Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Μηνύματα
29
Likes
10
Καλώς ήρθες.
Ελπίζω να καταφέρεις να πραγματοποιήσεις το πλανο σου. Δε ξέρω τι παίζει με το Βιετνάμ και κατά πόσο ανοίγει για τουρίστες και υπό ποιες προϋποθέσεις... Θα σου έλεγα να το ψάξεις καλά πριν τη κράτηση των εισιτηρίων.
Κατά τα άλλα το μόνο που μου φαίνεται κάπως λίγο ειναι οι 2 μερες στο Ανόι.
Εννοείτε αν δεν μπορέσω να βγάλω visa και δεν δω η καραντίνα να απομακρύνεται δεν θα βγαλω εισητήρια! Αυτό το ταξίδι το είχα κλείσει για Πάσχα του 2020 και έπεσε ο covid και ακυρώθηκαν όλα πάλι καλά πήραμε τα αεροπορικά πίσω :) και δεν χάσαμε λεφτά, οπότε ναι έχω το νου μου δεν την ξαναπατάω!Έχετε να προτείνετε κάποιον αλλο προορισμό για Πάσχα εκτός Ευρώπης?
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Εννοείτε αν δεν μπορέσω να βγάλω visa και δεν δω η καραντίνα να απομακρύνεται δεν θα βγαλω εισητήρια! Αυτό το ταξίδι το είχα κλείσει για Πάσχα του 2020 και έπεσε ο covid και ακυρώθηκαν όλα πάλι καλά πήραμε τα αεροπορικά πίσω :) και δεν χάσαμε λεφτά, οπότε ναι έχω το νου μου δεν την ξαναπατάω!Έχετε να προτείνετε κάποιον αλλο προορισμό για Πάσχα εκτός Ευρώπης?
Κούβα ίσως.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Εννοείτε αν δεν μπορέσω να βγάλω visa και δεν δω η καραντίνα να απομακρύνεται δεν θα βγαλω εισητήρια! Αυτό το ταξίδι το είχα κλείσει για Πάσχα του 2020 και έπεσε ο covid και ακυρώθηκαν όλα πάλι καλά πήραμε τα αεροπορικά πίσω :) και δεν χάσαμε λεφτά, οπότε ναι έχω το νου μου δεν την ξαναπατάω!
Το νέο πλάνο/πρόταση που ανακοινώθηκε σήμερα λέει ότι από τέλος Μάρτη ως τέλος Απρίλη το βιετνάμ θα είναι fully open (η μπάντα παίζει χαρμόσυνα).

Θα ανοίξουν οι βίζες για ξένους και θα αντικατασταθεί η υποχρέωση PCR πριν την άφιξη με rapid ενώ η υποχρεωτική ασφάλεια covid θα πέσει από 50.000 σε 20.000 δολάρια.

Και εδώ τελειώνουν τα καλά νέα και αρχίζει να σαλεύει το πράγμα. Οι εμβολιασμένοι τουρίστες θα πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσουν package tour 3 ημερών από βιετναμέζικο πρακτορείο (αυτή τη στιγμή κόστος ~2 χιλιάδων δολαρίων σε resort με διαμονή, φαγητό, μεταφορές, δραστηριότητες πληρωμένα) όπου μετά την λήξη του θα είναι ελεύθεροι να μετακινηθούν στην χώρα (άγνωστο αν θα χρειαστεί και πρόσθετο τεστ). Δεν είναι καραντίνα καθώς δεν θα είσαι αποκλεισμένος στο δωμάτιο αλλά θα μπορείς να συμμετέχεις σε δραστηριότητες και εκτός του χώρου με γκρουπ/οδηγό και υπό "επίβλεψη" (η μπάντα χάνει το ρυθμό της).

Και μετά αρχίζει ο παραλογισμός. Οι μη εμβολιασμένοι θα χρειάζονται 7 ημέρες package tour κατά το οποίο θα ισχύει ότι και για τους εμβολιασμένους, δηλαδή θα τρώνε, ζούνε, συμμετέχουν στις δραστηριότητες όπως όλοι οι άλλοι, απλά για παραπάνω μέρες και μετά θα αφήνονται και αυτοί ελεύθεροι (η μπάντα αρχίζει τα φάλτσα)

Τέλος δεν υπάρχει πρόβλεψη να ανοίξουν τα οδικά σύνορα, ο μέγιστος χρόνος βίζας προβλέπεται να είναι 14 ημέρες χωρίς δυνατότητα ανανέωσης ή πολλαπλές εισόδους. Fully open my @ss (η μπάντα παρατάει τα όργανα και φεύγει βρίζοντας).

Όμως, μην απογοητεύεσαι γιατί κάπως έτσι πάει το πράγμα από πέρυσι το Νοέμβρη, κάποιο υπουργείο βγάζει ανακοινώσεις/πλάνα, μετά έρχονται οι αεροπορικές/μικρά πρακτορεία/ξενοδοχεία/ξένες πρεσβείες τους λένε τι #&%# είναι αυτές, το παίρνουν πίσω, το "διορθώνουν", ανακοινώνουν νέα πλάνα και στο τέλος αργά αργά κάτι γίνεται. Δεν έχω βάλει τα μεγάλα πρακτορεία μέσα γιατί αυτοί πάντα έχουν τις άκρες τους και προωθούν τα δικά τους συμφέροντα, πρόσφατα υπήρχε σκάνδαλο που έστειλε στη φυλακή τη προηγούμενη υπουργό και άλλους 2-3 για χρηματισμό, τα έπαιρναν για να διοργανώνουν πανάκριβες πτήσεις επαναπατρισμού και "ξένων ειδικών" που κανόνιζαν τα πρακτορεία. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

Η άποψή μου είναι ότι είναι 50-50 να μπορέσετε να πάτε φέτος μέσα Απρίλη. Αν ήταν για Μάη θα του έδινα 90-10 (υπέρ του να πάτε).
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εννοείτε αν δεν μπορέσω να βγάλω visa και δεν δω η καραντίνα να απομακρύνεται δεν θα βγαλω εισητήρια! Αυτό το ταξίδι το είχα κλείσει για Πάσχα του 2020 και έπεσε ο covid και ακυρώθηκαν όλα πάλι καλά πήραμε τα αεροπορικά πίσω :) και δεν χάσαμε λεφτά, οπότε ναι έχω το νου μου δεν την ξαναπατάω!Έχετε να προτείνετε κάποιον αλλο προορισμό για Πάσχα εκτός Ευρώπης?
Παρακαλώ σε άλλο θέμα αυτή η ερώτηση. Είναι εκτός θέματος εδώ.
 
Μηνύματα
29
Likes
10
Το νέο πλάνο/πρόταση που ανακοινώθηκε σήμερα λέει ότι από τέλος Μάρτη ως τέλος Απρίλη το βιετνάμ θα είναι fully open (η μπάντα παίζει χαρμόσυνα).

Θα ανοίξουν οι βίζες για ξένους και θα αντικατασταθεί η υποχρέωση PCR πριν την άφιξη με rapid ενώ η υποχρεωτική ασφάλεια covid θα πέσει από 50.000 σε 20.000 δολάρια.

Και εδώ τελειώνουν τα καλά νέα και αρχίζει να σαλεύει το πράγμα. Οι εμβολιασμένοι τουρίστες θα πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσουν package tour 3 ημερών από βιετναμέζικο πρακτορείο (αυτή τη στιγμή κόστος ~2 χιλιάδων δολαρίων σε resort με διαμονή, φαγητό, μεταφορές, δραστηριότητες πληρωμένα) όπου μετά την λήξη του θα είναι ελεύθεροι να μετακινηθούν στην χώρα (άγνωστο αν θα χρειαστεί και πρόσθετο τεστ). Δεν είναι καραντίνα καθώς δεν θα είσαι αποκλεισμένος στο δωμάτιο αλλά θα μπορείς να συμμετέχεις σε δραστηριότητες και εκτός του χώρου με γκρουπ/οδηγό και υπό "επίβλεψη" (η μπάντα χάνει το ρυθμό της).

Και μετά αρχίζει ο παραλογισμός. Οι μη εμβολιασμένοι θα χρειάζονται 7 ημέρες package tour κατά το οποίο θα ισχύει ότι και για τους εμβολιασμένους, δηλαδή θα τρώνε, ζούνε, συμμετέχουν στις δραστηριότητες όπως όλοι οι άλλοι, απλά για παραπάνω μέρες και μετά θα αφήνονται και αυτοί ελεύθεροι (η μπάντα αρχίζει τα φάλτσα)

Τέλος δεν υπάρχει πρόβλεψη να ανοίξουν τα οδικά σύνορα, ο μέγιστος χρόνος βίζας προβλέπεται να είναι 14 ημέρες χωρίς δυνατότητα ανανέωσης ή πολλαπλές εισόδους. Fully open my @ss (η μπάντα παρατάει τα όργανα και φεύγει βρίζοντας).

Όμως, μην απογοητεύεσαι γιατί κάπως έτσι πάει το πράγμα από πέρυσι το Νοέμβρη, κάποιο υπουργείο βγάζει ανακοινώσεις/πλάνα, μετά έρχονται οι αεροπορικές/μικρά πρακτορεία/ξενοδοχεία/ξένες πρεσβείες τους λένε τι #&%# είναι αυτές, το παίρνουν πίσω, το "διορθώνουν", ανακοινώνουν νέα πλάνα και στο τέλος αργά αργά κάτι γίνεται. Δεν έχω βάλει τα μεγάλα πρακτορεία μέσα γιατί αυτοί πάντα έχουν τις άκρες τους και προωθούν τα δικά τους συμφέροντα, πρόσφατα υπήρχε σκάνδαλο που έστειλε στη φυλακή τη προηγούμενη υπουργό και άλλους 2-3 για χρηματισμό, τα έπαιρναν για να διοργανώνουν πανάκριβες πτήσεις επαναπατρισμού και "ξένων ειδικών" που κανόνιζαν τα πρακτορεία. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

Η άποψή μου είναι ότι είναι 50-50 να μπορέσετε να πάτε φέτος μέσα Απρίλη. Αν ήταν για Μάη θα του έδινα 90-10 (υπέρ του να πάτε).
αυτο με το tour package μπορεις να μου στειλεις καποιο link, γτ δεν εχω βρει κατι οσο εχω ψαξει?
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
αυτο με το tour package μπορεις να μου στειλεις καποιο link, γτ δεν εχω βρει κατι οσο εχω ψαξει?
Δεν χρειάζεται γιατί μετά την κατακραυγή, μόλις σε μια μέρα αποφάσισαν ότι τελικά δεν χρειάζεται το package tour! Θα κάνεις ένα βράδυ σε ξενοδοχείο σε αναμονή τεστ που θα γίνεται στην είσοδο και αν είναι αρνητικό φεύγεις, όπως γίνεται και στην Ταϊλάνδη, αν και υπάρχει ένα μπέρδεμα για το αν ισχύει για εμβολιασμένους και μη το ίδιο. Επίσης λένε ότι η νέα ημερομηνία στόχος είναι 15/3 και θα ισχύει για τις βίζες ότι προ πανδημίας (χωρίς όμως να είναι σίγουρο αν θα περιλαμβάνεται και η προ-έγκριση για visa on arrival για τις χώρες που δεν έχουν διακρατική συμφωνία όπως η Ελλάδα).

Όλα αυτά είναι η πρόταση/συμφωνία των εμπλεκομένων υπουργείων, μέχρι να γίνει πράξη, βλέπουμε.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Πρώτη του μήνα σήμερα, στις 15 υποτίθεται ανοίγουν τα πάντα και για τις τουριστικές βίζες ακόμα καμία κίνηση από πουθενά. Σήμερα τους έβαλε χέρι ο πρωθυπουργός να το επιταχύνουν, οπότε τέλος της βδομάδας πιστεύω θα έχουν ανακοινώσει τις αλλαγές.

Ταυτόχρονα το καθυστερημένο κύμα της omicron αρχίζει και χτυπάει, από 20-25χλ κρούσματα πριν δύο εβδομάδες, άρχισαν να ανεβαίνουν 30, 40, 70, 90, 100 και χτες 122χλ δηλωμένα κρούσματα (πιστεύεται ότι υπάρχουν και πάρα πολλά άλλα αδήλωτα γιατί το σύστημα καταγραφής είναι πολύ γραφειοκρατικό και γενικά υπάρχουν λόγοι που δεν "συμφέρει" να δηλωθείς, το κάνεις μόκο και αν μπορείς κάθεσαι σπίτι). Τα self test έχουν φτάσει να στοιχίζουν 6-7 ευρώ (από 2) λόγω μεγάλης ζήτησης και "ελλείψεων". Γενικά ο κόσμος το έχει πάρει πολύ στο δεν τρέχει τίποτα και όταν τα κρούσματα αρχίσουν να χτυπάνε 250ρα γύρω στις 15 που υποτίθεται ανοίγουν για τουρισμό δεν θα μπορούν να πάρουν κανένα "έυκολο" μέτρο (εστίαση, μασαζίδικα, κλαμπ, καραόκε, κλπ) και πιθανώς η κατάσταση να γίνει ανεξέλεγκτη. Ας ελπίσουμε για τα καλύτερα.

Οι περιοχές που δέχονταν σωρηδόν Ρώσους αναμένεται να έχουν μεγάλο πρόβλημα λόγω του πολέμου με την Ουκρανία και τα ξενοδοχεία κατευθύνονται προς την κορεατική αγορά. Πιθανώς στην Νιαν Τσανγκ και πέριξ να υπάρχουν μεγάλες εκπτώσεις τον Απρίλη αν κάποιος ενδιαφέρεται για διακοπές τύπου resort ή ξενοδοχεία σε απίστευτες παραλίες και μάλιστα χωρίς την τρέλα των χιλιάδων Ρώσων τριγύρω.

Τελευταίο νέο, η Χόι Αν αποφάσισε να βάλει τάξη στην τουριστική "φωτορύπανση" με τις χιλιάδες χρωματιστές λάμπες. Οι βάρκες απαγορεύεται να έχουν πάνω από μία φωτεινή λάμπα. Είναι αρκετά αμφιλεγόμενη απόφαση, οι μισοί λένε "αρέσει στους τουρίστες θα μας καταστρέψετε" και οι άλλοι μισοί "είχατε καταντήσει την πόλη disneyland και θα καταστρέψετε τον τουρισμό που έρχεται για την αυθεντικότητα". Εγώ τείνω προς την δεύτερη άποψη, νομίζω πως είχε παραγίνει. Ίσως πάω το ΣΚ να έχω ιδία άποψη.
 
Μηνύματα
29
Likes
10
Καλησπέρα και πάλι,
αν τελικά ανοίξει το Vietnam και δεν χρειάζεται καραντίνα και υποχρεωτικό package tour λέμε να πάμε, ύστερα από αρκετό διάβασμα κατέληξα στο παρακάτω πρόγραμμα 15 διανυκτερέυσεων

  • Hanoi (άφιξη κατά τις 16.00)
  • Hanoi
  • Hanoi
  • Hanoi
  • Sapa
  • Sapa
  • Sapa (διανυκτέρευση Hanoi)
  • HaLongBay
  • HaLongBay (διανυκτερευση Hanoi ή αν βρουμε πτήση βραδινή για Hue/Hoi An)
  • Hoi An
  • Hoi An
  • Hoi An
  • Hue
  • HCM
  • HCM (tunes / mekong)
  • HCM (αναχώρηση κατα τις 17.00)

  1. Προβληματίζομαι με την Sapa γιατί απότι βλέπω είναι αρκετά τουριστική, προφανώς και θέλω να μείνω σε homestay, κάποιος που έχει πάει μπορεί να μου προτείνει κάποιο και που να ψάξω, χρειάζεται να κλείσω από εδώ ή και εκεί αν πάω θα βρώ?
  2. Επίσης διάβαζα ότι την περίοδο που θα πάμε (21-23 Απρίλη) είναι εποχή φυτέματος και δεν θα δούμε τα rice fields, γνωρίζει κανείς αν αξίζει την επίσκεψη ακόμα και έτσι?
  3. Θεωρείτε τις μέρες για Hanoi και Hoi An πολλές? Διαβάζω ότι το Hanoi έχει πάρα πολλά πράματα να κάνεις και ότι το Hoi An είναι πανέμορφο, αν είναι πολλές έχετε να προτείνεται κάτι άλλο? πχ το Ninh Binh που κοίταζα, απόσα είδα στο youtube δεν είδα να μας ενθουσιάζει.
Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Sapa δεν πήγαμε οπότε δεν έχω άποψη. Hoi An όντως είναι πανέμορφο αλλά πιστεύω 2 βράδια είναι οκ. Εγώ θα έβγαζα το ένα και θα το έβαζα Ντα Νανγκ.

Για Ανόι όσα κ να έβαζες δεν θα σου έλεγα να βγαλεις χαχα το έχω λατρέψει!

Στο HCM που λες tam coc φαντάζομαι οτι εννοείς Mekong Delta.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στο tam-coc πας μονοήμερη από Hanoi.
Αν θέλεις να επισκεφτεί το My Son είναι οκ οι 3 ημέρες για Hoi An.
Στη Sapa πήγα καλοκαίρι και έμεινα σε μικρό ξενοδοχείο, οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω για homestay και για τα ριζοχώραφα, αν και νομίζω ότι φυτεύουν αρκετές φορές το χρόνο. Στη Sapa δεν πας όμως μόνο το ρύζι και δεν τη βρήκα τόσο τουριστική.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.414
Το πρόγραμμά σου μου αρέσει, εγώ είχα κάνει το αντίστροφο πάνω κάτω.
Sapa εννοείται να πας, για μένα από τα highlight του ταξιδιού.
Για ημερήσιο tour-trekking κι επίσκεψη με φαγητό σε οικογένεια Hmong είχα χρησιμοποιήσει το Ethos και είχα μείνει ευχαριστημένος About Us
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ολα τα υπολοιπα που αναφερονται ειναι πολυ πιο τουριστικα απο τη Sapa. Τα τοπια στη Sapa αξιζουν οπως και η εκδρομη στο Tam Coc. Απλα φροντιστε αν πατε με ταξιδιωτικο στο Tam Coc να περιλαμβανει το Hang Mua Viewpoint γιατι καποια δεν το περιλαμβανουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.354
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom