Ιταλία Βενετία...η υδάτινη πόλη

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Παιδιά ποια είναι η καλύτερη περίοδος να πάω Βενετία, δεδομένου ότι θα πάω και με πλοίο??:roll:
Καλύτερη εποχή απο άποψη καιρού είναι νομίζω το καλοκαίρι ΙΟΥΝ-ΣΕΠ. Είναι σημαντική η βοήθεια που σου δίνει το καλοκαίρι με τη μέρα να είναι μεγάλη, μπορείς να περπατάς με άνεση, καιη Βενετία χρειάζεται περπάτημα. Τα μέσα συγκοινωνίας είναι μόνο γραφικά (μοναδικά), δεν δίνουν τη δυνατότητα για ταχύτητη μετακινηση απο το ένα σημείο της πόλης στο άλλο, όπως σε όλες τις άλλες πόλεις της Ευρώπης με τα metro. Αυτό φυσικά έχει η ιδιαίτερη Βενετία.

Το χειμώνα υπάρχει το φαινόμενο των πλημμυρών ΝΟΕ-ΙΑΝ. Για μένα αυτό είναι κακό, για άλλους είναι γραφικό!

Βέβαια υπάρχουν ένα σωρό άλλοι παράγοντες που θα πρεπει να παρει κανείς υπ όψη.

Το καρναβάλι γίνεται συνήθως το ΦΕΒ, μέχρι 25/2/2009 και μέχρι 17/2/2010. Η Regatta Storica στις αρχές ΣΕΠ. Υπάρχει η Bienalle και το φεστιβάλ κινηματογράφου. Για τους Ελληνες είναι ένας αγαπημένος προορισμός το Πάσχα, στο San-Giorgio dei Greci.

Δεν υπάρχει τίποτε ωραιότερο από έναν περίπατο βράδυ χειμώνα στην Βενετία, με ομίχλη και κρύο. Στα άδεια από τους τουρίστες καντούνια, να περνάς, να νοιώθεις την υγρασία και μαζί με αυτήν όλη την αύρα, την μεγαλοπρέπεια και την ιστορία της serenissima.
Είναι η Βενετία μια πόλη για όλες τις εποχές;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι η Βενετία μια πόλη για όλες τις εποχές;
Με την εξαίρεση φυσικά της high seasson Ιουλίου/Αυγούστου, όπου στην πλατεία του Αγ. Μάρκου δε μπορείς να περπατήσεις από την πολυκοσμία.... Αλλά αυτό ισχύει εξίσου για όλη τη Μεσόγειο!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Συμφωνώ taver, αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι η Βενετία μπορεί να είναι μια πόλη για όλες τις εποχές.

Σκέψου να πείς μια πόλη απωθητική ακριβώς όταν (και επειδή) είναι πολύ δημοφιλής!

Τελικά είναι μια πόλη για τον καθένα και στην κάθε εποχή.

(Εδώ είναι που λέμε de gustibus non disputandum?)
 

neikos

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία
θα προτεινα με την σειρα μου την περιοδο τελη ιουνιου με αρχες ιουλιου... οχι πολυς κοσμος, μεγαλη η μερα... και ποδια να χεις να γυρισεις οσα σοκακια μπορεις!!
μπραβο για την ποιητρια!! αν και δε μου εβγαλε τα ιδια συναισθηματα η πολη...
περισσοτερο ενα δεος ενιωσα... απιστευτη αρχιτεκτονικη...
δεν εχω ταξιδεψει πολυ στο εξωτερικο... αλλα φανταζομαι πως θα ειναι απο τις ομορφοτερες πολεις.

μεγαλο αρνητικο ηταν που συντηρουσαν καποια κτηρια, με αποτελεσμα να τα εχουν σκεπασει με διαφημισεις... η γεφυρα των στεναγμων για παραδειγμα ειναι περιστοιχισμενη απο διαφημισεις της sisley... :shock:
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Για τους Ελληνες είναι ένας αγαπημένος προορισμός το Πάσχα, στο San-Giorgio dei Greci.

Είναι η Βενετία μια πόλη για όλες τις εποχές;
τι είναι αυτό το san-Giorgio dei Greci εκκλησία μήπως ;Είναι καλή επιλογή το Πάσχα στη Βενετία ;Το σκέφτομαι σοβαρά για φέτος αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι πέφτει μαζί με το Πάσχα των καθολικών και αρκετά νωρίς 4 Απριλίου και ίσως να υπάρχουν πολλές βροχές;
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Είναι η ορθόδοξη εκκλησία της Βενετίας.
Έχω κάνει θεοφάνεια εκεί, με αγιασμό των υδάτων στα κανάλια και ήταν καταπληκτική εμπειρία ακόμη και για μένα που δεν είμαι πολύ της εκκλησίας. Επίσης δίπλα στον San Giorgio υπάρχει καταπληκτικό μουσείο με βυζαντινές εικόνες - αριστουργήματα.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Μπράβο Μαράκι! πολύ ρομαντική, όπως αρμόζει σε μια τέτοια πόλη.....
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
εγω παιδια ο παναγιωτης ο συντροφος μου εκει που συζουσαμε μαζι μου λεει θα παμε ενα ταξιδι στην βενετια και παμε ειχε κανονισει με μια γονδολα να παμε βολτα και εκει που πηγαιναμε βολτα μου λεει θελεις να γινεις γιναικα μου γιατι εισαι οτι καλυτερο μου εχει συμβει και του λεω θελω και ταξιδι του μελιτος πηγαμε βενετια
 

ntinos1979

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας.....μηπως μπορει να μας πληροφοριση κανεις με πιο μεσο μπορουμε να παμε απο το αεροδρομιο της βενετιας στο piazzale roma.... ευχαριστω....
 

ntinos1979

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μηπως γνωριζει καποιος που εχει παει...να ξερω ειδικοτερα τι συμφερει και σε χρονο και σε χρημα.....ευχαριστω την Καρφιτσα για την φιλοτιμη προσπαθεια παντως......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom