχως ετσι εμαθα,δεν το κρυβω,αλλα προσπαθω να το ''επεξεργαστω'', να το διορθοσω δηλαδη,και δοξα το θεο μεσα απο αυτα τα ταξιδια,εχω παρει πολλα καλα στοιχεια και καποιες φορες αναρωτιεμαι ποιοι ειναι οι πραγματικα πολιτισμενοι και ποιοι οχι καθως αντιστοιχη εικονα σε ελληνικο γηπεδο,θα ηταν να ειναι ο ενας σκαρφαλωμενος πανω στον αλλο και ολοι ''σπιρτα'',ετοιμοι για καυγα..:mad::mad:..εν τελει ηταν μια πολυ ωραια εμπειρια που θα γουσταρα να ξαναδω..:D:D..
γυρνοντας στο κεντρο της πολης και ψαχνοντας απεγνωσμενα για φαγητο,πηγαμε στο σταθμο των λεοφωρειων για να κλεισουμε εισητηρια για τη μεριδα,καθως οκ..καλα περνουσαμε εκει,θα μπορουσαμε να μεινουμε και για παντα,αλλα επρεπε να μετακινηθουμε λιγο,να συνεχισουμε το ταξιδι μας καθως ετσι που κολλαμε με αυτα που μας συμβαινουν δεν προκειτε να προλαβουμε να παμε ουτε καναιμα,ουτε λος λιανος ουτε λος ροκες ουτε πουθενα...:haha::haha:..στο σταθμο μας ειπαν οτι τα εισητηρια για μεριδα δεν εκδιδονται πιο πριν παρα μονο εξω απο το λεοφωρειο λιγη ωρα πριν την αναχωρηση...:roll:..ετσι ειναι χρησιμο να γνωριζει κανεις οτι πρεπει να φτασει και κανα μισαωρο πριν την προκαθορισμενη αναχωρηση καθως αν το λεοφωρειο γεμισει πριν αυτην την ωρα,τοτε αναχωρει...:shock:..
την επομενη μερα το πρωι,''φορωντας''το εππαγελματικο μου προφιλ,πηγαμε στο καφε του μανουελ,για την εκπαιδευση που ειχαμε συννενοηθει...:lol:..πραγματικα δεν ξερω τι ειπε στους υπαλληλους του,αλλα με κοιτουσαν ολοι λες και ημουν εξωγηινος:haha::haha::haha:μες τα ματια και κρεμοντουσταν απο την καθε κουβεντα που τους ελεγα(ο θεος και η ψυχη μου βεβαια τι καταλαβαινανε,καθωτι ξερω ισπανικα καλουτσικα,αλλα οκ..οχι τοσο καλα ωστε να εξηγησω π.χ.οτι η λακτοζη του γαλακτος,που δινει αυτην την γλυκυτητα στην κρεμα,χανεται αν ξεπερασουμε τους 70 βαθμους κελσιου,και καψουμε το γαλα..:haha::haha::haha:..)αλλα και απο αυτα που τους εδειχνα στην πραξη καθως καναμε αρκετους καφεδες και τους εξηγησα αρκετα πραγματα ωστε να μη βρεθει αλλος να πιει αυτο το φαρμακι που ειχα πιει εγω το χθεσινο πρωινο..:haha::haha:...βεβαια στο τελος ο μανουελ μου απαντησε θετικα στην ερωτηση μου αν θα μου εδινε κανα μεροκαματο να δουλευα εκει καμια μερα,:D:Dκαι ετσι το αφησαμε ανοιχτο,στο ενδεχομενο να ξαναβρεθω εκει,θα εχω μια καβαντσα για κανα μεροκαματακι...:bleh::bleh:..εννοειτε οτι αρνηθηκα ευγενικα στην προθεση του να με δωσει κατιτις...προς θεου..;)..αλλα για να μην τον προσβαλω,πηραμε με το χρηστο απο μια εμπαναδα και ενα χυμο...:haha::haha:
ετσι και αφου εκανα το αφεντικο μου περηφανο λεγοντας του στο τηλεφωνο οτι ακομα και στις διακοπες μου δεν σταματαω να εκπαιδευω κοσμο αλλα και να εξασκουμαι και εγω ο ιδιος,κατευθυθηκαμε στον σταθμο με σκοπο να παμε στη μεριδα η οποια απειχε γυρω στα 200 χιλιομετρα απο την τελευταια πολη της χωρας,το σαν κριστομπαλ..το λεοφωρειο ηταν αρκετα παλιο,γραφικο και σε παρεπεμπε σε μια αλλη εποχη...:lol:..η διαδρομη ηταν κι αυτη αρκετα ομορφη,ευτυχως χωρις καθυστερησεις και ετσι το απογευματακι ειμασταν ηδη στην καρδια των ανδεων της βενεζουελας στην πιο ομορφη,γραφικη,γεματη χρωματα και ζεστους ανθρωπους (μετα το...αγαπημενο μου κουσκο,βεβαιως..:D)πολη της λατινικης αμερικης..την μεριδα..:clap::clap:..το ιδιο σκηνικο κι εκει...χωρις ξενοδοχειο με μια κλεφτη ματια στο βιβλιαρακι,αλλα με μια πληθωρα επιλογων στο να μεινεις,καταληξαμε σε μια ποσαδα οπου στην ερωτηση ''ποσες μερες θα μεινετε.??''...κοιταξα το χρηστο και αμεσως κουνησα το κεφαλι στην κοπελιτσα σαν να ελεγα ''ξερω 'γω.??''..''θα δειξει..''...''σιγουρα παντως γι αποψε..:haha::haha:''..εμ,με αυτα που μας ειχαν ηδη συμβει δεν υπηρχε περιπτωση να ξεραμε ποτε θα φευγαμε απο εκει και τι μπορουσε να μας τυχει στη συνεχεια..:rolleyes:.........
 

Attachments

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
οχι που δεν θα εκανες τα κουμαντα σου και εκει!!αντε βαλε καμμια φωτο απο την ανταλλαγη να δουμε!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Αν και Αρειανός :bleh: η ιστορία σου είναι υπέροχη!!! :clap:
Περιμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια :D
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
(πίσω μου σ' έχω πρωί πρωί μαστιγοφορούσα:bleh:)

Ρε Γιώργο πρέπει να είναι από τις ιστορίες που έχω διαβάσει τουλάχιστον, αυτή με τις περισσότερες ανατροπές και ρίσκα! Μπράβο μπράβο....και αναμένουμε:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.965
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom