Αυστρία Ιταλία Βιέννη roadtrip από Βενετία

agios89

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους τους travelers, ψαγμένους και μη !
Κανονίσαμε μια παρέα 4 ατόμων να πάμε στην Αυστρία οδικώς, από Βενετία (Ιταλία), Ιανουάριο μήνα. Δηλαδή σκεπτόμαστε να πάρουμε το καράβι από Πάτρα και από Βενετία να ξεκινήσουμε το ταξίδι των 620km μέχρι την πρωτεύουσα της Αυστρίας!
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Σχετικά με την οδήγηση Βενετία-Βιέννη τι έχετε να μου επισημάνετε; (Με VW Scirocco θα πάμε, δεν ξέρω αν βοηθάει η συγκεκριμένη πληροφορία) Θα πρέπει να αλλάξουμε τα διπλώματά μας από εκείνα τα τρίπτυχα ροζέ σε καρτελάκια;
2. Μες τη Βενετία, κυκλοφορούν αυτοκίνητα; Κι αν ναι, υπάρχει μεγάλη δυσκολία στα σήματα ή σε οτιδήποτε άλλο κατά την κυκλοφορία μας εντός πόλης;
3. Αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει ξενοδοχείο μέχρι 100?/βραδιά θα τον ευχαριστούσα ακόμα περισσότερο
4. Ιανουάριο μήνα, θα έχει χιόνια; (η παρέα υποστηρίζει πως θα έχει αλλά εγώ αμφιβάλλω!)
5. Σχετικά με την όπερα και όλα τα συναφή concert τι μου προτείνετε;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε διαβάζοντας το παραπάνω κείμενο, ελπίζω να μου απαντήσετε !! :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αυτό που έχω να πω εγώ είναι οτι στη Βενετία θα αφήσεις το αυτοκίνητο σε παρκινγκ κοντά στο σιδηροδρομικό σταθμο S.Lusia.Μέσα στη Βενετία κυκλοφορείς ή με τα πόδια ή με βαπορέτα.

Η λογική λέει πως Ιανουάριο μήνα θα συναντήσεις χιόνια είτε στη Βιέννη ή γενικά στη διαδρομη.Αλλά για τον καιρό ποιός μπορεί να είναι σίγουρος.

Για τα υπόλοιπα θα σε διαφωτίσουν άλλοι.

Πάντως μεγάλη ταλαιπορία το ταξίδι.Πολλές ώρες με το καράβι και μετά τόσα χιλιόμετρα.Απ τη στιγμή που ο προορισμός είναι η Βιέννη και γι΄αυτήν ενδιαφέρεστε μπορείς να βρείς καλή τιμή σε αεροπορικό ή να προσγειωθείτε σε κάποια κοντινή πόλη και μετά να πάτε οδικώς ή με τρένο.έτσι θα αποφύγετε και την ταλαιπορία και το άγχος της οδήγησης αν συναντήσετε άσχημο καιρό.
 

agios89

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
1.Τι ακριβώς εννοείς θα αφήσουμε το αμάξι στη Βενετία;
2. Πιο πολύ πάμε για τη διαδρομή Βενετία-Βιέννη με το αμάξι παρά για την ίδια τη Βιέννη, οπότε δεν μας πειράζει το πολύωρο ταξίδι ;)
3. Να ξεκαθαρίσω πως δεν υπάρχει περίπτωση να επιλέξουμε αεροπορικώς.

Σε ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκρισή σου φίλε giannismits!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
1.Τι ακριβώς εννοείς θα αφήσουμε το αμάξι στη Βενετία;
2. Πιο πολύ πάμε για τη διαδρομή Βενετία-Βιέννη με το αμάξι παρά για την ίδια τη Βιέννη, οπότε δεν μας πειράζει το πολύωρο ταξίδι ;)
3. Να ξεκαθαρίσω πως δεν υπάρχει περίπτωση να επιλέξουμε αεροπορικώς.

Σε ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκρισή σου φίλε giannismits!
Η Βενετία είναι χτισμένη πάνω σε πολυάριθμα μικρά νησιά που είναι ενωμένα με γεφύρια.Ετσι η μετακίνηση γίνεται μέσω των υδάτινων διαύλων δηλαδή των καναλιών με γόνδολες ή βαπορέτα.

Κοντά στο λιμάνι λοιπόν αφήνουν όλοι το αυτοκίνητο τους σε μεγάλα παρκινγκ.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
1.Τι ακριβώς εννοείς θα αφήσουμε το αμάξι στη Βενετία;
2. Πιο πολύ πάμε για τη διαδρομή Βενετία-Βιέννη με το αμάξι παρά για την ίδια τη Βιέννη, οπότε δεν μας πειράζει το πολύωρο ταξίδι ;)
3. Να ξεκαθαρίσω πως δεν υπάρχει περίπτωση να επιλέξουμε αεροπορικώς.

Σε ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκρισή σου φίλε giannismits!
1.τα αυτοκινητα δεν μπαινουν μεσα στην πολη....υπαρχει χωρος παρκιγκ οπου υποχρεωτικά θα αφησεις το αυτοκινητο σου(με τσουχτερο αντιτιμο),οι μετακινησεις στη βενετια γινονται με τα ποδια ή με καραβακια....
2.νομιζω πως giannismits εννοουσε το πολυωρο ταξιδι για βενετια...(συγνωμμη αν ερμηνευω τα λεγομενα σου,αλλα αυτο θα ελεγα κι εγω...)τα ακτοπλοικα εχουν ανεβει πολύ και ο καιρος τον ιανουαριο δεν ειναι και οτι καλυτερο για να απολαυσεις ενα τετοιο ταξιδι με το πλοιο(βεβαια με τον καιρο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αλλα μιλαμε παντα βαση πιθανοτητων)
3)γιατι οχι?απο οικονομικης αποψης παντως αξιζει να το ψαξεις ...για βιεννη και κυριως για μοναχο (το οποιο θα προτεινα να εχεις ως αφετηρια)μπορεις να νοικιασεις αυτοκινητο και να πας ινσμπουργκ ,σαλσμπουργκ και βιεννη

στο φορουμ υπαρχουν πολλες πληροφοριες για τις περιοχες που θελεις να επισκεφθεις...ψαξε και θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα πραγματα....διαβασε τα και αν εχεις αποριες ,παλι εδω ειμαστε...:)α,και οσο για το χιονι...ε το πιο πιθανο ειναι να χιονιζει γεναρη μηνα στην αυστρια ....
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλημέρα,
είχα κάνει το οδικό Βενετία-Βιέννη πριν από μερικά χρόνια αλλά όχι από τη διαδρομή που υπονοείς (νομίζω μέσω Graz μάλλον εννοείς). Είχα ανέβει Ίνσμπρουκ, Μόναχο, Σάλζμπουργκ, Βιέννη. Στην επιστροφή αφιέρωσα και μερικές μέρες στις λίμνες της Βόρειας Ιταλίας (Κόμο, Γκάρντα, Σιρμιόνε).

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερη διαδρομή μιας και δεν έχω κάνει αυτή που υπονοείς αλλά έχεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να δεις σε αυτή που ταξίδεψα. Το ταξίδι το είχα κάνει καλοκαίρι, η φύση της Αυστρίας υπέροχη, πράσινο παντού, ευκαιρία για βόλτες στο ύπαιθρο.

Το χειμώνα δεν ξέρω τι θα μπορείς να δεις...

Γενικά θα σου πρότεινα να μη βιαστείς να φτάσεις Βιέννη (όχι ότι η Βιέννη δεν αξίζει, το αντίθετο) αλλά σε ένα τέτοιο οδικό, το εντυπωσιακό είναι στο ταξίδι, όχι στον προορισμό.

Βενετία - Βιέννη εννοείται ότι παρκάρεις το αυτοκίνητο και περπατάς ή χρησιμοποιείς ΜΜΜ όπου χρειάζεται...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
4. Ιανουάριο μήνα, θα έχει χιόνια; (η παρέα υποστηρίζει πως θα έχει αλλά εγώ αμφιβάλλω!)
Θα έχει χιόνια αλλά οι δρόμοι θα είναι ανοικτοί. Και τα τοπεία είναι καταπληκτικά.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Καλησπέρα σε όλους τους travelers, ψαγμένους και μη !
Κανονίσαμε μια παρέα 4 ατόμων να πάμε στην Αυστρία οδικώς, από Βενετία (Ιταλία), Ιανουάριο μήνα. Δηλαδή σκεπτόμαστε να πάρουμε το καράβι από Πάτρα και από Βενετία να ξεκινήσουμε το ταξίδι των 620km μέχρι την πρωτεύουσα της Αυστρίας!
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Σχετικά με την οδήγηση Βενετία-Βιέννη τι έχετε να μου επισημάνετε; (Με VW Scirocco θα πάμε, δεν ξέρω αν βοηθάει η συγκεκριμένη πληροφορία) Θα πρέπει να αλλάξουμε τα διπλώματά μας από εκείνα τα τρίπτυχα ροζέ σε καρτελάκια;
2. Μες τη Βενετία, κυκλοφορούν αυτοκίνητα; Κι αν ναι, υπάρχει μεγάλη δυσκολία στα σήματα ή σε οτιδήποτε άλλο κατά την κυκλοφορία μας εντός πόλης;
3. Αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει ξενοδοχείο μέχρι 100?/βραδιά θα τον ευχαριστούσα ακόμα περισσότερο
4. Ιανουάριο μήνα, θα έχει χιόνια; (η παρέα υποστηρίζει πως θα έχει αλλά εγώ αμφιβάλλω!)
5. Σχετικά με την όπερα και όλα τα συναφή concert τι μου προτείνετε;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε διαβάζοντας το παραπάνω κείμενο, ελπίζω να μου απαντήσετε !! :)
Τα χιόνια μην τα φοβάσαι και γω τέλη Γενάρη έχω ταξιδέψει σε Βόρειο Ιταλία Αυστρία Γερμανία, εκτός εαν γίνει κανένας χαλασμός κυρίου εκείνη την περίοδο οπότε μπορεί να έχεις πρόβλημα για κάποιες ώρες...


ΥΓ. baba το "τοπεία" τόβαλες για να δεις αν δουλεύει η διόρθωση... γιατί εσύ τέτοια λάθη δεν κάνεις...είσαι της παλιάς σχολής...
 

pantelena

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Πρωτα απο ολα, θα πρεπει να ψαξεις αν τα πλοια της γραμμης
θα κανουν δρομολογια τον καιρο που θελετε να ταξιδεψετε.
Scirocco,4 ατομα και βαλιτσες,χωρις να εχετε κανει ψωνια,
θα στριμωχτειτε λιγο...
Γραψε ποσες ημερες θα μεινετε Βενετια,ποσες Βιεννη και
γενικα το συνολο των ημερων που θα εχετε.......
Θα σου γραψω πολλες λεπτομερειες...δωσε πληροφοριες...
 

agios89

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Το σενάριο λέει: 7 Γενάρη να ξεκινήσουμε από το Περίφημο Περιστέρι Αττικής (!), πάμε Πάτρα και παίρνουμε καράβι για Βενετία. (Εδώ υποθέτω πως θα πρέπει να κλείσουμε 1 διανυκτέρευση στη Βενετία για να είμαστε ξεκούραστοι για το ταξίδι την επόμενη μέρα)

Στη Βιέννη θα κλείσουμε το ξενοδοχείο 8-13 (5 διανυκτερεύσεις). 13 Γενάρη πρωί θα πάρουμε το δρόμο της επιστροφής και θα επιβιβαστούμε ξανά στο πλοίο από Βενετία για Πάτρα.

Δεν υπάρχει θέμα χώρου στο αμάξι, όλοι θα συμβιβαστούμε :p

Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος, ρωτήστε με για να σας πω ότι άλλο θέλετε και πείτε μου αν κάπου έχει κενά η παραπάνω ανάλυσή μου..

Και πάλι σας Ευχαριστώ!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.077
Το σενάριο λέει: 7 Γενάρη να ξεκινήσουμε από το Περίφημο Περιστέρι Αττικής (!), πάμε Πάτρα και παίρνουμε καράβι για Βενετία. (Εδώ υποθέτω πως θα πρέπει να κλείσουμε 1 διανυκτέρευση στη Βενετία για να είμαστε ξεκούραστοι για το ταξίδι την επόμενη μέρα)

Στη Βιέννη θα κλείσουμε το ξενοδοχείο 8-13 (5 διανυκτερεύσεις). 13 Γενάρη πρωί θα πάρουμε το δρόμο της επιστροφής και θα επιβιβαστούμε ξανά στο πλοίο από Βενετία για Πάτρα.
:shock: Ξεκινάτε 7 του μηνός από Περιστέρι, με καράβι και με μια διανυκτέρευση στην Βενετία και στις 8 κοιμάστε Βιέννη; Με διακτινισμό;
 

agios89

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
:shock: Ξεκινάτε 7 του μηνός από Περιστέρι, με καράβι και με μια διανυκτέρευση στην Βενετία και στις 8 κοιμάστε Βιέννη; Με διακτινισμό;
Όχι ρε φίλε.... 30 ώρες;; Αν πω, ότι δεν το είχα τσεκάρει αλλά μου είχαν πει πολύ λιγότερες;; Λοιπόν ακούω, τι μου προτείνετε; Ή τουλάχιστον βοηθήστε με να βγάλω το πρόγραμμα... :/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom