Ιταλία Βενετία ή Μιλάνο

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Ο ανθρωπος εχει βαλει ενα συγκεκριμενο οριο χρηματων(σ αλλο ποστ)και θα παει και Ρωμη οπου δε τη λες και φθηνη και αυτη...με το να του προτεινετε Βενετια μαλλον για φαλυρισμα τον κοβω!:haha::haha: @Valantis74 αν νομιζεις οτι τα οικονομικα σου το επιτρεπουν τοτε προτιμησε την αλλιως πηγαινε Μιλανο ή Βερονα οπου ειναι πιο φθηνα και αν το χεις τοσο μεγαλο καημο ή κανε μονοημερη(αν βγαινει)ή πηγαινε αλλη φορα μονο εκει!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Valantis74 θα συμφωνήσω με τους περισσότερους στην επιλογή της Βενετίας. Δεν εχει καμία σχεση η μια πόλη με την άλλη...
Εαν σου το επιτρέπουν τα οικονομικά σου βάλε 2 διανυκτερεύσεις στη Βενετία και 1 στη Βερόνα ή στην Πάντοβα που ειναι δίπλα στη Βενετία και πιο φθηνή και κούκλα!!!
Στο Μιλάνο τετραήμερο θα πήγαινα μονο εάν ήθελα να εξερεύνησω τη λίμνη Como ή τις μπουτίκ με ρούχα υψηλής ραπτικής...
Αντιθέτως, στην Βενετία θα αφιέρωνα 1 μέρα για εκδρομή στα νησιά Burano και Murano, 1-2 μερες για την πόλη και 1 ολόκληρη μέρα στην Πάντοβα με διανυκτέρευση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ο ανθρωπος εχει βαλει ενα συγκεκριμενο οριο χρηματων(σ αλλο ποστ)και θα παει και Ρωμη οπου δε τη λες και φθηνη και αυτη...με το να του προτεινετε Βενετια μαλλον για φαλυρισμα τον κοβω!:haha::haha: @Valantis74 αν νομιζεις οτι τα οικονομικα σου το επιτρεπουν τοτε προτιμησε την αλλιως πηγαινε Μιλανο ή Βερονα οπου ειναι πιο φθηνα και αν το χεις τοσο μεγαλο καημο ή κανε μονοημερη(αν βγαινει)ή πηγαινε αλλη φορα μονο εκει!
Τωρα ειδα το οριο των 900 ευρω με ολα τα εξοδα για 9 μερες.
Κανε μια αφαιρεση τα αεροπορικα, τα εισιτηρια για εισοδους σε αξιοθεατα και τα μεταφορικα και δες τι μενει.
Η γνωμη μου ειναι οτι αν προαποφασιζεις ποσες μερες θα πας και ψαχνεις πως θα σου βγουν με το ζορι, δεν περνας καλα.
100 ευρω τη μερα ολα μεσα για αλλες Ιταλικες πολεις ειναι εφικτο. Υπολογιζω οτι θελει τα διπλα η Βενετια.
Αν κοψεις 2 μερες απο το πλανο σου, γινεται να πας και Βενετια.
 

Valantis74

Member
Μηνύματα
21
Likes
7
Να πω κάτι το όριο των 900-1000 ευρώ (το άτομο) το θεωρώ κανονικό όχι οικονομικό από την άποψη ότι πέρσι πήγα Βιέννη που δεν τη λες και φθηνή και για 7 ημέρες 2 άτομα την έβγαλα με 1400 ευρώ οπότε 700 το άτομο και δεν ζορίστηκα. Αν υπολογίσεις ότι η Ρώμη από τα λίγα που κοίταξα σου επιτρέπει βάση του κόστους της να κάνεις και άλλη μια εκδρομή πιστεύω οτι είναι μια χαρά. Επίσης στο μόνο που μπορεί να κόψω κάτι αν βρεθώ σε δύσκολη θέση είναι από το φαγητό που μπορώ να τρώω από φαστ φουντ τις περισσότερες μερες που δεν θα στεναχωρήθω κιόλας. Οπότε 1800 για 9 ημέρες 5 σε Ρώμη και 4 σε βενετια βγαίνει 200 ευρώ τη μέρα που τα θεωρώ εντάξει και πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθω χωρίς πίεση. Επίσης είδα ότι κερδίζει η Βενετία με διαφορά. Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας!!!

Στην απάντηση μου είναι όλα τα έξοδα μέσα οπότε διορθώνω με 100 ευρώ τη μέρα καθαρά

Τωρα ειδα το οριο των 900 ευρω με ολα τα εξοδα για 9 μερες.
Κανε μια αφαιρεση τα αεροπορικα, τα εισιτηρια για εισοδους σε αξιοθεατα και τα μεταφορικα και δες τι μενει.
Η γνωμη μου ειναι οτι αν προαποφασιζεις ποσες μερες θα πας και ψαχνεις πως θα σου βγουν με το ζορι, δεν περνας καλα.
100 ευρω τη μερα ολα μεσα για αλλες Ιταλικες πολεις ειναι εφικτο. Υπολογιζω οτι θελει τα διπλα η Βενετια.
Αν κοψεις 2 μερες απο το πλανο σου, γινεται να πας και Βενετια.
Τώρα αν δω ότι και άλλοι μου πουν ότι δεν φτάνουν τότε ίσως να αφαιρέσω 1 μέρα από Ρώμη και μια μέρα από βενετια για να τις κάνω 7 σύνολο. Ευχαριστώ πολύ αν και προσγείωθηκα λίγο τώρα με αυτό το σχόλιο γτ περίμενα κάτι διαφορετικό. Αν τα καταφέρω θα πάω 9 ημέρες αλλιώς 7 γτ κρίμα είναι να χάσω μια πόλη ή όποια θα με συναρπάσει.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Επειδη ποναει η ψυχη μου οταν λες "θα κοψω απο το φαγητο", ακου τι θα κανεις: τσεκαρε ποιες μερες παιζει δωρεαν εισοδος σε αξιοθεατα. Γιατι ειναι ενα μεγαλο μερος του κοστους και οπωσδηποτε 4 μερες στη Ρωμη δεν γινεται να περπατας μονο σε δρομους και πλατειες.

Η Βενετια στη διαμονη μου φαινεται πολυ πιο ακριβη απο τη Βιεννη και ακομη δεν ξερεις τιμες αεροπορκων και τρενων. Γι αυτο ειπα οτι μπορει να χρειαστει να κοψεις κατι.
 

Valantis74

Member
Μηνύματα
21
Likes
7
Επειδη ποναει η ψυχη μου οταν λες "θα κοψω απο το φαγητο", ακου τι θα κανεις: τσεκαρε ποιες μερες παιζει δωρεαν εισοδος σε αξιοθεατα. Γιατι ειναι ενα μεγαλο μερος του κοστους και οπωσδηποτε 4 μερες στη Ρωμη δεν γινεται να περπατας μονο σε δρομους και πλατειες.

Η Βενετια στη διαμονη μου φαινεται πολυ πιο ακριβη απο τη Βιεννη και ακομη δεν ξερεις τιμες αεροπορκων και τρενων. Γι αυτο ειπα οτι μπορει να χρειαστει να κοψεις κατι.
Νταξει σε γενικές γραμμές δεν ξέρω πολλά πράγματα έχω πάρει μια γεύση από τις τιμές αλλά μέχρι να το αποφασίσω και να το κλείσω μπορεί να έχουν αλλάξει. Θα το κοιτάξω και ευχαριστώ γτ δεν ήξερα ότι υπάρχουν ημέρες που είναι δωρεάν, αν μπορέσω να τα πετύχω θα είναι καλό. Γενικά δεν θα είναι εύκολο θα αλλά θα κάνω ότι μπορώ γιατί η Ιταλία ακούγεται όμορφη αλλά όταν μιλάμε για 2 βασικές της attraction και να μπορείς να τις επισκεφτείς κιόλας, είναι φανταστικό. Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μια αλλη προταση ειναι η εξης: Ξεκινας πρωι πρωι απο Ρωμη για Βενετια, φτανεις πρωι και κλεινεις ενα βραδυ οσο κι αν κοστιζει μεσα στη πολη για να μη συμβιβαστεις με διαμονη στο Μεστρε.. Αργα το βραδυ της δευτερης ημερας μετακινεισαι Παδοβα που εχει νορμαλ τιμες διαμονης για τα υπολοιπα (μιση ωρα με το τρενο). Ετσι εχεις εξοικονομησει 2 πληρεις μερες Βενετια και μπονους βλεπεις και την Παδοβα που ειναι ομορφη, ιστορικη πολη κια σιγουρα πιο σημαντικη απο το Μεστρε.
Σε περιπτωση που βαρεθειτε 2 μερες Παδοβα, βαζεις ημερησια σε Φερραρα, ουτε μια ωρα με τρενο.
 
Last edited:

Valantis74

Member
Μηνύματα
21
Likes
7
Μια αλλη προταση ειναι η εξης: Ξεκινας πρωι πρωι απο Ρωμη για Βενετια, φτανεις πρωι και κλεινεις ενα βραδυ οσο κι αν κοστιζει μεσα στη πολη για να μη συμβιβαστεις με διαμονη στο Μεστρε.. Αργα το βραδυ της δευτερης ημερας μετακινεισαι Παδοβα που εχει νορμαλ τιμες διαμονης για τα υπολοιπα (μιση ωρα με το τρενο). Ετσι εχεις εξοικονομησει 2 πληρεις μερες Βενετια και μπονους βλεπεις και την Παδοβα που ειναι ομορφη, ιστορικη πολη κια σιγουρα πιο σημαντικη απο το Μεστρε.
Θα προτιμήσω να πάω 3 μερες αντί για 4 και να μείνω στο κέντρο πάρα να πάω κάπου έξω από το κέντρο. Θα τα πληρώσω σε μεταφορικά πιστεύω ότι γλιτώσω από τις διανυκτέρευσεις. ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Η Παδοβα δεν ειναι "εξω απο την πολη" τυπου Μεστρε, ειναι μια ιστορικη πολη. Αλλα whatever, οπως σας ικανοποιει. Βλεπεις πρωτα τις τιμες των ξενοδοχειων και αποφασιζεις. Παντως τα μεταφορικα ειναι πολυ λιγοτερα απο το να κλεισεις 3 βραδια αντι για 1 βραδυ ξενοδοχειο με 120- 150 το βραδυ που θα βρεις στη Βενετια.
 

Valantis74

Member
Μηνύματα
21
Likes
7
Η Παδοβα δεν ειναι "εξω απο την πολη" τυπου Μεστρε, ειναι μια ιστορικη πολη. Αλλα whatever, οπως σας ικανοποιει. Βλεπεις πρωτα τις τιμες των ξενοδοχειων και αποφασιζεις. Παντως τα μεταφορικα ειναι πολυ λιγοτερα απο το να κλεισεις 3 βραδια αντι για ενα ξενοδοχειο με 120- 150 το βραδυ που θα βρεις στη Βενετια.
Δεν το ήξερα. Θα ρίξω μια ματιά πάντως αν και πιστεύω ότι θα καταλήξω στο κέντρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom