Κούβα Βιζα για Κούβα!!

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
Αν βγαλω την ασφαλιση υγειας που δινουν μαζι με τα εισητηρια μερικα site με καλυπτει;;
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
καλησπέρα, ξέρετε αν η πρεσβεία στην Αθήνα κλέινει τον Αύγουστο γιατί παίρνω και δεν απαντά κανείς. Και κάτι ακόμα για 100%. Η ασφάλιση πρέπει να βγεί όπωσδήποτε και αν ναι από που την βγάζω;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπέρα, ξέρετε αν η πρεσβεία στην Αθήνα κλέινει τον Αύγουστο γιατί παίρνω και δεν απαντά κανείς. Και κάτι ακόμα για 100%. Η ασφάλιση πρέπει να βγεί όπωσδήποτε και αν ναι από που την βγάζω;
Ναι είναι κλειστά εδώ και πολλέεεεες ημέρες, νομίζω εβδομάδες.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
καλησπέρα, ξέρετε αν η πρεσβεία στην Αθήνα κλέινει τον Αύγουστο γιατί παίρνω και δεν απαντά κανείς. Και κάτι ακόμα για 100%. Η ασφάλιση πρέπει να βγεί όπωσδήποτε και αν ναι από που την βγάζω;
Η ασφαλεια ειναι απαραιτητη για να σου δωσουν βιζα .
Απο Αγροτικη και MONDIAL βγαζεις σιγουρα , πρεπει να γραφει οτι ειναι για Κουβα .
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
και ιντεραμερικαν, απο 30-35 ειχα δωσει
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Να πω και γω την εμπειρια μου μετα απο τοσο καιρο.

Μιλαμε για την ακριβοτερη βιζα που εχω πληρωσει στη ζωη μου, εχοντας ταξιδεψει σε 37 χωρες της Ευρωπης, Ασιας, Νοτιας και Κεντρικης Αμερικης.

Μενοντας σε επαρχιακη πολη, χρειαστηκε να πληρωσω το πληρες ποσο της βιζας, ΣΥΝ τα εξοδα διαχειρισης, ΣΥΝ την μεταφορικη προς και απο το μερος μου. Αν δεν κανω λαθος, συνολικα καπου στα 78 ευρω!

Η απορια μου ειναι: γιατι θα πρεπει να πληρωσω εξοδα διαχειρισης απο τη στιγμη που πληρωνω για τη βιζα?

Ειναι ντροπη το ποσο που ζηταει η πρεσβεια της Κουβας...
Ισχύει. Στο Τοροντο βέβαια τις έδιναν έτσι. Αλλά βασίζεσαι;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Ισχύει. Στο Τοροντο βέβαια τις έδιναν έτσι. Αλλά βασίζεσαι;
εχει αναφερθει στο φορουμ οτι ισως να μην μπορεσεις να μπεις καν στο αεροπλανο απο αθηνα. αρχικα ηθελα να εχω την βιζα εκτος διαβατηριου για να δω αν θα με ρωτησουν αλλα τελικα την ειχε ξεχασει μεσα και δεν ξερω αν το ελεγξαν στην αθηνα.

το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα ρισκαρεις τοσα χρηματα για την βιζα.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
εχει αναφερθει στο φορουμ οτι ισως να μην μπορεσεις να μπεις καν στο αεροπλανο απο αθηνα. αρχικα ηθελα να εχω την βιζα εκτος διαβατηριου για να δω αν θα με ρωτησουν αλλα τελικα την ειχε ξεχασει μεσα και δεν ξερω αν το ελεγξαν στην αθηνα.

το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα ρισκαρεις τοσα χρηματα για την βιζα.
Πέταξα πέρυσι για Κουβα μέσω Μόσχας.Έδειξα την βιζα στο δικο μας αεροδρομιο για να μπορεσω να ξεκινησω το ταξιδι.Αν η πτηση σου ειναι transit δεν εχεις επιλογες.Αν ομως πας Μεξικο ας πουμε κι απο κει πας Κουβα σαν ξεχωριστη πτηση τοτε στο check in που κανεις απο Μεξικο με 20€ η 20$ βγαζεις βιζα μονο με την επιδειξη του διαβατηριου σου.Φανταζομαι το ιδιο γινεται και σε αλλα αεροδρομια.Σιγουρα γινεται στο Κανκουν και στο αεροδρομιο των νησων Cayman.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ισχύει. Στο Τοροντο βέβαια τις έδιναν έτσι. Αλλά βασίζεσαι;
Το εχουμε γραψει πολλές φορές . Δεν πετας απο Βενιζελος χωρις να εχεις βιζα για Κουβα .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είναι άμεσα σχετικό αλλά πλέον για να πετάξει κανείς από τη Βραζιλία για την Κούβα, απαιτείται εμβόλιο κίτρινου πυρετού. Φαξ, σκαναρισμένα, ακόμη και θεωρημένα αντίγραφα των εμβολιασμών από πρεσβεία δεν γίνονται δεκτά, ή έχεις το ορίτζιναλ βιβλιάριο ή δεν πετάς, ούτε καν για τον ενδιάμεσο σταθμό. Οι Βραζιλιάνοι λένε ότι είναι κάτι που τους το ζήτησε η κουβανική πρεσβεία στη Βραζιλία, αλλά όταν μπαίνεις Κούβα δε σου ζητούν τίποτε.
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
Πρέπει να είναι ταξιδιωτική ασφάλιση για βίζα ή και μια απλή μπορεί να κάνει την δουλειά. Γιατί για παράδειγμα στην interamerican αυτή για βίζα έχει 50 ευρώ ενώ η απλή 30 ευρώ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Μια απλή ασφάλιση κάνει, αρκεί να αναφέρεται κάπου ότι ισχύει για Κούβα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom