Αυστρία Βιεννη με παιδιά

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Σκεπτόμαστε νέο ταξίδι στη Βιέννη, αυτή τη φορά για τις ημέρες της Πρωτοχρονιάς. Θα έχουμε μαζί και τα παιδιά. Απ ότι διάβασα, κάποιες απ τις χριστουγεννιάτικες αγορές παραμένουν ανοιχτές και μετά τα Χριστούγεννα, τουλάχιστον έως τις 31/12. Αυτό που με προβληματίζει και δεν αποφασίζω να κλείσω τα εισιτήρια, είναι ο καιρός. Πως είναι συνήθως ο καιρός στη Βιέννη τέλη Δεκέμβρη και αρχές Ιανουαρίου; Θα χρειαστούμε ισοθερμικά; Θα είναι τόσο το κρύο που δε θα χαρούμε την πόλη; Το άλλο αγκάθι, είναι η διαμονή. Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά family friendly κεντρικά καταλύματα ή για να το θέσω διαφορετικά, που να είναι εντός των οικονομικών δυνατοτήτων μας. Έχετε να προτείνετε κάποιο, ακόμα και εκτός κέντρου σε ασφαλή γειτονιά με καλή συγκοινωνία;
Απ ότι διάβασα, τα ΜΜΜ για τα παιδιά εκείνες τις ημέρες είναι δωρεάν, θα χαρώ να μου το επιβεβαιώσει κάποιος που γνωρίζει. Πέρυσι, εκδώσαμε 24ωρο εισιτήριο και ήμασταν πολύ ικανοποιημένοι. Τώρα προσανατολιζόμαστε σε εβδομαδιαία καθώς έχουν ίδια τιμή με τα 72ωρα αλλά βολεύει και η μέρα άφιξης.
Δεν ρωτάω για πρόγραμμα, έχω έναν κορμό στο μυαλό μου. Θα με ενδιέφερε όμως να ενημερωθώ για αξιοθέατα/σημεία/δραστηριότητες που ενδεικνυται για παιδιά.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Έχετε να προτείνετε κάποιο, ακόμα και εκτός κέντρου σε ασφαλή γειτονιά με καλή συγκοινωνία;
Μειναμε στο A&O wien stadhalle. Χοστελ διπλα σε σταδη μετρο,μειναμε σε δωματιο με ενα διπλο κρεβατι και μια κουκετα (4μελης οικογένεια,παιδια 5+8 ετων)Το χοστελ ηταν αξιοπρεπες,ειχαμε και πρωινο στην κρατηση που ηταν επισης καλο!Δεν ειναι ξενοδοχειο βεβαια,το τονιζω,γιατι δεν εχει τις παροχες του ξενοδοχειου πχ καθημερινη καθαριοτητα.

Θα με ενδιέφερε όμως να ενημερωθώ για αξιοθέατα/σημεία/δραστηριότητες που ενδεικνυται για παιδιά.
Τα δικα μου ξετρελαθηκαν με το παιδικο μουσειο στο παλατι Schonnbruhn!Ειναι ενα ωραιο,διαδραστικο μουσειο,ντυθηκαμε κ βασιλιαδες κ πριγκηπες,φωτογραφήθηκαμε και ριξαμε ΤΟ γελιο!!!Το προτεινω ανεπιφύλακτα και σε εσας που θα ειστε με τα παιδια σας.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Σκεπτόμαστε νέο ταξίδι στη Βιέννη, αυτή τη φορά για τις ημέρες της Πρωτοχρονιάς. Θα έχουμε μαζί και τα παιδιά. Απ ότι διάβασα, κάποιες απ τις χριστουγεννιάτικες αγορές παραμένουν ανοιχτές και μετά τα Χριστούγεννα, τουλάχιστον έως τις 31/12. Αυτό που με προβληματίζει και δεν αποφασίζω να κλείσω τα εισιτήρια, είναι ο καιρός. Πως είναι συνήθως ο καιρός στη Βιέννη τέλη Δεκέμβρη και αρχές Ιανουαρίου; Θα χρειαστούμε ισοθερμικά; Θα είναι τόσο το κρύο που δε θα χαρούμε την πόλη; Το άλλο αγκάθι, είναι η διαμονή. Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά family friendly κεντρικά καταλύματα ή για να το θέσω διαφορετικά, που να είναι εντός των οικονομικών δυνατοτήτων μας. Έχετε να προτείνετε κάποιο, ακόμα και εκτός κέντρου σε ασφαλή γειτονιά με καλή συγκοινωνία;
Απ ότι διάβασα, τα ΜΜΜ για τα παιδιά εκείνες τις ημέρες είναι δωρεάν, θα χαρώ να μου το επιβεβαιώσει κάποιος που γνωρίζει. Πέρυσι, εκδώσαμε 24ωρο εισιτήριο και ήμασταν πολύ ικανοποιημένοι. Τώρα προσανατολιζόμαστε σε εβδομαδιαία καθώς έχουν ίδια τιμή με τα 72ωρα αλλά βολεύει και η μέρα άφιξης.
Δεν ρωτάω για πρόγραμμα, έχω έναν κορμό στο μυαλό μου. Θα με ενδιέφερε όμως να ενημερωθώ για αξιοθέατα/σημεία/δραστηριότητες που ενδεικνυται για παιδιά.
Τι ηλικίες έχουν τα παιδιά σου;
Το Μουσείο Φυσικής ιστορίας είναι μια ενδιαφέρουσα επιλογή καθώς και έχει κάποια διαδραστικά παιχνίδια στο ισόγειο του και το το πλανητάριο. Επίσης έχει κάποιους σκελετούς δεινοσαύρων και κάποια ομοιώματα προϊστορικών ζώων.
Επίσης, το παιδικό μουσείο στο Schönbrunn Palace είναι διασκεδαστικό από ότι μου είπαν φίλοι μου που πήγαν με μικρά παιδιά. Τον ζωολογικό κήπο στο Schönbrunn δεν θα στον προτείνω γιατί πας χειμώνα και δεν ξέρω εάν τα ζώα είναι έξω.
Τα ισοθερμικά εννοείται ότι θα τα χρειαστείτε! Στη Βιέννη πας... Μπορείς να βρεις ήλιο αλλά και χιόνι!
Για χριστουγεννιάτικες αγορές τσέκαρε την λειτουργία τους εδώ:
http://www.visitingvienna.com/sights/christmasmarkets/when-open/
Κάποιες αγορές είναι ανοικτές μέχρι και τις 5/1/2020.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Α,ναι βεβαια και το μουσειο Φυσικης Ιστοριας ειναι πολυ ενδιαφερον για τα παιδια.Εχει ομως κατ'εμε υπερβολικα εκθεματα,μου φανηκε "μπουκωμενο" ομως τα μικρά το χαρηκαν!Εμεις επειδη πηγαμε καλοκαίρι, επισκεφθηκαμε και τον ζωολογικό κήπο στο Schonbruhn, ωραια ηταν,τεραστιος βεβαια θελει πολυ περπατημα(...και με εχουν πιασει και οι φιλοζωικες μου ανησυχιες τελευταια και δεν απολαμβανω αναλογες βολτες)
Ο μικρος μου ομως ειδικα τρελαθηκε με τους ελεφαντες και το ενυδρείο. Επισης,πηγαμε στο Prater και εκτος απο τα παιχνιδια,ροδα,τρενακια κλπ που ανεβήκαμε, μπηκαμε και στο Madame tussauds ,που τους αρεσε ανελπιστα πολυ,ειδικα την κορη μου που αναγνωριζε και αρκετα απο τα ομοιωματα.
Ειχα διαβασει και για το Haus des Meeres οτι ειναι ενδιαφερον,αλλα δυστυχως δεν προλαβαμε να το επισκεφθουμε.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Τα παιδιά μου είναι 10 και 5 ετών. Το παιδικό μουσείο το είχα ήδη τσεκάρει διαβάζοντας τους διαδικτυακούς τουριστικούς οδηγούς της πόλης όπως εκεί είχα δει με μεγάλη χαρά πως έχουν παραταθεί οι ημερομηνίες διεξαγωγής των χριστουγεννιάτικων αγορών.
Γνωρίζει κάποιος πότε πραγματοποιούνται λειτουργίες στους καθολικούς ναούς της πόλης (όχι απαραίτητα στον καθεδρικό δηλαδή); Θα μου άρεσε να παρευρεθώ εάν βολέψει, παρότι τα Χριστούγεννα θα έχουν περάσει.
Φίλοι Αυστριακοί μας επεσήμαναν τον καιρό που θα συναντήσουμε, χωρίς εκπλήξεις οι προβλέψεις τους. Θα εφοδιαστούμε όλοι με ισοθερμικά και όλα καλά θα πάνε!
Για τον ζωολογικό κήπο δεν πετάω τη σκούφια μου (δε θα τον γλιτώσω αν δεν γεμίσουν οι μέρες με ενδιαφέροντα για τα παιδιά). Το Maze (όπως και η Glorriette) είναι κλειστό τον χειμώνα. Θα ήταν μια ενδιαφέρουσα βόλτα στον λαβύρινθο αλλά ατυχήσαμε.
Ευπρόσδεκτες και νέες συμβουλές, ιδέες και πληροφορίες!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Θα με ενδιέφερε όμως να ενημερωθώ για αξιοθέατα/σημεία/δραστηριότητες που ενδεικνυται για παιδιά.
Φίλος που μένει στη Βιέννη και έχει μικρό παιδί μου έλεγε ότι πάνε μαζί πολύ συχνά στο MuseumsQuartier γιατί εκεί βρίσκει kids friendly χώρους όπως το https://www.wien.info/en/locations/dschungel-cafe. Μάλιστα το MuseumsQuartier φιλοξενεί το ZOOM https://www.wien.info/en/vienna-for/families/museums/zoom
με φοβερά προγράμματα δραστηριοτήτων.
Η δικιά μου πρόταση είναι το πολύ ενδιαφέρον και διαδραστικό μουσείο μουσικής https://www.wien.info/en/music-stage-shows/city-of-music/house-music.
Δες εδώ για περισσότερες ιδέες https://www.wien.info/en/vienna-for/families

edit Ο φίλος στη Βιέννη αυτό που κάνει συνήθως με το παιδί του είναι βόλτες και δραστηριότητες στα άπειρα πάρκα που έχει η πόλη. Εσείς λόγω χειμώνα δεν θα τα χαρείτε τόσο πολύ...
 

Olivia23

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Καλησπερα σας....σε λιγες μερες παμε Βιεννη 4 ενηλικες και δυο παιδια 4 χρονων..εχω βαλει στο προγραμμα να επισκεφτουμε το παλατι της Σισσι με τον ζωολογικο κηπο,το μουσειο Φυσικης Ιστοριας,το Τεχνικο μουσειο,το zoom kindersmuseum, το prater,την ισπανικη σχολη Ιππασιας,το καθεδρικο ναο του Αγ Στεφανου.συμφερει να βγαλουμε το vienna pass για ολα αυτα?
επισης θα ηθελα να μου προτεινετε μερη για φαγητο και καφε....
 

Panospap71

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Βιεννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αβάνα Κούβα
Αφου θα πατε με παιδια να μην ξεχασετε να πατε στο Prater που ειναι και το μουσειο της madam tisaut καθως επισης και ενα απο τα μεγαλυτερα λουνα παρκ της ευρωπης.Εκει στον ιδιο χωρο εχει και εστιατορια βαυαρικου τυπου με κοτσια κλπ τα οποια ειναι πολυ ωραια.
Επισης κοντα στον αγιο στεφανο υπαρχει ενα γνησιο αυυστριακο εστιατοριο βαυαρικου τυπου με τραπεζια ξυλινα μεγαλα και πολλα δωματια το BEISL.
Να πατε και στις κρασοταβερνες στο χωριουδακι Grinzing που ειναι 15-20 λεπτα απο το κεντρο.
Τα παιδια επισης θα λατρεψουν τα ιταλικα εστιατορια Vapiano. Ειναι αλυσιδα με φρεσκη παστα που οτι φτιαχβουν το κανουν μπροστα σου.
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Safariii
Καλησπερα σας....σε λιγες μερες παμε Βιεννη 4 ενηλικες και δυο παιδια 4 χρονων..εχω βαλει στο προγραμμα να επισκεφτουμε το παλατι της Σισσι με τον ζωολογικο κηπο,το μουσειο Φυσικης Ιστοριας,το Τεχνικο μουσειο,το zoom kindersmuseum, το prater,την ισπανικη σχολη Ιππασιας,το καθεδρικο ναο του Αγ Στεφανου.συμφερει να βγαλουμε το vienna pass για ολα αυτα?
επισης θα ηθελα να μου προτεινετε μερη για φαγητο και καφε....
Καλησπέρα Ολίβια! Καταρχήν προετοιμαστείτε για πολύ κρύο.. Είχα πάει τέτοια περίοδο πριν 2 χρόνια και πραγματικά κρυώναμε πάρα πολύ με αποτέλεσμα να είμαστε συχνά μέσα στην μέρα σε μαγαζάκια καφέ για να ζεσταινόμαστε.. Παρόλα αυτά σου εύχομαι να σας κάνει τέλειο καιρό και να το απολαύσετε! Θα σας αρέσει πολύ η Βιέννη και αν σας βγαίνει κάντε και μία μονοήμερη εκδρομή στο Salzburg που είναι η Αράχοβα της. Για φαγητό σίγουρα να πάτε να φάτε στο Figlmuller το περίφημο σνίτσελ που είναι τεράστιο και πεντανόστημο! Όταν το ανακαλύψαμε εμείς κολλήσαμε στο μαγαζί και τρώγαμε κάθε βράδυ. Έχει και πολύ ωραία πατατοσαλάτα. Επίσης θα σου προτείνω να πάτε στο Sofitel είτε για ένα καφεδάκι είτε για ένα ποτό είτε και brunch. Στον τελευταίο όροφο του ξενοδοχείου (η γνωστή αλυσίδα) έχει έναν ενιαίο χώρο, όλο τζαμαρία, και έχει θέα όλη την Βιέννη. Η θέα θα σας συγκλονίσει το πρωί και αν μπορέσετε να πάτε και το βράδυ ακόμα καλύτερα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τα παιδια επισης θα λατρεψουν τα ιταλικα εστιατορια Vapiano. Ειναι αλυσιδα με φρεσκη παστα που οτι φτιαχβουν το κανουν μπροστα σου.
Στη Βιεννη σε γερμανικη αλυσιδα "ιταλικης" κουζινας? Μας λειπει εδω? Καλυτερα τα τοπικα εστιατορια, ολα τα παιδια αγαπουν το σνιτζελ. Ασε που η συγκεκριμενη αλυσιδα φαστ φουντ ειναι επιεικως αθλια. Ειχα την υποχρεωτικη ατυχια να παω, πανακριβα, αγενεις κ φυσικα κακομαγειρεμενη παστα. Ιταλικα ετσι δεν..
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Safariii
Στη Βιεννη σε γερμανικη αλυσιδα "ιταλικης" κουζινας? Μας λειπει εδω? Καλυτερα τα τοπικα εστιατορια, ολα τα παιδια αγαπουν το σνιτζελ. Ασε που η συγκεκριμενη αλυσιδα φαστ φουντ ειναι επιεικως αθλια. Ειχα την υποχρεωτικη ατυχια να παω, πανακριβα, αγενεις κ φυσικα κακομαγειρεμενη παστα. Ιταλικα ετσι δεν..
Θα έχω μία ευγενική ένσταση εδώ.. Τυχαίνει να δουλεύει σε αυτήν την αλυσίδα ένας φίλος μου.. Δεν θα έλεγα ότι είναι αγενείς.. Και να σκεφτείς ότι δεν πήγα στο κατάστημα που δούλευε.. Επίσης θα πω απλά ότι δεν είναι κάτι το οποίο θα έχεις να θυμάσαι από την Βιέννη γιατί οι μακαρονάδες του είναι απλές χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.. Αλλά είναι μία safe επιλογή αν κάποιοι από την παρέα είναι μακαρονάδες :bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα έχω μία ευγενική ένσταση εδώ.. Τυχαίνει να δουλεύει σε αυτήν την αλυσίδα ένας φίλος μου.. Δεν θα έλεγα ότι είναι αγενείς.. Και να σκεφτείς ότι δεν πήγα στο κατάστημα που δούλευε.. Επίσης θα πω απλά ότι δεν είναι κάτι το οποίο θα έχεις να θυμάσαι από την Βιέννη γιατί οι μακαρονάδες του είναι απλές χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.. Αλλά είναι μία safe επιλογή αν κάποιοι από την παρέα είναι μακαρονάδες :bleh:
Ο καθενας εχει την εμπειρια του. Οταν εκφρασα παραπονο για την καθυστερηση στην αρχη κ για την ποιοτητα του φαγητου μετα εισεπραξα μονο αγενεια. Σχετικο βεβαια.
Επειτα αν καποιοι ειναι μακαροναδες γιατι να μην δοκιμασουν τα τοπικα ζυμαρικα? Παμπολλες χωρες εχουν τα δικα τους κ η Αυστρια το ιδιο. Ενα τυπικο μαλιστα πιατο. Ποιος ο λογος να τρεχουμε σε πολυεθνικα φαστ φουντ? Ακομα κ να επιμενει καποιος η Βιεννη ειναι γεματη αυθεντικα ιταλικα εστιατορια, διαλεξτε ενα αλλο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom