Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Τώρα πήρα χαμπάρι το έγκλημα που πάει να συντελεστεί...

Θα μείνεις έξω από την Βενετία αγαπητέ και θα πηγαινοέρχεσαι με το τρένο??

Αν είναι δυνατόν... γιατί θεέ μου καταστρέφετε έτσι τα ταξίδια σας...

Πάω να πιώ ένα pinot bianco στην υγειά του lefteris b για να ξεχάσω...
συμφωνώ μαζί σου θα πρότεινα το υπέροχο lido μερικά λεπτά από Βενετία και μια prosecco cafe florian στο συνονόματο καφέ.. έγώ λέω να πιω ένα ποτήρι μαλαγουζιά Συμεωνίδη ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τώρα πήρα χαμπάρι το έγκλημα που πάει να συντελεστεί...

Θα μείνεις έξω από την Βενετία αγαπητέ και θα πηγαινοέρχεσαι με το τρένο??

Αν είναι δυνατόν... γιατί θεέ μου καταστρέφετε έτσι τα ταξίδια σας...

Πάω να πιώ ένα pinot bianco στην υγειά του lefteris b για να ξεχάσω...
δεν θα ήταν καλύτερο, μια και το εγκλημα θα συντελεστει στη Βενετία, ένα di Soave σαν πιο οριτζιναλ πιο DOC από το Γάλλο συγγενή?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
δεν θα ήταν καλύτερο, μια και το εγκλημα θα συντελεστει στη Βενετία, ένα di Soave σαν πιο οριτζιναλ πιο DOC από το Γάλλο συγγενή?
ακόμα καλύτερα αν και με το ποστ του traveller το μυαλό μου πήγε στο ''θάνατος στη Βενετία'' του Τόμας Μαν , τώρα το ''έγκλημα στο Μέστρε'' :D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
δεν θα ήταν καλύτερο, μια και το εγκλημα θα συντελεστει στη Βενετία, ένα di Soave σαν πιο οριτζιναλ πιο DOC από το Γάλλο συγγενή?
Aγαπητέ δεν μπορούμε να αφήσουμε να συντελεστεί αυτό το έγκλημα...

Ας κάνουμε σπονδές στους κραταιούς Θεούς με ένα εξαιρετικό gavi di gavi και ας ελπίσουμε ότι θα τον φωτίσουν να καταλάβει τι πάει να κάνει ο άμοιρος... Από την άλλη εμείς προσπαθήσαμε, ας τον αφήσουμε στην πλάνη του... ποτέ δεν θα καταλάβει τι έχασε... Τι εξαίσιο είναι να γυρνάς μισομεθυσμένος στα σκοτεινά στενοσόκκακα τoυ DORSODURO και να ψάχνεις τον Καζανόβα και τα θύματα της γοητείας του...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Aγαπητέ δεν μπορούμε να αφήσουμε να συντελεστεί αυτό το έγκλημα...

Ας κάνουμε σπονδές στους κραταιούς Θεούς με ένα εξαιρετικό gavi di gavi και ας ελπίσουμε ότι θα τον φωτίσουν να καταλάβει τι πάει να κάνει ο άμοιρος... Από την άλλη εμείς προσπαθήσαμε, ας τον αφήσουμε στην πλάνη του... ποτέ δεν θα καταλάβει τι έχασε... Τι εξαίσιο είναι να γυρνάς μισομεθυσμένος στα σκοτεινά στενοσόκκακα τoυ DORSODURO και να ψάχνεις τον Καζανόβα και τα θύματα της γοητείας του...
dorsoduro έκανα τα 31α γενέθλιά μου στην pizzeria ai sportivi (campo s margherita) εξαιρετική πίτσα μακριά από τους πολλούς τουρίστες και με καλό λευκό κρασί pinot grigio κι άντε βρες μετά από που γυρίζεις πίσω..
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Aγαπητέ δεν μπορούμε να αφήσουμε να συντελεστεί αυτό το έγκλημα...

Ας κάνουμε σπονδές στους κραταιούς Θεούς με ένα εξαιρετικό gavi di gavi και ας ελπίσουμε ότι θα τον φωτίσουν να καταλάβει τι πάει να κάνει ο άμοιρος... Από την άλλη εμείς προσπαθήσαμε, ας τον αφήσουμε στην πλάνη του... ποτέ δεν θα καταλάβει τι έχασε... Τι εξαίσιο είναι να γυρνάς μισομεθυσμένος στα σκοτεινά στενοσόκκακα τoυ DORSODURO και να ψάχνεις τον Καζανόβα και τα θύματα της γοητείας του...
traveller δεχομαι οτι δεν συγκρινεται να μενεις μεσα στο νησι, με το να μενεις απεναντι. Υπαρχουν 2 παραμετροι που δεν τους ανεφερα. Το ταξιδακι θα το κανω μαζι με την γυναικα μου(ειμαστε και οι δυο 35χρονων) και το τοτε 10 μηνων γιο μου. Επειδη το μπατζετ για διαμονη θα το εβαζα εως 120 ευρω την μερα και αν ημουν μονος με τη γυναικα μου δε θα ειχα προβλημα να παω και σε τρωγλη(για να μεινω μεσα), αλλα επειδη υπαρχει ο μικρος στη μεση και με αυτα τα λεφτα φοβαμαι πως δεν εχω επιλογες. Δηλαδη με φοβιζει το να μεινω σε κατι το οποιο οπως ανεφερα μπορει να δειχνει καπως αλλα να εχουν να πλεινουν τις μοκετες 20 χρονια! Φαινεται υπερβολικο το παραδειγμακαι δεν το λεω κυριολεκτικα για τις μοκετες ετσι?Το να μεινω σε lido δεν ειναι χρονοβορο και ακριβο το να πηγαινω απεναντι? Γιατι εκει (lido) εχω την εντυπωση πως υπαρχουν επιλογες σε αυτα τα λεφτα. Ασε που σε διαβαζω και παιρνω πολυ τις μετρητοις αυτα που γραφεις. Να σκεφτεις οτι το πασχα που παω μιλανο και θα εμενα μια μερα εκει το αλλαξα και θα μεινω bergamo υστερα απο την αναφορα σου.Ας ξαναπαμε βενετια και θα σε ξαναρωτησω για το πασχα. Αυτα οσον αφορα τη βενετια με το budget και τον μικρο. Εχω αδικο? Βοηθηστε. Δεν εχω κλεισει εξαλου τιποτα.Ευχαριστω εκτων προτερων την ομορφη παρεα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
.Ας ξαναπαμε βενετια και θα σε ξαναρωτησω για το πασχα. Αυτα οσον αφορα τη βενετια με το budget και τον μικρο. Εχω αδικο? Βοηθηστε. Δεν εχω κλεισει εξαλου τιποτα.Ευχαριστω εκτων προτερων την ομορφη παρεα.
Σαφέστατα αγαπητέ και έχεις λάθος... Αν και δεν έχω παιδιά πιστεύω ότι θα είναι η υπέρτατη ταλαιπορία για τον μικρό να τον πηγαινοφέρνεις κάθε μέρα από το Mestre συν του ότι θα έχεις χάσει μεγάλο μέρος της γοητείας της πόλης μην μένοντας το βράδυ σε αυτή... Εξάλλου ούτως ή άλλος ο μικρός θα ταλαιπορηθεί γιατί η Βενετία ΔΕΝ είναι μέρος για μικρά παιδιά, μην κάνεις λοιπόν την ταλαιπορία χειρότερη μένοντας έξω από την πόλη.

Με 120 άντε 130 ευρώ, πίστεψέ με, βρίσκεις αξιοπρεπή καταλύματα στη Γαληνοτάτη αρκεί να μην πας την εποχή του Φεστιβάλ και του καρναβαλιού... Κάνε μια καλή έρευνα αγοράς και κοίτα να ευχαριστηθείς το ταξίδι σου και να μην ταλαιπορίσεις και τον μικρό...

Υ.Γ. Εγώ δεν έγραψα τίποτε για Lido... o Leftris b ίσως...
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Σαφέστατα αγαπητέ και έχεις λάθος... Αν και δεν έχω παιδιά πιστεύω ότι θα είναι η υπέρτατη ταλαιπορία για τον μικρό να τον πηγαινοφέρνεις κάθε μέρα από το Mestre συν του ότι θα έχεις χάσει μεγάλο μέρος της γοητείας της πόλης μην μένοντας το βράδυ σε αυτή... Εξάλλου ούτως ή άλλος ο μικρός θα ταλαιπορηθεί γιατί η Βενετία ΔΕΝ είναι μέρος για μικρά παιδιά, μην κάνεις λοιπόν την ταλαιπορία χειρότερη μένοντας έξω από την πόλη.

Με 120 άντε 130 ευρώ, πίστεψέ με, βρίσκεις αξιοπρεπή καταλύματα στη Γαληνοτάτη αρκεί να μην πας την εποχή του Φεστιβάλ και του καρναβαλιού... Κάνε μια καλή έρευνα αγοράς και κοίτα να ευχαριστηθείς το ταξίδι σου και να μην ταλαιπορίσεις και τον μικρό...

Υ.Γ. Εγώ δεν έγραψα τίποτε για Lido... o Leftris b ίσως...
Μπηκα και κοιταξα τα ξενοδοχεια που προτεινεις μεχρι 150 ευρω αλλα δεν βγαζει σε κανενα τετοιες τιμες(μιλαμε για 6/6 - 9/6 που ενδιαφερομαι). Εχεις να μου προτεινεις στα λεφτα που μου εγραψες ξενοδοχεια για να κοιταξω?Θα χαρω πολυ αν στειλεις να δω. Για lido sorry δεν κοιταξα αν το εγραψες εσυ.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Μπηκα και κοιταξα τα ξενοδοχεια που προτεινεις μεχρι 150 ευρω αλλα δεν βγαζει σε κανενα τετοιες τιμες(μιλαμε για 6/6 - 9/6 που ενδιαφερομαι). Εχεις να μου προτεινεις στα λεφτα που μου εγραψες ξενοδοχεια για να κοιταξω?Θα χαρω πολυ αν στειλεις να δω. Για lido sorry δεν κοιταξα αν το εγραψες εσυ.
κάτι έχει εκείνη την εβδομάδα η βενετία και είναι τσιμπημένες οι τιμές από 4/4 εώς 7/6.
με 559€ μπορώ νασου προτείνω ένα παράδεισο στο lido για σας και το παιδί σας με δωρεάν μεταφορά κάθε 1 ώρα στον αγ. Μάρκο το ξεν/χείο είναι φανταστικό με πρωινό πισίνα τεράστι κήπο και δωρεάν καμπάνα στην ιδιωτική παραλία. Η δωρεάν μεταφορά διαρκεί 20 λεπτά και γίνεται με σκάφος ιδιωτικό.ξεφεύγει λίγο από το budget σου αλλά θα με θυμηθείς. (ήμουν εκεί πρόπερσι τον μάιο). atbn2_google_com_images_bc652f157655db7432b1c1937d904568._.jpg
awww.booking.com_images_hotel_max300_228_228751.jpg
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
πως λέγεται το ξενοδοχείο που λες?
το κάνω σε quiz εδώ εμπνεύστηκε ο συγγραφέας κι έδω γυρίστηκε ''θάνατος στη Βενετία''
το νησί είναι υπέροχο και μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο και να το γυρίσεις όλο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom