Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

JimankoKoz

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα,

Έχω και εγώ σχεδιάσει ταξίδι με τη κοπέλα μου στο Βιετνάμ 25 Μαρτίου με 1 Απριλίου.

Το πρόγραμμα που έχω κάνει είναι το παρακάτω.

25/03 Άφιξη πρωί Σαιγκόν
26/03 Σαιγκόν - Μονοήμερη Chi Chu Tunnels - Mekong Delta
27/03 Άφιξη πρωί Da Nang - Marble Mountain - My Son - Hoi An διαμονή
28/03 Ba na Hills - Αναχώρηση βράδυ Da Nang για Hanoi
29/03 Halong Bay διαμονή
30/03 Επιστροφή από Halong Bay - Hanoi
31/03 Μονοήμερη Tam Coc ή Trang An - Hanoi
01/04 Hanoi - Αναχώρηση το μεσημέρι για Σιγκαπούρη

Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα;

Δυστυχώς είναι λίγες οι μέρες και προσπαθώ να πάρω μια γεύση
από το Νότο ως το Βορρά.

Οι εσωτερικές πτήσεις είναι κλεισμένες με Vietnam Airlines για το φόβο
της καθυστέρησης.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο site ώστε να κλείσω τις μονοήμερες
καθώς αν υπάρχει και κάτι οικονομικό για private car στη Da Nang - Hoi An.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα,

Έχω και εγώ σχεδιάσει ταξίδι με τη κοπέλα μου στο Βιετνάμ 25 Μαρτίου με 1 Απριλίου.

Το πρόγραμμα που έχω κάνει είναι το παρακάτω.

25/03 Άφιξη πρωί Σαιγκόν
26/03 Σαιγκόν - Μονοήμερη Chi Chu Tunnels - Mekong Delta
27/03 Άφιξη πρωί Da Nang - Marble Mountain - My Son - Hoi An διαμονή
28/03 Ba na Hills - Αναχώρηση βράδυ Da Nang για Hanoi
29/03 Halong Bay διαμονή
30/03 Επιστροφή από Halong Bay - Hanoi
31/03 Μονοήμερη Tam Coc ή Trang An - Hanoi
01/04 Hanoi - Αναχώρηση το μεσημέρι για Σιγκαπούρη

Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα;

Δυστυχώς είναι λίγες οι μέρες και προσπαθώ να πάρω μια γεύση
από το Νότο ως το Βορρά.

Οι εσωτερικές πτήσεις είναι κλεισμένες με Vietnam Airlines για το φόβο
της καθυστέρησης.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο site ώστε να κλείσω τις μονοήμερες
καθώς αν υπάρχει και κάτι οικονομικό για private car στη Da Nang - Hoi An.
Ξενοδοχεία έχεις κλείσει? Προγραμματισα όλες τις εκδρομές μου μέσω των ξενοδοχείων. Μου έστειλαν το πρόγραμμα της εκάστοτε εκδρομής και κλείσαμε τιμή. Θα τα πληρώσω όλα εκεί.

https://m.thesinhtourist.vn/Τσέκαρε και αυτό
 

JimankoKoz

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Ξενοδοχεία έχεις κλείσει? Προγραμματισα όλες τις εκδρομές μου μέσω των ξενοδοχείων. Μου έστειλαν το πρόγραμμα της εκάστοτε εκδρομής και κλείσαμε τιμή. Θα τα πληρώσω όλα εκεί.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Ναι έχω κλείσει ξενοδοχεία παντού. Βέβαια με
δωρεάν ακύρωση.
Απλά με ανησυχεί λίγο η μιάμιση μέρα στη Hoi An και χρειάζομαι private car για να τα προλάβω όλα.
Από τα ξενοδοχεία σου έδωσαν καλές τιμές;
 
Last edited:

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα,

Έχω και εγώ σχεδιάσει ταξίδι με τη κοπέλα μου στο Βιετνάμ 25 Μαρτίου με 1 Απριλίου.

Το πρόγραμμα που έχω κάνει είναι το παρακάτω.

25/03 Άφιξη πρωί Σαιγκόν
26/03 Σαιγκόν - Μονοήμερη Chi Chu Tunnels - Mekong Delta
27/03 Άφιξη πρωί Da Nang - Marble Mountain - My Son - Hoi An διαμονή
28/03 Ba na Hills - Αναχώρηση βράδυ Da Nang για Hanoi
29/03 Halong Bay διαμονή
30/03 Επιστροφή από Halong Bay - Hanoi
31/03 Μονοήμερη Tam Coc ή Trang An - Hanoi
01/04 Hanoi - Αναχώρηση το μεσημέρι για Σιγκαπούρη

Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα;

Δυστυχώς είναι λίγες οι μέρες και προσπαθώ να πάρω μια γεύση
από το Νότο ως το Βορρά.

Οι εσωτερικές πτήσεις είναι κλεισμένες με Vietnam Airlines για το φόβο
της καθυστέρησης.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο site ώστε να κλείσω τις μονοήμερες
καθώς αν υπάρχει και κάτι οικονομικό για private car στη Da Nang - Hoi An.
Παρόμοιο πρόγραμμα είχαμε και εμείς αλλά με 3 μέρες παραπάνω. Θα έλεγα να μην πας μονοήμερη σε cu chi και Mekong την ίδια μέρα,είναι σκότωμα,βγάλε ένα από τα 2. Επίσης βγάλε ή My Son ή Ba Na hills και αφιέρωσε λίγο χρόνο στο Ανόι. Μεταξύ Tam Coc - Trang An εγώ προτείνω Trang An.

Τις εκδρομές τις κλείσαμε εκεί από το Shinh tourist και κάποιες από τα δωμάτια,όπως στο My Son. Επίσης τις μεταφορές από και προς αεροδρόμιο επίσης από τα δωμάτια.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
25/03 Άφιξη πρωί Σαιγκόν
26/03 Σαιγκόν - Μονοήμερη Chi Chu Tunnels - Mekong Delta
27/03 Άφιξη πρωί Da Nang - Marble Mountain - My Son - Hoi An διαμονή
28/03 Ba na Hills - Αναχώρηση βράδυ Da Nang για Hanoi
29/03 Halong Bay διαμονή
30/03 Επιστροφή από Halong Bay - Hanoi
31/03 Μονοήμερη Tam Coc ή Trang An - Hanoi
01/04 Hanoi - Αναχώρηση το μεσημέρι για Σιγκαπούρη


Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο site ώστε να κλείσω τις μονοήμερες
καθώς αν υπάρχει και κάτι οικονομικό για private car στη Da Nang - Hoi An.
H ένστασή μου είναι την τρίτη μέρα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει και ο λόγος που το λέω ειναι οτι συνήθως οι εκδρομές για My Son ξεκινάνε νωρίς και τελειώνουν μεσημεράκι.
Κατα τα άλλα με δεδομένο το χρόνο που έχετε θα δείτε αρκετά.

Για μεταφορά απο το Da Nang μέχρι το Hoi An η πιο καλή επιλογή να μιλήσεις με το ξενοδοχείο που έχεις κλείσει στο Hoi An κα.
 

JimankoKoz

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Παρόμοιο πρόγραμμα είχαμε και εμείς αλλά με 3 μέρες παραπάνω. Θα έλεγα να μην πας μονοήμερη σε cu chi και Mekong την ίδια μέρα,είναι σκότωμα,βγάλε ένα από τα 2. Επίσης βγάλε ή My Son ή Ba Na hills και αφιέρωσε λίγο χρόνο στο Ανόι. Μεταξύ Tam Coc - Trang An εγώ προτείνω Trang An.

Τις εκδρομές τις κλείσαμε εκεί από το Shinh tourist και κάποιες από τα δωμάτια,όπως στο My Son. Επίσης τις μεταφορές από και προς αεροδρόμιο επίσης από τα δωμάτια.
Ανάμεσα σε Chu Chi και Mekong μάλλον θα κρατήσω το πρώτο καθώς κάποιο παιδί εδώ μέσα αναφέρθηκε ότι στο Mekong ταλαιπωρούνται από την γρίπη των πτηνών. Από My Son και Ba Na Hills δεν ξέρω πιο αξίζει περισσότερο καθώς νομίζω ότι είναι τελείως διαφορετικά σαν αξιοθέατα.

Hoi An έλεγα το απόγευμα και βράδυ της πρώτης μέρας και το πρωί της δεύτερης για να τη δω.

Όσο για τις εκδρομές θα ήθελα να τις έχω κλείσει πριν πάω εκεί καθώς το πρόγραμμα είναι πολύ
πιεστικό και δεν θέλω να τις αφήσω τελευταία στιγμή.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

H ένστασή μου είναι την τρίτη μέρα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει και ο λόγος που το λέω ειναι οτι συνήθως οι εκδρομές για My Son ξεκινάνε νωρίς και τελειώνουν μεσημεράκι.
Κατα τα άλλα με δεδομένο το χρόνο που έχετε θα δείτε αρκετά.

Για μεταφορά απο το Da Nang μέχρι το Hoi An η πιο καλή επιλογή να μιλήσεις με το ξενοδοχείο που έχεις κλείσει στο Hoi An κα.
Έχεις δίκαιο για την ένσταση σου. Για αυτό αναφέρθηκα και σε private car τις δύο μέρες στη Hoi An καθώς δύσκολα λόγω χρόνου μπορούμε να ακολουθήσουμε το πρόγραμμα οργανωμένων εκδρομών.

Το καλύτερο είναι να βρω σε οικονομική τιμή private car ώστε να κάνουμε το πρόγραμμα όπως το μας βολεύει.
Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα κάποιο private car που να χρεώνει με την ώρα αν και δεν ρώτησα το ξενοδοχείο ακόμα.
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
MEXICO
Εξακολουθείτε να ειρωνεύεστε αγαπητή @VARONI1000 (αναμενόμενον ενδεχομένως από μίαν Βαρώνην προς έναν πληβείον) αλλ' αντί απαντήσεως σας παραθέτω την ρήσιν του αγαπητού συμφορουμίτη @mpampis1979.



Ως παιδί του λαού την Pho την γευόμουν σχεδόν καθημερινώς... ωρισμένες φορές, μάλιστα, παρακολουθούσα την παρασκευήν της από τα πρώτα βήματα (εμείς οι λαϊκοί, ξέρετε, αναγκαζόμαστε να μαγειρεύουμε μόνοι μας και - ως εκ τούτου - οι γνώσεις που αποκτούμε αποβαίνουν πολύτιμες) αλλά ουδέποτε παρετήρησα χρήση σακέ. Θα είμαι πιο προσεκτικός την επόμενη φορά.



Την μία και μοναδική φορά που αποφασίσαμε να δούμε πώς διασκεδάζει η ανωτέρα τάξις εις το Ανόιον, επισκεφθήκαμε ένα νυκτερινόν κέντρον (εμείς στην εποχή μας έτσι τα λέγαμε - εσείς ίσως τα αποκαλείτε μπουζουξίδικα ή σκυλάδικα) όπου μου προσεφέρθη το συγκεκριμένο ποτό, μέσα από τη δεξαμενή που γινόταν η ζύμωση (μαζί με τον κορμό της αρκούδας). Ο συνταξιδιώτης μου δεν τόλμησε να δοκιμάσει, εγώ το έπραξα και το βρήκα δυνατό, όπως μου αρέσει (κάτι αναμενόμενον, ίσως, δια την τάξιν μου). Μου ελέχθη ότι το προσφέρουν μόνον εις τους υψηλότερους των καλεσμένων τους. Δια μίαν φοράν κι εγώ στη ζωή μου ένοιωσα Βαρώνος!

Επίσης, εάν δεν δύνασθε να το πράξετε μόνη σας, ζητείστε να σας ενημερώσουν (είτε από τον Lonely Planet, είτε από άλλες πηγές, έντυπες ή ηλεκτρονικές) δια την σημασίαν του αίματος της κόμπρας εις τας τοπικάς δοξασίας και την χρήσιν του - δυστυχώς μόνον από τα, φευ, λαϊκά στρώματα.

P.S. Θα το εκτιμούσα εάν με ενημερώνατε περί του ποιού της "ταβλας" και του είδους του χιούμορ που αυτή προκαλεί. Ευχαριστώ δια τον χρόνον σας και δια τας ευχάς εκ ψυχής.
Η ειρωνική διάθεση που διακρίνετε, αγαπητέ μου
ειναι παρόμοια με τη δική σας, που εσεις ονομάζετε χιουμοριστική!
Το "σακέ" το ανέφερα λόγου χάρη, καθώς η διαδικασία και η πρώτη ύλη ειναι πρόμοια με του κρασιου ρυζιου του Βιετνάμ!
Σας μερσώ δεόντος δια τις πολυτιμες πληροφορίες και το χρόνο σας περί δερμα αρκούδας!
Για το φίδι το γνώριζα!
Δεν μπήκα εδώ ούτε για να διαπληκτιστω, ούτε να κάτσω να κάνω βλακωδέστατους αστεϊσμούς δια το ψευδώνυμο του καθενός σαν 15χρονο.Ευχαριστώ οσους απάντησαν στις ερωτήσεις μου και όχι μόνο!
καλη καρδιά, καλά κρασιά(σακε ή όχι) και καλα ταξίδια!
Ciaο
 
Last edited:

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εμείς για My Son ξεκινήσαμε στη 1 το μεσημέρι και γυρίσαμε γύρο στις 5 στο Hoi An με ιδιωτικό οδηγό από το ξενοδοχείο.

Εγώ είπα Ανόι να βάλει λίγο παραπάνω,όχι Hoi An. Το Hoi Αν προλαβαίνεις να το δεις σε ενα απόγευμα και ένα πρωινό με λίγο τρέξιμο.

Αν θες να τα κλείσεις απο πριν μίλησε με τα ξενοδοχεία σου και με το shinh tourist και κλείστα από τώρα. ;)
 

JimankoKoz

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Εμείς για My Son ξεκινήσαμε στη 1 το μεσημέρι και γυρίσαμε γύρο στις 5 στο Hoi An με ιδιωτικό οδηγό από το ξενοδοχείο.

Εγώ είπα Ανόι να βάλει λίγο παραπάνω,όχι Hoi An. Το Hoi Αν προλαβαίνεις να το δεις σε ενα απόγευμα και ένα πρωινό με λίγο τρέξιμο.

Αν θες να τα κλείσεις απο πριν μίλησε με τα ξενοδοχεία σου και με το shinh tourist και κλείστα από τώρα. ;)

Στάθη και εγώ κάτι τέτοιο θέλω. Να μας πάρει από το αεροδρόμιο να μας πάει My Son και μετά Hoi An.
Μπορείς να μου πεις πόσο σου κόστισε ο ιδιωτικός οδηγός;

Σόρρυ νόμιζα ότι εννοούσες Hoi An. Για να δω το Hanoi έχω το απόγευμα μετά το halong bay, το απόγευμα μετά τη μονοήμερη και το πρωί πριν την αναχώρηση. Όπως καταλαβαίνεις η μόνη μέρα που μπορώ να κόψω για να δω το Hanoi είναι η μονοήμερη trang an αλλά αξίζει να την κόψω;

Eίναι τόσο λίγες μέρες που δεν βολεύει να κάνω ένα πιο ευέλικτο ή πιο ξεκούραστο πρόγραμμα. Προσπαθώ να πάρω ότι προλάβω.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Στάθη και εγώ κάτι τέτοιο θέλω. Να μας πάρει από το αεροδρόμιο να μας πάει My Son και μετά Hoi An.
Μπορείς να μου πεις πόσο σου κόστισε ο ιδιωτικός οδηγός;

Σόρρυ νόμιζα ότι εννοούσες Hoi An. Για να δω το Hanoi έχω το απόγευμα μετά το halong bay, το απόγευμα μετά τη μονοήμερη και το πρωί πριν την αναχώρηση. Όπως καταλαβαίνεις η μόνη μέρα που μπορώ να κόψω για να δω το Hanoi είναι η μονοήμερη trang an αλλά αξίζει να την κόψω;

Eίναι τόσο λίγες μέρες που δεν βολεύει να κάνω ένα πιο ευέλικτο ή πιο ξεκούραστο πρόγραμμα. Προσπαθώ να πάρω ότι προλάβω.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσο κόστισε ο οδηγός αλλά δεν είναι πολλά. Γενικά ότι κάναμε στο Βιετναμ ήταν πολύ φτηνό,εκτός από το Halong Bay.

Όχι μην κόψεις το Trang An,για μένα αν θες κόψε το Ba Na Hills αλλά μην σε πάρω και στο λαιμό μου,εξαρτάται το τι θες να δεις.

Πάντως αν ήταν να ξαναπάω για 2-3 μέρες σε ένα μόνο από τα μέρη που πήγα στο Βιετνάμ θα ήταν στο Ανόι...
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Επανέρχομαι γιατί σπάω το κεφάλι μου εδώ και μέρες...
Υπάρχει μήπως κάποιος που έχει πάει Ha Giang για να κάνει σύγκριση με Σαπα;

Βλέπω ότι το εκθειαζουν σαν την πιο ωραία διαδρομή στο Βιετνάμ και δεν μπορώ να αποφασίσω τι να διαλέξω.

Από τη μία η Σάπα μου δίνει την εντύπωση ότι θα δω καλύτερα τους ανθρώπους, αλλά με προβληματίζει το πως θα την κανονίσουμε σωστά για να δούμε όσο γίνεται αυθεντικές εικόνες + το ότι θα είναι στο τέλος του ταξιδιού οπότε κούραση και πιθανή αδιαθεσία της κοπελας μου παίζει να το κάνουν λίγο ταλαιπωρία, από την άλλη με προβληματίζει το ότι δεν είμαι εξοικειωμένος με μηχανές, οπότε το Ha Giang θα πρέπει να το κάνουμε αναγκαστικά σαν τουρ...
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Έτσι όπως τα λες, πήγαινε Σάπα, θα σας αρέσει έτσι και αλλιώς. Είναι σα να συγκρίνει κάποιος νησιά του αιγαίου, ένα τουριστικό και άλλο λιγότερο τουριστικό. Αν είναι η πρώτη φορά στο τουριστικό μπορεί και να περάσεις καλύτερα, είναι λιγότερο πιθανό να ταλαιπωρηθείς γιατί πχ πρέπει να περπατήσεις 5χλμ μέχρι την παραλία στη ντάλα ή να βαρεθείς γιατί μετά τις 10 κλείνει η ταβέρνα στο χωριό και δεν παίζει τίποτα. Κάπως έτσι πολύ απλοϊκά θα έλεγα και την διαφορά μεταξύ των δύο μερών αν και με τουρ είναι προκάτ τα πράγματα έτσι και αλλιώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom