Βοήθεια Ιταλόφιλοι!

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Τον Αύγουστο θα κάνουμε ταξίδι με Ι.Χ στην Ιταλία,έχουμε κλείσει εισιτήρια μετ΄επιστροφής για Αγκόνα,όμως τώρα σκεφτόμαστε το πρόγραμμα.
Έχω σκεφτεί σαν διαδρομή:Ρώμη,Τοσκάνη και Λιγουρία.Έχω όμως τις κάτωθι απορίες:
Προβληματίζομαι για την Ρώμη επειδή έχω ακούσει ότι έχει απίστευτη ζέστη.Αξίζει να την αντικαταστήσω με κάποια πόλη που βρίσκεται βορειότερα ή να το τολμήσουμε?
Ποιές περιοχές θα προτείνατε για να κάνουμε έστω 2-3 μπανάκια?
Και τέλος,έχετε να προτείνετε περιοχές όχι τόσο γνωστές που πιστεύετε οτι αξίζει να επισκεφθούμε?
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
τον Αυγουστο οκ εχει ζεστη πολυ αλλα δεν ειναι και Αφρικη, πανω κατω σαν την ζεστη της Αθηνας..
αν δεν εχεις ξαναπαει Ρωμη, τοτε να πας, μην το χασεις λογω ζεστης..

για περιοχες μπανιου δεν εχω να σου προτινω κατι γιατι δεν εχω κανει ποτε μπανια στην ιταλια αν και εχω παει πολλες φορες, δεν ετυχε ακομα!

εχει πολυ πολυ ωραια μερη η ιταλια, απο κατω μεχρι πανω..ποσο καιρο εχεις στην διαθεση σου??
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εγω στη θεση σου δεν θα αλλαζα τους θησαυρους της Ιταλιας με μπανια. Δεν θα βρεις ευκολα καλυτερη θαλασσα απο την Ελλαδα οποτε καλυτερα να στραφεις στα ιστορικα ενδιαφεροντα της Ιταλιας. Η Ρωμη κατα τη γνωμη μου θελει το λιγοτερο 4 μερες, βαλε αλλες 2 τουλαχιστον για Φλωρεντια και μοιρασε αλλου οσο χρονο σου απομενει. Οσο για τις θερμοκρασιες, οσες φορες βρεθηκα εκει ( για επαγγελματικους λογους δυστυχως) βρηκα πως ειναι ιδιες ή λιγακι χαμηλοτερες απο Αθηνα, χωρις ομως την αθηναικη ρυπανση του κεντρου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τον Αύγουστο θα κάνουμε ταξίδι με Ι.Χ στην Ιταλία,έχουμε κλείσει εισιτήρια μετ΄επιστροφής για Αγκόνα,όμως τώρα σκεφτόμαστε το πρόγραμμα.
Έχω σκεφτεί σαν διαδρομή:Ρώμη,Τοσκάνη και Λιγουρία.Έχω όμως τις κάτωθι απορίες:
Προβληματίζομαι για την Ρώμη επειδή έχω ακούσει ότι έχει απίστευτη ζέστη.Αξίζει να την αντικαταστήσω με κάποια πόλη που βρίσκεται βορειότερα ή να το τολμήσουμε?
Ποιές περιοχές θα προτείνατε για να κάνουμε έστω 2-3 μπανάκια?
Και τέλος,έχετε να προτείνετε περιοχές όχι τόσο γνωστές που πιστεύετε οτι αξίζει να επισκεφθούμε?
η ζέστη είναι λιγότερη από οτι στην Αθήνα. άλλες περιοχές και πιο δροσερές είναι η περιοχή των λιμνών, val d' Aosta.
αν μείνετε στη δυτική ακτή για μπάνιο στη Ρώμη καλύτερα είναι στο Fregene (εννοείται όπως σε κάθε μεγάλη πόλη αποφευγεις ΣΚ), πιο πάνω Forte dei Marmi, 5 terre.
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Θα μείνουμε 10ημέρες.Κι εγώ νομίζω πως αξίζει να πάμε Ρώμη,2 διανυκτερεύσεις σκέφτομαι.

Συμφωνώ ότι η Ρώμη θέλει περισσότερες ημέρες όμως θα ήθελα να αφιερώσω περισσότερο χρόνο σε μέρη που είναι πιο δύσκολο να τα επισκεφθώ στο μέλλον,αφού θα έχουμε αυτοκίνητο.Αγχώθηκα παλι...
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
μην αγχωνεσαι, απολαυσε το..

εγω προσωπικα αυγουστο θα πηγαινα σικελια, σαρδηνια και στα νησια απεναντι απο την Ναπολη...
αλλα για καποιον που παει πρωτη φορα Ιταλια μαλλον προτιμαει αλλα μερη οπως ρωμη, φλωρεντια, μιλανο, βενετια..

10 μερες καλες ειναι αλλα θα δειτε καποια συγκεκριμενα μερη, αποφασισε ποια θα ειναι αυτα..
σκεψου εμεις μεσα σε μια εβδομαδα το Πασχα, ειδαμε Ρωμη,Περουτζια,Φλωρεντια και Σιενα..

εχετε σκοπο να κινηθειτε απο την Ανκονα και πανω βορεια ή προς τα κατω ??
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
εγω θα σου προτινα να πατε Ρωμη, μετα ανεβαινοντας σταματηστε Φλωρεντια, και μετα ακομα πιο πανω - κατι πιο παραθαλασσιο- οπως cinque terre & Portofino..
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Νεραϊδα μου καλή ξύνεις πληγές...Αυτό ήταν το αρχικό μου πλάνο,όμως επειδή οι 2 απο τους συνταξιδιώτες ακύρωσαν το ταξίδι αποφασίσαμε οτι θα ήταν πιο ασφαλής επιλογή Ρώμη-Τοσκάνη κλπ καθώς είναι το πρώτο ταξίδι με Ι.Χ στο εξωτερικό και για να μην κουράσω τον οδηγό με πολλές ώρες οδήγησης.Τελικά κλείσαμε εισιτήρια και πριν 2 ημέρες άλλαξαν γνώμη κι οι άλλοι δύο.Αλλά μας έμειναν τα εισιτήρια για Ανκόνα...
Σκέφτομαι να ξεκινήσουμε απο Ρώμη και μετά να ανέβουμε βορειότερα.
Αν δεν πάμε Ρώμη προτείνεις κάτι άλλο πιο βόρεια?
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
μα καλα κι αυτοι, το συμφωνησαν και μετα το ακυρωσαν?? ποιος ειναι αυτος που ακυρωνει Ιταλια! δεν γινεται αυτο!!:shock::shock:

αποφασίσαμε οτι θα ήταν πιο ασφαλής επιλογή Ρώμη-Τοσκάνη κλπ καθώς είναι το πρώτο ταξίδι με Ι.Χ στο εξωτερικό
τι εννοεις ασφαλης επιλογη???

εγω δεν αισθανθηκα ποτε ανασφαλεια στην Ιταλια, και με αυτοκινητο δεν υπαρχει προβλημα να φοβασαι σε κατι...ετσι νομιζω δεν ξερω, ισως φταιει που εχω παει πολλες φορες και υπαρχει πλεον μια εξοικιωση..

κατι αλλο πιο βορεια δεν μου ερχεται αυτη την στιγμη... θα εχουν να σου προτεινουν και οι υπολοιποι του φορουμ..ελα σαμιον πες στην γυριστρουλα..
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
εγω θα σου προτινα να πατε Ρωμη, μετα ανεβαινοντας σταματηστε Φλωρεντια, και μετα ακομα πιο πανω - κατι πιο παραθαλασσιο- οπως cinque terre & Portofino..
Αυτή είναι και η επικρατέστερη διαδρομή στο μυαλό μου...Σ΄ευχαριστώ πολύ-πολύ για τον χρόνο σου!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οτι θα ήταν πιο ασφαλής επιλογή Ρώμη-Τοσκάνη κλπ καθώς είναι το πρώτο ταξίδι με Ι.Χ στο εξωτερικό και για να μην κουράσω τον οδηγό με πολλές ώρες οδήγησης.
Σκέφτομαι να ξεκινήσουμε απο Ρώμη και μετά να ανέβουμε βορειότερα.
Αν δεν πάμε Ρώμη προτείνεις κάτι άλλο πιο βόρεια?
να πάτε Ρώμη και μετά Φλωρεντία-Lucca, Pisa. η ακτή της Τοσκάνης είναι αρκετά καθαρή. Μπορείτε να μείνετε κοντά στην Πίζα (marina di Pisa-Tirrenia οικονομικά, Viareggio-Forte dei Marmi πιο σικ και πιο ακριβά) ή λίγο πιο βόρεια στα 5 terre.
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.Πίζα θα πάω οπωσδήποτε γιατί έχω ακούσει οτι ειναι όμορφη πόλη.Με βγάλατε απο την σύγχυση και κατέληξα:Ρώμη,Φλωρεντία,Σιένα,Πίζα,Σαν Τζιμινιάνο,Πορτοφίνο και οτι άλλο προλάβω απο Λιγουρία.Κι ο θεός βοηθός!:D
Άντε σιγά σιγά να κλείσω και δωμάτια γιατί με βλέπω να τα πληρώνω χρυσά!
Και το camping δεν απορρίπτεται...Ειδικά αν έχει εκπτώσεις στου Αrmani....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom