Ιταλία Βενετία - Μπουράνο

seven_summer1

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κομο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταυλανδη
Υπεροχη διηγηση που σε ταξιδευει, ακομα πιο υπεροχες φωτογραφιες...Μακαρι να πραγματοποιηθει ενα ταξιδι στην "Γαληνοτατη", που βρισκεται υπο σχεδιασμο...(γιατι η πρωτη επαφη μου με τη Βενετια ηταν πολυ συντομη και αφησε πολλα κενα). noobtraveller καλα ταξιδια και να τα ζεις με πολυ παθος!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όταν πήγα Βενετία θεωρησα ότι μια ημέρα είναι αρκετή για να την δεις αν πας από το πρωί κ φύγεις αργά το βράδυ, εσύ που το έζησες καλύτερα πόσες μέρες πιστεύεις ότι είναι αρκετές; ;
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
3 μέρες με μία εκδρομή σε νησί ή 2 μέρες μόνο στη Βενετία,αλλά βγαίνει και σε 2+εκδρομή μιας και έχεις ξαναπάει .Όχι πως περισσότερες θα με χάλαγε.
Όταν πήγα εκεί περπατουσα από το πρωί κ όταν έφτασε βράδυ αναρωτιόμουν τι να κάνει κάποιος δεύτερη μέρα εδώ...Αν πάω ξανά θα το μελετήσω καλύτερα :)....Πολύ ωραίες φώτο....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Όταν πήγα εκεί περπατουσα από το πρωί κ όταν έφτασε βράδυ αναρωτιόμουν τι να κάνει κάποιος δεύτερη μέρα εδώ...Αν πάω ξανά θα το μελετήσω καλύτερα :)....Πολύ ωραίες φώτο....
Ε, ναι, αν κοιτάς όλη μέρα απ' έξω πόρτες και παράθυρα, μπορεί και να βαρεθείς (που στη Βενετία δεν υπάρχει περίπτωση, αλλά λέμε τώρα...). Η πιθανότητα να επισκεφτείς ένα παλάτι, ένα μουσείο, μια πινακοθήκη, μιαν εκκλησία, δεν παίζει στο σενάριο, ε;
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
ή να πιεις ένα καφέ δίπλα στο κανάλι;Καλοκαίρι δεν είναι και εύκολο το συνεχόμενο περπάτημα. Προσωπικά τα έκοψα τα μουσεία/παλάτια κλπ Πλέον διαλέγω μόνο ένα σε κάθε πόλη,γιατί παλιά έπεφτα με τα μούτρα να τα προλάβω όλα και έχανα την ουσία.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
ή να πιεις ένα καφέ δίπλα στο κανάλι;Καλοκαίρι δεν είναι και εύκολο το συνεχόμενο περπάτημα. Προσωπικά τα έκοψα τα μουσεία/παλάτια κλπ Πλέον διαλέγω μόνο ένα σε κάθε πόλη,γιατί παλιά έπεφτα με τα μούτρα να τα προλάβω όλα και έχανα την ουσία.
Φυσικά, ένα παράδειγμα έφερα. Ο καθένας ό,τι θέλει, όπως το θέλει το κάνει. Αλλά το να λες ότι πας το πρωί στη Βενετία και φεύγεις τ'απόγευμα αναρωτούμενος τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις εκεί, ε, δεν ακούγεται τουλάχιστον "κάπως"; Πού να το δει κι ο @Samion ... :)

Παρεμπιπτόντως: Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου, λένε από μόνες τους την ιστορία. Κι εγώ FUJI έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Σας ευχαριστώ (babaduma & vagar78) .Μικρή πόλη η Βενετία ,αλλά πάλι 8-10km κάναμε κάθε μέρα,χωρίς να χαθούμε .Έχει πολλά πράγματα να κάνεις ,πολλοί πήγαιναν για μπάνιο στο Lido .Έχει και την biennale ,η Padova είναι κοντά επίσης.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ε, ναι, αν κοιτάς όλη μέρα απ' έξω πόρτες και παράθυρα, μπορεί και να βαρεθείς (που στη Βενετία δεν υπάρχει περίπτωση, αλλά λέμε τώρα...). Η πιθανότητα να επισκεφτείς ένα παλάτι, ένα μουσείο, μια πινακοθήκη, μιαν εκκλησία, δεν παίζει στο σενάριο, ε;
Πρωτα απο ολα σε οποιο μερος και να παω περπαταω πολυ γιατι μου αρεσει.Το ότι περπατάς δεν σημαίνει ότι δεν σταματάς να πιεις ένα καφέ, να φας κάτι, να ψώνισεις, να βγάλεις φώτο, να δεις ένα μουσειο εφόσον σε ενδιαφερει..Ταξίδι είναι όχι μαραθώνιος...Έγω μια χαρά πήγα πρωί, ήπια και καφέ κ έφαγα κ γονδολα έκανα κ ψώνια κάναμε κ το παγωτό μου έφαγα και φωτογραφιες εβγαλα..Πινακοθήκη δεν με ψηνει οπως δεν ψηνει μια κοπελα ενα γηπεδο που μπορεί να αρεσει σε μενα...Όταν εφτασε το βραδυ αναρωτιόμουν αν ειχε κατι αλλο να δουμε που δεν ειδαμε γιατι αν κ δεν το συνηθιζω δεν ειχα κανει καποιο πλανο πηγαίνοντας, επειδη θεωρησα οτι ειναι μικρη η Βενετια..Μέναμε ομως κοντα κ θα μπορουσαμε να παμε κ την επομενη αν θέλαμε αλλά θεωρησαμε οτι πήραμε μια πολύ καλή γεύση.Με την λογική την δικιά σου πας και στο Παρισι στον Λούβρο και κάθεσαι 2 μερες μέσα για να τα δεις ολα :) :) .Το νόημα ήταν ότι το μέρος είναι σχετικά μικρό και όλα στα πόδια σου, από εκει και πέρα αν πας απόκριες μπορεί να αξίζει κ για 4 ημερες...Το γενικότερο συμπέρασμα είναι ότι μέσα σε δύο μέρες μαξ έχεις μια πάρα πολύ καλή άποψη για τη Βενετία ...
 
Last edited:

giospy

Member
Μηνύματα
16
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχολμη
Καλησπερα σας. Πρωτα απ'ολα συγχαρητηρια για τις φωτος, καταπληκτικες! Φανατικος κ γω με την φωτογραφια... Ποιο φακο εχεις πανω στην μηχανη? Εκλεισα ταξιδι για Βενετια 5 μερες τον Νοεμβρη, εχοντας σκοπο κ 1-2 ημερησιες εκδρομες με τραινο σε καποια αλλη πολη. Αναφερεις αρκετα χρησιμα στοιχεια στο ποστ τα οποια θα τα εχω υπ'οψιν μου!
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Τον ευρυγώνιο 10-24 κυρίως .Κάθε φωτογραφία είναι ενεργός σύνδεσμος με το flickr και φαίνεται ο εξοπλισμός.

Θα προλάβεις αρκετά πράγματα ,όπως αυτά που δεν πρόλαβα ,αξιοθέατα αλλά και γύρω πόλεις .Από εστιατόρια επίσης είχα βάλει στα υπόψιν (αλλά δεν..) το Da Fiore και La Bottiglia ,ιταλικό παγωτό που δεν τίμησα λόγω πρόσφατου κρυολογήματος κλπ κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom