Αυστρία Ουγγαρία Βιέννη Πρωτοχρονιά 2013, εεε και λίγη Βουδαπέστη (Video)

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio

Είμαι έτοιμος να σας διηγηθώ και κυρίως να σας δείξω τι γίνετε στην Bιέννη την πρωτοχρονιά.
Και όπως πάντα θα ανεβάσω κάποια video που έφτιαξα και συνεχίζω να φτιάχνω ακομα!!!!!! :D

Στην βιέννη ήμασταν από τις 29 Δεκεμβρίου έως 1 Ιανουαρίου του 2013.
Μια Ιανουαριου πήγαμε Budapest

Ξεκινήσαμε λοιπόν από θεσσαλονίκη με την Jat Airways, πρώτη φορα ταξίδευα με την εν λόγω εταιρία, είναι σερβικη αλλα μας πήγε μια χαρά!! Η πτήση για όσους δεν ξέρουν είναι πρωινή απο Θεσσαλονίκη και βολεύει ώστε να έχεις όλη την μέρα σου στην Βιέννη !! 9 ήμασταν Βιέννη!
Ελικοφόρα μεν τα αεροπλάνα τους θορυβώδεις αλλα όλα καλά :) no prob :clap:

Πέρνοντας τις αποσκευές, για όσους θέλουν να φτάσουν στην πολη ένας τρόπος είναι το τρένο όπως και κάναμε... η γραμμή S7 (εχει παντου πινακιδες) σε πάει ακριβώς στο κέντρο της πόλης. Καλο είναι να προμηθευτείτε και την κάρτα πολλαπλών διαδρομων... πήραμε την κάρτα των 72 ωρών με 14,5 euro για όλα τα μέσα... την vienna card δεν την πήραμε Εμείς κατεβήκαμε στην στάση
Praterstern περιπου 20-25 λεπτα απο το αεροδρομιο, μιας και το ξενοδοχείο μας ήταν στην περιοχή
Austria Center Vienna. Όσο για το ξενοδοχείο ήταν το Arcotel Kaiserwasser. Από τα πιο οικονομικά που βρήκαμε για παραμονή πρωτοχρονιάς. Αξιόλογο ξενοδοχείο με θεα λίμνη και το Austria Center. Ήμασταν δηλαδή 5 στάσεις με το metro μακριά από την Stephansplatz (την κεντρική τους πλατιά ας το πούμε).

Μόλις αφήσαμε τις βαλίτσες στο ξενοδοχείο απευθείας φύγαμε για το κέντρο και η πρώτη μας στάση όπως πολλών άλλων φαντάζομαι ήταν η εκκλησια του Αγίου Στεφανου !!
Έχετε διαβάσει πολλά για αυτήν την εκκλησια εδώ μέσα, που σε περιμένουν βγαίνοντας από τις κυλιόμενες διάφοροι τύποι με φορεσιές από opera κτλ μπλα μπλα μπλα.... για να σας πασάρουν εισιτήρια για την opera τα θέατρα τους κτλ ... Αρκετά ακριβά ίσως λόγο των ημερών... είχα διαβάσει κάπου ότι παίζουν εισιτήρια με 4-5-6 euro για όρθιους... δεν τα βρήκαμε και έτσι δεν πήγαμε ποτε σε κάποια παράσταση!!! την επομενη φορα ίσος!!
Εγώ προτιμώ να σας την δείξω όσο μπορώ μιας και ο κόσμος εκεί δε με άφηνε στην ησυχία μου :D. Στην κορυφή δεν μπορέσαμε να ανεβούμε δυστυχώς μιας και είχε κάτι σαν λειτουργία και ήταν κλειστά!!! Για να μπεις στην εκκλησια δεν πληρώνεις κάτι ... απλά για να δεις τις κατακόμβες και να ανεβείς σε έναν από τους πύργους τότε πληρώνεις!! Απιβδισαμε και φύγαμε :bleh::bleh:

1) video λοιπόν μια εισγωγή για τo τι περίπου είδαμε στην πιο ωραία πρωτοχρονιά που έχω κάνει και η πρώτη εκτος Eλλαδιστάν!!! :bleh::bleh::bleh::shock::clap::clap::clap::clap: - Ακομα δεν βράδιασε!!!!!

Austria - Vienna New Years Eve 2013 Intro & Stephansdom

*(Σημείωση απο mods : Τα περισσότερα video του jose είναι private, κάτι που σημαίνει οτι δεν μπορούμε να τα ενσωματώσουμε στην ιστορία -- εαν αλλάξουν status θα ξαναγίνει επεξεργασία ώστε να είναι playable)*

 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για αλλη μια φορα, εξαιρετικος!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Για αλλη μια φορα, εξαιρετικος!
μήπως ξέρεις πως θα μπει embeded τo video ? δηλαδή να μπορεί κάποιος να πατάει από εδώ τo play για να παίζει και όχι να τον παραπέμπει στο link του site ??

Σε ευχαριστω και για το comment!! :) !!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
μήπως ξέρεις πως θα μπει embeded τo video ? δηλαδή να μπορεί κάποιος να πατάει από εδώ τo play για να παίζει και όχι να τον παραπέμπει στο link του site ??

Σε ευχαριστω και για το comment!! :) !!!!
Δυστυχως οχι.εχω προσπαθησει κι εγω με πολλους τροπους αλλα δεν τα καταφερα. Ρωτα τον def ή ανεβασε το youtube και βαλ'το απο κει.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Δυστυχως οχι.εχω προσπαθησει κι εγω με πολλους τροπους αλλα δεν τα καταφερα. Ρωτα τον def ή ανεβασε το youtube και βαλ'το απο κει.
Παλιά έχω βάλει πολλά σε αλλες ιστροριες. Τωρε δε ξερω !
Ναι ίσως κάποιος ειδικός από το forum να μας πει !!
σε ευχαριστω
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
μήπως ξέρεις πως θα μπει embeded τo video ? δηλαδή να μπορεί κάποιος να πατάει από εδώ τo play για να παίζει και όχι να τον παραπέμπει στο link του site ??

Σε ευχαριστω και για το comment!! :) !!!!
Πατάς το εικονίδιο πάνω με την υδρόγειο (εισάγετε link) και κάνεις επικόλληση το Link του βίντεο που θες από το site που τα ανεβάζεις.Το έκανες και δεν πέτυχε?Δεν ξέρω αν ο τρόπος που σου είπα είναι μόνο για βίντεο του Youtube.

Οντως εξαιρετική δουλειά και μεράκι:)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
στο εφτιαξα! εισαι οκ; :D
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Πατάς το εικονίδιο πάνω με την υδρόγειο (εισάγετε link) και κάνεις επικόλληση το Link του βίντεο που θες από το site που τα ανεβάζεις.Το έκανες και δεν πέτυχε?Δεν ξέρω αν ο τρόπος που σου είπα είναι μόνο για βίντεο του Youtube.

Οντως εξαιρετική δουλειά και μεράκι:)
ναι το έκανα απο πριν με τον τρόπο που το λες... αλλα τώρα το πέτυχα βγάζοντας από το https το ''s'' και βγήκε επιτέλους!!!! :) :clap::clap::clap:
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
υπεροχο βίντεο, δεν ήθελα να τελειώσει! δηλώνω fan!

αν επιτρέπεται με ποιο πρόγραμμα επεξεργάζεσαι τα βίντεό σου?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom