Βενεζουέλα vs Κολομβία.

Βενεζουέλα vs Κολομβία

  • Βενεζουέλα

    Votes: 8 50,0%
  • Κολομβία

    Votes: 8 50,0%

  • Total voters
    16

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν έχω πάει σε καμία από αυτές αλλά κάπου κλίνω. Για πείτε...
Έχω την εντύπωση οτι η Βενεζουέλα δεν παίζεται! Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές ένα ταξίδι εκεί.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν έχω πάει σε καμμία από τις δυο ακομα και δε θα ψηφίσω, αλλά με την οικονομία της Βενεζουέλας σε τόσο τραγική κατάσταση, και όλα τα προβλήματα που έρχονται ως συνέπεια, πώς να μπούν σε σύγκριση;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Η Βενεζουέλα έχει από τα ωραιότερα τοπία στο πλανήτη στη Καναιμα και τα Λος Ροκες είναι παράδεισος. Δεν έχει πόλεις όμως η χώρα και κυρίως δεν νομίζω ότι μπορείς να κινηθείς ανεξάρτητα εκεί, δύσκολο ταξίδι αλλά αξέχαστο. Κολομβια έχω πάει μόνο Μπογοτα η οποία οκ τρώγεται. Η Καρταχενα οπως βλέπω παντού είναι υπέρ-τουριστική αλλά σίγουρα όμορφη, θα δεις βέβαια και ωραιότερες αποικιακές πόλεις σε αυτό στυλ (Αντιγουα Γουατεμαλα, Κουσκο, Ποτοσι πχ). Για μένα πρώτες επιλογές στην ήπειρο είναι πάντα Βολιβία (νο1) και Περου φυσικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω πάει σε καμία από αυτές αλλά κάπου κλίνω. Για πείτε...
Έχω πάει και στις δύο πάνω από 10 φορές.
Εξαρτάται τι θες να δεις.

Η Βενεζουέλα έχει μόνο φύση πρακτικά, από αρχιτεκτονική, ζωή στις πόλεις και αρχαία είναι φορ δε μπαζ, δυο χωριά χαριτωμένα μόνο. Αλλά η φύση της δεν παίζεται, από τις παραλίες μέχρι τα βουνά, από τα los llanos (τρομερό χαιλάιτ, πχ κυνήγι ανακόντα, να μπαίνεις μέσα σε βάλτο μέχρι τη μέση και να προσπαθείς να το πιάσεις) μέχρι το Ορινόκο. Αξέχαστη αλλα΄δυστυχώς επικίνδυνη. Ακριβως λόγω του τελευταίου όμως έχει μηδεν τουρισμό και ο κόσμος ενθουσιάζεται να δει, να μιλήσει, να φιλοξενήσει ξένους. Ελπίζω να σε ενδιαφέρει η πολιτική, διότι δε θα σταματήσουν να σου μιλούν γι αυτό.

Η Κολομβία δεν έχει ΕΝΑ πράγμα στο οποίο να είναι κορυφή: κάτι έχει από αρχαία, αρκετούτσικη αρχιτεκτονική, ωραία (αλλά όχι σαν της Βενεζουέλας) φύση, δεν έχει εκείνο το ένα αξιοθέατο που θα την κάνει αυτόματα "διάσημη". Πολύ ωραίοι άνθρωποι (στο εσωτερικό κυρίως), παρθένα τουριστικά, πολλές δραστηριότητες, πολύ πιο ασφαλής (αλλά θέλει πολλή προσοχή), λίγος (αλλά όχι ανύπαρκτος) τουρισμός, πολύ πιο εύκολη από τη Βενεζουέλα σε όλα, από τις μεταφορές και την ασφάλεια μέχρι την αλλαγή χρημάτων και τον προγραμματισμό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτά είναι....οι λατινολάγνοι σκάμε από ζήλια...
Ειδικά στη Βενεζουέλα χαλαρά ξαναπήγαινα άλλες 10. Φοβερό μέρος, συμπαθέστατοι ντόπιοι, ανύπαρκτος τουρισμός. Δυστυχώς η ασφάλεια είναι θέμα ακόμη αν κι ελαφρώς καλύτερα από το πρόσφατο παρελθόν.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Ειδικά στη Βενεζουέλα χαλαρά ξαναπήγαινα άλλες 10. Φοβερό μέρος, συμπαθέστατοι ντόπιοι, ανύπαρκτος τουρισμός. Δυστυχώς η ασφάλεια είναι θέμα ακόμη αν κι ελαφρώς καλύτερα από το πρόσφατο παρελθόν.
Κι εγώ θα ήθελα πολύ να πάω αλλά ακριβώς λόγω ανασφάλειας,δεν πείθεται ο άντρας μου... :(

Παρεμπιπτόντως έχεις πουθενά όλες τις χώρες που έχεις πάει καταγεγραμμένες βρε @Yorgos ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ θα ήθελα πολύ να πάω αλλά ακριβώς λόγω ανασφάλειας,δεν πείθεται ο άντρας μου... :(

Παρεμπιπτόντως έχεις πουθενά όλες τις χώρες που έχεις πάει καταγεγραμμένες βρε @Yorgos ;
πμ για να μην ενοχλούμε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Να δω πότε θα πάμε αρκετοί κ στις 2,να πάρει λίγη ζωή αυτό το war.Στα μονοψήφια έμειναν τ'αποτελέσματα.... :oops:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom