Γερμανία Βερολίνο Χριστούγεννα 2013 (φωτοϊστορία).

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Καλε τι ωραίες φωτογραφίες! !! Απόλαυση! !!
Με το Βερολίνο εχω ανοιχτούς λογαριασμούς μιας κ είχα πάει αδιάβαστη αφου δεν είχα ξετρύπωσει ακόμα το travelstories! !!
 

nteiznt

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Πολύ ωραίες φωτογραφίες φίλε chris7! Με τι μηχάνημα "πυροβολάς"? :) Σε λίγες μέρες θα είμαι και εγώ στο χειμωνιάτικο (και παγωμένο όπως μαθαίνω) Βερολίνο, και ελπίζω να αξιωθώ να οργανώσω και εγώ ένα φωτογραφικό οδοιπορικό! :innocent:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλε τι ωραίες φωτογραφίες! !! Απόλαυση! !!
Με το Βερολίνο εχω ανοιχτούς λογαριασμούς μιας κ είχα πάει αδιάβαστη αφου δεν είχα ξετρύπωσει ακόμα το travelstories! !!
elenara88, ευχαριστώ πολύ. Το travelstories με βοήθησε πάρα πολύ και πήγα πολύ καλά προετοιμασμένος.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ ωραίες φωτογραφίες φίλε chris7! Με τι μηχάνημα "πυροβολάς"? :) Σε λίγες μέρες θα είμαι και εγώ στο χειμωνιάτικο (και παγωμένο όπως μαθαίνω) Βερολίνο, και ελπίζω να αξιωθώ να οργανώσω και εγώ ένα φωτογραφικό οδοιπορικό! :innocent:
Ευχαριστώ πολύ, φίλε nteiznt. Η φωτογρ. μηχανή μου είναι μια Nikon D40x.
Εύχομαι να περάσεις καλά στο ταξίδι σου και περιμένουμε τις εντυπώσεις σου μόλις γυρίσεις.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Gendarmenmarkt. Για πολλούς η ομορφότερη πλατεία του Βερολίνου. Πραγματικά πολύ ωραία πλατεία με τους δύο ναούς (Französiche Kirche, Deutscher Dom) τον έναν απέναντι από τον άλλο και στο κέντρο το Konzerthaus.











Φυσικά και εδώ υπήρχε μια πολύ ωραία Χριστουγεννιάτικη Αγορά, η οποία ήταν η μόνη που είχε εισιτήριο (1 ευρώ).


Σε μία γωνία απέναντι από την πλατεία βρίσκεται η φημισμένη σοκολατερί Fassbender & Rausch με πάρα πολλά είδη από σοκολάτας, αλλά και κάποια αξιοθέατα του Βερολίνου φτιαγμένα με σοκολάτα.




Στον πρώτο όροφο του καταστήματος αυτού υπάρχει μια υπέροχη αίθουσα όπου μπορείς να απολαύσεις τον καφέ σου, το γλυκό σου ή ακόμη και φαγητό έχοντας μια θαυμάσια θέα της πλατείας Gendarmenmarkt.
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
Σε μία γωνία απέναντι από την πλατεία βρίσκεται η φημισμένη σοκολατερί Fassbender & Rausch
Τι υπεροχα τα σοκολατενια γλυπτα...και τα απιθανα σοκολατακια τους...αξεχαστα:)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Από το Νησί των Μουσείων παίρνουμε την κεντρική λεωφόρο Unter den Linden. Δυστυχώς τα πολλά έργα που γίνονται εκεί χαλάνε την εικόνα της πανέμορφης κατά τα άλλα λεωφόρου.
Στα δεξιά μας βρίσκεται το Ιστορικό Μουσείο


και δίπλα του το Μνημείο των Θυμάτων πολέμου.


Προχωρώντας προς τα δυτικά συναντάμε το Πανεπιστήμιο


και απέναντι την Παλιά Βιβλιοθήκη.


Στη νησίδα της λεωφόρου βρίσκεται το άγαλμα του Φρειδερίκου.


Εκεί κοντά βρίσκεται μία ακόμη Χριστουγεννιάτικη Αγορά.


Κατευθυνόμαστε προς την Πύλη του Βρανδεμβούργου και συναντάμε ένα κατάστημα της Mecendes με διάφορα αυτοκίνητα καινούρια και παλιά.




Στο τέλος της Unter den Linden βρίσκεται το σύμβολο του Βερολίνου η Πύλη του Βρανδεμβούργου.
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Reichstag. Το Κοινοβούλιο με τον γυάλινο θόλο είναι ένα ακόμη από τα πολλά αξιοθέατα του Βερολίνου.


Στην προέκταση της Unter den Linden συναντάμε το Μνημείο των Σοβιετικών.


Το Bellevue είναι (αν δεν κάνω λάθος) η Προεδρική κατοικία.


Πολύ κοντά είναι και η εντυπωσιακή στήλη με το άγαλμα της Νίκης.
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Τέλειες και αυτες Chris! Eντωμεταξύ οι περισσότερες είναι τόσο φωτεινές που δε φαίνεται ότι ειναι χειμώνας!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Τέλειες και αυτες Chris! Eντωμεταξύ οι περισσότερες είναι τόσο φωτεινές που δε φαίνεται ότι ειναι χειμώνας!
Είχαμε κάποιες μέρες με ηλιοφάνεια και μερικές με συννεφιά. Σε γενικές γραμμές είχαμε καλό καιρό και έβρεξε ελάχιστα. Η θερμοκρασία ήταν αρκετά καλή. Δεν είχαμε παγωνιά καμία μέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom