Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
@panlek30 σε ευχαριστώ πολύ για τα link! κατάλαβα τι παίζει και θα δω σε ποιό θα καταλήξω ανάλογα με το μοίρασμα που θα κάνω στις ημέρες μου! Μία ερώτηση: αυτό που κάνατε εσείς, το οποίο περιείχε το πρώτο χιλιόμετρο στην paradise cave, ήταν αρκετό για αυτή την σπηλιά ή τα πιο ωραία κομάτια (π.χ. το σημείο που βλέπεις μέσα από την σπηλιά τον ουρανό κλπ) είναι στο πιο εσωτερικό κομμάτι της το οποίο το βλέπεις στα 7 χιλιόμετρα όπως μου πρότεινες;
Η paradise cave ηταν εντυπωσιακη ακομα και στο 1 χλμ που καναμε. Τοσο εντυπωσιακη που δε μας εφτασε σε καμια περιπτωση. Οχι δεν υπηρχε σημειο που να εβλεπες ουρανο στο κομματι που ειδαμε εμεις.
Αν ειχα να επιλεξω ξανα, θα αφηνα την dark cave και θα εκανα τα 7χλμ της paradise! Η dark ειχε πλακα αλλα δεν ηταν εντυπωσιακη. Ηταν ομως ωραια φαση. Ξεκινας με το zip για να προσεγγισεις την εισοδο, φορας φακους κεφαλης και το παιζεις εξερευνητης καθως δε φωτιζεται καθολου μεσα. Μπαινεις για καποια μετρα και φτανεις στο σημειο που κανεις λασπολουτρο. Λιγα πραγματα βλεπεις στην πραγματικοτητα αλλα εχει την φαση του!
Φυσικα οπως σου ειπα εχει παρα πολλες σπηλιες κ διαδρομες! Μακαρι να μπορουσαμε να δουμε κι αλλες...
 

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Η paradise cave ηταν εντυπωσιακη ακομα και στο 1 χλμ που καναμε. Τοσο εντυπωσιακη που δε μας εφτασε σε καμια περιπτωση. Οχι δεν υπηρχε σημειο που να εβλεπες ουρανο στο κομματι που ειδαμε εμεις.
Αν ειχα να επιλεξω ξανα, θα αφηνα την dark cave και θα εκανα τα 7χλμ της paradise! Η dark ειχε πλακα αλλα δεν ηταν εντυπωσιακη. Ηταν ομως ωραια φαση. Ξεκινας με το zip για να προσεγγισεις την εισοδο, φορας φακους κεφαλης και το παιζεις εξερευνητης καθως δε φωτιζεται καθολου μεσα. Μπαινεις για καποια μετρα και φτανεις στο σημειο που κανεις λασπολουτρο. Λιγα πραγματα βλεπεις στην πραγματικοτητα αλλα εχει την φαση του!
Φυσικα οπως σου ειπα εχει παρα πολλες σπηλιες κ διαδρομες! Μακαρι να μπορουσαμε να δουμε κι αλλες...
Κατάλαβα απόλυτα πως το λες! Η αλήθεια είναι πως ακούγεται ότι θα έχει φάση,ειδικά με το να κρέμεσαι από το zipline! Αλλά όπως λες και εσύ,νομίζω πως τα 7 χιλιόμετρα θα έχουν πιο μεγάλο ενδιαφέρον!θα το εξετάσω λίγο ακόμα και θα δω. Επίσης θέλω να ψάξω και λίγο για τις τιμές (εκτός από αυτά που μου έστειλες) γιατί μου είπαν και από το ξενοδοχείο που με να μείνω,ότι μπορούν να μου προτείνουν κάποιες ξεναγήσεις!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Κατάλαβα απόλυτα πως το λες! Η αλήθεια είναι πως ακούγεται ότι θα έχει φάση,ειδικά με το να κρέμεσαι από το zipline! Αλλά όπως λες και εσύ,νομίζω πως τα 7 χιλιόμετρα θα έχουν πιο μεγάλο ενδιαφέρον!θα το εξετάσω λίγο ακόμα και θα δω. Επίσης θέλω να ψάξω και λίγο για τις τιμές (εκτός από αυτά που μου έστειλες) γιατί μου είπαν και από το ξενοδοχείο που με να μείνω,ότι μπορούν να μου προτείνουν κάποιες ξεναγήσεις!
Εννοείται να ψάξεις, μπορεί να παίζουν και καλύτερες τιμές. Δεν το είχα πολυψάξει τότε γιατί με εξυπηρέτησαν και με τις μετακινήσεις μου αυτοί που έκλεισα και δεν ασχολήθηκα να δω τι παίζει γενικά...
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Παιδιά καλησπέρα θα βρίσκομαι για 15 μέρες στο Βιετνάμ το Πάσχα. Κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρει η φύση.. το διάστημα που έχω θεωρείται ότι είναι αρκετό για να φτάσω από το Ανοι στη Σαϊγκόν ή να προτιμήσω βόρειο και κεντρικό Βιετνάμ για αυτό το διάστημα? Το πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου είναι ως εξής:
3 μέρες Ανόι
2 μέρες Nihn Bihn
2 μέρες Phong Nha
5 μέρες Hue+ Hoi an
Και τις 3 τελευταίες μέρες η σκέφτομαι να πετάξω από Da bang για Σαϊγκόν ή επειδή προτιμώ κατι με φύση να τις αφιερώσω κάπου αλλού? Έχετε κάτι να προτείνετε?
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Για φύση όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Sapa (από Ανόι).
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Κι εγώ θα πρότεινα Sapa (τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις).
Από Hanoi εφόσον οι 3 μέρες αφορούν μόνο την πόλη είναι υπεραρκετές, καλύτερα να αφαιρέσεις μία.
Επίσης, οι 5 μέρες Hue-Hoi An είναι πολλές (το 1/3 του ταξιδιού σου ουσιαστικά).
Η Saigon δε λέει πολλά, όπως από κει μπορείς να πας νότια προς Mekong με διανυκτέρευση -εις και να επιστρέψεις από εκεί Ελλάδα. Θα το πρότεινα και έχεις μέρες, εξάλλου οι πτήσεις από Danang προς Ho Chi Minh είναι συχνές και οικονομικές.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Στο Halong Bay δε θα πας; Αν ναι, χρειάζεσαι 2 μέρες επιπλέον στο Ανόι.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Τι σκοπεύεις να κάνεις σε οποιαδήποτε από τα δύο και πως θα πας; Η Sapa είναι "πόλη", η περιοχή άκρως τουριστική, σε μεγάλο βαθμό αλλοτριωμένη από τον τουρισμό αλλά έχει πράγματα να βρεις να κάνεις έστω και αν πας μόνος σου. Η Ha Giang είναι πολύ λιγότερο τουριστική και είτε θα πας "πακέτο" με πρακτορείο οπότε θα σα πάνε θα σε φέρουν εκεί που θέλουν, είτε θα ρισκάρεις να πας μόνος σου και η εμπειρία που θα έχεις εξαρτάται από τον καιρό, το μέσο, τις συνθήκες και την τύχη, αλλά θα είναι πολύ περισσότερο αυθεντική, κάτι που στη Sapa πια δύσκολα το βρίσκεις.
 
Last edited:

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Λεω να νοικιάσω μηχανάκι και να γυρίσω 4 μέρες Ha Giang. Ξέρω ότι είναι πιο δύσκολο αλλά καλύτερα κάτι λιγότερο τουριστικο. Το πακέτο για διαμονή διατροφή μετακίνηση 180 ευρώ για 3 μέρες μου φαίνεται ακριβό για τα δεδομένα του Βιετνάμ οπότε λέω να δοκιμάσω μόνος μ.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Μου αρέσεις, με μηχανάκι τα έχω γυρίσει και εγώ τα μέρη. Αν σου κάτσει ο καιρός θα περάσεις ωραία, βέβαια 4 ημέρες ίσως είναι πολύ αλλά εξαρτάται από τον καιρό και από το υπόλοιπο πρόγραμμά σου και το πόσο έχεις συνηθίσει να "τρέχεις". Το μόνο αξεπέραστο (αλλά τσιμπιμένο) που έχει η Σάπα είναι το farsipan, την υψηλότερη κορυφή στην ινδοκίνα και μία συνταρακτική διαδρομή με το τελεφερίκ πάνω από την κοιλάδα και σχεδόν κάθετα μετά ανέβασμα στα 3000 υψόμετρο. Τα λεφτά τα αξίζει αν ο καιρός δεν το έχει κλείσει στα σύννεφα (σύνηθες).

Και επειδή δε ξέρω αν στο πει η μάνα σου, "ζακέτα να πάρεις" :) Αλήθεια, κάνει κρύο στα βουνά πριν ένα μήνα ήταν γύρω στους 12-18 αν θυμάμαι και είχε τρομερά καλό καιρό, αλλά άμα βραχείς με το μηχανάκι την ακούς εύκολα.

Επίσης, αν ισχύει ένα παραπάνω μήνυμά σου που βλέπω, θα σου πρότεινα να περάσεις (και?) 2-3 μέρες στην Ντα Νάνγκ, έχει το κακό ότι είναι ανάμεσα στη Hue και Hoi An και οι περισσότεροι την αγνοούν αλλά κατά την άποψή μου είναι η πιο όμορφη πόλη του Βιετνάμ. Έχει κοντά το Hai Van pass που αφού οδηγάς μηχανάκι θα το ευχαριστηθείς, το Monkey mountain (να το γυρίσεις όλο τον κύκλο), το marble mountain που για κανα δυωράκι αξίζει και είναι και τζάμπα, για εμένα το καλύτερο φαγητό σε όλο το βιετνάμ και αντικειμενικά το καλύτερο vietnamese pancake στη χώρα, ατέλειωτη παραλία που κάνεις μπάνιο όλο τον χρόνο και αν θελήσεις κάτι σε πιασοκωλέ theme park, το Ba Na hills που για κάποιο λόγο που δε καταλαβαίνω η γέφυρα με το χέρι έχει γίνει διάσημη.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Καλημέρα κλείσαμε εισιτήρια για Ανοι 5 ημέρες. Δεύτερη επίσκεψη στην πρωτεύουσα . Έχουμε 5 ημέρες πριν να φύγουμε για το Λάος. Να κάνουμε ημερήσια στην επαρχία Ninh Binh - Trang An - Hoa Lu - την αρχαία βασιλική πρωτεύουσα του Βιετνάμ? Έχουμε πάει στο Halong bay & Sapa. Τι άλλο προτείνετε γύρω από το Ανόι?
Θα συνεχίσουμε Luang Prabang(3ν), Vang Vieng(2ν), Vientiane (2ν).
Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom