Κούβα Βοήθεια!!Θέλω τη γνώμη σας για Κούβα...

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
Γεια σε όλους της παρέας.Παιδιά χρειάζομαι την άποψη σας για ταξίδι ΄Κούβα.Πως σας φαινεται σαν επιλογή.Βεβαια μιλάω αποκληστικα με γκρούπ και πρακτορείο,και φυσικα πάνω από 12 διανυχτερεύσεις.Κοιταζω με το versus.Aκουσα ότι ασχολειται με την Κούβα ιδιαιτέρως.Eχει κανεις προσωπικές εμπειριες απο τέτοιο ταξίδι με αυτό ή άλλο πρακτορείο?Τι λέτε για σύγκρηση μεταξύ Κούβας ή Μαλαισια-Βόρνεο?Θα ήμούν ευγνώμων εαν με καθοδηγούσατε λιγο....:roll::clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αγγελικη πηγαινε Κουβα.
Εχουμε και τον travelstοριτη yorgo εκει και θα σου κανει ελληνικη ξεναγηση.
Καλυτερα δεν γινεται.

Ας το Βορνεο για επομενο ταξιδι.Εχει και φιδια εκει.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Πήγα με το πρακτορείο. Μια χαρά ήταν. Προορισμός με για όσους αντέχουν την λίγη παραπάνω βρωμιά και τα κουνούπια είναι εμπειρία ζωής!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αγγελικη πηγαινε Κουβα.
Εχουμε και τον travelstοριτη yorgo εκει και θα σου κανει ελληνικη ξεναγηση.
Καλυτερα δεν γινεται.
Ας μην προεξοφλούμε ότι ο Yorgos θα εχει το χρόνο και τη διάθεση να το κάνει - Αν είναι ας το πει ο ίδιος!
 

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
Αγγελικη πηγαινε Κουβα.
Εχουμε και τον travelstοριτη yorgo εκει και θα σου κανει ελληνικη ξεναγηση.
Καλυτερα δεν γινεται.

Ας το Βορνεο για επομενο ταξιδι.Εχει και φιδια εκει.
Ευχαριστω για την πρόταση.Οι επιφυλάξεις μου για Κούβα ειναι γιατι μεσα στο forum δεν έχω δει παρα ελάχιστες αναφορες γιαάυτον τον προορισμό και χωρις ιδιαίτερο ενθουσιασμο,οπότε αναρωτιέμαι...σε αντίθεση με τη Μαλαισια..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ευχαριστω για την πρόταση.Οι επιφυλάξεις μου για Κούβα ειναι γιατι μεσα στο forum δεν έχω δει παρα ελάχιστες αναφορες γιαάυτον τον προορισμό και χωρις ιδιαίτερο ενθουσιασμο,οπότε αναρωτιέμαι...σε αντίθεση με τη Μαλαισια..
Διαβασε τις ιστοριες για Κουβα.
Διαβασε και την ιστορια που ειναι στο 'ιστοριες σε εξελιξη" του Μανου.Ειναι πολυ κατατοπιστικη.
 

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
Πες μου περισσότερα..

Πήγα με το πρακτορείο. Μια χαρά ήταν. Προορισμός με για όσους αντέχουν την λίγη παραπάνω βρωμιά και τα κουνούπια είναι εμπειρία ζωής!
Αν έχεις χρόνο πες μου περισσότερα για το ταξίδι σου αυτο καλά και ασχημα τόσο στο προγραμμα όσο και στις παροχές του πρακτορείου.Τις διαβασα μεσα απο τοsite του πρακτορείου αλλά εσυ που τα έζησες κάτι παραπάνω ξέρεις..
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Θα πέσουν να με φάνε όσοι έχουν εκφραστεί μόνο θετικά οπότε θα σου στείλω προσωπικό μνμ με τα υπέρ κ κατά όπως τα είδα εγώ τουλάχιστον. Είναι ιδιαίτερος προορισμός. Πες μου τι περιμένεις από αυτό το ταξίδι να σου πω αν είσαι σε καλό δρόμο.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
agelika2, κάνε ένα κόπο και διάβασε αυτό "εδω" (προσπάθησα να είμαι αντικειμενικός)

Μετά, αν έχεις άλλες απορίες, θα σε βοηθήσουμε για ο,τι θέλεις.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Αγγελικη σου προτεινω να πας Κουβα (Βορνεο και Μαλαισια δεν αλλαζουν) οσο ειναι καιρος και πριν ο Ραουλ με τον Μπαρακ τα βρουν και το «νησι» ξαναγινει ο «οικος ανοχης» της Αμερικης (όπως ακριβως την ονομαζαν πρινα πο 70 χρονια) με τα φημισμενα καζινο του και την πορνεια πολυτελειας. Δυστυχως ολοι το βλεπουν να ερχεται μιας και οι Κουβανοι δεν αντεχουν άλλο την πεινα ($20 ο μισθος) και δυστυχως δεν μιλαμε για αγραμματο λαο χαμηλου επιπεδου όπως είναι σε καποιες χωρες της Ασιας. Οι κουβανοι είναι πολύ υπερηφανοι (δεν τους αδικω), αλλα εχουν φτασει στα ορια τους και δεν είναι ολοι από τους τυχερους που σχετιζονται με τον τουρισμο οπου βγαζουν αλλους 10 μισθους από φιλοδωρηματα.

Αν αποφασισεις να πας το Versus είναι αξιοπιστο (με αυτους πηγα και εγω ατομικα πριν 6 χρονια) και συνεργαζεται με ένα από τα καλυτερα γραφεια στη Κουβα. Αξιοπιστη αερ. εταιρεια είναι η Iberia και εχει εξτρα νυχτα στη μαδριτη ώστε να μη φτασεις «κομματια» και να θελεις 2 ημερες να συνελθεις.

Στην Αβανα το πιο εντυπωσιακο κλασσικο ξενοδοχειο είναι το Hotel Nacional με το απιστευτο lobby που νομιζεις οι θα βγει από το καγκελωτο ασανσερ ο Χ. Μπογκαρτ. Πολύ καλο εινια και το μοντερνο Melia Cohiba. Από μπαρ και εστιατορια must είναι τα O’reily και La Floridita.

Αν πας Βαραδερο για ρηλαξ όλα τα ξενοδοχεια είναι με ιδιωτικο μερος στη παραλια και είναι 4* ή 5*. Το καλυτερο είναι το Playa de las Americas (με γκολφ) και το Melia Varadero. To Βαραδερο δεν εχει σχεση με την υπολοιπη Κουβα. Ειναι μια απολυτως δυτικου στυλ τροπικη λωριδα γης με ομολογουμενως εκπληκτικη παραλια. Προσοχη στα τακι εκει, είναι μεν πολυτελειαςε αλλα κοστιζουν τρελα λεφτα. Να προτιμισεις τα τρικυκλα (τουκ-τουκ) ή το τοπικο υπεργειο τρενακι.

Αν εχεις το χρονο και το χρημα να επισκευτεις το Τρινιδαδ (η ωραιοτερη πολη της Κουβας) και τα παραδεισενια Cayo Coco και Cayo Largo.

<η τρομαζεις με το ΑΤΟΜΙΚΟ δεν υπαρχει λογος να πας με ΓΚΡΟΥΠ
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
εγω πήγα πέρσι με dream travel και πέρασα πάρα πολύ όμορφα.τα άτομα του γκρουπ του versus, που ρώτησα όταν τους βρηκα εκει μου είπαν οτι ηταν πολυ ικανοποιημένοι.Συμφωνω με joss οτι πρεπει να πας τωρα που προλαβαινεις.παντως συνιστώ ανεπιφύλακτα μονοήμερη στο vinales (την κλείνεις και μεσω ξενοδοχειου, εαν έχεις μερα κενη). επειδή θεωρω οτι η κουβα ειναι απο τα πιο ασφαλη μερη στον κοσμο, θα ελεγα να δοκιμασεις να κλεισεις την εκδρομη μονη σου. δεν εχω διαβασει ολες τις βοηθειες απο τα παιδια, αλλα νομιζω του manou θα σε βοηθησει πολυ. άποψη μου να δωσεις όσες περισσοτερες μέρες σε τρινιδαδ και σιενφουεγος και να μην σε περιορισουν πολύ στο τουριστικο βαραδερο.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
εγω πήγα πέρσι με dream travel και πέρασα πάρα πολύ όμορφα.τα άτομα του γκρουπ του versus, που ρώτησα όταν τους βρηκα εκει μου είπαν οτι ηταν πολυ ικανοποιημένοι.Συμφωνω με joss οτι πρεπει να πας τωρα που προλαβαινεις.παντως συνιστώ ανεπιφύλακτα μονοήμερη στο vinales (την κλείνεις και μεσω ξενοδοχειου, εαν έχεις μερα κενη). επειδή θεωρω οτι η κουβα ειναι απο τα πιο ασφαλη μερη στον κοσμο, θα ελεγα να δοκιμασεις να κλεισεις την εκδρομη μονη σου. δεν εχω διαβασει ολες τις βοηθειες απο τα παιδια, αλλα νομιζω του manou θα σε βοηθησει πολυ. άποψη μου να δωσεις όσες περισσοτερες μέρες σε τρινιδαδ και σιενφουεγος και να μην σε περιορισουν πολύ στο τουριστικο βαραδερο.

Απορια? Κουβα η Περου? Εγω πονταρω στο 2ο αν και εχω παει στο 1ο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom