Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
tam coc εννοείς? 20/4 λέω day tour για tam coc και 23/4 το σκέφτομαι, Sapa προφανώς δεν προλαβαίνω. Οπότε ψάχνω αν αξίζει κάτι για day tour ή να περιηγηθούμε στην πόλη που σίγουρα έχει πράγματα. Όπως το πολεμικό μουσείο.
Ακριβώς, Tam coc εννοούσα;)
Προσωπικά τη πόλη τη βρήκα τρομερά ενδιαφέρουσα και αυθεντική, και δε τη χόρτασα όσο ήθελα. Έχει αρκετά πράγματα να δεις, σε παραπέμπω στην ιστορία μου για ανάλυση.
Sapa χωρίς διανυκτέρευση και διαμονή σε κάποιο χωριό με ντόπιους κλπ κλπ όπως έκαναν τα παιδιά, νομίζω δεν έχει νόημα.
Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχει και ο αρχαιολογικός χώρος MySon που μπορείς να επισκεφτείς κατά τη διαμονή σου στο Hoi An, κάτι που εμείς δε κάναμε γιατί δε μας έβγαιναν τα κουκιά δυστυχώς και προτιμήσαμε τα υπόλοιπα.
 
Last edited:

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
ας παραθέσω και εγώ ένα προσχέδιο του προγράμματος για Βιετνάμ:
  • 12/4 πρωί φτάνουμε sgn
  • 13/4 day tour Mekong
  • 14/4 day tour Tunnels
  • 15/4 πτήση προς Nτα Νανγκ περιήγηση εκεί και ύπνος στη Hoi An
  • 16/4 Hoi An
  • 17/4 day tour δεν ξέρω που
  • 18/4 πτήση προς Hanoi
  • 19/4 περιήγηση στο Hanoi
  • 20/4 day tour δεν ξέρω που
  • 21/4 cruise Halong Bay(ύπνος εν πλω)
  • 22/4 επιστροφή Hanoi
  • 23/4 ίσως day tour
  • 24/4 μεσημέρι επιστροφή.
12 γεμάτες μέρες νομίζω μας φτάνουν για να δούμε αρκετά. Θέλω να καταλήξουμε στα day tours για τον κάθε προορισμό για να δούμε αν θα προσθαφαιρέσουμε μέρα σε Hanoi ή Saigon.
Τα εισιτήρια θα κλειστούν εντός της εβδομάδας με scoot 1300€ .
Και μια επιπλέον πληροφορία θα έχουμε μαζί μας παιδί 6 ετών.
Day tour στο Χοι αν αξιζει ο αρχαιολογικος χωρος My Son κ το Coconut village. Day tour στο Ανοι μπορειτε να πατε στον Tam coc
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
tam coc εννοείς? 20/4 λέω day tour για tam coc και 23/4 το σκέφτομαι, Sapa προφανώς δεν προλαβαίνω. Οπότε ψάχνω αν αξίζει κάτι για day tour ή να περιηγηθούμε στην πόλη που σίγουρα έχει πράγματα. Όπως το πολεμικό μουσείο.
αν ειναι να πας Σαπα κ να μην κανεις homestay διανυκτερευση με ντοπιους,μην πας,δεν αξιζει η κωμοπολη.Ολη η μαγεια εκει ειναι η συναναστροφη με τους ντοπιους στα χωρια κ η πεζοπορια μεχρι να φτασεις σπιτι τους!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Λοιπόν παιδιά,καταρχάς έχουμε νεότερα! Έκλεισα τα εισιτήρια για τέλη Νοέμβριου στα 467 το ατομο με Qatar.
Εβαλα τελικά και την τελευταία μέρα άδειας που είχα οπότε πάω για 12 μέρες - 10 ολόκληρες εκεί. Έλεγα να κρατήσω μία μέρα μήπως χρειαστεί τιποτα μέχρι τέλος του χρόνου.

Σάπα δεν θα πάω,όπως είπε και ο panlek δεν βγαίνει με τίποτα για τις μέρες που θα πάω.

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχολια σας! Αυτό που με ανησύχησε ήταν το σχόλιο του χ7777 για τις ακυρώσεις πτήσεων.
κ εμες ειχαμε ακυρωση πτησης 2 μερες πριν την αναχωρηση της,ομως αλλαξαμε πτηση για να μην χαλασουμε το προγραμμα μας κ φυσικα ειχαμε επιστροφη ολοκληρου του ποσου απο την ακυρωση.
 

AmstEL

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Καλησπέρα! Να ρωτησω ετοιμάζω ταξίδι Βιετναμ - Καμπότζη και σκέφτομαι για να γλiτώσω την Βίζα διπλης εισόδου για Βιετναμ και επείδη το εισήτηριο απο Μπανγκοκ για Αθήνα είναι αρκετά πιο φτηνο. Να αφήσω το siem reap τελευταίο και να φύγω απο εκέι για μπανκογκ και απο εκει αθήνα. Υπάρχει προβλημα στο transit(Παραμονή 7 ώρες στο αεροδρόμιο Suvarnabhumi) στην Μπανγκοκ επειδή δεν θα είναι σε ένα εισητηριο (Thai Smail και scoot)? Πληρώνω τιποτα σαν βιζα ?
 

ioanna_ch

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σε όλους!!!

Πρόκειται να ταξιδέψω τον Αύγουστο (18 μέρες) σε Μπανγκόκ, Κράμπι και Βόρειο Βιετναμ.
Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας αναφορικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου στο Βόρειο Βιετναμ καθώς σκοπεύουμε να προσγειωθούμε Χανόι και την επομένη να κάνουμε την κρουαζιέρα σε Χάλονγκ Bay
(Όσοι έμειναν πολύ ευχαριστημένοι από κάποια συγκεκριμένη εταιρία-πλοίο να μου τη συστήσουν παρακαλώ!!!) και μετά λέμε να πάμε μία μέρα Σάπα και έπειτα να αρχίσουμε να κατεβαίνουμε προς Νιν Βιν και Φόνγκ Να και τέλος Χοι αν.

΄Θα είναι μήπως καλύτερα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις αντί για τρένο- λεωφορείο??????? Θα κάτσουμε περίπου 9 μέρες στο Βιετνάμ
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Καλησπέρα σε όλους ! Μετά την ιστορία του psilos3 διάβασα την απολαυστική ιστορία (και είδα και τα video) και του sif και του mpampis και ανυπομονώ ακόμη περισσότερο για το ταξίδι μας στα μέσα Σεπτέμβρη στο Βιετνάμ (8 με 19 Σεπτεμβρίου). Το μοναδικό μου άγχος, όπως έγραφα και στον psilos3 είναι ο καιρός. Πάμε από βορρά προς νότο ( Hanoi, Halong Bay, Hoi An, Ho Chi minh, Mekong) και βροχή σίγουρα θα φάμε. Το θέμα είναι πόση :) Αν έχει κανείς κάποιο site με προβλέψεις καιρού ενδεχομένως να μας διευκόλυνε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους ! Μετά την ιστορία του psilos3 διάβασα την απολαυστική ιστορία (και είδα και τα video) και του sif και του mpampis και ανυπομονώ ακόμη περισσότερο για το ταξίδι μας στα μέσα Σεπτέμβρη στο Βιετνάμ (8 με 19 Σεπτεμβρίου). Το μοναδικό μου άγχος, όπως έγραφα και στον psilos3 είναι ο καιρός. Πάμε από βορρά προς νότο ( Hanoi, Halong Bay, Hoi An, Ho Chi minh, Mekong) και βροχή σίγουρα θα φάμε. Το θέμα είναι πόση :) Αν έχει κανείς κάποιο site με προβλέψεις καιρού ενδεχομένως να μας διευκόλυνε.
Σκέψου την περισσότερη βροχή που έχεις φάει ποτέ, δεκαπλασίασε, και βάλε και λίγη ακόμα. Όπως είπε κι ο Forrest Gump,
Προμηθευτείτε πολλά ισχυρά αδιάβροχα. Αν πάρετε από κει (βγαίνουν πλανόδιοι με στοκ), πάρτε από τα ακριβά, τα φτηνά που έχουν τρυπάνε πολύ εύκολα.
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Δεν μπορώ να πω ότι χάρηκα πολύ με την απάντηση :( Το σταυρό μου λοιπόν και αδιάβροχα στην βαλίτσα (που πρέπει να είναι και light). Είχα ακούσει από μια φίλη ότι στην Μαλαισία υπήρχε πρόγραμμα στην βροχή. Κάθε μέρα 5- 7. Δεν την πίστεψα αλλά μου άρεσε η αφήγηση της.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Είμαι στο Χο Τσι Μόνο τώρα και βρέχει καμία ώρα κάθε μέρα το μεσημεράκι. Δεν σε ενοχλεί όμως, αφού μετά τη βροχή το έδαφος στεγνώνει γρήγορα. Παρόλαυτα η υγρασία είναι αρκετά ενοχλητική.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλησπέρα σε όλους ! Μετά την ιστορία του psilos3 διάβασα την απολαυστική ιστορία (και είδα και τα video) και του sif και του mpampis και ανυπομονώ ακόμη περισσότερο για το ταξίδι μας στα μέσα Σεπτέμβρη στο Βιετνάμ (8 με 19 Σεπτεμβρίου). Το μοναδικό μου άγχος, όπως έγραφα και στον psilos3 είναι ο καιρός. Πάμε από βορρά προς νότο ( Hanoi, Halong Bay, Hoi An, Ho Chi minh, Mekong) και βροχή σίγουρα θα φάμε. Το θέμα είναι πόση :) Αν έχει κανείς κάποιο site με προβλέψεις καιρού ενδεχομένως να μας διευκόλυνε.
https://www.accuweather.com/el/pr/vietnam/00965/september-weather/2098698
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν μπορώ να πω ότι χάρηκα πολύ με την απάντηση :( Το σταυρό μου λοιπόν και αδιάβροχα στην βαλίτσα (που πρέπει να είναι και light). Είχα ακούσει από μια φίλη ότι στην Μαλαισία υπήρχε πρόγραμμα στην βροχή. Κάθε μέρα 5- 7. Δεν την πίστεψα αλλά μου άρεσε η αφήγηση της.
Σε πιο χαλαρές περιόδους έτσι βρέχει κι εκεί. Το Σεπτέμβρη, όμως, πάτε απευθείας στην καρδιά του μουσώνα. Ποιός ξέρει, μπορεί με το climate change να σταθείτε τυχεροί. Πλυμμήρες μόνο να μη σας τύχουν....

Αυτός είναι ο καιρός στην πόλη Vietnam του Puerto Rico....
Δεν έχει όλο το Vietnam το ίδιο κλίμα, άλλα στο Νότο, άλλα στο Κέντρο, άλλα στο Βορρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom