Αυστρία Βιέννη - Τόση ομορφιά!!!

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Πάντως Ντορίτα το δωράκι το πήρες παρά την φήμη που κυνηγάει τους Χιώτες......μπράβο
Σευχαριστω!!! παντου τα παντα alma μου, ;)

Τι γλυκό που είσαι Ντοριτάκι μου! Με την όμορφη ιστορία σου και την αυθόρμητη και ειλικρινή διήγηση σου μας έφτιαχνες καθημερινά τη διάθεση.
Άντε και στο επόμενο τώρα στο Λονδίνο ;)
Kanel μου, σου χρωστουσα και εσενα μια ιστορια μετα απο τοση βοηθεια κ μετα απο την τοση αγαπη σου για την Βιεννη. Χαιρομαι που αρεσε σε καποιους η ιστορια μου και οποιος χρειαστει βοηθεια θα ειμαι εδω να βοηθησω. Ευχαριστω που μου κανατε παρεα οσο εγραφα :).

Πόσο τυχερή είσαι. Στην καλύτερη περίπτωση θα γυρίσω με δαχτυλιδάκι σφυροδρέπανο....
Το θεμα ειναι να περασεις καλα, ;). Σου ευχομαι να περασεις ομορφο και να το ευχαριστηθεις οπως και εγω:)
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Εσύ, χρυσό μου, δεν έχεις ανάγκη! Με τέτοια φωνή οι θαυμαστές συρρέουν κάθε βράδυ κι αφήνουν τούβλα στα πόδια σου! Αλί σ' εμάς τις πτωχές πλην τίμιες που ούτε ένα μουνόπετρο δεν χαρήκαμε.
Κι όμως, @emouli , όταν σβήσουν τα φώτα, αφαιρέσεις το βαρύ μακιγιάζ και πετάξεις από πάνω σου τα λαμέ και τα χρωματιστά φτερά, δεν μετράνε τα τούβλα που έχουν αφήσει οι θαυμαστές και η αγάπη του κόσμου. Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα μικρό δαχτυλιδάκι και μια κούπα ζεστή σοκολάτα...Δεν ξέρεις πόσο μοναχικά είναι εκεί στην κορυφή...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Α, ρε @paefstra τι μου θύμισες, αφιερωμένο εξαιρετικά:
"Να βάλω τα μεταξωτά και να φυσάει
στα εργοστάσια μπροστά και στα σκουπίδια πλάι
να μπερδευτώ με τους εργάτες
να πω τον πόνο μου στις γάτες..."
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Α, ρε @paefstra τι μου θύμισες, αφιερωμένο εξαιρετικά:
"Να βάλω τα μεταξωτά και να φυσάει
στα εργοστάσια μπροστά και στα σκουπίδια πλάι
να μπερδευτώ με τους εργάτες
να πω τον πόνο μου στις γάτες..."
"και στη φουφου του σατανά
στάχτη να γίνεις καστανά!"

(πάντα μου άρεσε να το τραγουδώ έτσι :bleh:)
 

stella92!

Member
Μηνύματα
10
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Moνεβασιά
Ταξίδι-Όνειρο
Aνταρκτική
Μπράβο Στέλλα.Είμαι σίγουρος ότι δεν τρως καθόλου κρέας,ούτε ψάρια γιατί και μόνο η ιδέα του ζώου στο σφαγείο θα σου φέρνει κλάματα.Επίσης δεν έχεις βάλει ποτέ δερμάτινο,ούτε καν δερμάτινα παπούτσια,μόνο πάνινα με σόλες λαστιχένιες.
Αυτή η δερματίνη μας έσωσε.
Δεν καταλαβαίνω αν το σχόλιό σου είναι ειρωνικό γιατί ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγήσιμος, αλλά η αλήθεια έιναι πως έχω να βάλω κρέας στο στόμα μου 3 χρόνια, ναι δεν φοράω δερμάτινα, επιλέγω πολύ συγκεριμένα προιόντα καλλυντικών που δεν κάνουν πειράματα στα ζώα και δεν χρησιμοποιώ τα ζώα για τα διασκέδασή μου, τύπου ιππασία, κάρα, ζωολογικοί κήποι, βόλτα με καμήλες και όλα τα συναφή!

άκου stella μου αν και το θέμα μου είναι η ομορφη Βιέννη, αλλά μιας και θετεις αυτό το θέμα μπορώ να απαντήσω και να σου πω ότι λατρεύω τα ζώα και ήθελα να γίνω κτηνίατρος και είμαι μέλος σε φυλοζωικη. Σίγουρα αυτά τα ζωάκια δεν ζουν την τέλεια ζωη αλλά έχεις σκεφτεί ότι είναι είδη προς εξαφάνιση και εκεί έξω αν είναι θα βρεθούν νεκρά και η αλυσίδα τους και το είδος τους να εξαφανιστούν για πάντα; Εγώ για παράδειγμα έχω 5 γατάκια και έναν σκύλο καναδικο λύκο ο οποίος έχει επιληψία και πίνει χαπάκια κάθεμέρα :(, είναι κούκλος και πολύ καλός 4 ετών. Όμως αναγκάζομαι να τον έχω κλεισμένο σε μία κλούβα στενόμακρυ 7 μέτρων λυτό εκεί μεσα και να των αφείνω πολύ λίγο ελεύθερο γιατι; γιατί αν πάθει επιλυψία μπορεί να χτυπήσει ή να πνιγεί και να μην είμαι κοντά του. Με αυτή λοιπόν την απάντηση πιστεύω σε κάληψα και αν σε χαλάσανε οι φωτογραφίες μου μπες και δες ζωάκια πεταμένα στα σκουπίδια και ζώα υπό εξαφάνιση να πεθαίνουν από διάφορες αρρώστιες.
ααα!! έχω και άλλες φωτογραφίες :), μπορείς να βλεπεις και αυτές ;).
Τεσπα, δεν θέλω να σου χαλάσω το post, απλά η άποψη μου είναι πως οι ζωολογικοί κήποι δεν είναι η λύση στην εξαφάνιση ζώων, γιατί από ότι κατάλαβα αυτό λες. Επίσης γνωρίζω πολύ καλά την κατάσταση των αδέσποτων εκεί έξω γιατί είμαι εθελόντρια σε φιλοζωική και σώζουμε συνέχεια τέτοια ζώα. Καλά ταξίδια να έχεις! Παρεπιπτόντως η Βιέννη θα πάμε ημερίσια μέσα στον μάιο από βουδαπέστη οπότε παρακολουθώ την ιστορία σου! :)
 
Last edited by a moderator:

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Τεσπα, δεν θέλω να σου χαλάσω το post, απλά η άποψη μου είναι πως οι ζωολογικοί κήποι δεν είναι η λύση στην εξαφάνιση ζώων, γιατί από ότι κατάλαβα αυτό λες. Επίσης γνωρίζω πολύ καλά την κατάσταση των αδέσποτων εκεί έξω γιατί είμαι εθελόντρια σε φιλοζωική και σώζουμε συνέχεια τέτοια ζώα. Καλά ταξίδια να έχεις! Παρεπιπτόντως η Βιέννη θα πάμε ημερίσια μέσα στον μάιο από βουδαπέστη οπότε παρακολουθώ την ιστορία σου! :)
Και εγω μαζι σου σε οτι λες και μπραβο σου, αλλα για καποιους και ο ζωολογικος ειναι μια λυση και δεν θα ειμαι εγω που θα τους κρινω. Αποκει και περα αν διαβασες εγγραφα οτι μαρεσουν τα ζωακια να τα βλεπω και να τα παρατηρω γιαυτο και εχω παει σε πολλους ζωολογικους. Δεν παω γιατι ειναι πως να το πω τωρα ειναι... "βιτσιο μου" και μαρεσει να τα βλεπω φυλλακισμενα και να τα φωτογραφιζω. Θεωρω οτι το κανουν για καλο και για καποιο λογο Και μαρεσει να τα φωτογραφιζω που ειναι τοσο ομορφα και δεν τα εχω ξαναδει:). Απλο και κατανοητο νομιζω;).
 
Last edited by a moderator:

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Αφού σου δώσω συγχαρητήρια αλλη μια φορά για την υπέροχη και πολύ βοηθητική ιστορία σου, να σε ρωτήσω 1-2 πράγματα που δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα..
Στο ανάκτορο hofburg και στο
Hundertwasserhaus μπήκατε και μέσα; Αν ναι θεωρείς ότι αξίζουν; Θυμάσαι τιμές;

Κια για όποιον άλλο γνωρίζει ακόμη 2 αποριούλες..!!
Εμείς που θελουμε να πάμε και στο παλάτι Schönbrunn και στον ζωολογικό κήπο και στο hofburg διάβασα ότι υπάρχει ενιαίο εισιτήριο.. Που το ζητάω αυτό; Για τους κηπους επίσης πληρώνεις;

http://www.imperial-austria.at/schoenbrunn-palace.html
Πχ Στο classic pass (18,5€) αναφέρει και κήπου ενώ το sisi ticket (25,5€) όχι..

Με βάση αυτά που θέλουμε να δούμε ποιο εισιτήριο πρέπε να πάρουμε; Επίσης για το ενιαίο εισιτήριο πρπ να επισκεφτούμε τα 2 παλάτια την ίδια μέρα;

Και για την όπερα και τις θέσεις των ορθίων που ακριβώς βρίσκουμε εισιτήρια; Στα εκδοτήρια ή από πλανόδιους;
 
Last edited:

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Αφού σου δώσω συγχαρητήρια αλλη μια φορά για την υπέροχη και πολύ βοηθητική ιστορία σου, να σε ρωτήσω 1-2 πράγματα που δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα..
Στο ανάκτορο hofburg και στο
Hundertwasserhaus μπήκατε και μέσα; Αν ναι θεωρείς ότι αξίζουν; Θυμάσαι τιμές;

Κια για όποιον άλλο γνωρίζει ακόμη 2 αποριούλες..!!
Εμείς που θελουμε να πάμε και στο παλάτι Schönbrunn και στον ζωολογικό κήπο και στο hofburg διάβασα ότι υπάρχει ενιαίο εισιτήριο.. Που το ζητάω αυτό; Για τους κηπους επίσης πληρώνεις;

http://www.imperial-austria.at/schoenbrunn-palace.html
Πχ Στο classic pass (18,5€) αναφέρει και κήπου ενώ το sisi ticket (25,5€) όχι..

Με βάση αυτά που θέλουμε να δούμε ποιο εισιτήριο πρέπε να πάρουμε; Επίσης για το ενιαίο εισιτήριο πρπ να επισκεφτούμε τα 2 παλάτια την ίδια μέρα;

Και για την όπερα και τις θέσεις των ορθίων που ακριβώς βρίσκουμε εισιτήρια; Στα εκδοτήρια ή από πλανόδιους;
Σευχαριστω πολυ και χαιρομαι που βοηθησε η ιστορια. Δεν ξερω αν μπορω να σε βοηθησω, εμεις στα χειμερινα ανακτορα hofburg δεν μπηκα ουτε στην οπερα, μπορεις να διαβασεις αντιστοιχες ιστοριες για βιεννη απο παιδια που εχουν μπει κ θα βοηθηθεις. Στα θερινα ανακτορα κ τον ζωολογικο εμεις βγαλαμε ενα κοινο εισητηριο μολις πατε εκει θα δεις ποιο σε εξυπηρετει και θατης πεις ειναι πολυ ευκολο μην αγχονεσαι :), εμεις κοψαμε ενα και ειδαμε ολα τα δωματια και τους κηπους Και τον ζωολογικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom