Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Δεν θα κάνετε τουρ σ ολόκληρη τη χώρα; τωρα για μπάνια...εκτός αν πάτε στο Phu Quoc κατά τ άλλα οι θάλασσες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για τα δικά μας δεδομένα.
Αυτό που ξέρω είναι ότι το Phu quoc χεν ενδεικνυται εκινη την εποχη. Ναι εχουμε σκοπό να κανουμε τουρ... ανάλογα με τον καιρο
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
αναχώρηση 4/8 και επιστροφή 18/8 δηλαδή 13 διανυχτερεύσεις δηλαδή εκεί...δεν είναι και ο ορισμός του "έχουμε μέρες". Εκτός αν μείνετε σε μια-δυο πόλεις.
Θεωρώ είναι προτιμότερο σε τέτοια ταξίδια να κλείνουμε με επιστροφή ακόμη και αν είναι από διαφορετικό αεροδρόμιο.
Από διαφορετικο αεροδρομιο θα ειναι αλλά δεν ξερω από ποιό και γι' αυτό πρεπει να αποφασισω... αν αντενδείκνυται ο καιρος προς τα πάνω μήπως αλλάξω χώρα. ειμαι ανοικτη
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.510
Αν εχω καταλαβει σωστα μενεις εκει? Πως ειναι ο Ιουλιος κ ο Αυγουστος απο βροχες? Θα θελαμε να κινηθουμε σε ολη την χωρα.
Δεν έχει όλη η χώρα το ίδιο κλίμα, νότος με βορρά είναι κάπου 1700χλμ ευθεία, περίπου όσο Μαδρίτη-Άμστερνταμ.

Κάποια μέρη έχουν δύο εποχές, κάποια τρεις, κάποια τέσσερις και ακόμα και αν έχουν ονόματα όπως οι δικές μας δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και δεν ξεκινούν την ίδια περίοδο. Επίσης άλλο μια βροχή καρέκλες που κρατάει 10 λεπτά και συνεχίζεις και άλλο να βρέχει μέρα νύχτα συνέχεια.

Αν σας απασχολεί πολύ Θα πρέπει να κάνετε μια έρευνα μόνοι σας να δείτε τι καιρό είχε τα τελευταία χρόνια εκεί που θέλετε να κινηθείτε για να πάρετε μια ιδέα.

Εγώ δε πιστεύω ότι ο καιρός θα είναι πρόβλημα αν έρθετε τότε.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.571
Likes
12.771
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτό που ξέρω είναι ότι το Phu quoc χεν ενδεικνυται εκινη την εποχη. Ναι εχουμε σκοπό να κανουμε τουρ... ανάλογα με τον καιρο
αν κάνετε τουρ οι μέρες δεν είναι πολλές...η χώρα έχει πολύ ψωμί, αν αρχίσετε την έρευνα θα δείτε ότι πρέπει να κινηθείτε γρήγορα για να δείτε αρκετά μέρη ενώ τα ωραιότερο κομμάτι της χώρας είναι στο κέντρο και βορρά.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
είμαστε στο στάδιο που επικοινωνούμε με τα ξενοδοχεία για να κλείσουμε κάποια τουρ στο ταξίδι που θα κάνουμε τέλος Απριλίου. Πως σας φαίνονται οι παρακάτω τιμές που μας δίνουν τα ξενοδοχεία?
  1. Hanoi to Hua Lu Tam Coc Mua Cave με λεωφορείο 15 ατόμων 45usd το άτομο
  2. Hanoi to Bai Dinh-Trang An με λεωφορείο 15 ατόμων 45usd το άτομο
  3. Hanoi με Private car και tour guide και επίσκεψη σε Hoa Lu,Tam Coc,Trang An,Mua Cave 85usd το άτομο.
  4. Hoi An ,air port pickup 12€ και τα 3 άτομα
  5. Hoi An to Bana Hill with private car 40€ (και για τους 3 αλλά μόνο το πήγαινε έλα,χωρίς εισιτήρια για το cable car)
  6. Hoi An to My Son & Coconut forest 43€ (και για τους 3)
  7. Saigon to Chu Chi tunnels 55€ (και για τους 3)
  8. Saigon to Mekong Delta 67€ (και για τους 3)
  9. Saigon airport pickup 18€
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
είμαστε στο στάδιο που επικοινωνούμε με τα ξενοδοχεία για να κλείσουμε κάποια τουρ στο ταξίδι που θα κάνουμε τέλος Απριλίου. Πως σας φαίνονται οι παρακάτω τιμές που μας δίνουν τα ξενοδοχεία?
  1. Hanoi to Hua Lu Tam Coc Mua Cave με λεωφορείο 15 ατόμων 45usd το άτομο
  2. Hanoi to Bai Dinh-Trang An με λεωφορείο 15 ατόμων 45usd το άτομο
  3. Hanoi με Private car και tour guide και επίσκεψη σε Hoa Lu,Tam Coc,Trang An,Mua Cave 85usd το άτομο.
  4. Hoi An ,air port pickup 12€ και τα 3 άτομα
  5. Hoi An to Bana Hill with private car 40€ (και για τους 3 αλλά μόνο το πήγαινε έλα,χωρίς εισιτήρια για το cable car)
  6. Hoi An to My Son & Coconut forest 43€ (και για τους 3)
  7. Saigon to Chu Chi tunnels 55€ (και για τους 3)
  8. Saigon to Mekong Delta 67€ (και για τους 3)
  9. Saigon airport pickup 18€
Πολλά μου φαίνονται σε κάποια από αυτά. Πχ εμείς για τις εκδρομές σε Mekong και chu chi tunnels σε διαφορετικές μέρες (όχι μια εκδρομή δλδ) είχαμε δώσει γύρο στα 30€ για 2 άτομα κ για τις 2 εκδρομές μαζί!! Κ η μια είχε κ φαι μαζί!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Πολλά μου φαίνονται σε κάποια από αυτά. Πχ εμείς για τις εκδρομές σε Mekong και chu chi tunnels σε διαφορετικές μέρες (όχι μια εκδρομή δλδ) είχαμε δώσει γύρο στα 30€ για 2 άτομα κ για τις 2 εκδρομές μαζί!! Κ η μια είχε κ φαι μαζί!
Ευχαριστώ. Θυμάσαι πως τα είχες κλείσει και πότε είχες πάει?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
είμαστε στο στάδιο που επικοινωνούμε με τα ξενοδοχεία για να κλείσουμε κάποια τουρ στο ταξίδι που θα κάνουμε τέλος Απριλίου. Πως σας φαίνονται οι παρακάτω τιμές που μας δίνουν τα ξενοδοχεία?
  1. Hanoi to Hua Lu Tam Coc Mua Cave με λεωφορείο 15 ατόμων 45usd το άτομο
  2. Hanoi to Bai Dinh-Trang An με λεωφορείο 15 ατόμων 45usd το άτομο
  3. Hanoi με Private car και tour guide και επίσκεψη σε Hoa Lu,Tam Coc,Trang An,Mua Cave 85usd το άτομο.
  4. Hoi An ,air port pickup 12€ και τα 3 άτομα
  5. Hoi An to Bana Hill with private car 40€ (και για τους 3 αλλά μόνο το πήγαινε έλα,χωρίς εισιτήρια για το cable car)
  6. Hoi An to My Son & Coconut forest 43€ (και για τους 3)
  7. Saigon to Chu Chi tunnels 55€ (και για τους 3)
  8. Saigon to Mekong Delta 67€ (και για τους 3)
  9. Saigon airport pickup 18€
Για το hanoi έδωσαν μιά ακόμη επιλογή με private car 100€ όλη μέρα για να πάμε tam cok και όπου θέλουμε εκεί γύρω, χωρίς ξεναγό. κάι εισιτήρια εισόδων κτλ.τα πληρώνουμε έξτρα στις στάνταρ τιμές επιτόπου
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Δεν έχει όλη η χώρα το ίδιο κλίμα, νότος με βορρά είναι κάπου 1700χλμ ευθεία, περίπου όσο Μαδρίτη-Άμστερνταμ.

Κάποια μέρη έχουν δύο εποχές, κάποια τρεις, κάποια τέσσερις και ακόμα και αν έχουν ονόματα όπως οι δικές μας δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και δεν ξεκινούν την ίδια περίοδο. Επίσης άλλο μια βροχή καρέκλες που κρατάει 10 λεπτά και συνεχίζεις και άλλο να βρέχει μέρα νύχτα συνέχεια.

Αν σας απασχολεί πολύ Θα πρέπει να κάνετε μια έρευνα μόνοι σας να δείτε τι καιρό είχε τα τελευταία χρόνια εκεί που θέλετε να κινηθείτε για να πάρετε μια ιδέα.

Εγώ δε πιστεύω ότι ο καιρός θα είναι πρόβλημα αν έρθετε τότε.
Από την ερευνα που εκανα δειχνει να εχει παρα πολλες βροχες Ιούλιο - Αύγουστο σχεδον σε ολη την χωρα...
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Για halong bay οι πιο πολλοί έχετε κάνει κρουαζιέρα με διανυκτέρευση. Εμείς προσανατολιζομαστε να κάνουμε ημερισια, γνωρίζεται αν είναι εύκολο να βρώ εκεί ή θα πρέπει να την κλείσουμε νωρίτερα ? Έχω πάρει προσφορές για Sea Octopus Day Cruise 55 USD/Person,
- Ambassador Day Cruise 65 USD/Person.
Έχω την εντύπωση πως για ημερίσια είναι προτιμότερο να κλέισω από εκεί.Εντωμεταξύ έχω ξενοδοχείο για 2 βραδιές στο Halong Bay, οπότε πηγαίνοντας υπάρχει περιθώριο 2 ημερών για να βρω ημερίσια κρουαζίερα.
τι λέτε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.693
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom