Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Καλημέρα παιδιά, έχω ένα ερώτημα που δε ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά όσο και αν έψαξα δε βρήκα ικανοποιητική απάντηση. Τι συμβαίνει με τα ευρωπαϊκά διπλώματα στο Βιετνάμ, θέλουμε με την παρέα να νοικιάσουμε μηχανάκι σε κάποιες περιοχές αλλά μέχρι στιγμής βρίσκουμε αντικρουόμενες πληροφορίες. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει και κατά πόσο είναι εύκολο και νόμιμο να νοικιάσουμε;
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλημέρα, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να κάνεις διεθνές δίπλωμα οδήγησης http://www.yme.gr/index.php?tid=378 ... Τώρα για τιμές πρέπει να ψάξεις λιγάκι, πχ εδώ
https://rentabikevn.com/ .
Η οδήγηση σε πόλεις είναι πολύ δύσκολη, σε άλλες περιοχές όμως φαίνεται να είναι καλή ιδέα! Να έχετε ένα όμορφο ταξίδι σε αυτή την ιδιαίτερη χώρα..
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Ευχαριστώ Βασίλη για την απάντηση, το έχω υπόψιν μου ότι θα χρειάζεται διεθνές δίπλωμα αλλά κάπου διάβασα ότι ακόμα και αυτό ίσως να μην γίνει δεκτό και πως αν σε σταματήσει η αστυνομία μπορεί να χρειαστεί να τους "κεράσεις" καφέ, η αλήθεια είναι ότι με άγχωσε λίγο το ζήτημα...Πάντως δε σκοπεύαμε να οδηγήσουμε μέσα σε κάποια από τις μεγάλες πόλεις κυρίως για καμιά βόλτα στη Νinh Binh σχεδιάζαμε που φαίνεται αξίζει σε συνδυασμό με το περιβάλλον.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Επειδή το σκεφτόμουν και εγώ (τελικά παίρναμε λεωφορείο) , είχα διαβάσει πολλά άρθρα και σχόλια. Κάποιοι είχαν όντως προβληματακια με την αστυνομία (σύνηθες στην Ασία) αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό όχι. Οπότε είναι κάτι που μπορεί να γίνει αλλά πιθανότατα δεν θα έχεις θέμα, στην χειρότερη κέρασε και ένα καφεδάκι! :) Παρακαλώ...
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Έτσι πιστεύω και γω οπότε βλέποντας και κάνοντας :bleh:
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλημέρα,ετοιμάζουμε ταξίδι με τρεις φίλους για Βιετνάμ,σκεφτόμαστε γύρω στις 15-17 ημέρες ,θέλουμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε ,οι μέρες είναι αρκετές?
Πόσες διανυκτερεύσεις προτείνετε για Ανόι και Σαϊγκόν?
Σκεφτόμαστε μια εσωτερική πτήση διότι είναι αρκετά φτηνές,είναι αξιόπιστες?
Επίσης διαβάζω οτί αξίζει δυο διανυκτερεύσεις στο Halong bay αλλά ανεβαίνει πολύ το μπατζετ μας,μια διανυκτέρευση είναι αρκετή?
παρε μια γευση απο την ιστορια μου ''Βιετναμ-17 μερες περιπετεια'' ,θα παρεις πολλες ιδεες! το Βιετναμ ειναι υπεροχη χωρα κ αξιζει να την ανακαλυψεις κ να την γυρισεις απο ακρη σε ακρη!
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Μπάμπη τη διάβασα και δε σου κρύβω πως ήσασταν πηγή έμπνευσης, είδα μάλιστα πως νοικιάσατε και μηχανάκι αντιμετωπισατε εσείς κάποιο πρόβλημα;
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Μπάμπη τη διάβασα και δε σου κρύβω πως ήσασταν πηγή έμπνευσης, είδα μάλιστα πως νοικιάσατε και μηχανάκι αντιμετωπισατε εσείς κάποιο πρόβλημα;
οχι,δεν ειχαμε κανενα προβλημα.απλα πρεπει να εισαι απιστευτα προσεκτικος γιατι υπαρχει τεραστιο κυκλοφοριακο θεμα-στις μεγαλες πολεις κυριως-κ δεν υπαρχει η εννοια του κωδικα οδικης κυκλοφοριας οπως την εννοουμε εμεις!!!

φροντιστε να εχετε κατεβασει χαρτες εκτος συνδεσης στο κινητο σας για να κανει πιο ευκολη την οδηγηση σας.το μηχανακι το νοικιασαμε στη Hue
 
Last edited by a moderator:

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Και κάτι τελευταίο, χρειάστηκε να βγάλετε το international driving permit;
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Και κάτι τελευταίο, χρειάστηκε να βγάλετε το international driving permit;
οχι δεν καναμε τιποτα για το διπλωμα.να ξεκαθαρισω βεβαια οτι νοικιασαμε το μηχανακι απο το ξενοδοχειο που μειναμε,κ δεν μας ζητησε τιποτα τετοιο...
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Ευχαριστώ Μπάμπη με κάλυψες! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.421
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom