Γερμανία Βερολινο πώς μπορώ να μετακινηθώ

vicky vaitsi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
παιδια καλημερα. ετοιμαζομαι και εγω σιγα σιγα για το πρωτο μου ταξιδι στο βερολινο. ετοιμη για το ψοφοκρυο ειμαι, αυτο που θα ηθελα τη γνωμη σας ειναι το εξης. θα ταξιδεψουμε με easyjet (36 ευρω πηγαινελα) απλα το θεμα ειναι ειναι οτι η πτηση επιστροφης ειναι 6:30 πμ απο το schonefeld το σαββατο τα ξημερωματα. θα μεινουμε κεντρικα στην potsdamer platz. θα σηκωθουμε χαραμα, εχει συγκοινωνιες στις 3 και τις 4 το πρωι; για ταξι απο το ξενοδοχειο μεχρι το αεροδρομιο ποσο στοιχιζει; εκει εχουν διπλη ταριφα σαν εμας; βρηκαμε και ενα αλλο ξενοδοχειο για το τελευταιο βραδυ κοντα στο αεροδρομιο για να αποφυγουμε ολο αυτο το αγχος. και υπαρχει καποια καρτα απεριοριστων διαδρομων που να καλυπτει για 7 μερες και τις 3 ζωνες, εχοντας μεσα και τη διαδρομη απο και προς το αεροδρομιο; αυτα τα λιγα. ειναι πολυ ξαφνικο ταξιδι, της τελευταιας στιγμης και παμε λιγο στα τυφλα
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
για ταξι απο το ξενοδοχειο μεχρι το αεροδρομιο ποσο στοιχιζει;
Συνήθως κλείνεις ταξί με κάποια εταιρεία και κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ η κάθε διαδρομή. Δεν ξέρω αν πάρεις ταξί από το δρόμο πόσο θα κοστίσει. Αλλά είναι και λίγο ρίσκο να βγεις μια ώρα πριν στο δρόμο και να ψάχνεις μες στη νύχτα.


υπαρχει καποια καρτα απεριοριστων διαδρομων που να καλυπτει για 7 μερες και τις 3 ζωνες, εχοντας μεσα και τη διαδρομη απο και προς το αεροδρομιο;
Το αεροδρόμιο είναι στη ζώνη C και υπάρχει κάρτα απεριορίστων διαδρομών ABC , αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει για 7 μέρες. Μέχρι 6 μέρες έχει σίγουρα και CityTourCard και WelcomeCard γύρω στα 43-45 ευρώ.
 

vicky vaitsi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Χθες επιστρέψαμε από το Βερολίνο. Είχαμε προγραμματίσει να πάρουμε το τρένο από την Alexanterpαltz που αναχωρεί στις 4:18 το πρωί αλλά λόγω έργων δεν εκτελείτο κανένα δρομολόγιο εκείνη την ώρα. Έτσι πήραμε ταξί και φτάσαμε οριακά στο αεροδρόμιο.
ποσο στοιχισε το ταξι;
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
παιδια καλημερα. ετοιμαζομαι και εγω σιγα σιγα για το πρωτο μου ταξιδι στο βερολινο. ετοιμη για το ψοφοκρυο ειμαι, αυτο που θα ηθελα τη γνωμη σας ειναι το εξης. θα ταξιδεψουμε με easyjet (36 ευρω πηγαινελα) απλα το θεμα ειναι ειναι οτι η πτηση επιστροφης ειναι 6:30 πμ απο το schonefeld το σαββατο τα ξημερωματα. θα μεινουμε κεντρικα στην potsdamer platz. θα σηκωθουμε χαραμα, εχει συγκοινωνιες στις 3 και τις 4 το πρωι; για ταξι απο το ξενοδοχειο μεχρι το αεροδρομιο ποσο στοιχιζει; εκει εχουν διπλη ταριφα σαν εμας; βρηκαμε και ενα αλλο ξενοδοχειο για το τελευταιο βραδυ κοντα στο αεροδρομιο για να αποφυγουμε ολο αυτο το αγχος. και υπαρχει καποια καρτα απεριοριστων διαδρομων που να καλυπτει για 7 μερες και τις 3 ζωνες, εχοντας μεσα και τη διαδρομη απο και προς το αεροδρομιο; αυτα τα λιγα. ειναι πολυ ξαφνικο ταξιδι, της τελευταιας στιγμης και παμε λιγο στα τυφλα
Με το που θα φτάσεις στο αεροδρόμιο θα πας στα γκισέ και θα βγάλεις κάρτα
Τα γκισέ που βγάζουν κάρτα είναι στο μεσαίο κτίριο του αεροδρομίου μην μπερδευτείς
Κάρτα για τις ζώνες ABC συμφέρει πολύ ,αναλόγως τις μέρες δες ποια σε βολεύει καλύπτει τη ζώνη του αεροδρομίου καθώς και το Ποτσνταμ
Για την πρωινή πτήση της επιστροφής μην ανησυχείς Οι Γερμανοί είναι οργανωμένοι και είχε τρένα συνέχεια και τα ξημερώματα καθημερινής που πετάγαμε εμείς
Το ταξί είναι αρκετά ακριβό απέφυγε το αφού θα έχεις πληρώσει την κάρτα μην το σκέφτεσαι καν
Προσπάθησε το ξενοδοχείο να είναι κοντά σε στάση λεωφορείου απότι σε μετρό διότι το μετρό έχει πολλές γραμμές και πολύ περπάτημα στις αλλαγές ενώ τα λεωφορεία είναι και συχνά και δεν έχει γενικώς κίνηση ειδικά από το απόγευμα και μετά
Στη στάση γραφεί τι ώρα θα ερθει το λεωφορείο και πράγματι ποτέ μα ποτέ δεν έπεςε έξω
Καλο ταξιδι
 

vicky vaitsi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
afrodite39 ευχαριστω πολυ. απο μια αναγνωση που εκανα στις σελιδες του φορουμ, καταληγω οτι η 7 days card ειναι η πιο οκ ή κανω λαθος; οσο για το λεωφορειο με συμφερει για να φτασω πι γρηγορα στο τρενο; εχει απευθειας λεωφορειο για αεροδρομιο; πελαγωσα λιγο γιατι αποφασιστηκε πριν 6 μερες το ταξιδι και πεταμε στις 5/12 με επιστροφη στις 10/12

και κατι ακομη.. βρηκα απο το κεντρο ποντσνταμερα να μετακινηθω με S +RE (σιδηροδρομο) για σονεφελντ ξημερωματα. το RE επειδη ειναι τρενο περιλαμβαβεται στα ABC, στην καρτα απεριοριστων διαδρομων γενικα;
 
Last edited by a moderator:

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
afrodite39 ευχαριστω πολυ. απο μια αναγνωση που εκανα στις σελιδες του φορουμ, καταληγω οτι η 7 days card ειναι η πιο οκ ή κανω λαθος; οσο για το λεωφορειο με συμφερει για να φτασω πι γρηγορα στο τρενο; εχει απευθειας λεωφορειο για αεροδρομιο; πελαγωσα λιγο γιατι αποφασιστηκε πριν 6 μερες το ταξιδι και πεταμε στις 5/12 με επιστροφη στις 10/12

και κατι ακομη.. βρηκα απο το κεντρο ποντσνταμερα να μετακινηθω με S +RE (σιδηροδρομο) για σονεφελντ ξημερωματα. το RE επειδη ειναι τρενο περιλαμβαβεται στα ABC, στην καρτα απεριοριστων διαδρομων γενικα;

Απευθείας λεωφορείο για το κέντρο δεν έχει από το αεροδρόμιο αλλά εχει συνέχεια λεωφορείο που σε πάει στην πιο κοντινή στάση μετρό και από κει παίρνεις το μετρό για κέντρο
Την κάρτα ABC την χτυπάς στην πρώτη σου διαδρομή την πρώτη μέρα και μετά δεν την ξαναχτυπάς,απλώς την δείχνεις
Υπόψη εμείς πέντε μέρες στο Βερολίνο μας την έλεγξαν ελεγκτές τουλάχιστον 3-4 φορές
και εμείς στην επιστροφή ξημερώματα RE είχαμε πάρει για το αεροδρόμιο συμπεριλαμβάνεται στην κάρτα ABC
τώρα για το πόσες μέρες θα πάρεις κάρτα εξαρτάται πόσες μέρες θα μείνεις δεν θυμάμαι τι επιλογές ειχε
Ρώτα στο γκισέ πριν πάρεις την κάρτα
Καλο ταξιδι
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.671
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Last edited by a moderator:

vicky vaitsi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
chris7 σε ευχαριστω για την απαντηση. κατι ακομη, ηταν ευκολο να βρητε ταξι; εμεις θα πρεπει να ειμαστε στο σονσφελντ ξημερωματα, η πτηση μας ειναι 6 και μιση το πρωι. για να κλεισουμε ραντεβου με καποιο παει παραπανω η χρεωση;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.671
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
chris7 σε ευχαριστω για την απαντηση. κατι ακομη, ηταν ευκολο να βρητε ταξι; εμεις θα πρεπει να ειμαστε στο σονσφελντ ξημερωματα, η πτηση μας ειναι 6 και μιση το πρωι. για να κλεισουμε ραντεβου με καποιο παει παραπανω η χρεωση;
Κι εμείς στις 6:30 το πρωί ταξιδεύαμε και βρήκαμε εύκολα ταξί έξω από το σταθμό Alexanderplatz. Δεν ξέρω τη χρέωση αν κλείσετε εκ των προτέρων ταξί.
 

papaki84

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!
Θα επισκεφθώ τις επόμενες μέρες 15/3-19/3 το Βερολίνο για πρώτη φορά. Ειναι πολυ κατατοπιστικά τα σχόλια σας, αλλά επειδή ειναι παρά πολλα, μπορεί κάποιος να με ενημερώσει πώς θα πάω απο το αεροδρόμιο schönefeld στην postdamer που ειναι το ξενοδοχείο μου; Το ημερήσιο εισιτήριο ισχύει για όλα τα ΜΜΜ; Και μια τελευταία ερώτηση.. Πως ειναι ο καιρός τωρα στο Βερολίνο; Θέλει πολυ χοντρά ρούχα, κασκόλ, σκούφο, κτλ.;
Σας ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom