Κούβα Βιζα για Κούβα!!

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους σας!!!
Πρόκειται να πάω Κούβα (προφανώς) κ ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη βίζα.. Έχω διαβάσει από διάφορα post εδώ ότι για να βγάλεις βίζα από Ελλάδα σου ζητάνε επιπλέον πράγματα με αποτέλεσμα να κοστίζει αρκετά παραπάνω..... Επειδή θα πετάξουμε από Ιταλία κ συγκεκριμένα από Μαλπένσα μήπως ξέρει κανείς αν μπορούμε να βγάλουμε βίζα από κει με μικρότερα έξοδα;;; Για παράδειγμα από Ιταλία χρειάζεται πάλι ταξιδιωτική ασφάλιση κ τέτοια;;; Αν ξέρει κάποιος τη διαδικασία από Ιταλία ας μ στείλει.........
Υ.Γ. Α!!! Να αναφέρω ότι έχω άτομο στην Ιταλία για να αναλάβει τη διαδικασία... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Θες να ταξιδέψεις χωρίς ταξιδιωτική ασφάλιση;
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Όχι απαραίτητα χωρίς ταξιδιωτική ασφάλιση... Απλά από κάποια post εδώ διάβασα ότι για να βγάλεις βίζα από Ελλάδα θέλει γύρω στα 90 ευρώ κι αν το αναλάβει ταξιδιωτικό μπορεί να πάει κ 100-110 ευρώ ενώ από κάποια μέρη στο εξωτερικό στοιχίζει μόνο τα 25 συν την ταξιδιωτική ασφάλιση δηλαδή κάπου στα 50 ευρώ... Για παράδειγμα αν θυμάμαι καλά κάποιος είχε γράψει ότι την έβγαλε κατευθείαν από το αεροδρόμιο (του Βερολίνου νομίζω) χωρίς να χρειαστεί όλη η διαδικασία να στέλνεις χαρτούρα κ τέτοια..... Μπορεί να κατάλαβα κ λάθος βέβαια....!!
Απλά μια που πετάμε από Μαλπένσα είπα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς αν η διαδικασία από κει είναι πιο εύκολη...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Την πρεσβεία πήρες τηλέφωνο για να μάθεις 100% πόσο κοστίζει;
Δε λέω, καλό το ίντερνετ, άλλα μερικές φορές καλό είναι να ρωτήσουμε και την πηγή.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Να πω την αλήθεια τηλέφωνο δεν πήρα... αλλά εμπιστεύτηκα τις πληροφορίες από δω.......
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Παρε τηλ. την πρεσβεια . Η βιζα μεχρι προσφατα κοστιζε 22 ευρω .
Ποτε πηγε στα 90 ; περιεργο μου φαινεται ....
Εγραψε κάποιος απο εμας εδω οτι πληρωσε 90 ; και αυτο περιεργο μου φαινεται
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Οκ!! Μπορεί να κατάλαβα λάθος.. Θα πάρω αύριο τηλ να δω τι γίνεται κ θα ενημερώσω για τυχόν παρερμήνευση.
Σας ευχαριστώ πάντως!!
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Από Ελλάδα θα σου στοιχίσει 50,00€ μια ταξιδιωτική ασφάλιση (που είναι υποχρεωτική για έκδοση Βίζας) και 22,00€ αν πας αυτοπροσώπως στην πρεσβεία της Κούβας για να κάνεις την αίτηση.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Ταξιδιωτική ασφάλεια μπορείς να κάνεις οπου θέλεις ή σου ζητούν συγκεκριμένη;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ταξιδιωτική ασφάλεια μπορείς να κάνεις οπου θέλεις ή σου ζητούν συγκεκριμένη;
Μπορεις να κάνεις οπου θέλεις αλλά πρεπει να γραφει οτι ειναι για Κουβα .
Η Μοντιάλ βγαζει σε αγγλικα και ισπανικά , 52 ευρω για 15 μέρες .
Η Αγροτικη βγαζει φθηνοτερα γυρω στα 30 ευρω και νομίζω οτι μία φορά εβγαλα στην Ιντεραμερικαν αλλά δεν είμαι σιγουρη .
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Ναι κ εγω σημερα που τηλεφωνησα αυτα εμαθα.. Οποτε θελει γυρω στα 30-50 για την ταξιδιωτικη ασφαλιση κ αλλα 47 για τη βιζα απο τη στιγμη που δε θα παω αυτοπροσώπως... Αρα 90-100 σύνολο. Σωστα;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom