Βιετνάμ Βιετνάμ 15 μέρες!!

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ ωραία όλα αυτά που γράφεις..
μας άνοιξες την όρεξη σίγουρα.. και για φαγητό αλλά και για το Βιετνάμ το οποίο το λιγουρεύομαι χρόνια τώρα αλλά που δυστυχώς δεν μας έκατσε ΑΚΟΜΑ...το δουλεύω όμως..
γενικότερα είχατε στομαχικά προβλήματα από τα φαγητά τους??
γιατί πρόφατα από ένα ταξίδι στην Κούβα που κάναμε μας έπιασε και τους δυο το στομάχι
και σε ένα παλαιότερο ταξίδι που είχα κάνει στην Ταυλάνδη κάναμε 3βδομάδες (εγω,μαμά,αδερφή)να πάμε τουαλέτα..
οπότε με έχει πιάσει ένας ψιλοφόβος..φαντάζομαι street food δεν πλησιάζεις για τον λόγο αυτό,αλλά τα εστιατόρια κατα πόσο ασφαλή είναι???
Επίσης Ταυλάνδη θυμάμαι δεν πίναμε παγάκια στα ροφήματα λογο του νερού,εδω εσείς από ότι είδα φαγατε και ήπιατε άφοβα τα πάντα ε??
3 μέρες πριν ξεκινήσει το ταξίδι μας πέρναμε 1 χάπι Intermed AntiDiarrol Travel και το συνεχίσαμε για άλλες 5 εκεί. Δεν ξέρω αν επαιξαν ρόλο αλλα δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Street food φάγαμε και είναι κρίμα να μην δοκιμάσεις κάτι στις night market. Τα εστιατόρια είναι μια χαρά αλλα μην περιμενεις τα δικά μας ευρωπαικά στάνταρ.
Μην κάνεις το λάθος και δεν δοκιμάζεις οτι βρείς!!
Σε κάποιες καφετέριες μαζί με το καφέ μας έφερναν και ποτήρι νερό. Σχεδόν πάντα το πίναμε και δεν πάθαμε τιποτα.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
3 μέρες πριν ξεκινήσει το ταξίδι μας πέρναμε 1 χάπι Intermed AntiDiarrol Travel και το συνεχίσαμε για άλλες 5 εκεί. Δεν ξέρω αν επαιξαν ρόλο αλλα δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Street food φάγαμε και είναι κρίμα να μην δοκιμάσεις κάτι στις night market. Τα εστιατόρια είναι μια χαρά αλλα μην περιμενεις τα δικά μας ευρωπαικά στάνταρ.
Μην κάνεις το λάθος και δεν δοκιμάζεις οτι βρείς!!
Σε κάποιες καφετέριες μαζί με το καφέ μας έφερναν και ποτήρι νερό. Σχεδόν πάντα το πίναμε και δεν πάθαμε τιποτα.
πολυ ωραια η ιστορια σου! μου ηρθαν στο μυαλο εικονες απο το δικο μου προσφατο ταξιδι εκει! εμεις (εγω και ο sif...) δεν πηραμε κανενα φαρμακο προληπτικα κ δοκιμασαμε τα παντα απο street food! ειναι ο καλυτερος τροπος να γευτεις την τοπικη κουζινα! μπορει οι συνθηκες υγιεινης να μην ειναι οι καλυτερες αλλα δεν ειχαμε κανενα προβλημα!!!
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Μια μικρή ιδέα απο street food στο Ho Chi Minh. @KostasLia

Τέλειο...Σε ευχαριστώ...
εύχομαι να υπάρχει και κανα νοσοκομείο βέβαια εκεί κοντά που να δέχεται Έλληνες τουρίστες με διαλυμένα στομάχια..(θα αποφύγω να πληρώσω και διαμονή κάποια βράδια!!!λίγο το χεις!!!)χαχαχα
(χαχαχα)...πάντως επειδή όλοι συμβουλεύεται να το δοκιμάσει κανείς,μεχρι να πάμε θα πρέπει να έχω βρει λυση για αυτό σίγουρα..!!!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τέλειο...Σε ευχαριστώ...
εύχομαι να υπάρχει και κανα νοσοκομείο βέβαια εκεί κοντά που να δέχεται Έλληνες τουρίστες με διαλυμένα στομάχια..(θα αποφύγω να πληρώσω και διαμονή κάποια βράδια!!!λίγο το χεις!!!)χαχαχα
(χαχαχα)...πάντως επειδή όλοι συμβουλεύεται να το δοκιμάσει κανείς,μεχρι να πάμε θα πρέπει να έχω βρει λυση για αυτό σίγουρα..!!!
Επειδή χρειάσθηκε να πάμε σε νοσοκομείο, ιδιωτικό βέβαια (δεν πήγαμε για θέμα φαγητού). Μπορεί να σου βγεί όσο τα αεροπορικά o_O. Οπότε άστο καλύτερα :haha:
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Επειδή χρειάσθηκε να πάμε σε νοσοκομείο (ιδιωτικό βέβαια). Μπορεί να σου βγεί όσο τα αεροπορικά o_O. Οπότε άστο καλύτερα :haha:
Πλάκα κάνεις???Σε ποιά χώρα??και αν επιτρέπεται ήταν κάτι σοβαρό??Δηλ. δεν δέχονται τουριστες στα επείγοντα??
ευτυχώς δεν μου έτυχε ποτέ τουλάχιστον μέχρι στιγμής και θεωρώ ότι είναι ένα από τα χειρότερα που μπορεί να σου τύχει...αν έχεις γράψει ιστορία θα χαρώ να την διαβάσω αν όχι ξεκίνα..
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Πλάκα κάνεις???Σε ποιά χώρα??και αν επιτρέπεται ήταν κάτι σοβαρό??Δηλ. δεν δέχονται τουριστες στα επείγοντα??
ευτυχώς δεν μου έτυχε ποτέ τουλάχιστον μέχρι στιγμής και θεωρώ ότι είναι ένα από τα χειρότερα που μπορεί να σου τύχει...αν έχεις γράψει ιστορία θα χαρώ να την διαβάσω αν όχι ξεκίνα..
Στο Βιετνάμ (Ανόι), μια εξέταση αίματος, μια εξέταση για ένα βακτήριο (αν θυμάμαι καλά) και τρια αντιβιωτικά 350$ o_O. Αλλά ευτυχώς δεν ήταν τίποτα. Αρχικά πάθαμε ηλίαση (ισημερινός βλέπεις οπότε θέλει προσοχή ειδικά την εποχή που πήγαμε εμεις). Μετά η Α. είχε σημάδια που παρέπεμπαν σε πνευμονία. Τελικά ήταν μια απλή ίωση. Από τα αντιβιωτικά που πήρε (δεν ξέρουμε τι μας έδωσαν) από πέρυσι μέχρι φέτος το καλοκαίρι δεν έχει αρρωστήσει καθόλου, ούτε μια απλή ίωση. Τι αντιβιώση ήταν αυτή δεν ξέρω.:haha::haha:
Στα δημόσια δεν ξέρω αν δέχονται αλλά μας είπαν ότι δεν έχουν και τις καλύτερες συνθήκες υγιεινής.

Ιστορία ξεκίνησα να γράφω αλλά δεν έχω προλάβει να την τελειώσω. Κάποια στιγμή θα την ανεβάσω ολοκληρωμένη για να μην ανεβάζω κομμάτι-κομμάτι.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ω ναιι!! :(

Αλλά και πάλι πάνω κάτω τα ίδια μου ζητούσαν για ταξίδι 20 ημερών για 2 άτομα. Αν θυμάμαι καλά 250ε (125ε το άτομο)
Εμεις πάντως για ταξίδι 15 ημερών μας κόστισε 32 ευρω το άτομο. Ηταν ασφάλεια μόνο για ιατρικούς λόγους δηλαδή όχι για ακύρωση πτήσεων ξενοδοχείων κτλ.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Στο Βιετνάμ (Ανόι), μια εξέταση αίματος, μια εξέταση για ένα βακτήριο (αν θυμάμαι καλά) και τρια αντιβιωτικά 350$ o_O. Αλλά ευτυχώς δεν ήταν τίποτα. Αρχικά πάθαμε ηλίαση (ισημερινός βλέπεις οπότε θέλει προσοχή ειδικά την εποχή που πήγαμε εμεις). Μετά η Α. είχε σημάδια που παρέπεμπαν σε πνευμονία. Τελικά ήταν μια απλή ίωση. Από τα αντιβιωτικά που πήρε (δεν ξέρουμε τι μας έδωσαν) από πέρυσι μέχρι φέτος το καλοκαίρι δεν έχει αρρωστήσει καθόλου, ούτε μια απλή ίωση. Τι αντιβιώση ήταν αυτή δεν ξέρω.:haha::haha:
Στα δημόσια δεν ξέρω αν δέχονται αλλά μας είπαν ότι δεν έχουν και τις καλύτερες συνθήκες υγιεινής.
Ομπώ...και γω που νόμιζα ότι μόνο σε μένα γίνονται στραβές..στομάχι Κούβα,Ταυλάνδη,Μπαλί και χαθήκαμε με τους υπόλοιπους στην Ιορδανια..εχω γράψει ιστορία για την ατυχία αυτή..βεβαια όλα καλά..και δεν ρωτούσες τι της έδωσαν??γιατί και γω αρρωσταίνω με το παραμικρό,γρίπη και τέτοια να βγάλω υγιής την φετινή χρονιά!!!!κρίμα!!!!χαχα

Ιστορία ξεκίνησα να γράφω αλλά δεν έχω προλάβει να την τελειώσω. Κάποια στιγμή θα την ανεβάσω ολοκληρωμένη για να μην ανεβάζω κομμάτι-κομμάτι.
Ωραία περιμένω πως και τι να μάθω και λεπτομέριες....

Εμεις πάντως για ταξίδι 15 ημερών μας κόστισε 32 ευρω το άτομο. Ηταν ασφάλεια μόνο για ιατρικούς λόγους δηλαδή όχι για ακύρωση πτήσεων ξενοδοχείων κτλ.
με ποια αν επιτρέπεται??εμεις interamerican είχαμε για κούβα 50ευρώ το άτομο αλλά περιλάμβανε πολλά..
(μεχρι και επιστροφή φέρετρου έγραφε το συμβόλαιο, το οποίο όταν το είδα έφαγα μια ψιλή φρίκη)-ευτυχώς δεν χρειάστηκε!!!χαχαχαχαχα..
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εμεις πάντως για ταξίδι 15 ημερών μας κόστισε 32 ευρω το άτομο. Ηταν ασφάλεια μόνο για ιατρικούς λόγους δηλαδή όχι για ακύρωση πτήσεων ξενοδοχείων κτλ.
Πρέπει να διαβάζει καλά τους όρους της ασφάλειας (ψιλά γράμματα της σύμβασης) που επιλέγεις. Ξέρω περιπτώσεις που (υποτίθεται) ότι είχαν ταξιδιωτική ασφάλιση και δεν πήραν τίποτα (το πιο απλό: τους κάλυπτε η ασφάλιση αλλά για τα δημόσια νοσοκομεία όχι τα ιδιωτικά). Επίσης, σε πολλές περιπτώσεις η ασφάλιση είναι του τύπου δώσε μου ένα ποσό Χ αλλά σε καλύπτω μετά τα πρώτα Υευρώ.

Σε εμάς είχε 125ε (πάνω κάτω δεν θυμάμαι ακριβώς, θυμάμαι ότι ήταν πάνω από 100) η πλήρης ασφαλιστική κάλυψη. Όταν λέω πλήρης εννοώ να μην χρειασθώ να πληρώσω τίποτα (ούτε 1$).

Είναι μεγάλη συζήτηση οι ασφαλιστικές και οι τρόποι που βρίσκουν για να στα πάρουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom