• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Αύγουστο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

panlek30

Member
@panlek30 σε ευχαριστώ πολύ για τα link! κατάλαβα τι παίζει και θα δω σε ποιό θα καταλήξω ανάλογα με το μοίρασμα που θα κάνω στις ημέρες μου! Μία ερώτηση: αυτό που κάνατε εσείς, το οποίο περιείχε το πρώτο χιλιόμετρο στην paradise cave, ήταν αρκετό για αυτή την σπηλιά ή τα πιο ωραία κομάτια (π.χ. το σημείο που βλέπεις μέσα από την σπηλιά τον ουρανό κλπ) είναι στο πιο εσωτερικό κομμάτι της το οποίο το βλέπεις στα 7 χιλιόμετρα όπως μου πρότεινες;
Η paradise cave ηταν εντυπωσιακη ακομα και στο 1 χλμ που καναμε. Τοσο εντυπωσιακη που δε μας εφτασε σε καμια περιπτωση. Οχι δεν υπηρχε σημειο που να εβλεπες ουρανο στο κομματι που ειδαμε εμεις.
Αν ειχα να επιλεξω ξανα, θα αφηνα την dark cave και θα εκανα τα 7χλμ της paradise! Η dark ειχε πλακα αλλα δεν ηταν εντυπωσιακη. Ηταν ομως ωραια φαση. Ξεκινας με το zip για να προσεγγισεις την εισοδο, φορας φακους κεφαλης και το παιζεις εξερευνητης καθως δε φωτιζεται καθολου μεσα. Μπαινεις για καποια μετρα και φτανεις στο σημειο που κανεις λασπολουτρο. Λιγα πραγματα βλεπεις στην πραγματικοτητα αλλα εχει την φαση του!
Φυσικα οπως σου ειπα εχει παρα πολλες σπηλιες κ διαδρομες! Μακαρι να μπορουσαμε να δουμε κι αλλες...

tpkalamata

Member
Η paradise cave ηταν εντυπωσιακη ακομα και στο 1 χλμ που καναμε. Τοσο εντυπωσιακη που δε μας εφτασε σε καμια περιπτωση. Οχι δεν υπηρχε σημειο που να εβλεπες ουρανο στο κομματι που ειδαμε εμεις.
Αν ειχα να επιλεξω ξανα, θα αφηνα την dark cave και θα εκανα τα 7χλμ της paradise! Η dark ειχε πλακα αλλα δεν ηταν εντυπωσιακη. Ηταν ομως ωραια φαση. Ξεκινας με το zip για να προσεγγισεις την εισοδο, φορας φακους κεφαλης και το παιζεις εξερευνητης καθως δε φωτιζεται καθολου μεσα. Μπαινεις για καποια μετρα και φτανεις στο σημειο που κανεις λασπολουτρο. Λιγα πραγματα βλεπεις στην πραγματικοτητα αλλα εχει την φαση του!
Φυσικα οπως σου ειπα εχει παρα πολλες σπηλιες κ διαδρομες! Μακαρι να μπορουσαμε να δουμε κι αλλες...
Κατάλαβα απόλυτα πως το λες! Η αλήθεια είναι πως ακούγεται ότι θα έχει φάση,ειδικά με το να κρέμεσαι από το zipline! Αλλά όπως λες και εσύ,νομίζω πως τα 7 χιλιόμετρα θα έχουν πιο μεγάλο ενδιαφέρον!θα το εξετάσω λίγο ακόμα και θα δω. Επίσης θέλω να ψάξω και λίγο για τις τιμές (εκτός από αυτά που μου έστειλες) γιατί μου είπαν και από το ξενοδοχείο που με να μείνω,ότι μπορούν να μου προτείνουν κάποιες ξεναγήσεις!

panlek30

Member
Κατάλαβα απόλυτα πως το λες! Η αλήθεια είναι πως ακούγεται ότι θα έχει φάση,ειδικά με το να κρέμεσαι από το zipline! Αλλά όπως λες και εσύ,νομίζω πως τα 7 χιλιόμετρα θα έχουν πιο μεγάλο ενδιαφέρον!θα το εξετάσω λίγο ακόμα και θα δω. Επίσης θέλω να ψάξω και λίγο για τις τιμές (εκτός από αυτά που μου έστειλες) γιατί μου είπαν και από το ξενοδοχείο που με να μείνω,ότι μπορούν να μου προτείνουν κάποιες ξεναγήσεις!
Εννοείται να ψάξεις, μπορεί να παίζουν και καλύτερες τιμές. Δεν το είχα πολυψάξει τότε γιατί με εξυπηρέτησαν και με τις μετακινήσεις μου αυτοί που έκλεισα και δεν ασχολήθηκα να δω τι παίζει γενικά...

tpkalamata

Member
Καλησπέρα σε όλους! Επανέρχομαι με μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω σχετικά με την e-viza γα το βιετνάμ σε αυτούς που έχουν κάνει ήδη την διαδικασία και έχουν ταξιδέψει ήδη, μιας και έχουν παραπάνω εμπειρία. Έκανα την διαδικασία μέσω του site και πήρα την έγκριση-e-viza. Ηλεκτρονική βίζα και όχι visa on arrival.
Όσον αφορά την εκτύπωση να φανταστώ ότι πρέπει να είναι έγχρωμη και όχι ασπρόμαυρη εκτύπωση,σωστά; Επίσης όταν φτάσατε στο αεροδρόμιο και είχατε εκτυπωμένη την e-viza, πέρα από αυτό χρειάστηκαν και φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου ή δεν σας ζητήσανε κάτι άλλο;
Προβληματίζομαι γιατί η e-viza δεν έχει φωτογραφία επάνω,απλά τα στοιχεία μου.
Και κάτι τελευταίο: πέραν των 25$ που πληρώνεις για να εκδοθεί, υπάρχει κάποια άλλη χρέωση κατά την άφιξή στο αεροδρόμιο;
Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση από κάποιον με ιδία εμπειρία γιατί όσο και αν έχω ψάξει ή έχω στείλει email για διευκρινίσεις, δεν έχω βρει απάντηση στα ανωτέρω! Ευχαριστώ!

Γεια σου και καλά να περάσεις !
Νομίζω στο ίδιο thread, λίγες σελίδες πίσω, υπάρχουν οι πληροφορίες που ζητάς. Συνοπτικά :
1. Δεν έχει καμία σημασία αν είναι έγχρωμη ή ασπρόμαυρη
2. Δεν χρειάζονται φωτογραφίες
3. Καμία άλλη χρέωση.

Πάντως όντως κοίτα τα παλιότερα ποσταρίσματα, έχει σουπερ info πχ για sim κάρτες οπότε σίγουρα θα σε βοηθήσει.

alakae

Member
Παιδιά καλησπέρα θα βρίσκομαι για 15 μέρες στο Βιετνάμ το Πάσχα. Κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρει η φύση.. το διάστημα που έχω θεωρείται ότι είναι αρκετό για να φτάσω από το Ανοι στη Σαϊγκόν ή να προτιμήσω βόρειο και κεντρικό Βιετνάμ για αυτό το διάστημα? Το πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου είναι ως εξής:
3 μέρες Ανόι
2 μέρες Nihn Bihn
2 μέρες Phong Nha
5 μέρες Hue+ Hoi an
Και τις 3 τελευταίες μέρες η σκέφτομαι να πετάξω από Da bang για Σαϊγκόν ή επειδή προτιμώ κατι με φύση να τις αφιερώσω κάπου αλλού? Έχετε κάτι να προτείνετε?

mourohavlos

Member
Κι εγώ θα πρότεινα Sapa (τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις).
Από Hanoi εφόσον οι 3 μέρες αφορούν μόνο την πόλη είναι υπεραρκετές, καλύτερα να αφαιρέσεις μία.
Επίσης, οι 5 μέρες Hue-Hoi An είναι πολλές (το 1/3 του ταξιδιού σου ουσιαστικά).
Η Saigon δε λέει πολλά, όπως από κει μπορείς να πας νότια προς Mekong με διανυκτέρευση -εις και να επιστρέψεις από εκεί Ελλάδα. Θα το πρότεινα και έχεις μέρες, εξάλλου οι πτήσεις από Danang προς Ho Chi Minh είναι συχνές και οικονομικές.

poised

Member
Τι σκοπεύεις να κάνεις σε οποιαδήποτε από τα δύο και πως θα πας; Η Sapa είναι "πόλη", η περιοχή άκρως τουριστική, σε μεγάλο βαθμό αλλοτριωμένη από τον τουρισμό αλλά έχει πράγματα να βρεις να κάνεις έστω και αν πας μόνος σου. Η Ha Giang είναι πολύ λιγότερο τουριστική και είτε θα πας "πακέτο" με πρακτορείο οπότε θα σα πάνε θα σε φέρουν εκεί που θέλουν, είτε θα ρισκάρεις να πας μόνος σου και η εμπειρία που θα έχεις εξαρτάται από τον καιρό, το μέσο, τις συνθήκες και την τύχη, αλλά θα είναι πολύ περισσότερο αυθεντική, κάτι που στη Sapa πια δύσκολα το βρίσκεις.

Last edited:

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.250
Μέλη
35.025
Νεότερο μέλος
Dor.theo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom