Ιταλία Βενετία ή Μιλάνο

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Κατακλυσμένη από κόσμo? Σίγουρα αλλά αν επιλέξεις σωστή περίοδο και οργανώσεις το πρόγραμμα σου έξυπνα μπορείς να τη δεις χωρίς ορδές τουριστών.
Ποιά είναι η δέουσα περίοδος με τον λιγότερο (δυνατὸ) κόσμο;
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Επίσης στο μόνο που μπορεί να κόψω κάτι αν βρεθώ σε δύσκολη θέση είναι από το φαγητό που μπορώ να τρώω από φαστ φουντ τις περισσότερες μέρες που δεν θα στεναχωρήθω κιόλας.
Τα μεγαλύτερα έξοδα σε ταξίδια συνήθως είναι η διαμονή ,ειδικά στη Βενετία.Δεδομένου ότι ίσως έχετε ήδη κουραστεί στο 5ημερο στη Ρώμη με περπάτημα ,άπειρα αξιοθέατα (κλπ κλπ) ,θα ήταν ωραία να εγκατασταθείς έστω σε κάτι φθηνό στη Βενετία μέσα στην πόλη ,όπως κανένα τίμιο apartment .Μικρή πόλη,μετακινήσεις με βαπορέτο ,μια εκδρομή Μπουράνο ,άντε και μια εκδρομή Βερόνα ή Πάντοβα(ή διαμονή τελευταίο βράδυ) ,αν βαρεθείς τη Βενετία.Αλίμονο αν τη βαρεθείς.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποιά είναι η δέουσα περίοδος με τον λιγότερο (δυνατὸ) κόσμο;
Δυο δεδομενα που δεν συναντωνται παντα... Λιγοτερο κοσμο εχει απο Νοε-Απρ, πλην εορτων. Αλλα δεν ειναι κ η δεουσα... Ομιχλη, πλημμυρες κλπ. Η δεουσα κ με λιγοτερο κοσμο ειναι οσο πιο κοντα στην Ανοιξη γινεται. Καλος καιρος, χωρις ομιχλη δηλ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο ανθρωπος εχει βαλει ενα συγκεκριμενο οριο χρηματων(σ αλλο ποστ)..με το να του προτεινετε Βενετια μαλλον για φαλυρισμα τον κοβω!
Δεν το καταλαβα το σχολιο. Θα επρεπε να παρακολουθουμε κ αλλα θεματα για να απαντησουμε σωστα σε αυτο? Το θεμα δεν ειναι κανενος, γενικα κ χωρις μπατζετ βοηθα στην επιλογη μεταξυ των 2 πολεων που αναφερονται. Πολυ συγκεκριμενη η ερωτηση, η Ρωμη, μπατζετ δεν εχουν καμια σχεση με το θεμα. Εκτος αν αλλαχθει ο τιτλος κ συζηταμε αλλα πραγματα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
θα ήταν ωραία να εγκατασταθείς έστω σε κάτι φθηνό στη Βενετία μέσα στην πόλη ,όπως κανένα τίμιο apartment .
Θα με ενδιεφερε τρομερα να μου συστησεις καποιο τιμιο απαρτμεντ μεσα στην πολη και η τιμη του. Προσωπικα δεν βρισκω κατι κατω απο 100 το δικλινο.
Θεωρωντας οτι ο φιλος θα δωσει ανα ατομο καμια 100ρα για εισιτηρια, 100ρα για αξιοθεατα τοσες μερες (ενα τη μερα, λεω, οχι και πολλα) και αλλα τοσα για μετακινησεις απο αεροδρομια, σε τρενα και μετακινησεις εντος πολεων, μενουν 600, αντε 700, αν βρει φτηνα τρενα για 9 μερες. Δηλαδη 70 καθαρα τη μερα το ατομο για διανυκτερευση, φαγητο και καφεδες.
70-50 για για δωματιο μενουν 20 ευρω τη μερα για να τρωνε. Ενταξει, νομιζω οτι ειμαστε ουτοπικοι για Βενετια.
 

Valantis74

Member
Μηνύματα
21
Likes
7
Θα με ενδιεφερε τρομερα να μου συστησεις καποιο τιμιο απαρτμεντ μεσα στην πολη και η τιμη του. Προσωπικα δεν βρισκω κατι κατω απο 100 το δικλινο.
Θεωρωντας οτι ο φιλος θα δωσει ανα ατομο καμια 100ρα για εισιτηρια, 100ρα για αξιοθεατα τοσες μερες (ενα τη μερα, λεω, οχι και πολλα) και αλλα τοσα για μετακινησεις απο αεροδρομια, σε τρενα και μετακινησεις εντος πολεων, μενουν 600, αντε 700, αν βρει φτηνα τρενα για 9 μερες. Δηλαδη 70 καθαρα τη μερα το ατομο για διανυκτερευση, φαγητο και καφεδες.
70-50 για για δωματιο μενουν 20 ευρω τη μερα για να τρωνε. Ενταξει, νομιζω οτι ειμαστε ουτοπικοι για Βενετια.
Όχι νταξει να συμπληρώσω σε αυτό όταν είπα 50-100 καθαρά εννοούσα μόνο για φαγητό καφεδες την ημέρα μην τρελενεστε. Αν είχα τέτοιο μυαλό να πάω για να είμαι με 20 ευρώ τη μέρα θα ήμουνα χαζός. Να τα λέμε σωστά τα πράγματα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Θα με ενδιεφερε τρομερα να μου συστησεις καποιο τιμιο απαρτμεντ μεσα στην πολη και η τιμη του. Προσωπικα δεν βρισκω κατι κατω απο 100 το δικλινο.
Θεωρωντας οτι ο φιλος θα δωσει ανα ατομο καμια 100ρα για εισιτηρια, 100ρα για αξιοθεατα τοσες μερες (ενα τη μερα, λεω, οχι και πολλα) και αλλα τοσα για μετακινησεις απο αεροδρομια, σε τρενα και μετακινησεις εντος πολεων, μενουν 600, αντε 700, αν βρει φτηνα τρενα για 9 μερες. Δηλαδη 70 καθαρα τη μερα το ατομο για διανυκτερευση, φαγητο και καφεδες.
70-50 για για δωματιο μενουν 20 ευρω τη μερα για να τρωνε. Ενταξει, νομιζω οτι ειμαστε ουτοπικοι για Βενετια.
Θα σου πω πού είχαμε μείνει ,χωρίς να το προτείνω στο συγκεκριμένο χρήστη,αν βγαίνει εκτός μπάτζετ,απλά απαντάω στην ερώτησή σου.

~500 euro για 3 βράδια μείναμε εδώ (Ca' Venissa),δηλαδή 250 ευρο ανά άτομο , με 2 τεράστια υπνοδωμάτια ,2 μπάνια ,το ένα με τζακούζι,μεγάλη κουζίνα και καρακέντρο.Άνετα μένουν και 2 ζευγάρια. Θύμαμαι είχα βρει και αρκετά φθηνότερα σε λιγότερα τ.μ. ,αλλά όχι τόσο κέντρο .

edit: Τώρα βλέπω τα 4 βράδια 500 ευρω συν το καθαρισμό νομίζω,σε διάφορες ημερομηνίες χειμώνα και καλοκαίρι ,άρα τα αντίστοιχα apartments σε άλλες περιοχές ίσως και ακόμα φθηνότερα .
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Έχω στη διάθεσή μου 9 ημέρες. Στο μυαλό μου το έχω ως εξής, άφιξη Ρώμη 5 ημερες μετά Βενετία 2 ημερες και τέλος Μιλάνο 2 ημέρες από όπου θα γίνει και η αναχώρηση για Αθήνα. Το budget με πρόχειρου υπολογισμούς κυμαίνεται γύρω στα 1800 ευρώ για 2 άτομα(Αεροπορικά,ξενοδοχεία,φαγητό, Αξιοθεατα, μετακινήσεις από τη μια πόλη στην άλλη αλλά και μέσα στις πόλεις για τα αξιοθεατα. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τρόπους αν υπάρχουν για εξοικονόμηση χρημάτων μήπως μειωθεί στο συνολικό budget, είναι η πρώτη μου φορά και δεν ξέρω ακριβώς το κόστος πλην των μετακινησεων. Ευχαριστώ πολύ!!!
Εγω ειδα αυτο και λεει καθαρα τι διαθετεις. Σου ανελυσα οτι μενουν 600-650 ευρω ολα για 9 μερες και με στοιχειωδη μαθηματικα μενουν 70-75 ευρω τη μερα το ατομο. Αν δινεις 50 το βραδυ για τον καθενα στη Βενετια, μενουν 20-25 για φαγητα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Τελος Μαρτη αναφερθηκε που εχει παλι τουρισμο, οχι αρχες Δεκεμβρη που ειναι πολυ χαμηλη περιοδος για τη Βενετια.
Αλλα αν ο φιλος αλλαξει ημερομηνιες για αρχες Δεκεμβρη τοτε γινεται ανετα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Τελος Μαρτη αναφερθηκε που εχει παλι τουρισμο, οχι αρχες Δεκεμβρη που ειναι πολυ χαμηλη περιοδος για τη Βενετια.
Αλλα αν ο φιλος αλλαξει ημερομηνιες για αρχες Δεκεμβρη τοτε γινεται ανετα.
Αξίζει θεωρείς να πάω Δέκεμβρη ή ούτε καν; Εχω βρει και αεροπορικά με 50€ και σκεφτομαι ένα 3μεράκι...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αξίζει θεωρείς να πάω Δέκεμβρη ή ούτε καν; Εχω βρει και αεροπορικά με 50€ και σκεφτομαι ένα 3μεράκι...
Γιατί να μην αξίζει? Βενετία είναι αυτή! Εγώ είχα πάει Φεβρουάριο και δεν έχω νοιώσει μεγαλύτερο κρύο στη ζωή μου! Ήταν κι αυτό μια εμπειρία. Ο Δεκέμβριος πάντως δεν είναι ο πιο βροχερός μήνας. Όμως είναι μάλλον ο μήνας με την περισσότερη υγρασία. Με χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα πιστεύω θα είναι εξαιρετική. Και εφόσον βρήκες οικονομικά μη το σκέφτεσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom