Ιταλία Βεν...αιτία τρέλας & Βερόνα

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Υπέροχη περιγραφή!!!! Με έχεις κάνει να αδημονώ για το γαμήλιο τέλος του μήνα!!! Το μόνο, ότι με προβλημάτισες με τη Βερόνα, γιατί έχω κλείσει να πάμε και να διανυκτερεύσουμε εκεί μετά από 2 1/2-3 μέρες Βενετίας. Λες να αδίκησα την Ωραιοτάτη;;; :/
Τέλος, φοβερό τιπ το ξενοδοχείο με το μπαρ στο τέλος. Δεν το γνώριζα. Ευχαριστώ!!!
 

pierre7

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Καταπληκτικη περιγραφη,,με γυρισες 3 χρονια πισω που ειχα μεινει 12μερες Βενετια..Απο τιμες στο μπαρ του ξενοδοχειου Danieli??Χρειαζεται να κανεις τηλεφωνικα κρατηση πριν πας??
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
Ολα αυτα τα σημεια, τις διευθυνσεις ,τις πλατειες και το καθε σημειο της πολεως πως τα θυμαστε ρε παιδια ? Τι προεργασια κανετε πριν πατε σε εναν προορισμο ? Α, και κατι ακομη, αυτη την εφαρμογη της Google την κατεβασες στο κινητο ? Για καθε πολη μπορεις να κατεβασεις και την αντιστοιχη ? Απ'οτι βλεπω πιανει μεγαλο χωρο στο κινητο...πως το ξεπερνας?
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Υπέροχη περιγραφή!!!! Με έχεις κάνει να αδημονώ για το γαμήλιο τέλος του μήνα!!! Το μόνο, ότι με προβλημάτισες με τη Βερόνα, γιατί έχω κλείσει να πάμε και να διανυκτερεύσουμε εκεί μετά από 2 1/2-3 μέρες Βενετίας. Λες να αδίκησα την Ωραιοτάτη;;; :/
Τέλος, φοβερό τιπ το ξενοδοχείο με το μπαρ στο τέλος. Δεν το γνώριζα. Ευχαριστώ!!!
Καλά κάνεις κ αδημονείς!!! Μην προβληματίζεσαι με τη Βερόνα... το οτι εγώ έχω αυτή την άποψη δε σημαίνει πως είναι ο κανόνας. Γαμήλιο θα είστε όλα ωραία θα σάς φανούν!!!
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Καταπληκτικη περιγραφη,,με γυρισες 3 χρονια πισω που ειχα μεινει 12μερες Βενετια..Απο τιμες στο μπαρ του ξενοδοχειου Danieli??Χρειαζεται να κανεις τηλεφωνικα κρατηση πριν πας??
Αν θυμάμαι καλά 14ευρώ είχε το prosecco και μάς έφεραν 4 συνοδευτικά (ξηρούς καρπούς, μπισκοτάκια...). Δεν κάναμε κράτηση, δεν είχε πολύ κόσμο.

Ολα αυτα τα σημεια, τις διευθυνσεις ,τις πλατειες και το καθε σημειο της πολεως πως τα θυμαστε ρε παιδια ? Τι προεργασια κανετε πριν πατε σε εναν προορισμο ? Α, και κατι ακομη, αυτη την εφαρμογη της Google την κατεβασες στο κινητο ? Για καθε πολη μπορεις να κατεβασεις και την αντιστοιχη ? Απ'οτι βλεπω πιανει μεγαλο χωρο στο κινητο...πως το ξεπερνας?
Τα βασικά αξιοθέατα θυμάμαι, από κει και πέρα θυμάμαι τις διαδρομές που κάναμε και πριν τις γράψω κοιτάζω τα ονόματα στο google maps και στον οδηγό.

Στο κινητό την κατεβάσαμε και για Βενετία αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 30 mb. Μετά το ταξίδι ή το σβήνεις ή σβήνει μόνο του μετά από 29 μέρες. Ναι για κάθε πόλη κατεβάζεις την αντίστοιχη...
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Αναχώρηση: 22 Μαΐου 2016


Ξυπνήσαμε νωρίς - νωρίς γιατί η πτήση μας ήταν στις 10:25. Η κυριούλα "κολατσιόνε νόβε" μάς περίμενε να μάς δώσει το πρωινό σε πακέτο που
μάς είχε ετοιμάσει. Η γλυκούλα!

Η “κυριακάτικη - πρωινή” Βενετία έρημη, γαλήνια και πανέμορφη! Φτάσαμε στην Fondamenta Nove απ’ όπου θα παίρναμε το vaporetto για το αεροδρόμιο. Ευτυχώς είχαμε βγάλει εισιτήριο πηγαινέλα, ένας άλλος επιβάτης ήταν αγχωμένος γιατί δεν είχε μηχάνημα να βγάλεις εισιτήριο, δεν ξέρω τελικά αν μπόρεσε να βγάλει μέσα. Αλλά γιατί να αγχωνόμαστε;;; Μέχρι να έρθει το vaporetto, απολαύσαμε την ηρεμία και έβγαλα μερικές φωτογραφιούλες!

Πολύ θα ήθελα να είχα λίγο παραπάνω χρόνο να πάμε πάνω-κάτω σ' αυτήν την αποβάθρα!
172.JPG


Πολύ τους ζήλεψα αυτούς που πίνανε καφέ με αυτή τη θέα…
173.JPG


Κατέφθασε, λοιπόν, το vaporetto στην ώρα του. Τα παράθυρα ήταν στο ύψος των ματιών, οπότε με μελαγχολία βλέπαμε την Βενετία να απομακρύνεται…:klaps:


Στο αεροδρόμιο χαζέψαμε, ψωνίσαμε και ιταλικά προϊόντα για την οικογένεια και ήμασταν έτοιμοι για αναχώρηση.


Η πτήση πολύ γρήγορη, το πρωινό… για σπουργίτια.


Φτάσαμε καλά, πήραμε τους υπαλλήλους του Apollo parking, ήρθαν, μάς πήραν και όλα μια χαρά!


Άλλο ένα υπέροχο ταξίδι έφτασε στο τέλος του. Έχουμε τις καλύτερες εντυπώσεις και όλα πήγαν τέλεια! :bounce:


Αν δεν την έχετε ήδη βάλει στη λίστα σας, θα σάς πρότεινα να την βάλετε, και κατά τη γνώμη μου καλύτερα να μην πάτε χειμωνιάτικους μήνες, γιατί η λιακάδα της πάει ΠΟΛΥ, μπορεί οι τιμές τότε να είναι πιο χαμηλές, αλλά θα χάσετε πολλά από τη μαγεία της. Σάς το λέω επειδή, εμάς στην ουσία μάς χάλασε μία βραδινή έξοδο και δε θέλω καν να φανταστώ πως θα ήταν αν συνεχιζόταν η βροχή και τις επόμενες μέρες ή αν έκανε κρύο…

Συμπέρασμα: Πρέπει επειγόντως να πάρω καινούργια φωτογραφική μηχανή!!! Προβλέπω στην επόμενη ταξιδιωτική ιστορία να ευχαριστώ όσους προτείνουν μικρές αλλά καλές φωτογραφικές μηχανές!!! :haha:
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
demie σε ευχαριστώ προσωπικά για τον κόπο που έκανες να μας μεταφέρεις τις εντυπώσεις σου!
Οι φωτογραφίες σου, αλλά κυρίως ο ενθουσιασμός σου, με έκαναν να την τοποθετήσω ψηλά στη λίστα των προορισμών μου. Νομίζω πως θα έχει σειρά αμέσως μετά το Παρίσι.
Εκτός κι αν διαβάζοντας - διαβάζοντας στο φόρουμ, ξεμυαλιστώ από κάτι άλλο :lol:
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Έχω ξετρελαθεί με τις φωτό σου (και απορώ πώς σε άφησαν να βγάλεις μέσα στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου). :clap:
ΥΓ. Μήπως ξέρεις εσύ ή κάποιος γενικά, αν βρέχει τέλη Αυγούστου να ξέρω να πάρω γαλότσες; :p
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Έχω ξετρελαθεί με τις φωτό σου (και απορώ πώς σε άφησαν να βγάλεις μέσα στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου). :clap:
ΥΓ. Μήπως ξέρεις εσύ ή κάποιος γενικά, αν βρέχει τέλη Αυγούστου να ξέρω να πάρω γαλότσες; :p
Ευχαριστώ! Αν σού αρέσουν οι φωτογραφίες...φαντάσου πως θα σού φανεί η Βενετία από κοντά!!!

Δυστυχώς δε γνωρίζω...

Να περάσετε τέλεια κ θα περιμένω τις εντυπώσεις σας!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
για 5 ευρο αγοραζεις απο κει και τις πετας..δεν ειναι τοσο δυσκολο..αν κι εφ οσον χρειαστεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom