Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Έτυχε σε μας με το καλημέρα σας στη χώρα, ένα ταπεινό ασήμαντο μηδενικό. Αν δε το πρόσεχα αντί για 300 θα παίρναμε 30 ευρώ συνάλλαγμα, όχι και η καλύτερη αρχή.
Τον τελευταίο χρόνο το Βιετνάμ κάνει μια προσπάθεια να δείξει ότι πολεμάει τις τουριστικές απάτες, έχουν κινηθεί ακόμα και από αναφορές σε social media (φυσικά αυτά που έγιναν λίγο viral) και επέτρεψαν τα χρήματα βάζοντας πρόστιμο στον μαγαζάτορα ή ταξιτζή ή απολύοντας τον υπάλληλο, ειδικά αυτούς που δουλεύουν σε αεροδρόμια, ακόμα και κρατικούς υπαλλήλους.

Σε περίπτωση που γίνει οτιδήποτε, αμέσως φωτό ή βίντεο του ατόμου ή της κατάστασης και κρατήστε την ψυχραιμία σας, όχι φωνές, αλλά επιμονή. Στην ανατολική σινιτική κουλτούρα που έχει και το Βιετνάμ η φωνή είναι ισοδύναμη με βία, χάνεις όποιο δίκιο έχεις και δίνεις στον άλλο το δικαίωμα να "αμυνθεί".

Δεν έχουν την έννοια της προστασίας προσωπικών δεδομένων όπως στη Δύση οπότε σχεδόν κανένας δεν θα πειραχτεί αν τον βγάλετε βίντεο ή φωτό, αντίθετα θα καταλάβει ότι μπορεί να μπλέξει.
 

Fantasio

Member
Μηνύματα
6
Likes
21
Καλησπερα σε όλο το forum και καλή χρόνια! Έκλεισα και εγώ ατομικά και όχι με γκρουπ ταξίδι στο εξωτικό Βιετνάμ για τέλη Μαρτίου με μέσα Απριλίου και ανυπομονώ! Το μόνο που απομένει να κάνω και χρειάζομαι τα φώτα σας είναι τις ενέργειες όσον αφορά την βίζα που χρειάζεται να εκδώσω.. Είδα αρκετά sites σχετικά και διαφορετικές τιμές.. Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο site ή πρέπει να πάω στη πρεσβεία? Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποια καλή ταξιδιωτική ασφάλιση (που ελπίζω να μην χρειαστεί); Τέλος, θα ήθελα να μάθω αν χρειάζεται να κάνω κάποιο εμβόλιο πριν την άφιξη μου εκεί.. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και για όλες τις πληροφορίες που έχω συλλέξει από το forum, ως τώρα.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο site ή πρέπει να πάω στη πρεσβεία?
https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/
Κάνεις την αίτηση και σε 2-3 εργάσιμες ήμερες σου έρχεται η απάντηση. Είναι το επίσημο site!
Τέλος, θα ήθελα να μάθω αν χρειάζεται να κάνω κάποιο εμβόλιο πριν την άφιξη μου εκεί..
Την απάντηση αυτή καλύτερα να στην δώσει με ένα τηλέφωνο κάποιος επίσημος ιατρικός φορέας της χώρας!
Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποια καλή ταξιδιωτική ασφάλιση (που ελπίζω να μην χρειαστεί);
Εγώ προσωπικά έκανα της safety wing για τους δύο μήνες που έλειπα Ασία!
Η συγκεκριμένη έχει 250$ deductible ( πόσο που πρέπει να καλύψεις εσύ εάν συμβεί οτιδήποτε, δηλαδή εάν τα ιατρικά έξοδα σου κοστίσουν 1000$, εσύ πληρώνεις τα 250 και τα υπόλοιπα 750 η ασφάλεια)
Πάντως μπορείς να κοιτάξεις και το ανάλογο νήμα συζήτησης για περισσότερες πληρόφοριες σχετικά με την ασφάλιση) .
Με το καλό το ταξίδι !
 

Fantasio

Member
Μηνύματα
6
Likes
21

Liapap

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
καλησπερα σας.. θα ηθελα την βοηθεια σας.. ψαχνω ξενοδοδειο καθαρο και σχετικα οικονομικο στη Σαιγκον εδω και μερες.. εχετε καποιο να μου προτεινετε ?? θα ηθελα να ειναι κοντα στην πολη..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
καλησπερα σας.. θα ηθελα την βοηθεια σας.. ψαχνω ξενοδοδειο καθαρο και σχετικα οικονομικο στη Σαιγκον εδω και μερες.. εχετε καποιο να μου προτεινετε ?? θα ηθελα να ειναι κοντα στην πολη..
Γεια χαρά.
Θα βρείς άπειρες επιλογές κι αρκετά οικονομικές θα έλεγα (είχα μείνει στο sunland hotel), με την περιοχή που πρέπει να κοιτάξεις να είναι η District 1 για να 'σαι στο κέντρο. Να διαβάσεις πολύ τις κριτικές πριν αποφασίσεις.
Δε ξέρω αν η @evaT μπορεί να προτείνει κάποιο μιας και είναι εκεί. ;)
 

Liapap

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Γεια χαρά.
Θα βρείς άπειρες επιλογές κι αρκετά οικονομικές θα έλεγα (είχα μείνει στο sunland hotel), με την περιοχή που πρέπει να κοιτάξεις να είναι η District 1 για να 'σαι στο κέντρο. Να διαβάσεις πολύ τις κριτικές πριν αποφασίσεις.
Δε ξέρω αν η @evaT μπορεί να προτείνει κάποιο μιας και είναι εκεί. ;)
Ν έχει παρά πολλές επιλογές και επειδή δεν βλέπω καλές κριτικές στα περισσότερα σχετικά με καθαριότητα για αυτό θα ήθελα την γνώμη σας 😊
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ν έχει παρά πολλές επιλογές και επειδή δεν βλέπω καλές κριτικές στα περισσότερα σχετικά με καθαριότητα για αυτό θα ήθελα την γνώμη σας 😊
Δεν ξέρω το budget σου. Εγώ σ όλο το Βιετνάμ δεν είδα πουθενά θέμα καθαριότητας στα καταλύματα, αντίθετα όλα αστράφτουν, έχουν δε συνήθεια να μην πατάνε μέσα με παπούτσια-έχουν παντού σαγιονάρες κ έτσι μένουν καθαρά περισσότερο . Στη Χο Τσι Μινχ το δικό μου κατάλυμα δεν είναι από τα φθηνότερα του ταξιδιού, όμως η χώρα είναι φθηνή οπότε σε κάποια σημεία το γλεντήσαμε λιγάκι παραπάνω.
 

Liapap

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Δεν ξέρω το budget σου. Εγώ σ όλο το Βιετνάμ δεν είδα πουθενά θέμα καθαριότητας στα καταλύματα, αντίθετα όλα αστράφτουν, έχουν δε συνήθεια να μην πατάνε μέσα με παπούτσια-έχουν παντού σαγιονάρες κ έτσι μένουν καθαρά περισσότερο . Στη Χο Τσι Μινχ το δικό μου κατάλυμα δεν είναι από τα φθηνότερα του ταξιδιού, όμως η χώρα είναι φθηνή οπότε σε κάποια σημεία το γλεντήσαμε λιγάκι παραπάνω.
Θα μπορούσες να μου πεις σε πιο κατάλυμα μείνατε ;;
αυτο λέμε να κάνουμε και εμείς
Γενικά μας έχουν τρομάξει με τα ξενοδοχεία γιατί φίλοι , γνωστοί πήγαν και δεν έμειναν ευχαριστημένοι για αυτό έχω λίγο αγχωθεί 🙄
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Θα μπορούσες να μου πεις σε πιο κατάλυμα μείνατε ;;
αυτο λέμε να κάνουμε και εμείς
Γενικά μας έχουν τρομάξει με τα ξενοδοχεία γιατί φίλοι , γνωστοί πήγαν και δεν έμειναν ευχαριστημένοι για αυτό έχω λίγο αγχωθεί 🙄
θεωρώ με 15-20 ευρώ βρίσκεις ικανοποιητικό 3στερο στο βιετνάμ! ( ντάξει λίγη σκονούλα μπορεί να βρεις αλλά οβερόλ παίρνεις μια χαρά δωμάτιο)

Από 20 ευρώ/δίκλινο και πάνω παίρνεις πολύ καλό και καθαρό δωμάτιο ( που στο κωλοκοτρονίτση το πουλάν 80 - 100 ευρώ)
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ν έχει παρά πολλές επιλογές και επειδή δεν βλέπω καλές κριτικές στα περισσότερα σχετικά με καθαριότητα για αυτό θα ήθελα την γνώμη σας 😊
Η αλήθεια είναι ότι αν είσαι πολύ παρατηρητική θα δεις κάποια πραγματάκια να έχουν ξεφύγει.
Στη Saigon έμεινα στο piano hotel και στο Acnos grand hotel το δεύτερο ήταν από τα πιο καθαρά που έμεινα στο Βιετνάμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom