Γερμανία Βερολινο πώς μπορώ να μετακινηθώ

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.420
http://www.s-bahn-berlin.de/pdf/VBB-Liniennetz.pdf

Η κάρτα συγκοινωνίας του Βερολίνου.Στη μέση πρός δεξιά της κάρτας έχει τις ζώνες A,B,C. Στην C Ανήκει μόνο το αεροδρόμιο και το πότσνταμ,δεν υπάρχει λόγος να πάρετε και τις τρείς ζώνες και σε τυχόν έλεγχο,απ τη στιγμή που υπάρχει εισιτήριο με A,B βγάζει ο εισπράκτορας ένα εξτρά για τη ζώνη C.

Όσο για το καλύτερο Doner στο Βερολίνο,είναι μόνο ένα http://mustafas.de/ και πάτε με το U 7 βγάζοντάς σας ακριβώς στην καντίνα του Μουσταφά.
 
Last edited:

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Pinelopi πήγα πέρσι την ίδια ακριβώς περίοδο στο Βερολίνο (5-9/12) και εγώ με easyjet φυσικά, η οποία προσγειώνετε στο Τerminal A του Berlin Schoenefeld, το οποίο απέχει 18 χιλιόμετρα από το κέντρο της πόλης.
Στο κέντρο της πόλης φτάνεις πολύ εύκολα με το τρένο που περνάει από τη στάση "Flughafen Berlin-Schönefeld" του αεροδρομίου κάθε μισή ωρίτσα και το εισιτήριο κοστίζει 2,10 (τουλάχιστον τόσο κόστιζε πέρσι).
Εισιτήρια μπορείς να βγάλεις στην υπόγεια διάβαση για το σταθμό του τρένου από τα αυτόματα μηχανήματα που υπάρχουν εκεί (επειδή φτάνεις βράδυ και φυσικά τα γκισέ εισιτηρίων είναι κλειστά) γι' αυτό φρόντισε να έχεις μαζι σου ψιλά.
Επειδή ακριβώς φτάνεις βράδυ δεν προλαβαίνεις τα τρένα (RE7 και RB14 γνωστά ως Airport Express) που ανέφερα νωρίτερα και έτσι θα πάρεις το τρένο S9 του S-Bahn (κάτι σαν τον δικό μας προαστιακό) που έχει αφετηρία τη στάση του αεροδρομίου και πηγαίνει προς Spandou και κάνει περισσότερη ώρα να φτάσει στο κέντρο (βάλε και μια αλλαγή που κάνεις σε έναν ενδιάμεσο σταθμό, δεν θυμάμαι ποιος είναι αλλά θα το καταλάβεις αφού θα βγουν όλοι από το τρένο!).
Το συγκεκριμμένο τρένο περνάει από όλες τις κύριες στάσεις του Βερολίνου όπως είναι οι Alexanderplatz (σύνδεση με τις γραμμές μετρό U2, U5, U8), Friedrichstraße (μετρό U6) and Zoologischer Garten (γραμμή U2).
Στη στάση του τρένου του αεροδρομίου φτάνεις πολύ εύκολα μετά από κανά 10λεπτο περπάτημα σε έναν ειδικά διαμορφωμένο πεζόδρομο που σε οδηγεί από την αίθουσα αφίξεων εως τη στάση περνώντας κάτω από τον αυτοκινητόδρομο (γι' αυτό και η υπόγεια διάβαση που ανέφερα νωρίτερα).
Μείναμε στο Ανατολικό Βερολίνο που τα ξενοδοχεία είναι πιο φθηνά και πραγματικά το ξενοδοχείο μας ήταν καταπληκτικό.
Είναι το Agon Frankfurter Alle (www.agon-frankfurter-alle.de), είναι σχετικά μακριά από το κέντρο (4 χιλιόμετρα από την Alexanderplatz) αλλά πληρώναμε 56-60 Ευρώ τη βραδιά το δίκλινο, είναι μόλις 100 μέτρα από στάση μετρό, είναι πεντακάθαρο με μεγάλα δωμάτια σε μοντέρνα διακόσμηση (φαινόταν ότι είχαν κάνει πρόσφατα ανακαίνηση), το μπάνιο μας ήταν τεράστιο και έλαμπε, το πρωϊνό δεν είχε καμία σχέση με τα πρωϊνά άλλων 3* ξενοδοχεία (πολύ πλούσιο που το Σαββατοκύριακο γινόταν πλουσιοπάροχο!), σε πολύ ήσυχη οικιστική γειτονιά, είχε parking και φιλοξενούσε κυρίως νεαρά ζευγάρια και αν πληρώσεις με κάρτα σου κάνει επιπλέον έκπτωση στο λογαριασμό!
Το ξενοδοχείο ανήκει σε αλυσίδα ξενοδοχείων οπότε αν επισκεπτείς το site τους θα βρεις κάτι που να σε ικανοποιεί ίσως και πιο κοντά στο κέντρο (απλά οι τιμές είναι πιο ακριβές).
(Συνεχίζεται pinelopi γιατί έπεσε δουλειά στο γραφείο)
καλημέρα,πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες σου.Ταξιδεύουμε μεθαύριο για Βερολίνο φεύγουμε από Αθήνα με easyjet στις 20.30 μήπως ξέρεις μέχρι ποια ώρα έχει express τρένο για το κέντρο από το Schoenefeld ; Εχουμε κλείσει στο Novotel Berlin Mitte μήπως έχτε κάποιες πληροφορίες για τη μετάβαση από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο. Έψαξα στο site με τις συγκοινωνίες αλλά μου προτείνει να αλλάξω τρεις φορές μεταφορικό μέσο και δεν βρήκα μέχρι ποια ώρα έχει το τρένο RE7ή το RB14.Εχω λίγο αγχωθεί γιατί φτάνουμε αργά και θα έχω μαζί μου και την κόρη μου.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
καλημέρα,πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες σου.Ταξιδεύουμε μεθαύριο για Βερολίνο φεύγουμε από Αθήνα με easyjet στις 20.30 μήπως ξέρεις μέχρι ποια ώρα έχει express τρένο για το κέντρο από το Schoenefeld ; Εχουμε κλείσει στο Novotel Berlin Mitte μήπως έχτε κάποιες πληροφορίες για τη μετάβαση από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο. Έψαξα στο site με τις συγκοινωνίες αλλά μου προτείνει να αλλάξω τρεις φορές μεταφορικό μέσο και δεν βρήκα μέχρι ποια ώρα έχει το τρένο RE7ή το RB14.Εχω λίγο αγχωθεί γιατί φτάνουμε αργά και θα έχω μαζί μου και την κόρη μου.
Καλημερα! Γυρισαμε απο Βερολινο μολις προχθες οποτε τα εχω προσφατα.. Απο μια ματια που εριξα το τελευταιο τρενο που βλεπω ειναι στις 22:57 (ειναι μια ωρα πισω στο Βερολινο). Ειναι λιιιγο οριακο με την ωρα που πετατε, αλλα αν δν εχει καθυστερηση μπορει και να το προλαβετε. Διαφορετικα, οντως θα πρεπει να κανετε μετεπιβιβασεις. Το site που βλεπεις ειναι αυτο http://www.bvg.de/en/ ετσι? Πολυ κατατοπιστικο!! Οτι αλλο χρειαστεις πες μου :).
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Θέλετε να δείτε λίγο το πρόγραμμα των 5 ημερών μας;
Το βλέπετε όλο ή μόνο την πρώτη μέρα;
http://www.visitacity.com/itineraries-user?id=739ac0b9-da69-4eff-911e-11d8678c6ca0&day=1
Συγχαρητήρια!! Φοβερή δουλειά!!!

Καλημερα! Γυρισαμε απο Βερολινο μολις προχθες οποτε τα εχω προσφατα.. Απο μια ματια που εριξα το τελευταιο τρενο που βλεπω ειναι στις 22:57 (ειναι μια ωρα πισω στο Βερολινο). Ειναι λιιιγο οριακο με την ωρα που πετατε, αλλα αν δν εχει καθυστερηση μπορει και να το προλαβετε. Διαφορετικα, οντως θα πρεπει να κανετε μετεπιβιβασεις. Το site που βλεπεις ειναι αυτο http://www.bvg.de/en/ ετσι? Πολυ κατατοπιστικο!! Οτι αλλο χρειαστεις πες μου :).
Ευχαριστώ αν δεν προλάβουμε να πάμε στο σταθμό του μετρό U7;
Εισιτήρια να πάρουμε από το αεροδρόμιο;
 
Last edited by a moderator:

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ αν δεν προλάβουμε να πάμε στο σταθμό του μετρό U7;
Εισιτήρια να πάρουμε από το αεροδρόμιο;
Ναι μετα βαλε στο site την ωρα που θα φτασετε περιπου και θα σου βρει πως να πατε. Για τα εισιτηρια εξαρταται ποσες μερες θα μεινετε. Εμεις πηραμε απο το αεροδρομιο την Berlin Welcome Card για 72 ωρες που ειναι για ολα τα μεσα και ησυχαζεις..εχει και καποιες εκπτωσεις σε αξιοθεατα. Αν ειναι να χρησιμοποιησετε τα μεσα αρκετα, συμφερει. Αν οχι, εχει στο αεροδρομιο μηχανηματα που παιρνεις εισιτηρια. Να ξερεις οτι το αεροδρομιο ανηκει στη ζωνη C.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
...Εχουμε κλείσει στο Novotel Berlin Mitte μήπως έχτε κάποιες πληροφορίες για τη μετάβαση από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο.
Εγώ,στην θέση σας,θα έστελνα και ένα μέηλ στο ξενοδοχείο,για να μου δώσουν αυτές τις πληροφορίες...κάτι παραπάνω,θα ξέρουν.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
γεια σας, θ α φτασουμε βερολινο 22:50 με easy χωρις βαλιτσα, Δευτερα (τον ιουλιο... αργει ακομα) ποιος ειναι ο πιο "βολικος" τροπος για να παμε κεντρο (grand central) ? Τα εξπρες τρενα τα προλαβαινουμε;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
23:20 S45 Flughafen Berlin-Schönefeld Bhf - 23:41 Köllnische Heide
23:47 Bus M41 Köllnische Heide - Berlin Hauptbahnhof

ή

23:33 S9 Flughafen Berlin-Schönefeld Bhf - 00:04 Landsberger Allee
00:08 Tra M5 Landsberger Allee - Berlin Hauptbahnhof
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
αχ! με τα γερμανικα δεν τα εχω καθολου καλα.... τα πρωτα ειναι τρενα κ τα δευτερα λεωφορια; πρεπει να κλεισω απο πιο πριν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom