Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.977
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Την επιλογή για Verona την έχετε σκεφτεί? 90 λεπτά με το Eurostar, και την προλαβαίνεις μια χαρά σε μια μέρα.... Και είναι και στο Veneto.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Και η Κατάνια με την easyjet είναι μια ώρα...Βενετία θέλει να παέι η κοπέλα!!!Ρώτησε απο που θα πάρει το τρένο και πόση ώρα κάνει...Τ απαντήσαμε αυτά,τέλος!!!Πείτε της αν θέλετε κανένα καλό τίπ....
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
αφού ο ''ταξιδιώτης'' με είπε άσχετο κι εγώ θέλω να παραμείνω ο μοναδικός που δε θα μαλώσει μαζί του:haha: να ρωτήσω κάτι άσχετο... τι διαφορά έχουν τα 2 μπαλάκια που έφαγε ο samion στο Ναύπλιο με τα 2 μπαλάκια του τραβελερ τα χθεσινοβραδινά?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Αλίμονο κανείς δεν εμποδίζει κανέναν να κάνει κάτι... απλά εμείς λέμε την γνώμη μας και ο άλλος μεγάλο παιδί είναι ότι θέλει κάνει...

Επί του προκειμένου... άλλο είναι να έχω 8 ώρες stop over στη Ρώμη και αντι να καθήσω στο αεροδρόμιο να πεταχτώ σε μισή ωρίτσα στην πόλη και άλλο να φύγω από το Μιλάνο να κάνω 5 ώρες ταξίδι για να κάτσω 5 ώρες στη Βενετία...

Το πρώτο είναι μια έξυπνη κίνηση για να σκοτώσεις 5 άχρηστες ώρες και το δεύτερο ταξιδιωτική ανωριμότητα και πεντάωρη ταλαιπορία... λυπάμαι που στεναχωρώ φίλους και οχτρούς αλλά η γνώμη του γκουρού είναι αυτή... όποιος θέλει την ακούει...
η αποψη του traveller με βρίσκει απόλυτα συμφωνη...και δεν μιλώ για το συγκεκριμμενο θεμα..απο μιλάνο ημερησια για βενετία..αλλά γενικά....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion είσαι άσχετος... το Como είναι 35 λεπτά με το αυτοκίνητο και η Stresa oύτε μία ώρα... με το τρένο το Como είναι 45-50 λεπτά και η Stresa βαριά - βαριά 80 λεπτά...
Αυτό με το regionale δεν το κατάλαβα? γιατί να πάρεις το regionale? Noμίζεις ότι όλοι σκέπτονται σαν κι εσένα και παίρνουν τους σκυλοπνίχτες για να πάνε στον προορισμό τους?
Σε πέντε ώρες βλέπεις και παραβλέπεις και την Stresa και το Como... σε πέντε ώρες στη Βενετία τι βλέπεις? άντε τρέχοντας να φτάσεις από τον σταθμό στον Αγ.Μάρκο και πίσω πάλι... δεν σας μπορώ άλλο, μου κάνατε τα νεύρα ζαρτιέρες!!! άσχετοι ε άσχετοι...
πόσες φορές έχεις πάει με τραινο Κόμο? αν είχες μπει στον κόπο θα έβλεπες ότι oυτε στο Κόμο ούτε στη Stresa πάνε eurostar...τη στελνεις να πάει με το regionale κι άγιος ο θεός πότε θα φτάσει..αντί να πάει με το λουσάτο Eurostar Venezia Santa Lucia σε 2.20'. σαν να μου λες καλύτερα με ATR σε 1 ώρα στο Κάιρο παρά με TU-204 σε 1,5. τι θα διαλεγες?
καλή η λίμνη αλλά να έχεις ΙΧ αγαπητέ και χρόνο. εσύ είσαι άσχετος με τα μέσα μαζικής μεταφοράς..αλλιώς φαίνεται ο δρόμος από το πίσω κάθισμα του ταξί που μετακινείσαι εσύ συνήθως αλλιώς από το κάθισμα του τραίνου..
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
venezia

έχω παει μονοημερες και στα 2 μερη και περασα πολυ καλα..χαλαρωστε..δεν υπαρχει παντα η λογικη η ολα η τιποτα..
αν ξυπνησεις και νωρις και γυρισεις με το τελευταιο το βραδακι καλα εισαι..εχεις μια εικονα του τι παιζει..και την επομενη αν σου αρεσει τοσο πολυ ξαναπας και μενεις περισσοτερο..
Οσο για το Como πολυ κοντα με το απλο τρενακι κ ενταξει υπαρχουν και καραβακια που σου κανουν το γυρο της λιμνης κτλ..δεν χρειαζεσαι αμαξι σονυ και καλα..
υπαρχουν και τελεφερικ να δεις την λιμνη απο ψηλα κτλ.
επισης μπορεις να δοκιμασεις να πας και προς Λουγκανο επισης οπλυ ομορφο μερος..!:clap:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
αλλιώς φαίνεται ο δρόμος από το πίσω κάθισμα του ταξί που μετακινείσαι εσύ συνήθως αλλιώς από το κάθισμα του τραίνου..

Και πού να ξερες οτι μπαίνει σε ταξί μαζί με άλλους έξι....Και μετά μιλάει για υπερπαραγωγές, ε βέβαια....:bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και πού να ξερες οτι μπαίνει σε ταξί μαζί με άλλους έξι....Και μετά μιλάει για υπερπαραγωγές, ε βέβαια....:bleh:
ε έτσι εξηγείται..αν αληθεύει κι αυτό που αρχισε να κυκλοφορεί σε άλλο τόπικ ότι δουλεύει porter στο Ελ.Βεν. εξηγούνται όλα..και συχνάζει σε εναλλακτικά καφέ ενδιάμεσα της Αιδηψού..μα τι τύπος είναι τέλος πάντων?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
ε έτσι εξηγείται..αν αληθεύει κι αυτό που αρχισε να κυκλοφορεί σε άλλο τόπικ ότι δουλεύει porter στο Ελ.Βεν. εξηγούνται όλα..και συχνάζει σε εναλλακτικά καφέ ενδιάμεσα της Αιδηψού..μα τι τύπος είναι τέλος πάντων?

Πολύ ξυνός ρε παιδί μου...απαπαπα...Τέλος πάντων πάλι κατάφερε να μονοπωλήσει το τόπικ και ξεχάσαμε το θέμα μας....Ωραίο το Κόμο, η Στρέσσα και τα νησάκια της,αλλα κι εγώ πρώτη φορά που πήγα Μιλάνο πρώτα ήθελα να πάρω μια γεύση απο τα κανάλια της Βενετίας και μετά ασφαλώς όλα τ άλλα........
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Πολύ ξυνός ρε παιδί μου...απαπαπα...Τέλος πάντων πάλι κατάφερε να μονοπωλήσει το τόπικ και ξεχάσαμε το θέμα μας....Ωραίο το Κόμο, η Στρέσσα και τα νησάκια της,αλλα κι εγώ πρώτη φορά που πήγα Μιλάνο πρώτα ήθελα να πάρω μια γεύση απο τα κανάλια της Βενετίας και μετά ασφαλώς όλα τ άλλα........

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αγαπητή sapienza τα λές όλα σε τέσσερις γραμμές ...

δέν κάνεις ολόκληρη ανάλυση σαν τόν traveller ...:D:D:D

αλλά πρίν σου ευχηθώ να είσαι πολύχρονη και ευτυχισμένη και να κάνεις πολλά ταξίδια σε ονειρεμένους τόπους μιας και σήμερα έχεις τα γενέθλια σου:clap::clap::clap: .....θα μας πει τα πόσα κλείνεις γιατί όλο με τον traveller και τήν ηλικία του ασχολούμαστε ,ας μας πεις και εσυ :bleh::bleh::bleh: έτσι ρε παιδι μου να ξέρουμε :shock: ποιά υποστηρίζουμε
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Έχει η Sapienza γεννέθλια! Αν και off toppic:
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΕΙΣ! ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΤΑ ΈΧΕΙΣ ΣΚΕΦΘΕΙ!!!!!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!!
Χρήστο μου για να σου λυθεί η απορία γίνομαι 29(με ΦΠΑ) και μέχρι τα 98 που θα ζήσω (απ ότι έδειξε το τέστ που έβαλε η discolata) ελπίζω να συνεχίσω να κάνω ταξίδια πάντα με καλή παρέα,έστω και με μεγαλύτερους...
Σ αυτό το σημείο και στα πλαίσια του φεστιβάλ Italia in Piazza ήθελα να παραθέσω στον φίλτατο Traveller το παρακάτω event:
09.00 -20.00 (Divani Caravel) ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ “ΙΑΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟ”. Σειρά συναντήσεων ανάμεσα σε ιταλούς και έλληνες επιχειρηματίες ενός τομέα ραγδαίας εξάπλωσης. Επιμέλεια, Ιταλικό Ινστιτούτο Εξωτερικού Εμπορίου.

Έρση μου σ ευχαριστώ πολύ!!!Και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα και πολλά ταξίδια!!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.695
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom