Ιταλία Βενετία...η υδάτινη πόλη

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Με ταξι.....Διαρκεια, περιπου 20-30 λεπτα. Κοστος, γυρω στα 40 ευρω, απ'οσο θυμαμαι.
 
Μηνύματα
32
Likes
11
Επιτρέψτε μου να αρχίσω λίγο διαφορετικά αυτή την πρώτη μου ταξιδιώτικη ιστορία. Πριν ένα χρόνο βρέθηκα στην Βενετία με την κολλητή μου φίλη. Η πόλη από την πρώτη στιγμή ξυπνούσε μέσα μου την ποίηση που λατρεύω. κάθε στιγμή σκεφτόμουν λέξεις φράσεις σε ένα ποιητικό στρόβιλο. το ποίημα αυτό γράφτηκε στο τρένο που με έπαιρνε μακριά της και μας οδηγούσε στο αεροδρόμιο του Μιλάνου και στην επιστροφή μας στην Κρήτη.

ΒΕΝΕΤΙΑ
Όλα αλλάζουν εντός της.
Θωπεία ο υδάτινος ρυθμός της.
Η πόλη νερό, η αιωνία ταξιδεύτρα, χωρίς λιμάνι, άγκυρα.... χωρίς αραξοβόλι.
Μονάχα η απεραντοσύνη της λιμνοθάλασσας ανοιγμένη μπρος σου,
η απεραντοσύνη και....
τα βουρκα του βάλτου, που θα την τραβήξουν -θα σε τραβήξουν- κάποτε κάτω στον
ακύμαντο βυθό.
Και όμως σε μαγεύει, μάγισσα στολισμένη περίλαμπρα΄ με ακριβά μεταξωτά και περίτεχνα προσωπεία. Μάσκες που κρύβουν και φανερώνουν το πρόσωπο της
Πεντάμορφη που κλέβει λαλιές και παραλύει τις αρθρώσεις .
Καταργεί τις γεωγραφιές και κτίσει νέες
γεωγραφιες του νερού.
Γεωγραφία του νερού το σώμα σου.
Άλλιως μετριούνται όλα ολα.
Η ψύχη σου παραδίνεται στο αργό λίκνισμα της,νανουρίζεσαι μες στις μαύρες γόνδολες.
Ξεχνάς στην βαλίτσα την βιασύνη , παίρνεις μαζί σου την λαχτάρα
Λαχτάρα να ακούσεις τον ήχο, τον ψιθυρισμό της.
Να νιώσεις το παρελθόν που γλίστρα απο τα παράθυρα των ανακτόρων
-φθαρμένο βελούδο.
Να συναντήσεις ενα ντόμινο δίπλα σε μια γέφυρα, να σε πάρει μαζί του σε χορό μυστικό.
Να βυθιστείς στην απελπισία αυτών που διαβαίνουν για τελευταία φόρα την γέφυρα των Στεναγμών. Να καταλάβεις αυτό το αχ μπρος στην ομορφιά του κόσμου.
Να λιώσεις το γυαλί και να πλάσεις μορφές διαυγής.
Να σταθείς εκστατικός μπροστά στις μορφές του Βερονέζε και του Τιντορέτο μες σε εκκλήσιες σιωπηλές.
Να έχεις ακόμα την ύφη των υφασμάτων του Τιτσιάνο στα ακροδάχτυλα, υφασμάτων που δεν άγγιξες πότε και όμως...
Να θαμπωθείς απο τον χρυσό που κατακλύζει την βασιλική του Αγίου Μάρκου.
Να πετάξεις με άσπρα φτερά γλάρου πάνω από στέγες και κρυφές πλατείες.
Να αντικρίσεις την πόλη απο την έξοδο του GRANDE GANALE.
Το μεγάλο κανάλι, η καρδιά της πόλης. Ο χτύπος της δυνατός αναλλοίωτος στους αιώνες
Παίρνει και φέρνει τις εποχές, τους ταξιδιώτες τους έρωτες.
Βενετιά venice venezia ύμνος στο νερό το όνομα της, ύμνος στην λήθη.
Όλα κάποτε διαβαίνουν τον ποταμό της λησμονιάς
Εσυ παλιά αρχόντισσα κρατάς περήφανα το κεφάλι ψηλά.
Μπαίνεις στην γόνδολα και χάνεσαι στην πάχνη.
Αφήνοντας πίσω σου ....τον μαγικό απόηχο σου, να ακολουθεί πάντα, για πάντα αυτούς που σε γνώρισαν:lol:
:clap::clap::clap:
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Καλημέρα, είναι βέβαιο ότι υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις αλλά είμαι σε επαγγελματικό ταξίδι στο Τορίνο και δεν έχω χρόνο να τις ψάξω. Το Σάββατο (2.8.14) τελειώνω. Περιμένοντας το αεροπλάνο ως τη Δευτέρα θα ήθελα να δω την Biennale di Venezia. Θα είμαι στην Βενετία Σάββατο μεσημέρι, κάτι θα προλάβω να δω ως τη Δευτέρα πρωί.. Που να μείνω οικονομικά και καθαρά; Mestre ; Βενετία ;
Οοοοπς με συγχωρείτε για το άσχετο ποστ μου...δεν στάθηκα ούτε να διαβάσω ότι κάποιος εδώ μας λέει την ιστορία του. Είδα Βενετία και μπήκα.. Συγνώμη παρακαλώ κάποιος διαχειριστής ..να με σβήσει...
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
θα ήθελα να δω την Biennale di Venezia. Θα είμαι στην Βενετία Σάββατο μεσημέρι, κάτι θα προλάβω να δω ως τη Δευτέρα πρωί.. Που να μείνω οικονομικά και καθαρά; Mestre ; Βενετία ;
...
Καλυτερα μεσα στη Βενετια,αφου η Biennale di Venezia ειναι διπλα στη πλατεια του Α.Μαρκου...
να μη χασεις το χρονο σου για να πηγαινοερχεσαι απο Μεστρε.Και,οπως εχουμε πει μεσα στη Βενετια παντα ειναι καλυτερα...https://www.google.gr/maps/place/La...ata=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x3e62e8bb06ffb3f3
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom