Αυστρία Βιέννη μέσω Μπρατισλάβας

joch

Member
Μηνύματα
40
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ-ΚΑΜΤΣΑΤΚΑ
Η πιο αξιόπιστη και οικονομική εταιρία με 20 καθημερινά δρομολόγια μεταξύ Βιέννης και Μπρατισλάβας, είναι η Slovak Lines. Αναφέρουν στα διαφημιστικά τους σποτάκια ότι έχουν προσφορές που ξεκινάνε από 1 ευρώ ανά διαδρομή αλλά η στάνταρ ταρίφα τους είναι 5 ευρώ ανά σκέλος διαδρομής. Το καλό είναι ότι ξεκινάει από Μπρατισλάβα στις 4 το πρωί και από Βιέννη στις 6 το πρωί ενώ παράλληλα κάνει στάσεις στα αεροδρόμια και των 2 πόλεων. Τα λεωφορεία τους είναι καινούργια και γενικά ως εταιρία δεν έχουν καθυστερήσεις ή έξτρα χρεώσεις. Eπίσης κάνει 3 στάσεις μέσα στην Μπρατισλάβα, κάτι που είναι πολύ βολικό μιας και δεν χρειάζεται να τρέχεις στον σταθμό των λεωφορείων.Διάρκεια διαδρομής, 55 με 65 λεπτά.
http://www.slovaklines.sk/fileadmin/user_upload/pdf/wien.pdf
https://www.slovaklines.sk/main-page.html
 
Last edited:

Kristine

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Kristine δώσε μας τα φώτα σου!!το εισιτήριο το έβγαλες απευθείας εκεί?ή μέσω ίντερνετ?Βratislava θυμάσαι σε ποιο σταθμό σε αφησε?γιατί μου βγάζει 2 σταθμούς, βέβαια εγώ θα κάνω την αντίθετη διαδρομή..
Καλησπερα
Το εισητηριο το εβγαλα απο το σταθμο..αν κ ιδια τιμη ειχε κ μεσω ιντερνετ..πηρα την γρηγορη διαδρομηαπο τον κεντρικο σταθμο της βιεννης π σε αφηνει στον κεντρικο σταθμο της μπρατισλαβα χωρις στασεις κ ημουν εκει σε 1ωρακ6λεπτα.. hlvana stanica λεγεται ο σταθμος ειναι 1 σταση με το λεοφορειο απο την πυλη τ αγιου μιχαηλ..michalska οδος εαν πας απο την παλια πολη..ως κ με τα ποδια πας 10 λεπτα περπατημα αν το θελησεις απο εκει..κοιτα εγω επηδη πηγα απο βιεννη προς μπρατισλαβα ξερω να σ πω οτι απο την βιεννη φευγη τρενο το γρηγορο καθε και 16..δηλ 10:16 11:16 12:16 κτλ.οποτε κοιτας νασαι κη λιγο πιο νωρις κανα μισαωρο γιανα βγαλης εισητηρια κ ειναι πολυ ευκολα ολα ταλλα...
 
Last edited by a moderator:

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Το πρώτο της flixbus είναι στις 9.15. Φαντάζομαι θα το είδες. Δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικό να περιμένετε 3 ωρίτσες στο αεροδρόμιο. Πάντως ψάχνοντας σε μηχανές αναζήτησης μόνο την flixbus μου εμφανίζει για αυτή τη διαδρομή με λεωφορείο. Αλλιώς με τρένο που έχει από πολύ πρωί δρομολόγια ανά μια ώρα. https://www.regiojet.com/en[/QUOTE
Ευχαριστω πολυ . θα δω το τρενο.
 
Last edited by a moderator:

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
καλημερα..

εγω πεταω Μπρατισλαβα και απο εκει θα παρω flixbus για Βιεννη.. Το θετικο ειναι οτι σε παιρνει απο το αεροδρομιο!!
 

EugenG

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
καλημερα..

εγω πεταω Μπρατισλαβα και απο εκει θα παρω flixbus για Βιεννη.. Το θετικο ειναι οτι σε παιρνει απο το αεροδρομιο!!
έχεις κάνει κράτηση online η θα βγάλεις τα εισιτήρια κατευθείαν εκεί? έχω μπερδευτεί με τα τραίνα λεωφορεία και επειδή φθάνουμε Μπρατισλάβα απόγευμα δεν ξέρω αν πρέπει να τα έχω κλείσει ή θα μπορέσω να μπω σε όποιο βρω.
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Εγω τα εχω κλεισει ηδη απο το ιντερνετ κ τα εχω εκτυπωσει.

Και εγω απογευμα φτανω γυρω στις 6 και θα παρω το λεωφορειο των 7¨30 απο το αεροδρομιο!
Και επιστροφη πεταω στις 2 και θα φυγω με τον 9¨30 το πρωι απο Βιεννη για να εχουμε στη διαθεση μας περισσοτερο χρονο ,μηπως και συμβει καποια καθυστερηση!

Εχει κ αλλα δρομολογια που σε αφηνουν στο κεντρο της Μπρατισλαβας (ΜOST SNP). Αυτα ειναι στο κεντρικο σταθμο κ απο εκει θα χρειαστεις εξτρα μετρο η λεωφορειο για το αεροδρομιο!
 

TravelHunter

Member
Μηνύματα
26
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Ιαπωνία
Η πτήση μας από Θεσσαλονίκη για Μπρατισλάβα φτάνει 10:50 και θέλουμε να πάμε Βιέννη από το αεροδρόμιο της Μπρατισλάβας. Έχει δρομολόγιο η Flix Bus στις 11:20 και η Slovak Lines στις 11:30. Έχει προλάβει κανείς κάποιο από αυτά τα δρομολόγια ή το θεωρείτε απίθανο? Έχουμε μόνο χειραποσκευές
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
καλησπερα και χρονια πολλα...
κοιτα, θεωρω οτι ειναι εφικτο εφοσον δεν εχεις καποια καθυστερηση στη πτηση!!

το αεροδρομιο ειναι πολυ μικρο , δεν εχει κοσμο..μπορει να ειναι πχ κ η μοναδικη πτηση που προσγειωνεται!!

Η σταση εινηαι ακριβως απ εξω στην ακρη δεξια. το λεωφορειο ερχεται κ φευγει ακριβως!!!

Στειλε ενα εμιαιλ στην εταιρια τι γινεται σε περιπτωση που το χασεις!! εαν μπορεις να παρεις το επομενο τοτε ρισκαρε το..

Ασχετο: πως προσγειωνεσαι απο θεσσαλονικη? μαλλον ανοιξη κ μετα..

γτ ηταν να κανω τη συγκεκριμενη πτηση κ τελικ ακυρωθηκε κ πεταξαμε απο
Αθηνα!
 

TravelHunter

Member
Μηνύματα
26
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Ιαπωνία
καλησπερα και χρονια πολλα...
κοιτα, θεωρω οτι ειναι εφικτο εφοσον δεν εχεις καποια καθυστερηση στη πτηση!!

το αεροδρομιο ειναι πολυ μικρο , δεν εχει κοσμο..μπορει να ειναι πχ κ η μοναδικη πτηση που προσγειωνεται!!

Η σταση εινηαι ακριβως απ εξω στην ακρη δεξια. το λεωφορειο ερχεται κ φευγει ακριβως!!!

Στειλε ενα εμιαιλ στην εταιρια τι γινεται σε περιπτωση που το χασεις!! εαν μπορεις να παρεις το επομενο τοτε ρισκαρε το..

Ασχετο: πως προσγειωνεσαι απο θεσσαλονικη? μαλλον ανοιξη κ μετα..

γτ ηταν να κανω τη συγκεκριμενη πτηση κ τελικ ακυρωθηκε κ πεταξαμε απο
Αθηνα!
Χρονια πολλά, Αα οκει θα το ρισκάρουμε τότε, εξάλλου η Slovak Lines έχει με 1 ευρώ το δρομολόγιο. Ναι 11Ιουνίου θα πάμε, απλώς ρώτησα από τώρα για να ξέρω περίπου τι ώρα θα βρισκόμαστε στο ξενοδοχείο.
 

Elenilook

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα! Θα ηθελα να ζητησω λιγες πληροφοριες για τη Βιεννη αλλα κυριως θελω να μαθω πως μπορω να φτασω στη Βιεννη απο το αεροδρομιο της Μπρατισλαβας! Η μονη επιλογη ειναι το λεωφορειο?
 

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Υπαρχει και το τρενο, αλλα θα πρεπει πρωτα να πας με λεωφορειο μεχρι το κεντρο της μπρατισλαβας και απο εκει να παρεις το τρενο για βιεννη. Η flixbus παντως ειναι μια καλη και οικονομικη επιλογη. Απευθειας εξω απο το αεροδρομιο παιρνεις το λεωφορειο και φτανεις βιεννη.
Μπορεις επισης να πας και με καραβι στη βιεννη διασχιζοντας τον δουναβη. Ωραια εμπειρια αλλα πιο ακριβη απο τις αλλες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom