Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ- Καμπότζη πρώτη φορά, ερωτήσεις!

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Με ενδιαφέρει πολύ οταν μπορέσεις και εισαι ξεκούραστη να κάνομε κουβέντα για το ταξίδι σου..
φτιάξε το ημερολογιο σου και σερβιρε μας οτι νομίζεις εσύ!!

ΟΚ αφού υπάρχει ζήτηση θα το προσπαθήσω!!!! Αλλά να είστε επιεικείς πρώτη ιστορία θα είναι.
Η αρχή ερχεται σύντομα............
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Να σου πω για Καμποτζη μιας που πηγα τον Οκτωβρη.

εχει δικο της νομισμα μεν αλλα θα χρησιμοποιεις παντου (ειδικα στο Σιαμ Ριεπ) δολλαρια.
η βιζα εχει 20 δολλαρια για να μπεις (και 15 αν θυμαμαι καλα για να βγεις).εγω πηγα με αεροπλανο κ ηταν αυστηρα 20 δολλαρια.Με πουλμαν αν πας απο Μπανγκοκ λενε οτι σε ψιλοκλεβουν (του στυλ δωσε μου 25 για να περασεις μπροστα στην ουρα κ να παρεις και τη βιζα) καθως και μπορει να σε κανουν να χασεις το λεωφορειο μετα (γιατι κατεβαινετε λεει ολοι κατω) ωστε να παρεις μετα ταξι (αυτα ηταν απο αφηγησεις ανθρωπων που συναντησα)

Λοιπον τωρα, στο σιαμ ριεπ εμενα σε ενα πανδοχειο που το ειχε ενας πρων μοναχος (9 δολλαρια τη μερα) ο οποιος μου κανονιζε και τουκ τουκ για τα αρχαιολογικα (σε παει στο Ανκορ και περιμενει σε καθε ναο να το δεις και να γυρισεις) -δεν συνιστω ποδια ή ποδηλατο (το δευτερο δε το εκανε ενα ζευγαρι σουηδων μια μερα κ το παρατησε γιατι του ειχε βγει η γλωσσα απο το πεταλι)

στο ανκορ το εισητηριο κανει 40 δολλαρια για το τριημερο και σου δινουν ενα καρτελακι με τη φωτο σου (στο βγαζουν εκει μην εχεις μαζι σου φωτο) παρε νερο μαζι

η κεντρικη οδος του Σιαμ Ριεπ ειναι η Παμπ Στριτ (οπως καταλαβαινεις φτιαχτηκε μονο για τουριστες) που τρως κ πινεις κλπ κλπ θα τα δεις...

η διαδρομη απο την Πνομ Πενχ μεχρι το Σιαμ Ριεπ ειναι 6 ωρες σε ενα αυτοκινητοδρομο μιαμισης λωριδας και για τις δυο κατευθυνσεις.παντως για ωρες μην ρωτας κ πολλα απλα πηγαινε πρωι στην κεντρικη αγορα γιατι εμενα το λεωφορειο των 8.45 εφυγε 9.20 και των 7.30 στον γυρισμο μου 9 οποτε δεν πολυβασιζεσαι σε αυτα.

απο φαρμακα εκτος απο ιμοντιουμ κλπ κλπ παρε και μαλαρον για την ελονοσια (20 ευρω) και παρε ενα καθε μερα.

ο,τι αλλο θες ρωτα
 
  • Like
Reactions: DrG

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
απο φαρμακα εκτος απο ιμοντιουμ κλπ κλπ παρε και μαλαρον για την ελονοσια (20 ευρω) και παρε ενα καθε μερα.
Σόρρυ, αλλά από φάρμακα ρώτα το γιατρό σου και τις υγειονομικές υπηρεσίες, και μην εμπιστεύεσαι τις συμβουλές που δίνει κάποιος άγνωστος (όπως εγώ, ο αποπάνω και οποιοσδήποτε άλλος) σε ένα forum στο internet. Δεν παίζουμε με την υγεία, πόσο μάλλον με φάρμακα τα οποία έχουν και ενδεχόμενες παρενέργειες....
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
ταβερ γενικα μιλωντας εχεις δικιο.

Παντως ειχα παρει τηλεφωνο και ειχα ρωτησει το ΚΕΕΛΠΝΟ και μου το ειχε συστησει δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Ευχαριστώ παιδιά αλλά μόλις γύρισα. Και τελικά ακολούθησα την συμβουλή του γιατρού μου ( ο οποίος εχει επισκεφθεί και την περιοχη) και όλα πήγαν μιά χαρα. Η συμβουλή του ήταν να μην πάρω Μαλαρόν αλλά να έχω ένα κουτί μαζί μου σε περίπτωση που συναντούσα κάποιο από τα συμπτώματα που μου είπε να εποικινωνούσα μαζί του για το πως θα τα πάρω. Αυτό που μου είπε ήταν βασισμένο στο πλάνο του ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ταξιδιού και στις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ιδιαιτερότητες με τα φάρμακα. ΔΕΝ το συστήνω σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Το σωστό είναι να συμβουλευόμαστε ο καθένας το Γιατρό του.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ευχαριστώ παιδιά αλλά μόλις γύρισα. Και τελικά ακολούθησα την συμβουλή του γιατρού μου ( ο οποίος εχει επισκεφθεί και την περιοχη) και όλα πήγαν μιά χαρα. Η συμβουλή του ήταν να μην πάρω Μαλαρόν αλλά να έχω ένα κουτί μαζί μου σε περίπτωση που συναντούσα κάποιο από τα συμπτώματα που μου είπε να εποικινωνούσα μαζί του για το πως θα τα πάρω. Αυτό που μου είπε ήταν βασισμένο στο πλάνο του ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ταξιδιού και στις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ιδιαιτερότητες με τα φάρμακα. ΔΕΝ το συστήνω σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Το σωστό είναι να συμβουλευόμαστε ο καθένας το Γιατρό του.
Γενικά η πρόληψη είναι καλύτερη από τη θεραπεία. Το malarone θεωρείται πολύ ασφαλές φάρμακο σε σχέση με το Lariam ή ακόμα και τη δοξυκυκλίνη και το σχήμα της είναι αρκετά βραχύ προ και μετά ταξιδίου
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Γενικά η πρόληψη είναι καλύτερη από τη θεραπεία. Το malarone θεωρείται πολύ ασφαλές φάρμακο σε σχέση με το Lariam ή ακόμα και τη δοξυκυκλίνη και το σχήμα της είναι αρκετά βραχύ προ και μετά ταξιδίου
Καμία αντίρηση. Αυτό ένα γενικό αξίωμα. Από εκεί και πέρα όμως για τον καθένα από εμάς ισχύουν διαφορετικά πράγματα. Κάποιος ας πούμε όπως εγώ μπορεί να έχει διαταραχές με το στομάχι και η λήψη κάποιου φαράκου να του δημιουργήσει περισσότερα προβλήμματα από ότι θα του λήσει. Και αυτή είναι μόνο μία από τις πολλές εκδοχές. Γι αυτό και όπως ανέφερα πιο πάνω ειδικός να μας πεί είναι μόνο ο γιατρός μας.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Καλησπέρα...

βέβαια το θέμα έχει κλείσει εδώ και κάποια χρόνια.. αλλά μου κάνει είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι..

Φεύγουμε για Βιετνάμ Καμπότζη την Τρίτη στις 12 Μαρτίου.. με Saigon, Mekong Delta, Siem Reap, Angkor, Hanoi-Halong Bay, Hue&Hoi an.
Έχω διαβάσει όλες τις σχετικές ιστορίες... και γι'αυτό οργανώσαμε και το ταξίδι!!
Αλλά χρειάζομαι τις συμβουλές σας... για τις προετοιμασίες της τελευταίας στιγμής..

Ο καιρός μας είπαν ότι είναι πολύ ζεστός νότια αλλά περί 17-23 C στο Hanoi και στο Halong Bay. Τι προτείνετε από ρούχα, παπούτσια, αδιάβροχα, μπουφάν κλπ.

Επίσης τπτ που χρειάζεται οπωσδήποτε π.χ. φακός, αδιάβροχη τσάντα, αντικουνουπικά (προτάσεις)

Επίσης έχω αγοράσει και τα malarone τα οποία τα έχω πάρει γενικά.. σε άλλα ταξίδια.. και ξέρω ότι είναι ασφαλή κλπ. ωστόσο δεν έχω γιατρό που να ξέρει.. και αυτή τη φορά με όσα διάβασα στο cdc δεν βλέπω ιδιαίτερο κίνδυνο. Ξέρει κανείς πως χρησιμοποιούνται ad hoc? Έχω ακούσει ότι μπορείς να τα έχεις μαζί σου και να τα χρησιμοποιήσεις αν τύχει κάτι..

Σίγουρα δεν έχω σκοπό να ακολουθήσω τυφλά τις συμβουλές κάποιου άγνωστου!! σε ένα forum.. αλλά θα ήθελα να ακούσω μια σχετική εμπειρία αν έχει κάποιος.

Ευχαριστώωωωωωωωω:clap::clap:
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Καλησπέρα...

βέβαια το θέμα έχει κλείσει εδώ και κάποια χρόνια.. αλλά μου κάνει είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι..

Φεύγουμε για Βιετνάμ Καμπότζη την Τρίτη στις 12 Μαρτίου.. με Saigon, Mekong Delta, Siem Reap, Angkor, Hanoi-Halong Bay, Hue&Hoi an.
Έχω διαβάσει όλες τις σχετικές ιστορίες... και γι'αυτό οργανώσαμε και το ταξίδι!!
Αλλά χρειάζομαι τις συμβουλές σας... για τις προετοιμασίες της τελευταίας στιγμής..

Ο καιρός μας είπαν ότι είναι πολύ ζεστός νότια αλλά περί 17-23 C στο Hanoi και στο Halong Bay. Τι προτείνετε από ρούχα, παπούτσια, αδιάβροχα, μπουφάν κλπ.

Επίσης τπτ που χρειάζεται οπωσδήποτε π.χ. φακός, αδιάβροχη τσάντα, αντικουνουπικά (προτάσεις)

Επίσης έχω αγοράσει και τα malarone τα οποία τα έχω πάρει γενικά.. σε άλλα ταξίδια.. και ξέρω ότι είναι ασφαλή κλπ. ωστόσο δεν έχω γιατρό που να ξέρει.. και αυτή τη φορά με όσα διάβασα στο cdc δεν βλέπω ιδιαίτερο κίνδυνο. Ξέρει κανείς πως χρησιμοποιούνται ad hoc? Έχω ακούσει ότι μπορείς να τα έχεις μαζί σου και να τα χρησιμοποιήσεις αν τύχει κάτι..

Σίγουρα δεν έχω σκοπό να ακολουθήσω τυφλά τις συμβουλές κάποιου άγνωστου!! σε ένα forum.. αλλά θα ήθελα να ακούσω μια σχετική εμπειρία αν έχει κάποιος.

Ευχαριστώωωωωωωωω:clap::clap:

Είμαι στην Καμπότζη στο Siem Reap και κάνει πολύ ζέστη....Εδώ χρειάζεσαι οπωσδήποτε καπέλο και αντιηλιακό. Στο Hanoi Halong bay θα είμαι από Δευτέρα οπότε θα σε ενημερώσω για τις θερμοκρασίες.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Είμαι στην Καμπότζη στο Siem Reap και κάνει πολύ ζέστη....Εδώ χρειάζεσαι οπωσδήποτε καπέλο και αντιηλιακό. Στο Hanoi Halong bay θα είμαι από Δευτέρα οπότε θα σε ενημερώσω για τις θερμοκρασίες.
αχχχχχ είσαι σούπερ!!! σ'ευχαριστώ πολύ... αλήθεια... ζέστη εεε? δηλαδή κοντομάνικα ή προτιμούνται τα μακρυμάνικα λόγω κουνουπιών??

περιμένω νεότερα!!:clap::clap::clap::clap::clap:να περάσεις τέλειααααααααα
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Ο καιρός μας είπαν ότι είναι πολύ ζεστός νότια αλλά περί 17-23 C στο Hanoi και στο Halong Bay. Τι προτείνετε από ρούχα, παπούτσια, αδιάβροχα, μπουφάν κλπ.

Επίσης τπτ που χρειάζεται οπωσδήποτε π.χ. φακός, αδιάβροχη τσάντα, αντικουνουπικά (προτάσεις):
Μην πάρεις χοντρά ρούχα, άδικα θα σου πιάσουν χώρο (εντάξει μία ζακέτα πάντα παίρνουμε στα ταξίδια) .

Ένας φακός πάντα χρειάζεται ειδικά αν κάνεις homestay.

Ρούχα πάρε τόσα ώστε να σου φτάσουν μέχρι περίπου τις μισές μέρες του ταξιδιού και πλύνε όσα άπλυτα έχεις όταν θα είσαι στο Hoi An, με διαφορά τα φτηνότερα πλυντήρια. Και στις άλλες πόλεις τα πλυντήρια δεν είναι ακριβά, αλλά θα υπολογίζεις 1 μέρα από όταν δώσεις τα ρούχα μέχρι να σου τα επιστρέψουν. Δεν είχα ποτέ άσχημη εμπειρία από πλυντήρια σε ταξίδια αλλά εννοείτε ότι δεν δίνεις την αγαπημένη σου μπλούζα για πλύσιμο σε ένα πλυντήριο στο Βιετνάμ (και όχι μόνο)..

Υπολόγισε ότι αν έχει αρκετή υγρασία ίσως να χρειαστείς περισσότερα από ένα μπλουζάκια κάθε μέρα.

Ωποσδείποτε αδιάβροχο. υπάρχουν κάποια που διπλώνουν και γίνονται πολύ μικρά και μπορείς να τα έχεις συνέχεια στο backpack, είναι πολύ βολικά.

Παπούτσια: Με έσωσαν, τα αγαπώ, δεν τα αποχωρίζομαι, ξέρω ότι είναι άσχημα, αλλά τίποτα δεν είναι τέλειο. Croccs, τα καλοκαιρινά τα κλασσικά.

Επίσης υγρά μαντιλάκια (θα με θυμηθείς)

Επίσης έχω αγοράσει και τα malarone τα οποία τα έχω πάρει γενικά.. σε άλλα ταξίδια.. και ξέρω ότι είναι ασφαλή κλπ. ωστόσο δεν έχω γιατρό που να ξέρει.. και αυτή τη φορά με όσα διάβασα στο cdc δεν βλέπω ιδιαίτερο κίνδυνο. Ξέρει κανείς πως χρησιμοποιούνται ad hoc? Έχω ακούσει ότι μπορείς να τα έχεις μαζί σου και να τα χρησιμοποιήσεις αν τύχει κάτι..

Σίγουρα δεν έχω σκοπό να ακολουθήσω τυφλά τις συμβουλές κάποιου άγνωστου!! σε ένα forum.. αλλά θα ήθελα να ακούσω μια σχετική εμπειρία αν έχει κάποιος.

:
έχω γράψει πιο πάνω για το τι έκανα με τα χάπια, αλλά και πάλι λέω ότι αυτό είναι καθαρά παραμετροποιημένο σε εμένα.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!! Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δε θέλω να πάρω.. βαριά ρούχα.. και μου αρέσει που μου το επιβεβαιώνετε!! Χρειάζονται όμως μακρυμάνικα λόγω κουνουπιών?? Ή φοράμε άνετα κοντομάνικα??

έχω γράψει πιο πάνω για το τι έκανα με τα χάπια, αλλά και πάλι λέω ότι αυτό είναι καθαρά παραμετροποιημένο σε εμένα.
Αλήθειαααα.. για τα χάπια.. διάβασα τι είχες γράψει.. και μου θύμισε το ίδιο που έχω ξαναακούσει.. :shock::shock: Ο γιατρός σου (που φαίνεται γνώστης αφού εχει πάει..) σου είχε πει.. πώς χρησιμοποιούνται σε περίπτωση που..ο μη γένοιτο..??

Και για αντικουνουπικό τι πήρατε? από που γιατί ένα hansaplast και ένα apivita που είχαμε στο Περού.. δεν έκαναν και πολλά πράγματα.. μας τάραξαν....στα τσιμπήματα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.595
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom