Κούβα Βιζα για Κούβα!!

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ευχαριστώ πολύ!
 

Katerina p

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Αν μιλάς για τα αστικά λεωφορεία, ναι είναι εντελώς αναξιόπιστα. Περνάνε κάποια στιγμή αλλά μην περιμένεις ωράρια ή ότι σώνει και καλά θα βρεις να κάτσεις.

Τα viazul είναι υπεραστικά λεωφορεία τύπου ΚΤΕΛ που απευθύνονται κυρίως σε τουρίστες και γενικώς είναι στην ώρα τους. Μπορείς να κάνει κράτηση και online.

Τα shared taxi είναι ταξί που μοιράζεσαι με άλλους, σας το κανονίζει το κατάλυμα σας , φεύγουν πάντα πρωί και σε αφήνουν στο κατάλυμα σου στον επόμενο προορισμό σου.

Για τιμές, η viazul κοστίζει 21 ευρώ για το Αβανα-Τρινιδαδ και το κάνει σε 7 ώρες, ένα shared taxi χρεώνει 35 και το κάνει σε 4-5 ώρες. Αν επιλέξεις viazul θα πρέπει να είσαι στο σταθμό των λεωφορείων 45 λεπτά πριν, το shared taxi περναει από το κατάλυμα σου .

Υπάρχουν και τύπου uber, η πιο δημοφιλής εφαρμογή είναι το la nave, αλλά αυτά είναι για μεταφορές εντός της πόλης και μόνο στην Αβάνα.

Όλες οι τιμές μεταφορών ενδέχεται να ανέβουν, προχθές ανακοινώθηκε πενταπλασιασμος της τιμής της βενζίνης.
Ουυααοουυ, ευχαριστώ πάρα πολύ πολύ χρήσιμες πληροφορίες, επίσης βίζα κ ταξιδιωτική ασφάλεια πως βγάζω κ από που; και αυτό το χαρτί που πρέπει να συμπληρώσω το κάνω online από κάποια σελιδα;
 

Katerinakon

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ουυααοουυ, ευχαριστώ πάρα πολύ πολύ χρήσιμες πληροφορίες, επίσης βίζα κ ταξιδιωτική ασφάλεια πως βγάζω κ από που; και αυτό το χαρτί που πρέπει να συμπληρώσω το κάνω online από κάποια σελιδα;

Καλησπέρα ! Έχουμε κανονίσει ταξίδι για Κούβα τον Ιούνιο . Με το καλό και το δικό σου 🥰

Ταξιδιωτική ασφάλεια μπορείς να κλείσεις μέσω κάποιας εταιρίας .εμείς λογικά μέσω γνωστού φίλου θα την κλείσουμε στην ιντεραμερικαν .

Είχα επικοινωνήσει με την πρεσβεία για τη βίζα και μου έστειλαν εμαιλ ότι ταξιωτικα γραφεία που αναλαμβάνουν ταξίδια για Κούβα βγάζουν και τη βίζα Μάνεσης , versus, cosmorama, travel latino και ήταν και κάποια άλλα που δε τα θυμάμαι . Όταν πήρα να ρωτήσω μου είπαν ότι κάποια σου αναλαμβάνουν και την ταξιδιωτική ασφάλεια και τη βίζα.

Τέλος το έγγραφο που πρέπει να συμπληρώσεις ηλεκτρονικα 48 ώρες πριν τη. Πτήση σου για Κούβα είναι το d viajeros και μου το έστειλαν και αυτό στο εμαιλ .

Αν θες στείλε μου το εμαιλ σου στο προσωπικό μου μνμ να στο προωθησω :)
 

Katerinakon

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
DViajeros

Αυτό είναι το έγγραφο για το plf.
Απάντησα κατευθείαν στην κοπέλα χωρίς να προχωρήσω στα υπόλοιπα μηνύματα και αφού έστειλα είδα πως είχαν δοθεί απαντήσεις !

Ήμουν από κινητό και δε μπορούσα να βρω πως και αν μπορώ να διαγράψω το μήνυμα 😊
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απάντησα κατευθείαν στην κοπέλα χωρίς να προχωρήσω στα υπόλοιπα μηνύματα και αφού έστειλα είδα πως είχαν δοθεί απαντήσεις !

Ήμουν από κινητό και δε μπορούσα να βρω πως και αν μπορώ να διαγράψω το μήνυμα 😊
Καλά δεν πειράζει, ο,τι πληροφορία υπάρχει καλό είναι να μένει.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom