Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Παει και η 2ημερη εκδρομη στα σπηλαια στο Phong Nha – Ke Bang National Park!!! Το Oxalis κατεβαζει ρολα :(
"Oxalis Adventure Tours [From MAR 17 to MAY 31, 2020] TEMPORARY CLOSURE OF ADVENTURE TOURS "
Ναι, το είπαν σήμερα στη σύζυγο, που συμμετείχε σε ένα από τα ολοήμερα τουρ. Προλαβαίνω να κάνω κι εγώ ένα τουρ αύριο, και μετά αναχωρούμε για πίσω.
Στο Ninh Binh ερημιά σήμερα, Cat Ba πάει ήδη, προς το παρόν έμεινε η Sapa, αλλά δεν θα τρελαθουμε κιόλας. Άλλη φορά, αν και θα μπορούσαμε να βρούμε ένα χωριό να αράξουμε με ντόπιους
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
@KonstantinosAlyona πάει για κλείσιμο όλο το πάρκο ή σταματάει τα τουρ η Oxalis;
Γιατί είναι να'ρθουμε αύριο...

Και δε βγάζω και συνεννόηση γαμωτο, βάζουν μάσκα οι πιο πολλοί οταν τους μιλάω και δεν καταλαβαίνω λέξη :D
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
@KonstantinosAlyona πάει για κλείσιμο όλο το πάρκο ή σταματάει τα τουρ η Oxalis;
Γιατί είναι να'ρθουμε αύριο...

Και δε βγάζω και συνεννόηση γαμωτο, βάζουν μάσκα οι πιο πολλοί οταν τους μιλάω και δεν καταλαβαίνω λέξη :D
Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω από την αρχή του ταξιδιού, χεχεχε!
Ότι η Oxalis σταματάει τα τουρ, είναι το σίγουρο. Βέβαια, ήταν να σταματήσουν σε δύο εβδομάδες, σήμερα προέκυψε ότι σταματάνε στις 17. Αν έρθετε αύριο, προλαβαίνετε να χτυπήσετε ένα καλό μονοήμερο πάντως.
Για το πάρκο γενικά κανείς δε μου απάντησε σίγουρα, απλά είναι όλα ρευστά. Αν αύριο έρθει ένα τουρίστας εδώ, τον μετρήσουν και βρουν ότι έχει ιό, απευθείας πάει καραντίνα η περιοχή.
Εγώ πάω αύριο με το καλό ένα τουρ, και Δευτέρα πρωί πετάμε από Dong Hoi για Χο Τσι Μινχ και εν συνεχεία Ελλάδα.
Μόλις έβγαλα τα εισιτήρια, καθότι όσα θέλαμε βόρεια είναι κλειστά, δεν περιμένουμε άλλο εδώ. Δε μας έκατσε καλά, είδαμε αρκετά στο κεντρικό Βιετνάμ για 10 μέρες, άλλη φορά θα πάμε και στα υπόλοιπα.

Υ.Γ. Για να καταλάβεις πόσο ρευστή είναι η κατάσταση, προχθές το πρωί έφυγε από εδώ μια Πολωνέζα που γνωρίσαμε, να πάει Ninh Binh για να προλάβει, όπως μας είπε. Τελικά δεν πρόλαβε, απλά νοίκιασε ένα μηχανάκι και έκανε βόλτες μόνη της, μας έστειλε και μήνυμα ότι έκλειναν μαγαζιά και ξενοδοχεία, έβρεχε κιόλας, ξενέρωσε τη ζωή της. :D
 

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.314
Και δε βγάζω και συνεννόηση γαμωτο, βάζουν μάσκα οι πιο πολλοί οταν τους μιλάω και δεν καταλαβαίνω λέξη :D
Ένα από τα πράγματα που μου είπαν ότι σχολιάζεται αρνητικά στο Βιετνάμ από βιετναμέζους και συντέλεσε στο φόβο είναι ότι οι δυτικοί δεν βάζουν μάσκα σε αντίθεση με τους ν. κορεάτες που "πρόσεχαν" και την φόραγαν συνέχεια.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Το ίδιο μου είπε και φίλος μου που γύρισε πριν 1 εβδομάδα από Μπαλί - Ταϊλάνδη. Οι Ασιάτες φορούσαν μάσκα. Οι Ευρωπαίοι όχι.
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
@KonstantinosAlyona ήταν να'ρθουμε αύριο πρωί, αλλά δε βρήκαμε λεωφορείο λόγω έλλειψης κόσμου, οπότε πάμε για αύριο απόγευμα, χαχαχα.

@poised Ισχύει,σκέψου πέτυχα και άρθρο από το Ανόι με φωτογραφίες τουριστών που τριγυρνάνε χωρίς μάσκα. (εντωμεταξύ είναι νόμιμο κάτι τέτοιο;)
Εδώ και δύο μέρες τους βλέπω που σκαλώνουν γενικά, πριν ήταν πιο χαλαροί...

Κι η μαλακια είναι ότι δεν πήραμε μάσκες μαζί γιατί απ'οσα διάβασα πριν το ταξίδι δεν σε προφυλασσουν ουσιαστικά, κι εδώ δεν είδα πουθενά σήμερα για να πάρουμε να αισθάνονται πιο άνετα, ενώ στη HCMC πέτυχα μέχρι και σε αγορά, με χρώματα, σχέδια, κτλ. :D
 

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.314
Τις μάσκες τις φοράγανε πολύ και πριν τον ιό, κυρίως στην οδήγηση, που όντως σε προστατεύουν από την σκόνη (για σωματίδια και μόλυνση ούτε καν το 99% από δαύτες) αλλά και όταν από τον δρόμο έμπαιναν σε μαγαζί για κάτι στα γρήγορα και βαριόντουσαν να τις βγάλουν. Τώρα πρέπει να τις φοράνε και στον ύπνο.

Αυτές με τα σχέδια είναι πάνινες και εντελώς άχρηστες - αν όχι πολύ πιο επικίνδυνες από το καθόλου για τον ιό γιατί "ρουφάνε" την υγρασία και τις πιθανές σταγόνες με ιό. Ουσιαστικά η μόδα ξεκίνησε από τα k-pop idols.

Αν πάντως ζητήσετε μια μάσκα κάποιος θα σας δώσει, ακόμα και τώρα που πρέπει να είναι δυσεύρετες.
 

DIMTSOUKI

Member
Μηνύματα
21
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΤΥΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Γυρισα πριν απο μια εβδομαδα απο το Βιετναμ,οποτε θα σας γραψω καποιες πληροφοριες,που ισως βοηθησουν μελλοντικα καποιους ταξιδιωτες,Κοστος ταξιδιου 1200 ευρω για 16 ημερες.Ανοι-Χαλονγκ -Χουε -Χοι Αν-Ντανανγκ-Που Κουοκ - Χοτσιμινχ.

1) Συναλλαγμα κανουμε μονο στο Ανοι και στο Χοτσιμινχ (rate:26200 το καλυτερο που βρηκα εγω),οχι στο Χοιαν,Χουε και Που Κουοκ.
2) Σε οποιον αρεσουν τα τροπικα νησια και οι παρθενες παραλιες να παει οπωσδηποτε στο Που Κουοκ και να κανει την ημερισια κρουαζιερα με τα 4 νησια και να μπει στο μεγαλυτερο cable car του κοσμου.Κοστος εκδρομης 45 ευρω με φαγητο.
3) Και οι 3 μου εσωτερικες πτησεις αλλαξαν μερα. Xωρις προειδοποιηση η βιετζετ,η jetstar εστελνε mail.Αν πατε στα γραφεια τους στο αεροδρομιο θα σας αλλαξουν δωρεαν το εισιτηριο για την επομενη πτηση.Προσθεστε οπωσδηποτε κιλα στις αποσκευες,εχουν ζυγαριες πριν μπειτε στο αεροπλανο.
4) Καντε στα παντα παζαρια,θα πεσουν στην μιση τιμη σε οτι και να θελετε να αγορασετε.
5)Μασαζ παντου κανεις με 8 ευρω την μια ωρα σε ολο το σωμα.
6)Ισως σε καποια μεροι συμφερει να μεινετε σε 4στερα ξενοδοχεια.11 ευρω το 2κλινο ειχε περιπου το καθε βραδυ!!!!
7) Στην golden bridge αφιερωστε μια ολοκληρη μερα,διοτι στο Γαλλικο χωριο εχει τρομερες δραστηριοτητες να κανετε και οι περισσοτερες τζαμπα!!!
8)Σε καποιες περιοχες ειναι πολυ φθηνα να νοικιασετε μηχανακι και βολευει παρα πολυ!!!2-3 ευρω η μερα περιπου
9)Διαβαστε τις ιστοριες του sif,mpampi και psilou θα σας βοηθησουν πολυ σε πολλα θεματα για το Βιετναμ!!!!
 
Μηνύματα
29
Likes
10
Καλησπέρα σας,
σχεδιάζουμε ένα ταξίδι το Πάσχα για Βιετνάμ (~17 ημέρες) και έχω κάποιες απορίες. Το πλάνο έχει ως εξής


Code:
2 HCM
3 Hoi An
2 Hue
2 Ninh Binh
2 Pu luong
1 Ha Long bay
2 Sapa
2 Hanoi

  1. πως σας φαινεται το παραπανω πλανο? Το μονο που με προβληματιζει ειναι λιγο η sapa που αποτι ειδα ειναι αρκετα τουριστικη, επισης αν δειτε εχω βαλει 2 διανυκτερευσεις στο pu luong (σκεφτομαστε να μεινουμε σε κατι τετοιο ), αξιζει να παμε και Sapa και Pu luong? θεωρειτε οτι σαν εμπειριες ειναι αντιστοιχες?
  2. Για αυτες τις μερες θα αλαζατε κατι στο παραπανω προγραμμα?
  3. Για το halong bay θεωρείτε ότι πρέπει να το κλείσουμε από εδώ ή είναι καλύτερο να το κλείσουμε από εκεί?
  4. Γενικότερα για τα διάφορα tour (cruise halong bay/sapa/my son etc) έχετε να προτείνετε κάποιο πρακτορείο εκεί που να αξίζει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.314
Καλησπέρα σας,
σχεδιάζουμε ένα ταξίδι το Πάσχα για Βιετνάμ (~17 ημέρες) και έχω κάποιες απορίες. Το πλάνο έχει ως εξής


Code:
2 HCM
3 Hoi An
2 Hue
2 Ninh Binh
2 Pu luong
1 Ha Long bay
2 Sapa
2 Hanoi

  1. πως σας φαινεται το παραπανω πλανο? Το μονο που με προβληματιζει ειναι λιγο η sapa που αποτι ειδα ειναι αρκετα τουριστικη, επισης αν δειτε εχω βαλει 2 διανυκτερευσεις στο pu luong (σκεφτομαστε να μεινουμε σε κατι τετοιο ), αξιζει να παμε και Sapa και Pu luong? θεωρειτε οτι σαν εμπειριες ειναι αντιστοιχες?
  2. Για αυτες τις μερες θα αλαζατε κατι στο παραπανω προγραμμα?
  3. Για το halong bay θεωρείτε ότι πρέπει να το κλείσουμε από εδώ ή είναι καλύτερο να το κλείσουμε από εκεί?
  4. Γενικότερα για τα διάφορα tour (cruise halong bay/sapa/my son etc) έχετε να προτείνετε κάποιο πρακτορείο εκεί που να αξίζει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Αν συζητάτε για αυτό το Πάσχα, λάβετε υπ' όψη ότι ακόμα βίζες για τουρισμό δεν δίνονται εκτός από πανάκριβα οργανωμένα πακέτα ταξιδίων 5-7 ημερών σε resort που τα κλείνεις από συγκεκριμένα πρακτορεία.

Θεωρητικά θα ανοίξουν από Απρίλη (κάποιοι λένε αρχές, άλλοι τέλος), αλλά έτσι λέγανε ότι θα άνοιγαν και από 1η Γενάρη και ενάμιση μήνα μετά απλά επιτρέπεται η είσοδος για βιετναμέζους πολίτες και ειδικές κατηγορίες με visa exception από πρεσβείες ή ειδική πρόσκληση που απαιτεί τρελή γραφειοκρατική διαδικασία.

Επίσης με τις τρέχουσες συνθήκες απαιτείται 3ημερη καραντίνα για τους εμβολιασμένους (7ημερη για τους μη) με PCR προ άφιξης και PCR την τελευταία μέρα της καραντίνας, ασφάλεια covid τουλάχιστον 50.000$ και κάτι "ψιλά" όπως εφαρμογές στο κινητό και τέτοια.

Τουρισμός αυτή την στιγμή στο Βιετνάμ πρακτικά υπάρχει μόνο εσωτερικός και κάποιοι ελάχιστοι κορεάτες/γιαπωνέζοι/ρώσοι κυρίως σε resort (ούτε 2000 άτομα το μήνα) οπότε είναι άδεια, με ότι καλό και κακό μπορεί να σημαίνει αυτό (δεν θα έχει κόσμο αλλά δεν θα έχει και πολλές ανοιχτές υποδομές). Τόσο το "κλείνουμε από εδώ" όσο και το "κλείνουμε από εκεί" είναι εξίσου επίφοβα, αλλά αν λάβεις υπόψη ότι στην νοτιοασιατική νοοτροπία δεν υπάρχει πολύ ντροπή στο να σε παραπληροφορήσει κάποιος για να πουλήσει, εγώ δε θα έκλεινα τίποτε από εδώ γιατί τα πράγματα μάλλον θα είναι αρκετά ρευστά.

Το Pu luong, χωρίς να έχω πάει αλλά έχοντας επισκεφθεί διπλανές (και πιο τουριστικές περιοχές) νομίζω ότι δεν θα έχει τίποτα εκτός από παρθένα φύση και άραγμα. Θυμάμαι είχα διαβάσει για το συγκεκριμένο lodge όταν άνοιξε, πρέπει να το έχει ένα επενδυτικό group που προσπαθεί να δημιουργήσει τουριστικό προιόν σε μία περιοχή που δεν υπάρχει τίποτα. Αν θέλετε να ξεκουραστείτε και μπορείτε να εξασφαλίσετε μεταφορικό να σας πάει, γυρίσει και να δείτε τριγύρω, ίσως να είναι ενδιαφέρον ως κάτι το διαφορετικό. Αν το βγάλετε θα κερδίσετε παραπάνω άνεση για τα υπόλοιπα.

Κατά τα άλλα, θεωρώ ότι 3 βράδια στη Hoi An είναι πολλά. Προσωπικά πέρα από ένα βράδυ θεωρώ ότι είναι υπερβολή, ίσως δύο αν φας και μία μέρα στα (ίσως κάπως αδιάφορα) αρχαία της My Son. Ίσως είναι καλύτερα να βάλετε μία μέρα στη Da Nang και να προσπαθήστε να πάτε στην Hue από το Hai Van.

Όλα όμως εξαρτώνται από τον τρόπο μεταφοράς σας από μέρος σε μέρος, το είδος των ταξιδιωτών που είστε και πόση κούραση και τρέξιμο αντέχετε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
πως σας φαινεται το παραπανω πλανο?
Καλώς ήρθες.
Ελπίζω να καταφέρεις να πραγματοποιήσεις το πλανο σου. Δε ξέρω τι παίζει με το Βιετνάμ και κατά πόσο ανοίγει για τουρίστες και υπό ποιες προϋποθέσεις... Θα σου έλεγα να το ψάξεις καλά πριν τη κράτηση των εισιτηρίων.
Κατά τα άλλα το μόνο που μου φαίνεται κάπως λίγο ειναι οι 2 μερες στο Ανόι.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Όντως 2 βράδια Ανόι είναι πολύ λίγα! 4 έμεινα εγώ και ήθελα άλλα τόσα! Όχι γιατί έχει τόσα πολλά να δεις αλλά γιατί μου άρεσε!! Βέβαια στις 4 μέρες που έμεινα οι 2 είχαν μέσα εκδρομές εκτός Ανόι.
Επίσης θα έβαζα 1 βράδυ και στη Ντα Νανγκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom