Αυστρία Βοήθεια για Βιέννη

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγω είχα μείνει στο novotel 2 στάσεις από το κέντρο αλλά δεν το χρησιμοποιήσαμε το μετρό και πολύ, Χαίρεσαι να περπατάς στους δρόμους της βιεννης, βασικά αν πας δεκέμβριο είναι τα πάντα στολισμένα και εναι φανταστικά...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
μείναμε στο austria trend hotel europa wien και ήτανε πάρα πολύ καλό..στο κέντρο μπορείς να πας με τα πόδια σε όλα τα κεντρικά σημεία.
να πας σίγουρα στο schonbrunn palace και να πιάσεις το ακριβό εισιτήριο των 40 ευρώ..αξίζει ειλικρινά..να δεις το ζωολογικό κήπο και να το μουσείο με τις χρυσές άμαξες. να πας στην Ισπανική Σχολή Ιππασίας..
να φας σνίτσελ σε αυτό το εστιατόριο figlmüller είναι τέλειο..
 

veronikos

Member
Μηνύματα
42
Likes
55
Για τη διαμονή δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί είχα μείνει σε διαμέρισμα και όχι σε ξενοδοχείο αλλά μπορώ να σου δώσω κάποιες άλλες πληροφορίες που ίσως σου φανούν χρήσιμες..

Παραθέτω ότι είχα γράψει πέρσι μετά το Πάσχα κάπου αλλού (ακόμα δε γνώριζα το ωραίο αυτό φόρουμ!!!)

Το είχα γράψει στα κεφαλαία....Αν μπορεί κάπιοος admin να το κάνει με μικρά θα του ήμουν υποχρεος...

ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ....ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΜΟΥΣΕΙΩΝ...ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ''ΛΟΞΑ'' ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ.....ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΧΡΟΝΟ ...ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ ...ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΕΛΟΥΝΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ....

ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΣΤΟΝ ΠΑΝΩ ΟΡΟΦΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΕΝΩ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΙΟ ''ΚΛΕΙΣΤΟΣ '' ΧΩΡΟΣ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 39 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΟ ''BRANCH''.....

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ TO BRANCH EINAI ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΡΙΚΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΛΛΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ....ΑΞΙΖΕ ΟΜΩΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΟΛΑ!!!!!! ΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΓΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 10 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 14.00 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ!!!!! ΥΠΟΨΙΝ ΠΩΣ ΤΟ BRANCH ΗΤΑΝ ΜΠΟΥΦΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΣΑΣ....

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ''ΤΟUR'' ΤΗΣ ΟΠΕΡΑΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ..(ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΑ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ) ΚΡΑΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΟΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΣΤΟ CAFE SACHER....(ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΗΜΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΛΥΚΟ ΤΟΥ, ΤΟ SACHERTORTE, ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΟ ΟΝΤΩΣ...ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΑ ΓΕΝΙΚΩΣ...)

ΚΑΦΕ ΘΑ ΠΙΕΙΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΤΟΝ MELANGE...(ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) KAI ΤΟΝ VERGENRLANTER (ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ)

ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ NASHMARKT ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.....ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ.....



ΕΙΔΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕΔΡΙΚΟ ΝΑΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΣ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΚΑΘΩΣ ΛΟΓΟ ΠΑΣΧΑ (ΣΥΝΕΠΕΦΤΕ ΤΟ ΚΑΘΟΛΙΚΟ ΠΑΣΧΑ ΜΕ ΤΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΦΕΤΟΣ) ΕΙΧΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΕΙ ΤΑ ''TOUR'' ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΓΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ...

ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΣΤΑ ΘΕΡΙΝΑ ΑΝΑΚΤΟΡΑ (SHONBRUNN) ΤΗΣ ΠΡΙΓΚΗΠΙΣΣΑΣ ΣΙΣΣΥ ΟΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ (ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΤΗΣ Π@@@#@%#@ ΤΟ ΚΑΓΚΕΛΟ. ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ ΚΗΠΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟΣ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ!!!!! ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.....ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...

ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΙ(ΤΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΥ HOFBURG)) ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΟΙ ΒΑΣΙΛΙΚΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΟΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ....

ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΑΡΚΑ....ΥΠΕΡΟΧΟΙ ΚΗΠΟΙ...ΟΜΟΡΦΑ ΑΝΘΟΣΤΟΛΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΑΚΙ ΕΠΙΜΕΛΗΜΕΝΟΙ....

ΕΠΙΣΗΣ ΒΟΛΤΑΡΑΜΕ ΣΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΑ ΠΕΡΙΒΟΗΤΑ ''ΛΟΥΚΑΝΙΚΑ'' ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΜΑΓΑΖΑΚΙΑ ΣΑΝ ΚΑΝΤΙΝΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΙΝΗΤΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ...

ΑΠΟ ΦΑΓΗΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ ΒΙΕΝΝΕΖΙΚΟ ΣΝΙΤΣΕΛ (ΤΟ ΜΙΣΟ ΕΒΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΑΤΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ TOFFELSPITS.. (ΜΟΣΧΑΡΙ ΒΡΑΣΤΟ ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΑΛΤΣΕΣ)... ΤΟΣΟ ΣΕ ΒΙΕΝΝΕΖΙΚΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΑ....

ΗΠΙΑΜΕ ΒΑΡΕΛΙΣΙΑ ΜΠΙΡΑ .... ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΑΜΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΨΗΛΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ...Η ΒΙΕΝΝΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ Η ΠΟΛΗ ΜΕ ΤΟ ΥΨΗΚΟΤΕΡΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΤΡΟΠΑΡΑΔΟΤΕΣ ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ.....

ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ, ΟΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΔΥΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ!!!!, ΗΣΥΧΗ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΧΩΡΙΟ....ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΡΑΙΟΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΜΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΗΡΕΜΙΑ....''

Ελπίζω να βοηθήσουν....:p
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πήγα πέρσι τα Χριστούγεννα, ήταν υπέροχα αλλά να προετοιμαστείτε για πολύυυ κρύο! Από τα must, συμφωνώ με τον Veronico, είναι ο ζωολογικός κήπος! όχι τόσο για τα ζώα όσο για το περιβάλλον που έχουν διαμορφώσει! Επίσης άξιζε το μουσείο φυσικής ιστορίας και τα ανακτορα schonbrunn..Το φημισμένο γλυκό sacher δε μου άρεσε καθόλου, σαν μπαγιατικο κέικ με μαρμελάδα ήταν :bleh:...
Ανεβήκαμε και στον πύργο της Βιέννης, τέλεια θέα αλλά δε το προτίνω για βράδυ, είναι ερημική και σκοτεινή διαδρομή..
Από το αεροδρόμιο πήραμε το CAT αλλά νομίζω έκανε 14 ευρώ το άτομο. Ήταν άνετο και γρήγορο. Το ξενοδοχείο που μείναμε δε το προτίνω γιατί δεν είχε μετρό κοντά. Αν και τα τραμ τους έχουν πολύ συχνά δρομολόγια..
 
Μηνύματα
22
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια του Πασχα
Booking.com: Best Western Hotel Harmonie, Vienna, Austria - 305 Guest reviews. Book your hotel now! τη προηγουμενη βδομαδα ημουν εκει...αχ αχ αχ!!ημασταν 3 ατομα,για 3 νυχτες κ δωσαμε συνολο 240...δλδ 26,66 το ατομο τη βραδια.ωραιο πρωινο, το δωματιο που μεναμε ευρυχωρο,σαμπουαν-αφρολουτρο στο μπανιο,καθαρο, 4αστερων,τεεελεια κρεβατια,διπλα σε λεωφορειο-τραμ τα οποια περνανε απο σταθμους μετρο κ δεν ειχαμε προβλημα, ησυχη γειτονια.εχει μια σταση μετρο περιπου 5 λεπτα με τα ποδια...γενικα ναχεις στο μυαλο σου οτι οι συγκοινωνιες βολευουν παρα πολυ!!!δε νομιζω πως θαχεις θεμα οπου κ αν μεινεις!
 
Μηνύματα
22
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια του Πασχα
Από το αεροδρόμιο πήραμε το CAT αλλά νομίζω έκανε 14 ευρώ το άτομο.
9 εχει το cat,τουλαχιστον 7/8/11 τοσο ειχε!!!:rolleyes:
να βγαλεις τη vienna card 18,50 για 3 μερες για οοοολα τα μεσα!κ με αυτην εχεις εκπτωση σε καποια μουσεια-μαγαζια.
να πας να ξεκουραστεις τσαμπα σε αιωρα σε ενα 4οροφο ξυλινο σπιτακι με θεα τα "κιτρινα παγκακια" κ τα διδυμα μουσεια-φυσικης ιστοριας&τεχνης- στη περιοχη hofburg(ποσο τελεια πολη!!)
τα νερα να τα αγοραζεις απο σουπερ μαρκετ,που εχουν γυρω στα 45-60 λεπτα, εξω φτανουν 2ευρω, να προσεχεις να ειναι χωρις ανθρακικο(non gas το ζητουσαμε)
ενδεικτικα τιμες απο καφετερια στην οπερα απεναντι, στο ξενοδοχειο sacher, καπουτσινο 4,40,σοκολατα βιεννουα 4,60 κ το περιφημο sacher γλυκο 4,90....
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Υπάρχει μία φοβερή καντίνα στην albertina με τέλεια λουκάνικα. Just to know.
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Πήγα πέρσι τα Χριστούγεννα, ήταν υπέροχα αλλά να προετοιμαστείτε για πολύυυ κρύο! Από τα must, συμφωνώ με τον Veronico, είναι ο ζωολογικός κήπος! όχι τόσο για τα ζώα όσο για το περιβάλλον που έχουν διαμορφώσει! Επίσης άξιζε το μουσείο φυσικής ιστορίας και τα ανακτορα schonbrunn..Το φημισμένο γλυκό sacher δε μου άρεσε καθόλου, σαν μπαγιατικο κέικ με μαρμελάδα ήταν :bleh:...
Ανεβήκαμε και στον πύργο της Βιέννης, τέλεια θέα αλλά δε το προτίνω για βράδυ, είναι ερημική και σκοτεινή διαδρομή..
Από το αεροδρόμιο πήραμε το CAT αλλά νομίζω έκανε 14 ευρώ το άτομο. Ήταν άνετο και γρήγορο. Το ξενοδοχείο που μείναμε δε το προτίνω γιατί δεν είχε μετρό κοντά. Αν και τα τραμ τους έχουν πολύ συχνά δρομολόγια..

Απο τους ποιο ευστοχους χαρακτηρισμούς κατ' εμε που εχουν αποδοθεί σε αυτο το φορουμ για το συγκεκριμενο γλυκο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.889
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom