Βιετνάμ Ινδονησία Καμπότζη Βιετνάμ - Άνγκορ Βατ - Μπαλί

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Rafting έχει πολύ καλό κοντα στο ubud , το ίδιο και πεζοπορία .
Στο munduk ενα μικρό χωριο (λατρεμενο κυριως απο Γάλλους) επισης έχει όμορφα μονοπάτια. Εμείς μείναμε κοντα στην θάλασσα στο Pemuteran ( κοιτα το νησακι menjangan) για όμορφο snorkeling και το Amed για πολύ καλό scruba diving...

Αν σε ενδιαφέρει,διαβασε κάποιες ιστορίες,οπως την δικη μου εδω

http://www.travelstories.gr/community/threads/Μπαλί-για-3-εβδομάδες.52736/
Σ' ευχαριστώ! Την έχω διαβάσει και την δική σου αλλά και τις περισσότερες...Αυτό που ρωτάω είναι που είναι καλύτερα να έχω την βάση μου. Όλες τις μέρες Ubud ή να τις σπάσω;
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.601
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εγω προσωπικά ,αλλαξα μέρη και θα το ξαναεκανα ... Δεν ξερω τι λενε και οι άλλοι. Ίσως με τίς ημέρες που έχεις στην διάθεση σου να αλλαξεις περιοχή 1 φορα ...

Ίσως για 7 ημερες να μείνεις στο ubud ... Η να πας για 2 βράδια και κάπου αλλού. Δεν είμαι σίγουρος...Οι άλλοι τί λετε; :innocent:
 

Lemesos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Παιδια καλησπερα,

ετοιμαζω ταξιδι 15 ημερων για Ασια (το Πασχα), λεμε για Βιετναμ + Καμπονζη/Λαος;

Πιστευετε οτι είναι εφικτο να επισκεφτουμε το Βιτεναμ μαζι με ακομα μια χώρα;
Δεν μας ενδιαφερει η ξεκούραση, αφου μέλημα μας είναι να δουμε οσα περισσότερα γινεται.

Ευχαριστω!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Παιδιά θέλω να ρωτήσω όλους εσάς που έχετε επισκεφθεί Βιετνάμ - Καμπότζή και Μπαλί... Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε σε ότι αφορά το φαγητό; Υπάρχουν κανόνες;
Street food τρώμε; Ωμά λαχανικά; Ροφήματα;
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Παιδια καλησπερα,

ετοιμαζω ταξιδι 15 ημερων για Ασια (το Πασχα), λεμε για Βιετναμ + Καμπονζη/Λαος;

Πιστευετε οτι είναι εφικτο να επισκεφτουμε το Βιτεναμ μαζι με ακομα μια χώρα;
Δεν μας ενδιαφερει η ξεκούραση, αφου μέλημα μας είναι να δουμε οσα περισσότερα γινεται.

Ευχαριστω!
Μόνο Βιετνάμ.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Παιδιά θέλω να ρωτήσω όλους εσάς που έχετε επισκεφθεί Βιετνάμ - Καμπότζή και Μπαλί... Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε σε ότι αφορά το φαγητό; Υπάρχουν κανόνες;
Street food τρώμε; Ωμά λαχανικά; Ροφήματα;
Εμείς φάγαμε απόλα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υπάρχουν κανόνες;
βεβαιως. να κοιτας τα καταλληλα σαιτ ταξιδιωτικης ιατρικης, να ζητας συμβουλη απο εμπειρο επαγγελματια και οχι τυχαρπαστες συμβουλες η εμπειριες. μην εναποθετεις την υγεια σου στην τυχη. η ηπατιτιδα Α, ο τυφοειδης κλπ μπορουν να σε ταξιδεψουν μακρια, πολυ μακρια...
και πιο λιανα: μακρια απο ολα οσα ρωτησες.
https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/list
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο χάπι που να σε προστατεύει (προκαταβολικά) από τυχόν τροφικές δηλητηριάσεις;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Είχα ακούσει για θεραπεία με προβιωτικά πριν το ταξίδι. Δεν σε προστατεύει, αλλά μπορεί να σου βελτιώσει την υγεία του στομαχιού και του εντέρου και έτσι να αυξήσεις τις πιθανότητες να αντέξεις στις νέες συνθήκες. Δεν το έκανα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.771
Likes
18.147
Οι χώρες αυτές έχουν γενικά σχετικά καλές συνθήκες υγιεινής και μειωμένο κίνδυνο. Θα έλεγα να δοκιμάζετε τα πάντα (χυμούς και μαγειρεμένα γιατί όχι άλλωστε;), αλλά σε μέρη που φαίνονται σχετικά καθαρά, έχουν κόσμο κτλ. Συνολικά 3 μήνες σε χώρες της ΝΑ Ασίας δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα, αλλά δεν έτρωγα κι εκεί που έβλεπα μύγες στα φαγητά. Κοινή λογική θέλει.
 
  • Like
Reactions: tzo

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Οι χώρες αυτές έχουν γενικά σχετικά καλές συνθήκες υγιεινής και μειωμένο κίνδυνο. Θα έλεγα να δοκιμάζετε τα πάντα (χυμούς και μαγειρεμένα γιατί όχι άλλωστε;), αλλά σε μέρη που φαίνονται σχετικά καθαρά, έχουν κόσμο κτλ. Συνολικά 3 μήνες σε χώρες της ΝΑ Ασίας δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα, αλλά δεν έτρωγα κι εκεί που έβλεπα μύγες στα φαγητά. Κοινή λογική θέλει.
Πόλλα φαγητά απ' οτι βλέπω, ακόμη και τα μαγειρεμένα, συνοδεύονται απο ωμά λαχανικά. Ο φόβος μου έγκειται στο αν πλένονται τα φρούτα και τα λαχανικά και σε τι νερό πλένονται... Ομοίως και τα παγάκια....
Μπορεί να σας φαινονται χαζοί οι φόβοι μου, αλλά δεν έχω ταξιδέψει ποτε ξανά εκτός Ευρώπης και η σκέψη και μόνο οτι μπορεί να καταστρέψει το πρόγραμμά μου μια πιθανή δηλητηρίαση, με ξενερώνει αφάνταστα!
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.601
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εμείς παίρναμε προβιοτικα για όλη την διάρκεια του ταξιδιού, κάναμε εμβόλιο ηπατίτιδας Α, αλλά από την άλλη τρώγαμε σχεδόν παντού χωρίς να το πολυσκεφτομαστε... Ειδικοτερα εκεί όπου έχει πολλούς ντόπιους. Όλα πήγαν καλά τα τελευταία 4 χρόνια σέ ασιατικές χώρες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom