Βιετνάμ Βιετνάμ - Η χρονιά της τίγρης – Ο εορτασμός του Tet

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Addendum

Για όποιον ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες, υπάρχουν άφθονες ιστοσελίδες στο διαδίκτυο. Πολλές αντιγράφουν λίγο ως πολύ η μία την άλλη. Μια πιο εμπερειστατωμένη είναι η:

Happy Lunar New Year! Chuc Mung Nam Moi!: ThingsAsian

Παραθέτω και 2 βίντεο που νομίζω ότι προσθέτουν ήχο και εικόνες σε όσα αναφέρθηκαν στις προηγούμενες ενότητες.

 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Eισαι απιστευτος!!!!!:clap::clap::clap::clap:
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Να φανταστω πως εχεις βρεθει εκει Πρωτοχρονια; Η να κανονιζουμε για του χρονου το Φλεβαρη ;

Υ.Γ. Το πατησα το κουμπακι μου αλλα προσφορα για Kopi Luwak δεν ειδα απο κανεναν ως τωρα :bleh:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
είσαι απίστευτος!!!όσες φορές και να πατηθεί το κουμπάκι,λίγες θαναι!!!
εννοείται πως μέσα και εγώ για του χρόνου 3 φλεβάρη...θα κάνω γενέθλια μαζί με όλους τους βιετναμέζους:cool:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Babaduma,

ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλλο ένα ΜΠΡΑΒΟ και από μένα, για το τόσο ολοκληρωμένο άρθρο, που μας πρόσφερες! :clap::clap:
Ελπίζω, να φύγουν και από μας οι κακοί δαίμονες! Μήπως να βρούμε την ανθισμένη ροδακινιά και να γεμίσουμε κόκκινα πανάκια και σημαιούλες για να προσελκύσουμε την ευημερία και καλοτυχία ???

Υ.Γ. Και γω, και γω παιδιά για τον επόμενο Φλεβάρη!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ωχ, απ΄ ότι βλέπω, βάσει του βιετναμέζικου ημερολογίου, η χρονιά μου αργεί λιγάκι... υπομονή μέχρι το 2013 !!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Υπερπαραγωγή.
Να σαι καλά Δουμά..
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Μπράβο babaduma, πολύ καλή η "ιστορία", με πολλές λεπτομέρειες και οι φωτογραφίες με ταξιδεύουν πίσω στο Βιετνάμ...
ΑΛΛΑ

Από ταξιδιωτικής άποψης, το Tet μπορεί πολύ εύκολα να αποτελέσει τον απόλυτο εφιάλτη για τον απροετοίμαστο ταξιδιώτη. Τις μέρες του Tet και για 1 περίπου βδομάδα, τα πάντα στο Vietnam υπολειτουργούν. Όλοι οι Βιετναμέζοι ταξιδεύουν προς τα μέρη καταγωγής τους με αποτέλεσμα:

α) Να κλείνουν για μέρες εστιατόρια, καταστήματα, ακόμη και guesthouses
β) Όλες οι θέσεις σε λεωφορεία και τρένα αλλά και τα φθηνά δωμάτια είναι κλεισμένα από βδομάδες πριν από τους ντόπιους που ταξιδεύουν
γ) Μουσεία και αξιοθέατα είναι συνήθως κλειστά.
δ) Τα πάντα είναι τουλάχιστον 2 φορές πιο ακριβά απ'ότι τον υπόλοιπο χρόνο.

Με λίγα λόγια αν δεν έχεις κλείσει από πολύ πιο πριν δωμάτιο και εισιτήρια είναι πολύ πιθανόν να μην έχεις που να μείνει ή να βρεθείς σε μια πόλη χωρίς τρόπο να φύγεις. Αν είσαι σε μικρή πόλη η χωρίο είναι ακόμα χειρότερα αφού μπορεί να μην υπάρχει καν εστιατόριο να φας.

Όποιος λοιπόν αποφασίσει να επισκεφτεί το Βιετνάμ τις ημέρες του Tet ας είναι προετοιμασμένος για όλα τα παραπάνω και αν δεν θέλει να μείνει στην ίδια πόλη για τόσες μέρες, να έχει φροντίσει να κλείσει αεροπορικά και δωμάτιο τουλάχιστον 1 μήνα πιο πριν.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
mpiftex, σωστά αυτά που λες. Κάτι ανάλογο (και χειρότερο - με δεδομένες τις συνθήκες) συμβαίνει και στην Κίνα την ίδια περίοδο. Βέβαια, αν κάποιος κινηθεί σε μεγάλες πόλεις (όπως αυτές που ανέφερα), δε νομίζω ότι τα πράγματα θα είναι τόσο τραγικά - τουλάχιστον στο θέμα του φαγητού. Στο θέμα του κόστους διαμονής, νομίζω ότι είναι φυσικό, κάτι άνάλογο δε συμβαίνει και στα καθ' ημάς τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα? Σε κάθε περίπτωση πάντως, ακόμη κι έτσι, είναι πολύ χαμηλότερο από αλλού. Και για τις μετακινήσεις, ε, ας πάρουμε και κανένα αεροπλάνο, δε θα ρίξει έξω τον προϋπολογισμό! :)

Όπως τόνισες και συ, βέβαια, πρέπει να οργανωθεί καλά και σωστά well in advance για να αποφευχθούν δυσάρεστες εκπλήξεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.351
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom