Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
H κρουαζιέρα στο Halong Bay τελειώνει πρωι? Λογικά θα πρέπει να κλείσω απογευματινή πτηση για Χοι Αν,σωστα?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Γενικά το πρόγραμμα σου το βλέπω σκότωμα. Ουσιαστικά θα τρέχεις να προλάβεις να δεις την επόμενη πόλη. Επίσης, βλέπω ότι κανείς δεν έχει αναφερθεί σε τυχόν καθυστερήσεις πτήσεων (εγώ δεν πέτυχα αλλά άκουσα πολλά και αν πετάξεις με καμία low cost πρέπει να το συνυπολογίσεις). Το έχεις σκεφτεί τι θα γίνει αν καθυστερήσει μια πτήση σου με τόσο σφιχτό πρόγραμμα ? θα σου χαλάσει το ταξίδι.

Για μένα φτάσε μέχρι Χοι-Αν και Χούε και άσε το νότο. Να πας στο νότο για να δεις τούνελ και Μεκονγκ μονοήμερη δεν αξίζει.
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Καλησπέρα παιδιά,
κανονίζουμε με την γυναίκα ταξίδι στο Βιετνάμ στα μέσα Νοεμβρίου(δεν έχουμε κλείσει ακόμα εισιτήρια).
Δυστυχώς είναι 11 μέρες άρα 9 ολόκληρες εκεί.
Σκεφτόμαστε το εξής πρόγραμμα:
5 μέρες βόρειο Βιετνάμ με 4 διανυκτερεύσεις Ανόι με μία εκδρομή Νινχ Μπινχ και 1 διανυκτέρευση Χαλονγκ Μπέι.
4 διανυκτερεύσεις Χο Τσιν Μιν με 1 εκδρομή στα τούνελ και μία στο δέλτα Μεκόνγκ.

Θα ήθελα να πάμε και Χοι Αν αλλά δεν ξέρω αν μετά στριμωχτεί πολύ το πρόγραμμα με αποτέλεσμα και ταλαιπωρεία αλλά και στο τέλος να μην δούμε κ όλα όσα θέλουμε στις περιοχές που θα πάμε.

Ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό?

Επίσης μέσα προς τέλη Νοέμβρη τι καιρό λέτε να συναντήσουμε? Επέλεξα αυτή την εποχή με το σκεπτικό οτι θα έχει τελειώσει η εποχή των μουσώνων.
Χοι Αν οπωσδήποτε ,και οι δυο μεγαλουπόλεις τους δε λένε τίποτα,ούτε το Ανοι ούτε το Χο τσι Μινχ όποτε μόνο οι εκδρομές αξίζουν.βαλε Hue Hoi An καλύτερα στο προγραμμα σου,αξίζει!
 

Pel

Member
Μηνύματα
753
Likes
3.852
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εμένα το Ανόι μου άρεσε πάρα πολύ. Μου άρεσε να βλέπω τη ζωή, τις αγορές, τα μηχανάκια κτλ και από αυτήν την άποψη το βρήκα πολύ "γραφικό" (και σίγουρα πολύ πιο γραφικό από το Χο Τσι Μινχ). Και για ψώνια (αν σας ενδιαφέρουν) είναι πολύ καλύτερο και από το Χο Τσι Μινχ και από οποιαδήποτε άλλη πόλη.

Κατά τα άλλα, φίλε Στάθη επειδή βλέπω ότι οι μέρες δεν βγαίνουν και θες πολύ να πας στο Νότο, σκέψου ότι αν έχεις σκοπό να ξαναγυρίσεις Ινδοκίνα, μπορείς τότε να έχεις ως αφετηρία το Χο Τσι Μινχ και από εκεί να πας Phnom Penh. Θα είναι μεν πολλή ώρα δρόμος, αλλά στον χάρτη είναι στο ίδιο ύψος.
Επίσης, για να γλυτώσεις χρόνο, υπάρχει και η λύση των ολονύκτιων τρένων. Έχω πάρει στο Βιετνάμ και είναι πολύ καθαρά και βολικά (και νομίζω δεν το γλυτώνεις αν είναι να πας στη Σάπα). Προσωπικά δεν τρελαίνομαι γιατί δεν μ' αρέσει να κοιμάμαι εν κινήσει, αλλά η αλήθεια είναι ότι σώζουν χρόνο και χρήμα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παιδιά, ένα τέτοιο ταξίδι τόσων λίγων ημερών, αποτελεί εξ' ορισμού ''σκότωμα''.
Το ξέρει ο @Στάθης και οφείλει να είναι προετοιμασμένος, βάζοντας επίσης προτεραιότητες στα αξιοθέατα που θέλει να δει βάσει της έρευνας που έχει κάνει για τη χώρα.
Πάνω - κάτω το ίδιο ταξίδι έκανα, στις ίδιες μέρες και το λέω.
Δε γίνεται να αφορίζουμε με τόση ευκολία...Οχι να απομονώσει κομμάτια, όχι να μη μείνει στις μεγαλουπόλεις.
Προσωπικά βρήκα το Ανόι πολύ ιδιαίτερο και ήθελα να μείνω κι άλλο. Το Χο τσι Μινχ όχι τόσο, αν και ήταν εμπειρία. Όσο για την εκδρομή στις στοές των Βιετκογκ, θα ναι κάτι που θα χω να θυμάμαι μια ζωή.

Αν θέλει να ξεκουραστεί ο φίλος, θα πεταχτεί μέχρι τη κρήτη να μείνει σε ξενοδοχειάρα και να μη πηγαινοέρχεται κίολας, δε θα τραβηχτεί μέχρι την άλλη άκρη του κόσμου.

Σε ότι αφορά τις καθυστερήσεις με τις low cost, δύο πτήσεις έκανα στη χώρα με vietjet, η πρωινή δε καθυστέρησε καθόλου (έχει πολλές και συνεχόμενες κάτι σαν το Θεσσαλονίκη-Αθήνα) και η βραδινή μια ώρα, αλλά δε μας ένοιαξε, τι 11 τι 12. Καθυστέρηση μπορεί να πετύχεις σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο του πλανήτη, δεν είναι κάτι που δε συμβαίνει..
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Παιδιά, ένα τέτοιο ταξίδι τόσων λίγων ημερών, αποτελεί εξ' ορισμού ''σκότωμα''.
Καθυστέρηση μπορεί να πετύχεις σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο του πλανήτη, δεν είναι κάτι που δε συμβαίνει..
https://vietnamnews.vn/economy/5064...celled-in-two-months.html#PClkOOmWxfVMjrXk.97

Δεν συμβαίνει και σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο του πλανήτη
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
https://vietnamnews.vn/economy/5064...celled-in-two-months.html#PClkOOmWxfVMjrXk.97

Δεν συμβαίνει και σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο του πλανήτη
Ωραία, και τι προτείνεις στο φίλο, να μη κλείσει εσωτερικές; Να πάει με τρένο; Με λεωφορείο ίσως;
Η να μη πάει καθόλου σε άλλο σημείο.
Και σε άλλα παιδιά ακυρώθηκε πτήση και το αλλάξανε, οκ, είναι ένα ''ρίσκο'' που πρέπει να πάρεις, αν θες να πας σε τρία διαφορετικά μέρη της χώρας.
Σε κάθε περίπτωση θα τα ζυγίσει όλα και θα φτιάξει το πρόγραμμα του.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σιγουρα παντως σε τοσες λιγες μερες εγω δεν θα εβαζα και sapa! (Οπως το προγραμμα που προτεινει ο @mourohavlos).Ακομα κ αν μπορει να βγει, θεωρω οτι δεν μπορει καποιος να ευχαριστηθει. Δεν ειναι θεμα ξεκουρασης απλα δεν προλαβαινεις λιγο να ζησεις το μερος, να πιασεις εστω κ καποια vibes. Εχεις το νου σου συνεχως ωρες κ δρομολογια για να πας απο το ενα μερος στο αλλο...
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
ας παραθέσω και εγώ ένα προσχέδιο του προγράμματος για Βιετνάμ:
  • 12/4 πρωί φτάνουμε sgn
  • 13/4 day tour Mekong
  • 14/4 day tour Tunnels
  • 15/4 πτήση προς Nτα Νανγκ περιήγηση εκεί και ύπνος στη Hoi An
  • 16/4 Hoi An
  • 17/4 day tour δεν ξέρω που
  • 18/4 πτήση προς Hanoi
  • 19/4 περιήγηση στο Hanoi
  • 20/4 day tour δεν ξέρω που
  • 21/4 cruise Halong Bay(ύπνος εν πλω)
  • 22/4 επιστροφή Hanoi
  • 23/4 ίσως day tour
  • 24/4 μεσημέρι επιστροφή.
12 γεμάτες μέρες νομίζω μας φτάνουν για να δούμε αρκετά. Θέλω να καταλήξουμε στα day tours για τον κάθε προορισμό για να δούμε αν θα προσθαφαιρέσουμε μέρα σε Hanoi ή Saigon.
Τα εισιτήρια θα κλειστούν εντός της εβδομάδας με scoot 1300€ .
Και μια επιπλέον πληροφορία θα έχουμε μαζί μας παιδί 6 ετών.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Λοιπόν παιδιά,καταρχάς έχουμε νεότερα! Έκλεισα τα εισιτήρια για τέλη Νοέμβριου στα 467 το ατομο με Qatar.
Εβαλα τελικά και την τελευταία μέρα άδειας που είχα οπότε πάω για 12 μέρες - 10 ολόκληρες εκεί. Έλεγα να κρατήσω μία μέρα μήπως χρειαστεί τιποτα μέχρι τέλος του χρόνου.

Σάπα δεν θα πάω,όπως είπε και ο panlek δεν βγαίνει με τίποτα για τις μέρες που θα πάω.

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχολια σας! Αυτό που με ανησύχησε ήταν το σχόλιο του χ7777 για τις ακυρώσεις πτήσεων.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ας παραθέσω και εγώ ένα προσχέδιο του προγράμματος για Βιετνάμ:
Ωραιο πρόγραμμα, με αρκετά σημεία ενδιαφέροντος που καλύπτουν εν μέρει την επίσκεψη στη χωρα.
Για 15/4 συγκεκριμένα θα έλεγα Marble mountains, μιας και η Da nang δεν έχει κάτι ιδιαίτερο.
17/4 θα εβαζα ημερήσια σε Ba na Hills (Golden bridge, Γαλλικό χωριό κτλ), θα το χαρεί και το παιδάκι ιδιαίτερα αλλά κι εσείς φυσικά.
Κάπου θα έριχνα και μία βουτιά σε παραλία, έτσι για το καλό.
Επισης αφού θα πας Halong bay, αντε να βάλεις άλλη μια μέρα day tour από το Ανόι, για να πας στο ποτάμι.
Έχεις να δεις και τη πόλη, οπότε νομίζω αρκεί.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
, αντε να βάλεις άλλη μια μέρα day tour από το Ανόι, για να πας στο ποτάμι.
.
tam coc εννοείς? 20/4 λέω day tour για tam coc και 23/4 το σκέφτομαι, Sapa προφανώς δεν προλαβαίνω. Οπότε ψάχνω αν αξίζει κάτι για day tour ή να περιηγηθούμε στην πόλη που σίγουρα έχει πράγματα. Όπως το πολεμικό μουσείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.336
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom