Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ- Καμπότζη πρώτη φορά, ερωτήσεις!

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
αχχχχ τι καλά!! πολύ χαίρομαι!!:clap::clap: καλή συνέχεια.. και keep me aware!!

αλήθεια με malarone τι κάνατε? πήρατε?
Δεν πήρα τίποτα..., δεν έχω συναντήσει κουνούπι!
Αύριο που θα πάω στη λίμνη, θα έχω το deet μαζί μου και αν χρειαστεί θα ψεκαστώ.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ Βενεζουέλα και Γκάνα με το apivita ήμουν μια χαρά αλλά στο Περού μας τσάκισαν κυριολεκτικά.. όχι ότι πάθαμε τπτ.. παίρναμε και τα malarone.. αλλά είναι και ενοχλητικό το ξύσιμο!!:haha::haha:

Γι'αυτό ρωτάω.. πόσο.. ενοχλητικά και άγρια είναι τα κουνούπια.. στο Βιετνάμ.. μήπως και αποφύγω τα χημικά!!:D:D
Καμιά σχέση τα κουνούπια του Περού με τα κουνούπια του Βιετνάμ.
Η αλήθεια είναι πως ΔΕΝ θυμάμαι να χρειάστηκα αντικουνουπικό στο Βιετνάμ ( ούτε και σε Λάος, Καμπότζη, Αύγουστο μήνα).
Στο Περού όμως ( Ικίτος , Αμαζονία) μας περιποιήθηκαν αρκετά. Πάντως μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν το "μπλάστρωμα" κάθε μισή ώρα των συνταξιδιωτών μας με ένα σωρό αντικουνουπικά.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Δεν πήρα τίποτα..., δεν έχω συναντήσει κουνούπι!
Αύριο που θα πάω στη λίμνη, θα έχω το deet μαζί μου και αν χρειαστεί θα ψεκαστώ.
τι γινεται?? ουτε φωνη ουτε ακροαση... εμεινες αφωνη απο την ομορφια ... 'η να αρχισω να ανησυχω???
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
τι γινεται?? ουτε φωνη ουτε ακροαση... εμεινες αφωνη απο την ομορφια ... 'η να αρχισω να ανησυχω???
Ημουν στο Halong Bay και δεν είχα σύνδεση... Πριν λίγο γύρισα, ήταν κ α τ α π λ η κ τ ι κ ά. Δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτό που είδα!
Ο καιρός στο Ανόι είναι πολύ καλός, χρειάζεσαι ζακέτα ή ελαφρύ μπουφάν. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που κυκλοφορούν με κοντομάνικα και πέδιλα. Η θερμοκρασία είναι γύρω στους 20ο και δεν έχω δει βροχή μέχρι στιγμής. Για τη Sapa άκουσα από δυο Γάλλους που γνώρισα, ότι βρέχει συνεχώς και ο καιρός δεν είναι ιδανικός, αυτοί ακύρωσαν το ταξίδι, αλλά αυτό βέβαια αλλάζει, κανείς δεν ξέρει τι καιρό θα κάνει όταν θα έρθεις εσύ....
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
τέλειαααααα.. :clap::clap:πολύ χαίρομαι και φυσικά σ'ευχαριστώ... :D:D
Ανυπομονώ!! άντε 6 και σήμερα!!:haha::haha:
από τις προβλέψεις κι εγώ δε βλέπω βροχές.. ίσως καμιά μικρή μπορίτσα.. ελπίζω βράδυ!!:D:D
Για που είσαι τώρα??:cool::cool:
Για τη Σάπα.. δεν πολύ σκάω..:roll::roll: γιατί δε θα πάμε.. έπρεπε να επιλέξω τι δε θα δούμε.. λόγω λίγων ημερών και επέλεξα αυτό!! Οπότε μήπως καλύτερα να βρέχει??:D:D
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
ααα...αληθεια...εκει κανα κουνουπι ειδες???!!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Είμαι στο Ανόι και ετοιμάζομαι για μια εκδρομούλα στο Hoa Lu - Tam Coc αύριο. Ηθελα να πάω και στην Perfume Pagoda αλλά με απέτρεψαν γιατί Φεβρουάριο-Απρίλιο συγκεντρώνει πολλούς προσκηνυτές και δεν είναι ότι καλύτερο να την επισκεφτείς.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ημουν στο Halong Bay και δεν είχα σύνδεση... Πριν λίγο γύρισα, ήταν κ α τ α π λ η κ τ ι κ ά. Δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτό που είδα!

Λυπήσου μας, ζηλεύουμε! :D
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Για τη Sapa άκουσα από δυο Γάλλους που γνώρισα, ότι βρέχει συνεχώς και ο καιρός δεν είναι ιδανικός, αυτοί ακύρωσαν το ταξίδι, αλλά αυτό βέβαια αλλάζει, κανείς δεν ξέρει τι καιρό θα κάνει όταν θα έρθεις εσύ....
Aν βρέχει στο Sa Pa, έχει πολλή λασπουριά, δυσκολεύει πολύ το περπάτημα και χάνεται η μαγεία.
Αλλιώς θεωρώ πως είναι καλύτερη εμπειρία απ το Ha Long ( κι αυτό φοβερό τοπίο)
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Νεώτερα δεδομένα για την περιοχή Sa Pa..... ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ!!
Αν αποφασίσετε να την επισκεφτείτε πάρτε μαζί σας χειμωνιάτικα ρούχα.
 
  • Like
Reactions: DrG

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Sapa δεν το βλεπω!!

φτιαχνουμε βαλιτσες.... κανα tip της τελευταιας στιγμης??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom