Γερμανία Ηνωμένο Βασίλειο Βερολίνο ή κάτι άλλο;

elpidahope

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αποφάσισα να πάω με το αμόρε τα Χριστούγεννα κάπου αλλά δεν βρήκαμε κάτι φτηνό και είδαμε ότι μετά από 1 μήνα μας βγαίνει αρκετά οικονομικά ειδικά μέσα Ιανουαρίου ή τέλη δεν ξέρουμε ακόμα στο Βερολίνο βγαίνει πάρα πολύ φτηνά. Το ερώτημα μου είναι το εξής για όποιον έχει πάει Βερολίνο. Μέσα Ιανουαρίου έχει αυτα τα στημενα μαγαζακια-τέντες στις πλατείες που έχει τα Χριστούγεννα ή τα μαζεύουν; Σαν αγορές που είναι, τις Χριστουγεννιατικες τέντες εννοω σε πλατείες και τα λοιπά...

Και δεύτερον...είμαστε σε μια διαμαχη με το αμορε...ο ένας θελει Λονδινο ο αλλος(εγώ!)Βερολίνο. Ειναι καιρος να κλεισουμε και πρεπει να επιλεξουμε. Που είναι καλύτερα από εμπειριες σας;:D
 

elpidahope

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0

με πλήγωσε το συγκεκριμενο θεμα:bleh:ηθελα πιο πολυ βερολινο γιατι ειναι πιο φτηνα αλλα απ'ότι διαβασα στο θεμα καλυτερα ειναι λονδινο απο αποψη καιρου. αλλα πιστευω οτι το λονδινο ειναι λιγο πιο ακριβο:shock:
 

thespartian

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Πηγαμε στο Βερολινο μεσα Γεναρη φετος. Αυτες τις τεντες που λες δεν τις ειδαμε πουθενα. Προσωπικα θα επελεγα Λονδινο, ειδικα για τα μουσεια που τα περισσοτερα ειναι και δωρεαν. Στο Βερολινο περιμενα να δω περισσοτερα σχετικα με το τειχος και το 2ο παγκοσμιο πολεμο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.611
Likes
9.899
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
υπαρχουν καποια πραγματα στο Βερολινο σχετικα με το τειχος και με το Β Παγκοσμιο πολεμο αρκει να ψαχτεις λιγο .. ειμαι στην δουλεια και δεν εχω προσβαση σε αρχεια μου και φωτογραφιες μου,οταν το καταφερω θα παραθεσω καποιες εδω ..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πηγαμε στο Βερολινο μεσα Γεναρη φετος. Αυτες τις τεντες που λες δεν τις ειδαμε πουθενα. Προσωπικα θα επελεγα Λονδινο, ειδικα για τα μουσεια που τα περισσοτερα ειναι και δωρεαν. Στο Βερολινο περιμενα να δω περισσοτερα σχετικα με το τειχος και το 2ο παγκοσμιο πολεμο.
To Βερολίνο είναι ένας ιστορικός οργασμός, η πόλη είναι φορτισμένη απίστευτα από την ιστορία της. Τι περισσότερο περίμενες και δεν είδες;
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Εγώ πάντως στο Βερολίνο ένιωσα οτι πέταξα τα λεφτά μου,επηρεάστηκα απο αυτό εδώ το φόρουμ,που όλοι(σχεδόν)εξυμνούν το <<πολυπόθητο>> Βερολίνο,πήγαμε κι εμείς όχι φυσικά κρατώντας μεγάλο καλάθι,και ήταν τελικά όπως το περίμενα αλλά και πολύ χειρότερα.Γερμανική πρωτεύουσα λέγαμε με τον άντρα μου,άρα άριστη υποδομή!Συγκοινωνίες ένα αστείο!Μια πύλη του Βραδεμβούργου άξιζε και τίποτα άλλο.Κι αυτήν ποοοοοσες φορές την είδα!Μα δεν είχε και τίποτα άλλο,συνέχεια εκεί βρισκόμασταν.Χιόνι?Δεν σταμάτησε να χιονίζει 4 μέρες που ήμασταν εκεί,πολύ όμορφο σαν γεγονός,αλλά η αντιμετώπιση των φίλων μας των Γερμανών ποιά ήταν?Λίμνες απο νερό παντού!Ρίχναν αλάτι κι όποιον πάρει ο χάρος!Η κατάσταση επιεικώς άθλια.Πλατεία Pariser?Τι?Πλατεία ήταν αυτό ή ξέφωτο?Παγοδρόμιο!Πύργος τηλεόρασης!Απο πότε θεωρείται αξιοθέατο?Δεν ξέρω παιδιά,μόνο αρνητικά πράγματα έχω να παραθέσω,οπότε ας βάλω ένα στοπ γιατί εμένα πολύ απλά δεν μου άρεσε καθοοοοοοοολου!Τι σχέση έχει με το Λονδίνο?Καμία!Με το αριστοκρατικότατο Λονδίνο!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Μαίρι, γούστα είναι αυτά. εγώ πχ αγαπώ το Βερολίνο κι δε χωνεύω με τίποτα το Αμστέρνταμ. όπως αγαπώ το Ανατολικό μπλοκ, που οι ποιο πολλοί ούτε που θα σκεφτούν να πάνε εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.524
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom