Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.487
Σχετικά με ανάληψη απο ΑΤΜ με revolut ξερει κανεις τι προμηθεια κρατάει και αν πρεπει να προτιμησω καποια συγκεκριμενη τραπεζα?
Όλες οι τράπεζες χρεώνουν προμήθεια 4-5 ή και παραπάνω ευρώ ανά συναλλαγή και έχουν μικρό όριο ανάληψης ως το αντίστοιχο των 100 ευρώ (2-2.5 εκ Ντονγκ). Η ανάληψη μέσω κάρτας είναι μόνο για λύση ανάγκης.

Καλύτερα να πάρεις μετρητά και να τα αλλάξεις σε ανταλλακτήριο ή τράπεζα ή χρυσοχοείο. Στο αεροδρόμιο οι τιμές στα ανταλλακτήρια προ πανδημίας ήταν λίγο χειρότερες από την πόλη αλλά όχι και τόσο που να το θεωρείς κλεψιά (ειδικά αν δεν πας στο πρώτο που θα βρεις).
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γειά χαρά,

Θα χρειαστώ κάποιες πολύτιμες συμβουλές για το ταξίδι μου στο Βιετνάμ το ερχόμενο Πάσχα.
Για αρχή... Εάν είχατε χρόνο μόνο για το Mekong Delta ή το Hue, ποιό από τα δυο θα επιλέγατε;
Κατά βάση στο Mekong Delta με ιντριγκάρει η πλωτή αγορά ενώ στο Hue η διαδρομή με το τρένο από Da Nang.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον βρει λίγο χρόνο να με διαφωτίσει!
Η Hue είναι άχαστη για μένα όπως επίσης τα Marble Mountains κοντά στο Da Nang. Φαντάζομαι το Ba Na Hills το ξέρεις...
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Εγώ δεν είναι ότι δε μου άρεσε, αλλά ούτε συγκινήθηκα τόσο πολύ με Hue.
Έχει σίγουρα ενδιαφέρον γιατί είναι το μέρος που έρχεσαι σε επαφή με την αυτοκρατορική ιστορία του Βιετνάμ (Αυτοκρατορική Πόλη, τάφοι...), αλλά από την άλλη με κούρασαν οι προσφορές για ναρκωτικά κάθε λίγο και λιγάκι. Ίσως παίζει ρόλο και ότι δεν το περίμενα να γίνεται εκεί και όχι πχ σε μια πιο μεγάλη πόλη ή σε κάποιο πιο τουριστικό μέρος, αλλά από την άλλη οκ ήταν συγκεκριμένοι οι κεντρικοί-τουριστικοί δρόμοι/τετράγωνα, οπότε ίσως φταίει ότι ήταν πολύ συγκεντρωμένο όλο αυτό. Marble Mountains επίσης ενδιαφέροντα, ναι.

Mekong Delta ήταν το μέρος που αφήσαμε οριακά εκτός προγράμματος, οπότε δεν έχω άποψη.

Αν ξαναπήγαινα θα το είχα στο πλάνο μου, από την άλλη είναι ίσως πιο δύσκολο για λόγους προγραμματισμού, σε αντίθεση με Hue, που έχει διάφορα γύρω που μπορείς να συνδυάσεις.

Με βάση πάντως τα δικά μου γούστα και το τι είδαμε και κάναμε (όχι σε νορμάλ συνθήκες όμως, λόγω κόβιντ), σαν "must" θα έβαζα τις δυο μεγάλες πόλεις, που θα πω ότι είναι διαφορετικές μεταξύ τους, το Phong Nha - Ke Bang National Park (που ίσως όμως αντικαθίσταται με Tam Coc? είχε κλείσει πρακτικά η περιοχή και δεν μπορέσαμε να πάμε), και μάλλον κάτι σχετικά απομακρυσμένο στη Sapa που επίσης δεν την προλάβαμε οπότε δεν έχω πλήρη άποψη (ή εναλλακτικά ίσως τουρ με μηχανές στο Ha Giang).
Κι από'κει και πέρα παίζουν διάφορα (Mekong, Hue-Hoi An, Halong Bay, και και και), ανάλογα με τα γούστα του καθενός και το πως θέλει να κάνει το πρόγραμμά του/της για να έχει πχ μια ποικιλία...

ΥΓ. Θεωρώ επίσης πως στο πόσο ψηλά αξιολογείς κάτι, παίζουν ρόλο και οι προσδοκίες που είχες. Πχ για Hoi An που διάβαζα σχόλια που το εκθείαζαν (όχι όλα βεβαια) ή αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι καλύτερο (ή για κάποιο λόγο πίστευα ότι δε θα κάνουμε κι εκεί παρέα με τους φίλους μας τους αρουραίους), ενώ από την άλλη για το Phong Nha θεωρώ πως το γεγονός ότι μπήκε οριακά στον προγραμματισμό μας και βασικά δεν ήξερα τι να περιμένω, έπαιξε και αυτό κάποιον ρόλο στο να μου αρέσει τόσο πολύ.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εγώ δεν είναι ότι δε μου άρεσε, αλλά ούτε συγκινήθηκα τόσο πολύ με Hue.
Έχει σίγουρα ενδιαφέρον γιατί είναι το μέρος που έρχεσαι σε επαφή με την αυτοκρατορική ιστορία του Βιετνάμ (Αυτοκρατορική Πόλη, τάφοι...), αλλά από την άλλη με κούρασαν οι προσφορές για ναρκωτικά κάθε λίγο και λιγάκι. Ίσως παίζει ρόλο και ότι δεν το περίμενα να γίνεται εκεί και όχι πχ σε μια πιο μεγάλη πόλη ή σε κάποιο πιο τουριστικό μέρος, αλλά από την άλλη οκ ήταν συγκεκριμένοι οι κεντρικοί-τουριστικοί δρόμοι/τετράγωνα, οπότε ίσως φταίει ότι ήταν πολύ συγκεντρωμένο όλο αυτό. Marble Mountains επίσης ενδιαφέροντα, ναι.

Mekong Delta ήταν το μέρος που αφήσαμε οριακά εκτός προγράμματος, οπότε δεν έχω άποψη.

Αν ξαναπήγαινα θα το είχα στο πλάνο μου, από την άλλη είναι ίσως πιο δύσκολο για λόγους προγραμματισμού, σε αντίθεση με Hue, που έχει διάφορα γύρω που μπορείς να συνδυάσεις.

Με βάση πάντως τα δικά μου γούστα και το τι είδαμε και κάναμε (όχι σε νορμάλ συνθήκες όμως, λόγω κόβιντ), σαν "must" θα έβαζα τις δυο μεγάλες πόλεις, που θα πω ότι είναι διαφορετικές μεταξύ τους, το Phong Nha - Ke Bang National Park (που ίσως όμως αντικαθίσταται με Tam Coc? είχε κλείσει πρακτικά η περιοχή και δεν μπορέσαμε να πάμε), και μάλλον κάτι σχετικά απομακρυσμένο στη Sapa που επίσης δεν την προλάβαμε οπότε δεν έχω πλήρη άποψη (ή εναλλακτικά ίσως τουρ με μηχανές στο Ha Giang).
Κι από'κει και πέρα παίζουν διάφορα (Mekong, Hue-Hoi An, Halong Bay, και και και), ανάλογα με τα γούστα του καθενός και το πως θέλει να κάνει το πρόγραμμά του/της για να έχει πχ μια ποικιλία...

ΥΓ. Θεωρώ επίσης πως στο πόσο ψηλά αξιολογείς κάτι, παίζουν ρόλο και οι προσδοκίες που είχες. Πχ για Hoi An που διάβαζα σχόλια που το εκθείαζαν (όχι όλα βεβαια) ή αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι καλύτερο (ή για κάποιο λόγο πίστευα ότι δε θα κάνουμε κι εκεί παρέα με τους φίλους μας τους αρουραίους), ενώ από την άλλη για το Phong Nha θεωρώ πως το γεγονός ότι μπήκε οριακά στον προγραμματισμό μας και βασικά δεν ήξερα τι να περιμένω, έπαιξε και αυτό κάποιον ρόλο στο να μου αρέσει τόσο πολύ.
Μάλλον γενικά δεν πρέπει να σου άρεσε και πολύ το Βιετνάμ από αυτά που γράφεις. Το Ke Bang National Park δεν έχει σχέση παντως με το Tam Coc και σίγουρα αξίζει. Το Tam Coc θα το συνέκρινα περισσότερο με το Halong Bay, με το τελευταίο να κερδίζει αν είχα να επιλέξω.
 
Last edited:

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει αυτό.
Το γράφω ότι θεωρώ must τις δύο μεγάλες πόλεις (ασιατική μεγαλούπολη η Σαιγκόν με τρομερό το κομμάτι του πολέμου και σε μουσεία και στις κατακόμβες, που εμείς δεν πήγαμε στις πρώτες και πιο τουριστικές αλλά σε κάποιες λίγο πιο μακριά, & πολύ ξεχωριστό το Ανόι, με εμφανή μεταξύ άλλων τα σημάδια της γαλλικής αποικιοκρατίας σε κομμάτι της πόλης). Έχω ξαναγράψει ότι λάτρεψα Phong Nha. Δεν λέω ότι δεν μου άρεσε η Hue ή η Hoi An, απλά ότι δεν ξετρελάθηκα τόσο ώστε να θεωρώ must την 1η, και δεν κάλυψε τις προσδοκίες μου η 2η (που δεν είναι ότι με πείραξαν τα ποντίκια, στην Γιανγκόν στη Μυανμάρ παίζει να ήταν πιο πολλά από τους ανθρώπους, αλλά την λάτρεψα την πόλη, απλά δεν την παρουσίαζε κανείς σαν τη Σαντορίνη ή τη Βενετία της ΝΑ Ασίας). Μου φάνηκε επίσης πολύ ενδιαφέρον το Ha Giang όσο προλάβαμε να κάτσουμε εκεί μέχρι να αναγκαστούμε να γυρίσουμε για να βρούμε άλλη πτήση, και στα υπόλοιπα που θέλαμε να πάμε δεν μπορέσαμε λόγω της κατάστασης.

Η χώρα είναι τρομερή με απίστευτη ποικιλία από πόλεις, με στοιχεία τόσο της ΝΑ Ασίας όσο και επιρροές από την εποχή της αποικιοκρατίας, με χωριά, τρομερή φύση (απίστευτο πράσινο, βουνά, ποτάμια, σπηλιές, θάλασσες), ανθρώπους (με εξαίρεση το ρατσισμό επειδή φοβόντουσαν ότι θα διασπείρουμε τον Κόβιντ, όπως γινόταν αντίστοιχα στον υπόλοιπο κόσμο με θύματα τους ασιάτες), δεκάδες διαφορετικές φυλές (παίζει και τρομερό μικρό μουσείο/γκαλερί στη Χόι Αν), πολύ ενδιαφέρουσα κουζίνα, και φυσικά ιστορία (αυτοκρατορική, και κυρίως σύγχρονη, με τους πολέμους αρχικά απέναντι στους Γάλλους και μετά με τον εμφύλιο και τον Πόλεμο του Βιετνάμ), όπως και τα αμέτρητα μνημεία και σημάδια που έχουν σχέση με την προσπάθεια οικοδόμησης του σοσιαλισμού (γιατί οκ, μόνο σοσιαλισμό-κομμουνισμό δεν έχουν αυτή τη στιγμή εκεί, αν και οι άνθρωποι παίζει να το πιστεύουν αυτό).

Το ότι παίζουν τόσα πολλά ενδιαφέροντα μέρη που μπορείς να γεμίσεις ίσως και δύο μήνες, χωρίς μάλιστα να ταξιδεύεις απίστευτα αργά, και άρα είναι λίγα αυτά που μπορώ να ξεχωρίσω από τα υπόλοιπα ως "μαστ", σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως δε μου άρεσε το Βιετνάμ (που οκ, δε θα γινόταν κάτι και να μη μου άρεσε, γούστα είναι αυτά).

Για Tam Coc το έγραψα ότι τελικά δεν μπορέσαμε να πάμε, γι'αυτό έβαλα και ερωτηματικό, απλά έχω την εντύπωση ότι παίζει πιο πολύ ποικιλία και φύση με την κλασική έννοια (πράσινο, ποτάμια, κτλ) από το Halong Bay (αλλά μπορεί να έχω και λανθασμένη εντύπωση).
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει αυτό.
Το γράφω ότι θεωρώ must τις δύο μεγάλες πόλεις (ασιατική μεγαλούπολη η Σαιγκόν με τρομερό το κομμάτι του πολέμου και σε μουσεία και στις κατακόμβες, που εμείς δεν πήγαμε στις πρώτες και πιο τουριστικές αλλά σε κάποιες λίγο πιο μακριά, & πολύ ξεχωριστό το Ανόι, με εμφανή μεταξύ άλλων τα σημάδια της γαλλικής αποικιοκρατίας σε κομμάτι της πόλης). Έχω ξαναγράψει ότι λάτρεψα Phong Nha. Δεν λέω ότι δεν μου άρεσε η Hue ή η Hoi An, απλά ότι δεν ξετρελάθηκα τόσο ώστε να θεωρώ must την 1η, και δεν κάλυψε τις προσδοκίες μου η 2η (που δεν είναι ότι με πείραξαν τα ποντίκια, στην Γιανγκόν στη Μυανμάρ παίζει να ήταν πιο πολλά από τους ανθρώπους, αλλά την λάτρεψα την πόλη, απλά δεν την παρουσίαζε κανείς σαν τη Σαντορίνη ή τη Βενετία της ΝΑ Ασίας). Μου φάνηκε επίσης πολύ ενδιαφέρον το Ha Giang όσο προλάβαμε να κάτσουμε εκεί μέχρι να αναγκαστούμε να γυρίσουμε για να βρούμε άλλη πτήση, και στα υπόλοιπα που θέλαμε να πάμε δεν μπορέσαμε λόγω της κατάστασης.

Η χώρα είναι τρομερή με απίστευτη ποικιλία από πόλεις, με στοιχεία τόσο της ΝΑ Ασίας όσο και επιρροές από την εποχή της αποικιοκρατίας, με χωριά, τρομερή φύση (απίστευτο πράσινο, βουνά, ποτάμια, σπηλιές, θάλασσες), ανθρώπους (με εξαίρεση το ρατσισμό επειδή φοβόντουσαν ότι θα διασπείρουμε τον Κόβιντ, όπως γινόταν αντίστοιχα στον υπόλοιπο κόσμο με θύματα τους ασιάτες), δεκάδες διαφορετικές φυλές (παίζει και τρομερό μικρό μουσείο/γκαλερί στη Χόι Αν), πολύ ενδιαφέρουσα κουζίνα, και φυσικά ιστορία (αυτοκρατορική, και κυρίως σύγχρονη, με τους πολέμους αρχικά απέναντι στους Γάλλους και μετά με τον εμφύλιο και τον Πόλεμο του Βιετνάμ), όπως και τα αμέτρητα μνημεία και σημάδια που έχουν σχέση με την προσπάθεια οικοδόμησης του σοσιαλισμού (γιατί οκ, μόνο σοσιαλισμό-κομμουνισμό δεν έχουν αυτή τη στιγμή εκεί, αν και οι άνθρωποι παίζει να το πιστεύουν αυτό).

Το ότι παίζουν τόσα πολλά ενδιαφέροντα μέρη που μπορείς να γεμίσεις ίσως και δύο μήνες, χωρίς μάλιστα να ταξιδεύεις απίστευτα αργά, και άρα είναι λίγα αυτά που μπορώ να ξεχωρίσω από τα υπόλοιπα ως "μαστ", σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως δε μου άρεσε το Βιετνάμ (που οκ, δε θα γινόταν κάτι και να μη μου άρεσε, γούστα είναι αυτά).

Για Tam Coc το έγραψα ότι τελικά δεν μπορέσαμε να πάμε, γι'αυτό έβαλα και ερωτηματικό, απλά έχω την εντύπωση ότι παίζει πιο πολύ ποικιλία και φύση με την κλασική έννοια (πράσινο, ποτάμια, κτλ) από το Halong Bay (αλλά μπορεί να έχω και λανθασμένη εντύπωση).
Καλά και εγώ δεν στο είπα σαν αρνητικό οτι μάλλον δε σου άρεσε. Απλά αυτό συμπέρανα απο το γραπτό σου, ίσως γιατί έδωσες περισσότερο βάρος στο τι δεν είδες και τι δεν σε ενθουσίασε. Εμένα ας πούμε μου άρεσε αρκετά δεν με ξετρέλανε όμως. Είχε πολύ ωραία κομμάτια αλλά συνολικά ήταν πιο κάτω των προσδοκιών μου. Το είχα π.χ στο top5 των προορισμών που ήθελα να πάω ενώ δεν κατέχει πια αυτή τη θέση σίγουρα. Το φαγητό πάντως θεικό!
 

Sofia1989

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Africa
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω πάθει έναν μικρό πανικό και θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει κάτι περισσότερο.

Ενώ εδώ και μήνες έχω μιλήσει με αρκετούς φίλους εδώ που έχουν επισκεφθεί την χώρα μέχρι τώρα και κανείς δεν είχε αναφέρει τίποτα σχετικό, ξαφνικά σήμερα μια κοπέλα που είπε ότι έπαιρναν χάπια για την ελονοσία κάθε μέρα όσο ήταν εκεί...

Είναι κάτι που χρειάζεται; Υπάρχει κίνδυνος;
Πού μου προτείνετε να απευθυνθώ για πληροφορίες;

Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
29
Likes
10
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω πάθει έναν μικρό πανικό και θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει κάτι περισσότερο.

Ενώ εδώ και μήνες έχω μιλήσει με αρκετούς φίλους εδώ που έχουν επισκεφθεί την χώρα μέχρι τώρα και κανείς δεν είχε αναφέρει τίποτα σχετικό, ξαφνικά σήμερα μια κοπέλα που είπε ότι έπαιρναν χάπια για την ελονοσία κάθε μέρα όσο ήταν εκεί...

Είναι κάτι που χρειάζεται; Υπάρχει κίνδυνος;
Πού μου προτείνετε να απευθυνθώ για πληροφορίες;

Ευχαριστώ

Εμείς θα πάμε το Σαββατο, έχω μιλήσει με αρκετούς γιατρούς σχετικά με το θέμα και ολοι μου είπαν οτι δεν αξιζει να τα παρω γιατι εχουν αρκετες παρενεργειες, οποτε μπορει να τα παρεις και να σου χαλασει το ταξιδι. Οι πιθανοτητες να κολησεις ειναι πολυ μικρες, εννοειται οτι σε περιοχες που υπαρχουν κουνουπια και καταγγεγραμενα κρουσματα θα βαζεις αντικουνοπικο με DEET και θεωρω εισαι οκ.


Vietnam Malaria Map - Fit for Travel

Το μονο που μας ειχε πει το κεελπνο να κανουμε ητανε το εμβολιο τυφοειδους πυρετου το οποιο και καναμε
 
Last edited:

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω πάθει έναν μικρό πανικό και θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει κάτι περισσότερο.

Ενώ εδώ και μήνες έχω μιλήσει με αρκετούς φίλους εδώ που έχουν επισκεφθεί την χώρα μέχρι τώρα και κανείς δεν είχε αναφέρει τίποτα σχετικό, ξαφνικά σήμερα μια κοπέλα που είπε ότι έπαιρναν χάπια για την ελονοσία κάθε μέρα όσο ήταν εκεί...

Είναι κάτι που χρειάζεται; Υπάρχει κίνδυνος;
Πού μου προτείνετε να απευθυνθώ για πληροφορίες;

Ευχαριστώ
Εμείς δεν κάναμε κανένα εμβόλιο για να πάμε κ δεν πήραμε κανένα φάρμακο για την ελονοσία.
Όπως είπε κ ο Κωνσταντίνος έχουν αρκετές παρενέργειες κ δεν ξέρω αν αξίζει.
Αν πας στα τουριστικά μέρη δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα. Εμείς είχαμε μαζί αντικουνουπικο με deet κ βάλαμε μόνο 1 φορά.
Γενικά κουνούπια δεν είδαμε. Βέβαια ένα με τσίμπησε τελικά, στα τούνελ των Βιετκόνγκ.
 

ChrisPapa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους σας,

Σκέφτομαι για ταξίδι στο Vietnam τον μήνα Νοέμβριο- Δεκέμβριο. Οι ερωτήσεις μου είναι πάρα πολλές. Αρχικά σκέφτομαι να ξεκινήσω από τα Βόρεια της χώρας και να μεταφερθώ προς το Νότιο κομμάτι της. Συνολικά έχω 18-19μέρες να απολαύσω το Vietnam κι έχω στο μυαλό μου να μείνω Ανόι, Χόι Αν, Σάιγκον και Που Κουοκ. Τι πιστεύετε?? Είναι καλά?? Θα ήθελα να μου προτείνεται αεροπορική εταιρία να πετάξω και αν γνωρίζετε τις περιοχές που πρέπει να ψάξω για τις διανυκτερεύσεις μου στις παραπάνω περιοχές! Για παράδειγμα μου είπαν στην Ανόι να βρω να μείνω κοντά στην Old Quarter...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες.
Θεωρώ ότι με τις μέρες που έχεις διαθέσιμες θα πάρεις πολύ καλή γεύση της χώρας και θα προλάβεις να κάνεις και να δεις αρκετά.
Το πως θα μοιράσεις τις μέρες είναι ανάλογο του τι θέλεις να δεις. Στη θέση σου θα έβαζα και μια μέρα στο Halong Bay όπως επίσης 2 στη Sapa, 1 στο Hue και ίσως και την επίσκεψη στο σπήλαιο.
Οι μετακινήσεις εντός της χώρας είναι πολύ συχνές. Στη δικη μας περίπτωση έγιναν όλες με αεροπλάνο για να κερδίσουμε χρόνο μιας και οι μέρες ήταν λιγες.
Τώρα με ποια εταιρεία θα φτάσεις ως εκεί, πάει ανάλογα με το μπατζετ σου. Μη φοβηθείς πάντως να οργανώσεις το ταξίδι μεμονωμένα, δεν είναι καθόλου δύσκολο.
Θα σου πρότεινα ν' αρχίσεις το διάβασμα στις ιστορίες όλων μας για να πάρεις μια εικόνα:

Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ασία
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.487
Νοέμβρη το Φου Κουοκ είναι αρκετό ρίσκο, μπορεί να πας και να την βγάλεις μέσα όλη μέρα ή να "αποκλειστείς" γιατί το πιάνουν άσχημα οι Μουσώνες που ξεκινούν αρχές καλοκαιριού (τώρα κλείνει η σεζόν) και διαρκούν περίπου 5-6 μήνες το χρόνο. Αυτή τη βδομάδα αποκλείστηκαν περίπου 45χλ άτομα για μερικές μέρες μέχρι να ανοίξουν πάλι οι πτήσεις και τα φέρι. Ο Δεκέμβρης είναι καλύτερα (αν και θεωρητικά δεν θα έχει ανοίξει πλήρως η τουριστική σεζόν) και παρακολουθώντας τη πρόγνωση 5 ημερών κοντά στο να πας θα μπορείς να ξέρεις αν ρισκάρεις.

Οι μέρες σου είναι πολύ καλές, αυτά που σου είπε ο ψηλός είναι μαστ, θα πρόσθετα και την Ντα Νανγκ που είναι λιγότερο ξακουστή αλλά δεν το έχει μετανιώσει κανείς όταν την έβαλε στο πλάνο. Χοντρικά υπολογίζεις 5-7 βράδια στο βορρά (Hanoi-Ha long-Sapa-Ninh Binh), 5-7 στο κέντρο (Hue-Da Nang-Hoi An) και 3-5 στο νότο (HCMC + day trips).

Υπάρχουν πολλές πληροφορίες στα ανάλογα θέματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom