Γερμανία Βερολινο πώς μπορώ να μετακινηθώ

zergonis

Member
Μηνύματα
18
Likes
11
Καλημέρα παιδιά!!!οργανωνω ταξιδι για τον Ιούλιο το κονσεπτ ειναι Ελλάδα Βερολίνο (τεγκελ) που φτάνει 21.15 μετα Άμστερνταμ Βρυξέλλες κ επιστροφή μετα απο μια βδομάδα απο Βρυξέλλες Βερολίνο (σενεφελντ) 22.00-23.30 . Φοβάμαι τα βραδινά δρομολόγια κ ηθελα τη γνώμη σας .θα υπάρχουν δρομολόγια για το κέντρο αρκετά συχνά ;;ακομα κ αν οι πτήσεις έχουν καθυστέρηση;;
Το Βερολίνο έχει τα N lines που ειναι λεωφορεία που ακολουθούν τις γραμμές του μετρο, την νύχτα. Οπότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.
 

simossif

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου-μαγια
Παιδιά καλημέρα θέλω την βοηθεια σάς σας παρακαλώ φθάνω schönefeld 31 Μαρτίου μεσημέρι και το ξενοδοχείο μου είναι στο charlottenburg δίπλα στους σταθμούς του τραίνου- μέτρο.. Θα ταξιδεύω με την γυναίκα μου και το μικρό μας παιδί 4μιση ετών...ποιο τραίνο λεωφορείο πρεπει να παρω αλλάζοντας όσο γίνεται λιγότερες φορές βαγόνι η λεωφορείο? S7? S46? Re7 rb14 ?? Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Παιδιά καλημέρα θέλω την βοηθεια σάς σας παρακαλώ φθάνω schönefeld 31 Μαρτίου μεσημέρι και το ξενοδοχείο μου είναι στο charlottenburg δίπλα στους σταθμούς του τραίνου- μέτρο.. Θα ταξιδεύω με την γυναίκα μου και το μικρό μας παιδί 4μιση ετών...ποιο τραίνο λεωφορείο πρεπει να παρω αλλάζοντας όσο γίνεται λιγότερες φορές βαγόνι η λεωφορείο? S7? S46? Re7 rb14 ?? Ευχαριστώ πολύ

Ρίξε μια ματιά σε αυτήν την εφαρμογή όπου βάζεις το μέρος που θέλεις να πας και σου δείχνει τον τρόπο μετακίνησης:
https://fahrinfo.bvg.de/Fahrinfo/bin/query.bin/en?ld=47.153&protocol=https:&OK#focus

Εάν το ξενοδοχέιο σου είναι κοντά στην στάση "S Charlottenburg Bhf " τότε πρέπει να πάρεις πρώτα λεωφορείο και μετά μετρό: Bus X7 > U7 > S Charlottenburg Bhf (Berlin)
 

simossif

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου-μαγια
Σε ευχαριστώ πολύ! Τελικά είδα από την εφαρμογή πως ο πιο γρήγορος τρόπος είναι με τα εξπρές τραίνα re7 και rb14.. Ξέρει κάποιος πόσο είναι η απόσταση του σταθμού από τον χώρο του αεροδρομίου? Πηγαίνεις με λεωφορείο? Πας με τα πόδια?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Σε ευχαριστώ πολύ! Τελικά είδα από την εφαρμογή πως ο πιο γρήγορος τρόπος είναι με τα εξπρές τραίνα re7 και rb14.. Ξέρει κάποιος πόσο είναι η απόσταση του σταθμού από τον χώρο του αεροδρομίου? Πηγαίνεις με λεωφορείο? Πας με τα πόδια?
Με τα πόδια πας και είναι περίπου 300 με 400 μέτρα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Σε ευχαριστώ πολύ! Τελικά είδα από την εφαρμογή πως ο πιο γρήγορος τρόπος είναι με τα εξπρές τραίνα re7 και rb14.. Ξέρει κάποιος πόσο είναι η απόσταση του σταθμού από τον χώρο του αεροδρομίου? Πηγαίνεις με λεωφορείο? Πας με τα πόδια?
Η πιο γρήγορη μεταφορά στην πόλη είναι όντως με τα τρένα RE7 και RB14. Το θέμα όμως είναι να μην χρειαστεί να αλλάξεις τρία μέσα μέχρι να φτάσεις στο ξενοδοχείο σου επειδή θα έχεις μικρό παιδί μαζί σου.
Έχει κοντά στο ξενοδοχείο σου στάση s-bahn; Εάν έχει, τότε βολεύουν τα τρένα.
 

Eva21

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας, διάβασα πολλές πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι στο Βερολίνο και θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες.
Θα παμε Βερολίνο 20-25/02 και φευγουμε με πτηση απο Senefeld στις 7.00 πμ.
Έχετε να μου προτείνετε τρόπο μετακίνησης;;
Θα μένουμε 10 λεπτα με μετρο απο Alexandrerplatz

Ευχαριστώ πολύ
 

dinad

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Καλημέρα παιδιά, 3 ερωτήσεις :)
1)θα μείνω στο Βερολίνο 5 βράδυα , και θα ηθελα να κινηθώ με ΜΜΜ . υπάρχει κάποια κάρτα διαδρομών ?
2Επισης απο το αεροδρόμιο Senefeld στην alexanderplatz πάω κατευθείαν με το τρένο???
Και 3.αν θελω να κανω καποια ημερήσια προς ποτσνταμ ή δρέσδη με τι πάω???
Ευχαριστώ!!!
 

MelinaM

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Γεια σας. Θελω να μου πει καποιος που ξερει πως μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο Σονενφελντ του Βερολινου στο Potsdamer Platz. Ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας. Θελω να μου πει καποιος που ξερει πως μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο Σονενφελντ του Βερολινου στο Potsdamer Platz. Ευχαριστώ!

Στο Βερολίνο θα μετακινηθείς πολύ εύκολα και αξιόπιστα χρησιμοποιώντας το google maps, το οποίο είναι απόλυτα συγχρονισμένο με όλες τις μετακινήσεις στη πόλη.
Στη προκειμένη περίπτωση το πιο εύκολο είναι να πάρεις το τρένο S9 από το αεροδρόμιο και να αλλάξεις με το S1 στο σταθμό ''Berlin Friedrichstraße station''.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom